ПОМОЩ! Кандидатстване в СУ с изпит по английски

  • 3 937
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте! Много съм притеснена, понеже реших да кандидатствам в СУ с изпит по английски. Нямам никаква идея какво да очаквам от него. От всякъде чувам различни мнения относно това дали е труден или не. Притеснена съм, понеже няма да ходя на курсове, а университета не организира предварителни изпити. Което означава, че ще имам само един шанс да го взема с добра оценка. От този изпит зависи и дали ще влезна желаната от мен специалност. Ще съм много благодарна ако някой, който е правил изпита в близките няколко години и е запознат с формата, ми обясни труден ли е и какво да очаквам. Особено ме притеснява диктовката. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: X
А специалността, която си си избрала не става ли и с матура по английски? Ако да -подготвяй се за нея, нейния формат е добре известен.

# 2
  • Мнения: 14
А специалността, която си си избрала не става ли и с матура по английски? Ако да -подготвяй се за нея, нейния формат е добре известен.
Нямам право да карам матура по английски, понеже не изучавам езика в училище.

# 3
  • Мнения: X
Кофти...
Това, дето някой ще ти каже дали изпита е труден или лесен няма да ти помогне много, защото е субективно. Най-много да се наплашиш и обезкуражиш. Щом най-много те притеснява диктовката се упражнявай върху нея, търси си клипчета и аудиозаписи.
Ето какво намерих аз точно за 2 минути
https://www.englishclub.com/listening/dictations-long.htm

# 4
  • Мнения: 14
Кофти...
Това, дето някой ще ти каже дали изпита е труден или лесен няма да ти помогне много, защото е субективно. Най-много да се наплашиш и обезкуражиш. Щом най-много те притеснява диктовката се упражнявай върху нея, търси си клипчета и аудиозаписи.
Ето какво намерих аз точно за 2 минути
https://www.englishclub.com/listening/dictations-long.htm
Идеята ми беше да ми кажат на какво ниво горе-долу е изпита. Дали ми трябва подготовка за B2 или нещо още по-сериозно.

# 5
  • Мнения: X
А каква е специалността, която си си избрала?
При положение, че C1 и C2 се взема от филолози в университети, едва ли ще ти искат тези нива за приемен изпит...

# 6
  • Мнения: 14
А каква е специалността, която си си избрала?
При положение, че C1 и C2 се взема от филолози в университети, едва ли ще ти искат тези нива за приемен изпит...
Специалност Южна Източна и Югоизточна Азия. Пак с филология.

# 7
  • Мнения: X
Ако си знаеш езика добре на гимназиално ниво, (въпреки че не си го учила в училище) , и си добре с граматиката според мен не би имала абсолютно никакъв проблем да си издържиш изпита. Упражнявай си слушането с диктовките, кураж и успех!

# 8
  • Мнения: 68
Здравей!
Тук има повече информация за кандидатстудентския изпит по английски език: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … ti/anglijski_ezik

Една приятелка се яви на въпросния изпит миналата година и имаше резултат 6,00. Сподели ми, че се е готвила чрез тези помагала: https://www.book.store.bg/search?srchstr=Five+practice+tests&p=s&sin=0
Нивото е B2/С1.

Миналата година за специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия" минималният бал за момичета беше 19,80 (първо класиране, държавна поръчка) и 14,43 (първо класиране, платена поръчка). Успех!

# 9
  • Мнения: 14
Здравей!
Тук има повече информация за кандидатстудентския изпит по английски език: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … ti/anglijski_ezik

Една приятелка се яви на въпросния изпит миналата година и имаше резултат 6,00. Сподели ми, че се е готвила чрез тези помагала: https://www.book.store.bg/search?srchstr=Five+practice+tests&p=s&sin=0
Нивото е B2/С1.

Миналата година за специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия" минималният бал за момичета беше 19,80 (първо класиране, държавна поръчка) и 14,43 (първо класиране, платена поръчка). Успех!
Много се интересувах именно от минималния бал за миналата година, понеже ми бяха казали, че много трудно мога да влезна тази специалност и ми трябва много висока оценка. Не знаех, че има възможност за платена поръчка. Като търсих дали има такава възможност нищо не можах да намеря в сайта 🤔. Ако знаете къде мога да видя тази информация за платената поръчка, ще съм много благодарна ако ми изпратите линк! Много благодаря за информацията!

# 10
  • Мнения: 68
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … 19/mesta_za_priem
Странно ми е, че не е посочена квотата за платено обучение по специалността, за която питаш. Миналата година бяха обявени 4 места (отделно от 15-те, които са държавна поръчка).  Тогава беше необходима оценка над 4,70 на ДЗИ по чужд език, за да си приет платено обучение.

ПС: Да, специалността изисква висок минимален бал - но "Японистика", "Китаистика", "Кореистика" и "Скандинавистика" си с още по-високи балове. Обмисляла ли си "Японистика"? Имам познати, които са много доволни от специалността.
Таксата за платено обучение (редовно) във ФКНФ и ФСФ е малко над 1800 лв, а за задочно - малко над 1500 лв.

Последна редакция: чт, 27 фев 2020, 19:03 от didi_girl_

# 11
  • Мнения: 14
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … 19/mesta_za_priem
Странно ми е, че не е посочена квотата за платено обучение по специалността, за която питаш. Миналата година бяха обявени 4 места (отделно от 15-те, които са държавна поръчка).  Тогава беше необходима оценка над 4,70 на ДЗИ по чужд език, за да си приет платено обучение.

ПС: Да, специалността изисква висок минимален бал - но "Японистика", "Китаистика", "Кореистика" и "Скандинавистика" си с още по-високи балове. Обмисляла ли си "Японистика"? Имам познати, които са много доволни от специалността.
Таксата за платено обучение (редовно) във ФКНФ и ФСФ е малко над 1800 лв, а за задочно - малко над 1500 лв.
А какви са критериите за платеното обучение? Не уча английски в училище и ще карам матура по философия... Единственият ми вариант е кандидатстудентския изпит.
Мислила съм и за Японистика, Кореистика Индология и Китаистика, но Южна Източна и Югоизточна Азия ме грабна с това, че не се съсредоточаваш само на една държава, а изучаваш целия регион. Сега като чух какви балове се изискват се чувствам адски обезверена 😓

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 356
Днес започна обучителен четиридневен модул с пробни изпити по английски език в СУ. Tiana1712 е дала подробна информация за останалото. Дори да имахте възможност за матура по английски език, тя е с по-малък коефициент при определяне на оценката, отколкото е изпитът по езика в СУ, така че нама да бъдете конкурентна.
Гответе се за изпита по посочените книжки - диктовка, тест в 3 части, последна част - есе по избрана от двете зададени теми. Всичко се прави за време. На дитковката се отнемат по 0.25 точки на сгрешена дума, останалото е описано в книжките, а в тях верните отговори са дадени и с обяснение.

# 13
  • Мнения: 14
Днес започна обучителен четиридневен модул с пробни изпити по английски език в СУ. Tiana1712 е дала подробна информация за останалото. Дори да имахте възможност за матура по английски език, тя е с по-малък коефициент при определяне на оценката, отколкото е изпитът по езика в СУ, така че нама да бъдете конкурентна.
Гответе се за изпита по посочените книжки - диктовка, тест в 3 части, последна част - есе по избрана от двете зададени теми. Всичко се прави за време. На дитковката се отнемат по 0.25 точки на сгрешена дума, останалото е описано в книжките, а в тях верните отговори са дадени и с обяснение.
Информирана съм за този четиридневен модул. Благодаря за информацията 🙂

# 14
  • Мнения: 68
Не се обезкуражавай! Ако отделиш достатъчно време и усилия за качествена подготовка, усилията ти ще бъдат увенчани с успех! Щом има хора с пълни шестици на кандидатстудентските изпити, значи не е непреодолимо предизвикателство. Споделих ти по кои учебници са се готвили някои приятели, които успешно са защитили изпита.
За платено обучение се кандидатства по същия начин - отново с оценката от държавен зрелостен изпит/приемен изпит. Но минималният бал е значително по-нисък. Ще ти споделя част от минималните балове за момичета, първо класиране (2019 година), редовна форма на обучение:
Кореистика - 18,22
Китаистика - 17,34
Южна, Източна и Югоизточна Азия - 14,43
Арабистика - 14,197

А това са минималните балове при държавна поръчка (момичета, редовно обучение, първо класиране, 2019 година):
Кореистика - 21,02
Китаистика - 20,94
Южна, Източна и Югоизточна Азия - 19,80
Арабистика - 16,71
Тюркология - 11,52
Индология - 11,70

Между другото, повечето предпочитат филология, защото обучението е по-фокусирано. При ЮИЮА се изучават два азиатска езика едновременно, което е голямо натоварване... и всъщност (освен ако не положиш изключително големи лични усилия), нито един от двата езика няма да ги научиш на ниво С1/С2.
Ако търсиш специалност, която съчетава различни стопански, социални и хуманитарни науки, като залагат на обучение на азиатски език - провери специалността "Комуникационен мениджмънт" (към Факултета по журналистика и масова комуникация). Специалността е нова и включва предмети като "Международни отношения", "Медийно планиране", "Дигитални комуникации" и др. Има профил "Азия", където се изучава Японски език.

PS: Не изучаваш ли в училище чужд език? Немски, руски, френски...? Може да запишеш трета (избираема) матура въпросния език и да кандидатстваш с него.

Общи условия

Активация на акаунт