Българското, обяснено за деца

  • 2 053
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
Хем ми е драго, като виждам креативността и забавата, с която американското е поднесено на тукашните деца, хем ме е яд, че не намирам подобен еквивалент на български (ако има, моля, свиркайте!)
Освен традиционните мартеници и сурвакници, ми се ще децата ми да имат достъп до:
1.Пъзели с картата на България, разпарчетосана на окръзи, с картинка, отбелязваща характерното за всеки окръг. С името на главния град изписано върху парчето.
2.Пъзели с българското знаме.
3.Картинки за оцветяване на знамето, 100-те национални обекта, картата на България.
4.Книжки за национални герои, но не в патетично-пораженческия стил "боже, какви са велики те - боже, какви боклуци сме ние". Защото ако една книга възпитава детето ми да се чувства нищожество - ще откажа да я купя. Виж, ако е например в стил "и те са били деца", "и те са били забавни", "и те са правели бели", повече ми харесва (наскоро четохме у дома такава за Абрахам Линкълн, Джордж Вашингтон, и др.)
5.Съгласна съм с Василиса за таласъмите и самодивите, и много се радвам, че самата тя има хубаво съвременно разказче за едно таласъмче.  Hug
6.Българското знаме под формата на стикери, оцветени курабийки, близалки и т.н.
Това се сещам на първо време.
В американските сайтове сигурно има още 100 пъти по толкова идеи, които успешно могат да бъдат заимствани. Стига родителите в Българи да споделят схващания като моите, разбира се, но това вече е друга тема.

# 16
  • Мнения: 1 629
Блажке, много си права. Лошото е, че на всяка такава идея някак успяват да и смачкат забавната страна, като я приложат на наша почва Sad

# 17
  • Мнения: 5 877
Да, някакви такива чувства ме глождеха.
Ама не е трудно да се направят такива неща, като се замислиш. Карта-пъзел може и да има… но едва ли е разпарчетосана на окръзи, то сега май е друго делението. Има монопол “България”, в който човек може да си купи улицата на баба ми (само да сте посмели да строите там автомивка, ей!)
Мислех си за някакви игри и забави покрай онези български обичаи, които така или иначе ни радват. Например покрай мартениците освен правенето на истински мартеници за по-големите може и някакви шеговити (пращаш детето из къщи да търси бели и червени предмети и ги групирате на “мартеници”, да речем бяла чашка за кафе и червена фуния). Или всичко, което ядеш, да е бяло и червено.
Има разни трикольорни манджи и предястия май, гледала съм едно при Звездев.

# 18
  • Мнения: 3 491
Да, някакви такива чувства ме глождеха.
Ама не е трудно да се направят такива неща, като се замислиш. Карта-пъзел може и да има… но едва ли е разпарчетосана на окръзи, то сега май е друго делението. 

На каквото ще да е, ще си я купя - стига да знам откъде!

# 19
  • Мнения: 704
Първото стихотворение, на което научих дъщеря ми бе "Аз съм българче, обичам ..." Simple Smile;

На 3г.1месец - научи го цялото и с усмивка го рецитираше на дядо коледа, когато той й донесе коледния подарък.

В момента във Велико Търново се провежда международен фестивал с участници от целия свят - Гърция, Египет, САЩ, Филипините ... има естествено и българско участие; провежда се за 10-та поредна година.
Почти всяка вечер сме там; има много деца, на които им е невероятно интересно да наблюдават на живо изпълненията.
 

# 20
  • Мнения: 1 462
Първо ще се опитам да го науча да бъде човек, после ще му обяснявам какво е направил Васил Кунчев, генерал Столетов и Княз Борис.  Нека сам осъзнае колко усилия е струвало, до какво е довело и колко уважение заслужават.

# 21
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Еее, Гейминг, Hug

Общи условия

Активация на акаунт