Въпрос до мамите в САЩ

  • 5 125
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 179
Цитат

В крайна сметка може и да успеят да намерят някой гарант от техния град, който е заминал за САЩ, но със сигурност няма да отидат при него. Сетих се за варианта с хотелите. Може ли да се наеме от Бг по интернет? Ние с мъжа ми така направихме когато се местихме от Монреал. Наехме си хостел за 4 дни в Торонто, докато намерим квартира. Доста българи, които идват в Канада използват този вариант, но за САЩ си нямам на идея как става.
Благодаря ви за съветите, които давате.   bouquet
Варианта с познати или познати на познати е най-удачният, но и този с хотелите ( по-скоро мотел им трябва, защото е по-евтино) не е за пренебрегване, осбено ако хората говорят добър английски, въпреки, че колкото и добър да е в началото човек е малко или повече, като ударен с мокър парцал   Sad.
  Те хубаво ще намерят мотел, но все пак някой трябва да ги ориентира в началото - търсене на квартира, вадене на социални номера, вадене на шофьорски книжки, купуване на кола, откриване на банкови сметки, евентуална помощ при търсене на работа, купуване на телефони и пр. все елементарни на пръв поглед неща, но от гледна точка на човек вече минал по този път., точно и за това едно от изискванията на интервюто за зелена карта е покана от така наречен гарант, който практически освен, че си дава дареса за получаването на зелените карти ан хората, малко или повече ги въвежда в живота в САЩ.


ПП Дано намерят познати, ако съвсем го закъсат и от никъде нищо  не излиза- пиши пак тук.

# 16
  • Мнения: 393
Anabell e права. Наистина това за това за нас вече са елементарни неща (сега Mr. Green), но си спомням, когато пристигнахме, наистина бяхме малко като ударени с мокър парцал Laughing. Иначе с мъжа ми доста сме пътували, но САЩ се различва доста от Европа. Даже е английския не е английски, а... американски Mr. Green Иначе хората са изключително любезни и внимателни. Стараят се всячески да помогнат, при необходимост се осигурява и преводач (това важи и за писмения изпит за изваждане на шофьорска книжка). Моя гарант ни съдейства, бяхме за около седмица при нея и след наемането на жилището (повечето комплекси изискват подпис на гарант за наемане на жилище) окончателно се разделихме. Все пак съм благодарна за оказаната помощ. Преди три години помогнах на семейство от България. Гаранта им по незнайни причини беше отказал да ги посрещне и приятели на мои приятели ме помолиха да помогна. За късмет мъжа е зъботехник (професия силно търсена и ценена тука) и той започна работа на третия ден от пристигането си (без да знае въобще английски език. Щерката пък помогна на тяхната дъщеря в училище. Хората си стъпиха на краката. Според мене не е необходимо да се плащат луди пари на печелбари. На въпроса за наемане на квартира online- не съм сигурна дали ще стане. За хотел/мотел -да, но ще им излезне много по-скъпо. При нас в Денвър двустаен апартамент в добър район може да се намери за около $600-$700/месец. Без кола не е възможно. По отношение на работа-мъжа според мене няма да има проблеми (стига да не е претенциозен и да иска веднага да бъде boss Mr. Green).

# 17
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз много не съм запозната с условията на кандидатстване за Зелена карта и сега от вас научавам, че трябва да имат гарант, при който да отседнат.

Доколкото аз знам трябва да имаш гарант (мисля че като отидеш на интервю в посолството искат писмо, че въпросния човек ще ти помогне в началото и т.н.), но не мисля, че има изискване да отседнеш или отидеш задължително при него- въпроса е само в писмото за пред посолството.

Аз поне това знам (от втора ръка), нека потвърдят или опровергаят тези, които знаят от личен опит.

Успех на твоите познати!

Гарант не мисля, че е необходим, ако вече са взели зелената карта. По-скоро им трябва, ако още не са минали интервюто. Аз съм също от спечелилите зелена карта и на мен ми бяха казали в посолството, че за да съм сигурна, че ще мина интервюто, ми трябва едно от трите неща:

1. Гарант
2. Пари в сметката (около 8000 долара ми казаха, не знам как ги сметнаха, това са 1998 год. пари)
3. Предложение за работа

Аз дойдох с предложение за работа в Ню Джърси, кацнах в Бостон, като казах на границата, че отивам при приятели и нямаше проблем.

Много тъпо за тия фирми, които пари изкарват от объркаността на хората. Мога да помогна с информация, не препоръчвам да идват в нашия район, ако нямат познати или работа, защото наемите са високи и ще им е зор.

Още веднъж късмет!

# 18
  • Мнения: 2 381
Бубка, как предложение за работа без сс номер и интервю? не ми се вярва много.

За гарант съм сигурна, че искат при интервюто, друг е въпроса, че може и фиктивен да е, което за мен си е чиста проба пладнешки обир. човек им трябва при всички случаи като пристигнат (ако никога не са били в сащ разбира се)

# 19
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Бубка, как предложение за работа без сс номер и интервю? не ми се вярва много.

За гарант съм сигурна, че искат при интервюто, друг е въпроса, че може и фиктивен да е, което за мен си е чиста проба пладнешки обир. човек им трябва при всички случаи като пристигнат (ако никога не са били в сащ разбира се)


Ами бях работила с тези хора преди това в България, познаваха ме и наистина ми бяха предложили работа, но аз не исках да живея в Ню Джърси, където нямаше да познавам друг освен работодателя, затова дойдох в Бостън. Т.е. на края стана така, че не я използвах офертата.

А интервюта се правят и по телефона, но си права, че малко работодатели ще се навият, освен това за другите неща си трябва познат човек (банки, сс номера, квартири и т.н.).

# 20
  • Мнения: 1 063
Гарант задължително! На него изпращат цялата документация за пребиваване в САЩ, т.е. от него ще си  получи човек документите в рамките на седмица - три седмици или нещо такова. А от гаранта се изисква за да стане гарант да има определена сума пари, поне доколкото помня така стояха нещата по-миналата година.
Но гаранта може да бъде един човек, а да отседнат при друг човек.

Последна редакция: нд, 06 авг 2006, 15:03 от Ив

# 21
  • Мнения: 179
Гарант задължително! На него изпращат цялата документация за пребиваване в САЩ, т.е. от него ще си  получи човек документите в рамките на седмица - три седмици или нещо такова. А от гаранта се изисква за да стане гарант да има определена сума пари, поне доколкото помня така стояха нещата по-миналата година.
Но гаранта може да бъде един човек, а да отседнат при друг човек.
Не е нужно гаранта да декларира каквито и да е доходи, нужно е единствено да пребивава законно на територията на САЩ ( американски гражданин, легален резидент- зелена карта, работна виза, студенстска виза и пр.)  както и да даде адреса си за получаване на зелената карат на новопристигащия. Новопристигащият пък от своя страна не е длъжен да отиде при гаранта, който е посочил на интервюто, само отивайки на друго място е добре при влизането в САЩ да попълни документ по повод новият адрес, така зелената карта вместо при първоначалният гарант ще се озове на адреса, където човек действително отива ( избягват се главоболия с препращане, задържане и пр на зелената карта ).

# 22
  • Мнения: 179
Добавката, която исках да направя е, че в моето мнение става дума за гарнат на спечелили от лотарията "Зелена карта ".

# 23
  • Мнения: 1 063
[Не е нужно гаранта да декларира каквито и да е доходи, нужно е единствено да пребивава законно на територията на САЩ ( американски гражданин, легален резидент- зелена карта, работна виза, студенстска виза и пр.)  както и да даде адреса си за получаване на зелената карат на новопристигащия. Новопристигащият пък от своя страна не е длъжен да отиде при гаранта, който е посочил на интервюто, само отивайки на друго място е добре при влизането в САЩ да попълни документ по повод новият адрес, така зелената карта вместо при първоначалният гарант ще се озове на адреса, където човек действително отива ( избягват се главоболия с препращане, задържане и пр на зелената карта ).
Моята приятелка спечели по-миналата година "Зелена карта" и са поискали доходи на гаранта, че може да си позволи да ги издържа докато им излязат документите! Но те не отседнаха при гаранта си, а при роднини!

# 24
  • Мнения: 179
Takа, както го описваш вероятно гаранта на твоята приятелка е подписал AOS ( Affidavit оf Support ) , което е единствено и само по желание на гаранта ( не е задължително условие ).
 Това е нещо много отговорно и аз, лично не бих подписала такъв документ и на мноооого близък човек, защото отговорностите са доста големи. Както и да е,  мисълта ми беше, че това, което се изисква за интервюто е покана в свободен текст от легално пребиваващ човек в САЩ, в която той изразява съгласие  да  получи зелените карти на новодошлите, а относно по нататъшни ангажименти- всеки сам си решава.

ПП Горното го твърдя със сигурност, защото аз самата с течение на годините ставах гарант на няколко пъти.

Последна редакция: нд, 06 авг 2006, 18:37 от Anabell

Общи условия

Активация на акаунт