Пак за захранването

  • 2 606
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 298
Никол, Блонди, малко се отклонихме от темата, но другите мами сигурно ще ни извинят, предполагам и на тях им е интересно.
Аз естествено съм за консумирането на пресен плод, и това  го правим веднъж дневно - следобед, когато детето още е у дома след следобедния сън, иначе по друго време е навън и ми се струва неудачно от хигиенна гледна точка да се бели плод и чупи на парченца в такива условия. И тъй като един прием на плод ми се вижда недостатъчен, имаме и едно готово сокче (от едногодишна възраст) сутрин около 10-10.30, тъй като няма как да е току-що изцедено по средата на разходката; преди тази възраст и през зимата режима ни на хранене и разходки беше благоприятен за пресно-изцедени сокчета.

Но за нашия режим както и да е, аз разсъждавам на тема пресни или готови сокчета, естествено при режим на умерена консумация.
По въпроса Американската академия по педиатрия се произнася твърдо "за" пастьоризирани сокове, т.е. минали през топлинна обработка и посочва причините "против" пресния сок. А теорията на тази академия по принцип приветстваме заради късното захранване, тогава защо да се съмняваме в твърденията й за сока?
За витамин С конкретно е ясно колко е летлив и неустойчив при топлинна обработка, ако го има в готовия сок, той е добавен, както и някои други витамини са добавени; но има и витамини, които са устойчиви при топлинна обработка, следователно готовите сокове от плодове, богати на този тип витамини все пак са някакви витаминоносители...и при условие, че тези сокове са само пастьоризирани и без добавени захар, оцветители и консерванти...


 

# 16
  • Мнения: 210
Аз не съм нито за ранното нито за късното, затова като теб реших да почна от 4 месец с сок. Като всеки ден започваш с по-една лъжичка и така докато стигнеш до 40мл. Давам го сутрин 2 часа след млякото, някъде към 10-11, и всеки месец увеличавам с по 10мл. Сега не иска да пие вода и ги мешам, за да му се събират поне 100мл течности. Не се замества ядене то е като допълнително  Grinning
Плодовото пюре давам следобед, с него също не се замества. Ядем в 12:30-13 зеленчуково и след 2 часа плодово. Пак по малко почваш и постепенно увеливачаваш. Аз дадох първо сок. После плодово и след това зеленчуково, каша - почнах с плодови, месо, глутен. дадох първо плодово т.к. моето педи каза че е по щадящо за стомахчето на бебо. Да после по трудно приемат зеленчуковите, но свикна за 1 седмица. Добавях банан и постепенно намалявах.
Захранихме се така: 4месеца - сок
5 месеца - плодово пюре по 1/2 бурканче
6 месец - зеленчуково пюре по 1/2 бурканче
7 месец - каши, към края на месеца и месно пюре
8 месец - попара, към края риба
Като в края на 6 месец заместихме обеда с цяло зеленчуково, края на 7 заместихме с каша яденето в 17:30-18. Сока и плодовото си останаха по между храненията.
Аз избрах тази схема т.к. моя бебешор не иска мляко не го обича и сега ми е мъка сутрин и вечер. Иска си лъжичката, чаша също не иска и е ужас.
Успех!

# 17
  • Мнения: 46 516
... Аз естествено съм за консумирането на пресен плод, и това  го правим веднъж дневно - следобед, когато детето още е у дома след следобедния сън, иначе по друго време е навън и ми се струва неудачно от хигиенна гледна точка да се бели плод и чупи на парченца в такива условия ...

Аз давам плодове 30 мин. след обяда, следобедната закуска и вечерята, 1-2-3, колкото иска.
Навън нося банани, точно заради хигиената Peace

# 18
  • Мнения: 27 524
Никол, Блонди, малко се отклонихме от темата, но другите мами сигурно ще ни извинят, предполагам и на тях им е интересно.
Аз естествено съм за консумирането на пресен плод, и това  го правим веднъж дневно - следобед, когато детето още е у дома след следобедния сън, иначе по друго време е навън и ми се струва неудачно от хигиенна гледна точка да се бели плод и чупи на парченца в такива условия. И тъй като един прием на плод ми се вижда недостатъчен, имаме и едно готово сокче (от едногодишна възраст) сутрин около 10-10.30, тъй като няма как да е току-що изцедено по средата на разходката; преди тази възраст и през зимата режима ни на хранене и разходки беше благоприятен за пресно-изцедени сокчета.


Нати, навън банан, череши, малини, ягоди, сливи, има много плодове, които нямат нужда от рязане и белене. Пък и един път на ден плод е добре, спокойно можеш да го наместиш някъде другаде в деня, да не съвпада с излизането ви навън. Не споря за сокчетата, не знам със сигурност дали е така. За мен е странно да се съхрани плод под каквато и да е форма, но чисдто химически не съм запозната. Разбира се, че сокчето не е вредно, но пресен плод си е най-добре. Но все пак не бива да се вманиачаваме  Crazy

# 19
  • София
  • Мнения: 2 298
... Аз естествено съм за консумирането на пресен плод, и това  го правим веднъж дневно - следобед, когато детето още е у дома след следобедния сън, иначе по друго време е навън и ми се струва неудачно от хигиенна гледна точка да се бели плод и чупи на парченца в такива условия ...

Аз давам плодове 30 мин. след обяда, следобедната закуска и вечерята, 1-2-3, колкото иска.
Навън нося банани, точно заради хигиената Peace

Така става по принцип, но ние с моя мъж от години не консумираме плодове след хранене, и спазваме правилото плод да не се консумира поне 3 часа след храна, и най-малко 30 минути преди храна, което е обосновано научно, та така привикваме и детето.

Това с банана е решение за навън, ние и кайсии така сме хапвали, леко разчупени на две, но пак си остават дни за сокче. И на Блонди списъка с плодове за навън е добър и сигурно така ще правим следващото лято, като й дам ягоди и малини и цели череши, без да ги чупим последните на две за да вадим костилката с ръка  Laughing, сега излизат сливите, тях ще видим дали ще ги яде натурални ....

Хептен се отклонихме от темата...

# 20
  • Мнения: 27 524
Отклоняваме се, ама все с полезни съвети  Grinning

Забравих да кажа за яденето на плодове на гладно - абсолютно подкрепям твоите правила и ги спазвам стриктно.  Peace Само мъж ми все още се опъва, но взе да свиква  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 46 516
Мен ме боли корема от плод на гладно, затова и на детето не давам на гладно.

# 22
  • Мнения: 27 524
Мен ме боли корема от плод на гладно, затова и на детето не давам на гладно.

Пак да ти кажа - боли, понеже не си свикнала. Хапни за закуска банан. Не би трябвало да те боли. Или ябълка, да не е цитрус. Пробвала ли си?

# 23
  • Мнения: 46 516
От ябълка най-боли  Tired както и да е, мен не мое притеснява хапването на плодове след ядене  Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 2 298
Отклоняваме се, ама все с полезни съвети  Grinning

Забравих да кажа за яденето на плодове на гладно - абсолютно подкрепям твоите правила и ги спазвам стриктно.  Peace Само мъж ми все още се опъва, но взе да свиква  Mr. Green

Хе-хе-хе, при нас мъж ми наложи този режим като се събрахме, той беше чел повече от мене за здравословното хранене (аз се просвещавам откакто се роди детето  Laughing и чета основно за захранването на бебето). Но не му се опъвах като твоя  Laughing, в началото ми беше странно сутрин да се хващам първо за някакъв плод, дори корема ми се бунтуваше явно от новия режим, но сега съм му много благодарна - изчезнаха ми всякакви, макар е не чак толкова сериозни стомашни проблеми - тежест, болки, подувания, запек (за това съм му най-благодарна  Laughing)

Блонди, Никол, благодаря за дискусията, аз изчезвам защото потъвам в морска подготовка  Laughing, заминаваме утре сутрин и сега съм пред един огромен списък, дано да не купуваме спешно последния момент багажник за колата ...

Общи условия

Активация на акаунт