ИСУЛ спешна помощ платена

  • 1 398
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте, снощи 1 ч. се събудих от силни болки в ухото и болка и тежест в съответната половина на главата. Отидох в спешния кабинет на ИСУЛ и когато дойде докторът ми показа списък със шест заболявания/състояния и ме попита дали съм едно от тях, защото иначе се заплаща. Прочетох ги и му казах, че ме боли ухото и не знам дали е едно от тези заболявания, не мога да си поставя сама диагноза. Той ме покани да ме прегледа тогава. Прегледа ме и каза, че имам дисфункция на Евстахиева тръба и да отива да си плащам 45лв.
Въпроса ми е , ако някоя от вас се сблъсквала с това, къде мога да отида, какво мога да направя, ако нямам 45лв за преглед...
Редно ли е това , за мен, изнудване?
Как може човек да се самодиагностицира и самолекува по нощите или по-лошо детето си, защото за спешна помощ се плаща солено? Как да разбереш дали си спешен случай преди да ти чукнат касовата бележка?

Има ли вариант да ти кажат спешен ли си или не си и да прецениш дали да плащаш за последващи процедури?

Потресена съм!

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 21:15 от kalin_ski

# 1
  • Мнения: 12 770
Аз преди време бях ходила до Исул в почивен ден, имах възпаление някакво на окото. Накараха ме да платя "дарение".

Впоследствие разбрах, че на майка ми личната лекарка е абонирана за спешни случаи, нощем и в почивните дни към клиники Лора. Като ги виках вкъщи нощем за нея, ме питаха кой е личния лекар и явно проверяваха.
После разбрах, че моята личната лекарка е абонирана за такива случаи във Военна болница и там ходя.
Предполагам, че има нещо такова регламентирано.
Питай личния си лекар, за да знаеш къде да ходиш.

# 2
  • Мнения: 975
Както Ви е написла  uncommon, личният Ви лекар със сигурност има договор с денонощна клиника, това може да бъде частна, може да бъде и държавна  поликлиника, в която има дежурен кабинет, Ваша отговорност е да знаете кой е този кабинет. В случай на някакви оплаквания, трябва да посетите първо този кабинет. Трудно е човек да си постави сам диагноза и наистина е неприятно, но на повечето места, ако не са посочените кабинети, /в които между другото трябва да отидете със синята книжка/ се заплаща.

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Поредното българско безумие.
Спешната помощ трябва да бъде безплатна за здравноосигурени пациенти, а това с личните лекари и спешните кабинети не знам как да го коментирам.

# 4
  • Мнения: 4 204
Спешната помощ е за спешните. Всеки, самоопределил се като такъв, е спешен, но само ДО прегледа. След прегледа  може да се окаже, че изобщо не е спешен. Под спешно се разбира животозастрашаващо състояние. Някои неща болят, но не са животозастрашаващи. Вероятно около половината, появили се в спешното с твърдение, че са спешни, всъщност не са. Спешният преглед се заплаща от министерство на здравеопазването. за неспешен преглед в спешен център касата не плаща нищо /Не носите направление в спешното, нали? Касата поема само по направление/.   От което следва, че за  не спешните  никой не заплаща. Остава удоволствието от положения труд.  Вие бихте ли работили без заплащане за половината от положения труд и  за половината от работното си време, само за удоволствието от свършената работа?

И един пример за спешен болен: линейка стоварва  ром на средна възраст пред УНГ. Лекарят го пита какво му е. Отговорът гласи :" Снощи пих 2 литра вино и сега като поизтрезнях, и гласът ми стана дрезгав, та идвам да се прегледам!?" Спешен, а?

# 5
  • софия
  • Мнения: 4 180
Aз не знам как е в ИСУЛ, никога не съм ходила там, но снощи в 11 вечерта ходих в Пирогов. Лекарят в спешното каза,че случаят ми не е спешен и е трябвало днес да ида на травматолог ,а  не при тях при тях през нощта, но въпреки това ме прегледа, издаде ми рецепта и лечение и не съм плащала нищо, въпреки че два пъти подчерта,че всъщност не съм за спешното.

# 6
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
В чужбина приемат всякакви случаи в спешното и никой не ти мрънка, че не си за там. Просто има кодова система. На регистратурата определят степента на спешност. Ако си с животозастрашаващи симптоми те приемат веднага. Ако състоянието ти може да почака, може да си отвисиш цял ден, или нощ, докато те прегледат.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 761
Плащала съм преглед на дете в ИСУЛ, защото казаха, че случаят му не е спешен.

Общи условия

Активация на акаунт