Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Препоръчайте ми абсорбатор

• 1 487
  • 46
  •   1
Отговори
Здравейте! Търся си мощен абсорбатор за вграждане. Към какъв модел бихте ме ориентирали? Цената ориентировъчно до 500-600 лева.

# 1
Аз също четох напоследък и има много добри отзиви за Фабер.

Ети ти един, дори на цена по-ниска от посочената от теб:
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=2004

Този ми стои по-изчистено, но малко надвишава бюджета ти:
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=2116

Аз си взех този, но още нямам мнение, защото кухнята още не е готова:
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=1995

# 2
За тази цена може да си купите перфектен абсорбатор, като няма нужда толкова да се вглеждате в марката. В крайна сметка не са много моделите, които са максимум категория А+++ или каквато е максималната там. Това гледайте на първо място, ако нямате други критерии.

# 3
Нашия е Тека. С 2 мотора е, и 3 степени. Честно казано, много рядко го ползвам на най-високата степен, защото е много силен. От много години го ползвам и съм страшно доволна

# 4
Може ли линкове към моделите Ви?

# 5
Много мощен, тих, не е скъп. Имам го и го препоръчвам.

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=1276

# 6
Здравейте,

Аз също се ориентирам към Фабер или Тека. За момента се опитвам да си харесам уредите да са на една марка и за това ще се допитам до вашия опит относно този абсорбатор EKA CNL 6415 PLUS : https://www.tehnomix.bg/absorbator-za-vgrazhdane-teka-cnl-6415-plus-inoks.

Има го и в бяло и черно, 5г гаранция за момента, Клас А, но е с 1 мотор ( каквото и да означава това). 6 степенен режим.
Още по-странното е, че  цената при техномикс цената е по-добра от тази на страницата на Тека Simple Smile

# 7
Аз наскоро си купих индукционен плот от Техномикс, защото беше със 150 лв. по-евтин, отколкото в Тека.
Показания абсорбатор е телескопичен, на Вас такъв ли ви трябва или за пълно вграждане?  Каква кубатура е помещението, в което ще се ползва? Ако не държите на марката, може да погледнете Фабер.

# 8
Буболина, благодаря за бързия отговор и добрия въпрос: Може би вграден наистина е по-добрият вариант. Все още умувам. 
Ще се вслушам и ще разгледам Фабер по-обстойно, по-горе в темата бяха посочени добри модели, единствено ме притесни, че са нисък енергиен клас.
 Помещението е 25 квадрата - кухня + хол.

# 9
25 кв.м.   или куб.м.? Ако е в кв.м. умножи по височината на помещението  и всичко по 10.  Например 25х2.5х10 и ще видиш, каква мощност ти е нужна.
Аз наскоро си взех Фабер и съм много доволна, но го ползвам от седмица, та мнението ми не е основано на дълго ползване. Доста четох преди да избера и повечето мнения, бяха в полза на Фабер.

# 10
Здравейте, ще оборудваме нова кухня и стигнахме до абсорбатора - аз съм за напълно вграден, но срещнах железния аргумент, че телескопичните са по-добри, защото парата се "среща" директно с филтъра на абсорбатора и не преминава нагоре към шкафовете.

Моля Ви за мнения относно напълно вградените абсорбатори и какво беше водещо при избора Ви на такъв, имахте ли същата дилема (телескопичен/напълно вграден) и кое даде превес?

Благодаря!

# 11
Здравейте, ще оборудваме нова кухня и стигнахме до абсорбатора - аз съм за напълно вграден, но срещнах железния аргумент, че телескопичните са по-добри, защото парата се "среща" директно с филтъра на абсорбатора и не преминава нагоре към шкафовете.

Моля Ви за мнения относно напълно вградените абсорбатори и какво беше водещо при избора Ви на такъв, имахте ли същата дилема (телескопичен/напълно вграден) и кое даде превес?

В стария апартамент имах телескопичен и за новата кухня имах точно такава дилема. Четох доста и не намерих данни, че телескопичните са по-ефективни. То и няма как да е така, защото при достатъчна мощност въздушната струя към аспиратора се формира доста далеч от печката и увлича парата със себе си. Дебитът на засмуквания въздух не се променя при двата типа, защото зависи от мощността на вентилатора, а не от площта на въздухозаборника и при по-голяма площ на последния просто скоростта на потока е по-малка, което може би даже е по-лошо.
За сметка на това телескопичните са по-грозни (виждат се и нарушават линията на шкафовете) и освен това по-висок човек си удря челото в тях като наднича в супата.  И си взех добър и мощен за пълно вграждане и съм доволна.

# 12
Много благодаря, ЧС, това мнение чаках, за да защитавам по-агресивно искането си за напълно вграден абсорбатор, което е продиктувано изцяло от чисто естетически мотиви. 😊

И аз проучвах различни мнения, но няма категорични обективни показатели, че телескопичните са по-добри, сравненията са изцяло по техническите параметри - мощност, енергийна ефективност, нива шум и т.н.

# 13
# 14
Аз, от скоро /месец и половина/ съм с Фабер, за пълно вграждане /писала съм по-назад/. Изключително доволна съм. Мощен и тих. Ползвам го в холокухня. ММ прави шишчета на грил тигана и в "холната" част не се усещаше. Да си призная, че това ми беше голямо притеснение, че хола ще ми мирише на манджи имного съм щастлива, че не е така.

# 15
Аз, от скоро /месец и половина/ съм с Фабер, за пълно вграждане /писала съм по-назад/. Изключително доволна съм. Мощен и тих. Ползвам го в холокухня. ММ прави шишчета на грил тигана и в "холната" част не се усещаше. Да си призная, че това ми беше голямо притеснение, че хола ще ми мирише на манджи имного съм щастлива, че не е така.
Здравейте, какъв модел е?

# 16
# 17
Привет на всички Вас!
Предстои ми закупуване на аспиратор за хол с кухня около 65 куб.м (около 24 кв.м), НО ....
Никъде по темите не видях да се коментира класа на филтриране на мазнините, което е важно за мен.
По продуктовите фишове на всеки аспиратор/абсорбатор са записани 4 категории за оценяване, а именно:
- Енергиен клас (които се изписва на енергийния етикет с голямата буква), и по-долу в икони са дадени
- Клас ефективност на осветление;
- Клас ефективност на филтриране на мазнини;
- Клас ефективност на флуидодинамика.
Та въпроса ми е, дали някои е попадал на клас "А" за филтриране на мазнини? Намерих само един - на Gorenje - BHP643ORAB https://www.gorenje.bg/produkti/golemi-domakinski-uredi/aspirato … bhp643orab/728091
Има ли други подобни?

# 18
Този е с филтри с активен въглен, сигурно затова. Според мен обаче всички имат такава опция, но май никой не ги ползва, ако има комин за извеждане на въздуха. Но ако си вземеш такива филтри като опция, тогава всеки аспиратор ще е така. Но основно правило на филтрирането е, че колкото по-добро филтриране, толкова по-трудно преминаване на въздуха, респективно толкова по-нисък дебит при константна мощност на вентилатора. Или с други думи супер филтрирането ще ти струва пари за филтри от въглен (те само се сменят) и ще ти намали дебита.
Впрочем защо ти е толкова важно?

# 19
Впрочем защо ти е толкова важно?
Обикновенно хората не го знаят и не се замислят върху това, НО...
Може да се каже, че е професионално изкривяване и превантивно - пожарникар съм. Много добре знам до какви последици води отлагането на мазнини по въздуховодите рано или късно - ако не е пожар, най-малко миризмата на гранясало след някоя и друга година. А начина на изпълнение на комините/въздуховодите в жилищните сгради не позвлява тяхното разглобяване за почистване, като в едно заведение, примерно. Та за това е важно за мен и съседите ми.
По отношение на обявяваните от производителите параметри, мисля че са указани най-добрите им показатели, т.е. максимално достижимите. Примерно: максимален капацитет на изсмукване (без допълнителен филтър, който би намалил коефицента на изсмукване, но ще пдобри филтрацията), но и максимален капацитет на филтрация (с допълнителен филтър, които би завишил коефицента на филтрация, но при намален дебит).
Намерих и един модел на Тека, но е 120х60 см.

# 20
Да, предполагах, че е това, обаче отлаганията от готвене са минимални. А и даже ти да сложиш нещо супер филтриращо, ако съседите са с нормални - кел файда. Та, според мен, гледай си големия дебит и ниския шум, останалите параметри са бошлаф работа.

# 21
Ами съжалявам, че разсъждавам в полза на общото благо, но съм си такъв. Simple Smile
А по въпроса ми - има ли някой с аспиратор/абсорбатор с клас на филтриране на мазнините "А"? И за впечатленията му от ползването питам.

# 22
Повечето абсорбатори на NEFF са клас Б или около 85- 89% ефективност при филтрирането на мазнини. Имам такъв и Тека, която е клас С. И на двата им се случва да прокапят (зависи коло пъти съм пържила или включвала скара отдолу), и на двата корпусите на моторите се омазняват за около половин година.
Какво е из въздуховодите високо нагоре-незнам, но знам че и при двата във въздуховдите, които излизат от уреда, се трупа солидно количество мазнина. Мъжът ми ги подменя миналата година.

# 23
.... Какво е из въздуховодите високо нагоре-незнам, но знам че и при двата във въздуховдите, които излизат от уреда, се трупа солидно количество мазнина. Мъжът ми ги подменя миналата година.
Аха. От това се притеснявам - което се трупа на горе в комина. То за това май и клас "А" за задържане на мазнини няма да помогне, а?

# 24
.... Какво е из въздуховодите високо нагоре-незнам, но знам че и при двата във въздуховдите, които излизат от уреда, се трупа солидно количество мазнина. Мъжът ми ги подменя миналата година.
Аха. От това се притеснявам - което се трупа на горе в комина. То за това май и клас "А" за задържане на мазнини няма да помогне, а?
Не мисля, че трябва чак толкова да се "втелясваш" в тези цифри, които не е ясно при какви условия са изчислени и дали можеш да ги постигнеш в ежедневието. Още повече, че ако живееш в многоетажна сграда, не е ясно и абсорбаторите на съседите какво бълват. В края на краищата ще хвърлиш няколко стотака повече, а ефектът ще е нулев.
Най-добре си чисти редовно своя абсорбатор и веднъж на 2-3 години му сменяй въздуховода, че да няма какво да пламне директно в кухнята ти и това, според мен, е достатъчно.

# 25
Може ли мнение за този абсорбатор?

https://www.tehnomix.bg/absorbator-za-vgrazhdane-teka-cnl-6815-plus

Нужен ми е за 21 квадрата помещение, искам да има запас от мощност и ми харесва цената.

При тези телескопичните как може да се регулира височината на монтаж?

# 26
Надявам се знаеш, че за да му използваш пълния капацитет и да не го ошумяваш допълнително, е добре да го свържеш с твърд въздуховод, а не гофре, с Ф150  на входа и изхода.

# 27
Надявам се знаеш, че за да му използваш пълния капацитет и да не го ошумяваш допълнително, е добре да го свържеш с твърд въздуховод, а не гофре, с Ф150  на входа и изхода.

Аз не съм наясно, но предполагам, че майстора който ще го инсталира знае(ще си запиша)
Това за всички абсорбатори ли се отнася, за по-мощните или?

# 28
При тези телескопичните как може да се регулира височината на монтаж?

Ми никак, не се регулира. Слагаш го на колкото решиш и там си стои.

Диаметър 150 е абсолютно задължителен за големите мощности, а 120 е минимумът. Неясно защо в НС масово ги правят 110, някакъв стар стандарт е. Разширете си дупката докато е време.
И за гофрето е вярно - намерете си ПВЦ тръби. Майсторите знаят, без съмнение, ама още повече без съмнение не им се занимава. Има и една тънкост - хоризонталното рамо на въздуховода трябва да не е водоравно, а със съвсем лек наклон към комина. Иначе кондензът ще се връща във вентилатора.

# 29
Ако не спазиш нещата, които ти написахме, се губи смисълът от мощния абсобатор. Майсторът може и да се прави на луд, но ти настоявай и не му се връзвай. Дупката в комина или където е , трябва да е 150. Никакви гофрета!

# 30
Благодаря, записвам си. Засега е само дупка и така или иначе зад кухненските шкафи не е мазано освен за груба шпакловка. Абсорбатора няма да е точно на комина, а ще има някаква тръба но нямам идея каква са планирали. Ще настоявам за тези неща

Въпроса ми е комина обаче дали ще е достатъчно широк за тази дупка?

За височината не се изразих правилно. Мисълта ми беше с този млдел аспиратор как се прави, ако се наложи да се монтира по-ниско от шкафите, знам, че има някаква точно височина от котлоните, на която трябва да се сложи

# 31
И точно изваждаемия като монтираш ниско, ще си удряш главата всеки път, като се наведеш над тенджерата. Ако си дребна няма, ама мъжът то ще се удря.

# 32
И точно изваждаемия като монтираш ниско, ще си удряш главата всеки път, като се наведеш над тенджерата. Ако си дребна няма, ама мъжът то ще се удря.

А не може ли да се монтира по-навътре?

Не намерих друг мощен на добра цена освен телескопичен

# 33

Е къде навътре, в стената ли???

Аз съм с ето този - за пълно вграждане е, не се вижда (ама и моите вратички са 2 см надолу) и е  мощен.

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=3132

# 34

Е къде навътре, в стената ли???

Аз съм с ето този - за пълно вграждане е, не се вижда (ама и моите вратички са 2 см надолу) и е  мощен.

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=3132

Гледах го този сайт, но се отказаха, защото марките ми са безизвестни. Няма ли и ддруги важни характеристики освен мощността? Също аз сметнах, че при мен ще е по-изгодно телскопичен защото съм с висока вградена фурна отстрани на контлоните и абсорбатора и ако абсорбатора излиза напред да може да смукне и от фурната

# 35
Определено децибелите Simple Smile

# 36

А твоя как е от към децибели и какво мислиш за телескопичния и вградената фурна?

Честита Нова Година Simple Smile

# 37
Той смуче от всякъде. За да работи един ансобатор добре, трябва да му се осигури приток на чист въздух я о открехнат прозорец, я от розетка на отдушник. Иначе започва да дърпа от каналите, създава вакуум и нищо не прави. Гледак децибелите и правиш другите неща, които ти казахме по-горе, за да не го ошумяваш допълнително.

# 38
Той смуче от всякъде. За да работи един ансобатор добре, трябва да му се осигури приток на чист въздух я о открехнат прозорец, я от розетка на отдушник. Иначе започва да дърпа от каналите, създава вакуум и нищо не прави. Гледак децибелите и правиш другите неща, които ти казахме по-горе, за да не го ошумяваш допълнително.

Тоест телескопичния, който се отваря няма предимство в случая с вградена фурна, която му е отстрани?

# 39
Да, няма значение какъв тип е абсорбаторът.

# 40
Ако не спазиш нещата, които ти написахме, се губи смисълът от мощния абсобатор. Майсторът може и да се прави на луд, но ти настоявай и не му се връзвай. Дупката в комина или където е , трябва да е 150. Никакви гофрета!

За съжаление тези неща няма да мога да ги направя при мен поради особеностите на разположението на комина и шкафите. Консултирах се с 3ма майстори, единия от който ми е приятел и не работи по жилището ми. Първо изглежда, че самия комин вътре е с тръба ф110, но да кажем че може да сложим преходник ф150.
Големия проблем обаче е, че абсорбатора е на около метър и половина(даже май към два) от комина. Такъв ми е проекта и нямам намерение да променям нищо, защото съм си избрал с идея точно това разположение на уредите. А стената, по която ще върви тръбата е пълна с кабели отзаде за да вкопаваме нещо.

Също моя приятел ми каза, че според него гофрето е по-добре, защото всяка тръба се пълнила с мрасотии и трябва да се сменя в даден момент, а гофрето минавашо през кухненските шкафи ще го сменя доста лесно за разлика от твърда тръба.

Ако го направя с гофре по стандартния начин какво ще загубя точно?

# 41
Никоя тръба за абсорбатор не се вкопава в стена. Съжалям да го кажа, но с гофре работят мърлячите. Ако беше майстор, щом абсорбаторут е толкова далече от комина, щеще да ти предложи плоски пвц тръби, които да минават по дъната на шкафовете. Не са скъпи. Има ги навсякъде и не е вярно, че се сменят трудно.
https://moby-bg.com/category/34/ploski-vazduhovodi-55-110-i-elem … nti-kam-tyah.html

# 42
Консултирах се с 3ма майстори, единия от който ми е приятел и не работи по жилището ми. Първо изглежда, че самия комин вътре е с тръба ф110, но да кажем че може да сложим преходник ф150.
Големия проблем обаче е, че абсорбатора е на около метър и половина(даже май към два) от комина. Такъв ми е проекта и нямам намерение да променям нищо, защото съм си избрал с идея точно това разположение на уредите. А стената, по която ще върви тръбата е пълна с кабели отзаде за да вкопаваме нещо.

Също моя приятел ми каза, че според него гофрето е по-добре, защото всяка тръба се пълнила с мрасотии и трябва да се сменя в даден момент, а гофрето минавашо през кухненските шкафи ще го сменя доста лесно за разлика от твърда тръба.

Ако го направя с гофре по стандартния начин какво ще загубя точно?

Доста лошо са те консултирали, или толкова си могат и разбират.
- Що за сграда е тази, с комин 110? Но да кажем, че е така, това не се променя, но тогава не ти трябва и мощен аспиратор, все едно да си купиш мощна кола и да натискаш спирачката.
- Два метра не са проблем и въздуховодите си минават през шкафовете, а не се вкопават в стените. Всъщност пластмасови тръбни системи има и за монтаж върху шкафовете - плоски са, не се виждат и не отнемат място (гофрето ще отнеме).
- Както се сменя гофре, така и тръби, само е по-скъпо, разбира се.
- Гофрето вибрира, шумът е много по-силен и се зацапва повече, защото не е равно.

# 43
Сега единия се сети, че имало как да стане с плоски тръби точно и уж щял да го направи.
Въпроса остава колко е комина

# 44
Сетил се... Много добре знае, ама що да върши работа като може и да не я свърши. Натискай ги иначе ще ти омърлят всичко.

# 45
Сетил се... Много добре знае, ама що да върши работа като може и да не я свърши. Натискай ги иначе ще ти омърлят всичко.

Малко аз съм си виновен, че първо тръгнах да натискам за тази работа грешния майстор, който освен, че явно не му се занимава не му е и работа, но мебелиста каза, че го е измислил как да стане

# 46
Здравейте. Търсим си добър абсорбатор. Кухнята и холът са в едно, около 30кв.м. препоръчаха ни Тека CNL 6815 plus. някой ползвал ли го е и има ли наблюдения ?

Общи условия

Активация на акаунт