Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 425
  • 758
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 4 250
Това гледахте ли го от другата тема https://www.24chasa.bg/novini/article/8369327?

30% ако паднат хич не е малко, man_darin_ka. може мечтите ти да станат реалност.

# 346
  • Мнения: 9 787
Диди, отговарям ти съвсем по същество, но опитът ми да е дипломатично, води до тези дълги обяснения.
Пак ще се пробвам.
Ти питаш - защо Иван слага в боксониера, която е за един човек, легла за двама? Отговор - за по-голям наем, т.е. печалба.
Ти питаш - защо хазяите не ремонтират жилищата и слагат/оставят в тях скапани, според наемателите, мебели? Отговор - 2 варианта - нямат пари/възможност да ремонтират/обзаведат с нови и/или не искат да дават повече пари за това, т.е. пак за печалба. Плюс рискът от потрошаване на обзавеждането.
Наемодателите дават под наем за печалба, а не защото им пука къде и в какви условия ще живеят наемателите. Печалбата на наемодателите зависи от нивото на наемите и предлагането на аналогични или по-хубави от техните жилища на даденото място и в дадения момент. Ако има много други аналогични жилища, със същия наем, но по-добре ремонтирани и обзаведени, хазяите ще трябва или да свалят наема, или да ремонтират/обзаведат жилището за по-висок наем. Ако няма достатъчно други по-добре обзаведени и ремонтирани жилища, наемателите ще трябва да се примирят с това или да плащат повече за по-добро жилище.
Ако наемателите могат да плащат за наем ХХ лв. и искат, примерно, двустайно добре обзаведено жилище, но в момента такива практически не предлагат с този наем, наемателите или трябва да наемат по-кофти жилище, или да плащат по-висок наем.
Надявам се да е по-ясно сега.
Пазарът не е статичен - и наемите се менят, и изискванията към жилищата, и обзавеждането на жилищата. В някакъв следващ момент соцмебелите ще изчезнат, а наемателите ще се оплакват, че квартирите са обзаведени с Виденов.

Беболина, пак преиначаваш думите ми - къде съм казала, че трябва да питаш хазяите кога и колко време ще те посещават родителите ти? Едва ли някой нормален хазяин би възразил на това. Но ако смяташ да превръщаш квартирата в Аврамов дом, малко хазяи биха се съгласили на това.
Както написах вече - да, хазяите дават под наем за печалба, те не са благотворителни дружества. Качеството под формата на ремонт/обзавеждане струва пари, т.е. по-висок наем. Ако имаш претенции  за Ролф Бенц, но нямаш пари за него, ще си купиш Виденов или Икеа.
Да, има много междинни варианти между Яворов и Дружба, но ако спомена който и да е друг квартал, ще тръгнеш да спориш за това, за да се отдалечим от основния въпрос.
40 квадрата за теб може да са малко, ама ако нямаш пари за 60 ремонтирани и прилично обзаведени квадрата, ще живееш в 40, но ремонтирани, или в 60 неремонтирани, или в Горубляне, а не в Младост-4 до Бизнес парка. Ако това е ситуацията на пазара. Ако ситуацията се промени - ето, казват че много биенби-та ще излязат на пазара - чудесно, наемите ще паднат, или пък ще има по-голямо предлагане на добре обзаведени апартаменти в добри квартали с наем, който можеш да си позволиш. Наемателите печелят в такава ситуация. До следващата промяна на ситуацията, при което печеливши ще са наемодателите. Пазар е, мени се.

# 347
  • Мнения: 1 878
Малко да ви отвлека от дискусията с този "уникален " апартамент под наем. Как ги мислят тия описания нямам идеяhttps://m.facebook.com/groups/526951450832977?view=permalink& … =1260693424125439

# 348
  • Мнения: 852
Пак ти казвам, че изпадаш в крайности - разлика между сходно поддържани 40 и 60 кв няма, ако има е в рамките на 50-ина лв и ако отвориш обяви, ще го видиш, защото и двата се водят двустаен, само че единият не е. И няма да дам пари за нещо, което не ми върши работа, ще чакам. Ако трябва ще отида при роднини или приятели за седмица, но договор няма да подпиша.

# 349
  • Мнения: 6 874
Малко да ви отвлека от дискусията с този "уникален " апартамент под наем. Как ги мислят тия описания нямам идеяhttps://m.facebook.com/groups/526951450832977?view=permalink& … =1260693424125439
Уникален, да.

# 350
  • Мнения: 4 250
На тавана. Ще си удряш главата в покрива.Няма да ви разправям каква става температурата през лятото, жегите., през зимата също в студа. Имах възможността да раждам в едно такова заведение. Няма кухня като гледам, нахвърляни мебели.Дано някой да им ги даде тези пари сега.

# 351
  • Мнения: 9 787
....разлика между сходно поддържани 40 и 60 кв няма, ако има е в рамките на 50-ина лв и ако отвориш обяви, ще го видиш, защото и двата се водят двустаен, само че единият не е. И няма да дам пари за нещо, което не ми върши работа, ще чакам.

Беболина, разлика между 40 и 60 квадрата има, и тя е една стая повече. Но същото е и при продажбите - гарсониери, които между другото са между 42 и 46 квадрата, ги обявяват за двустаен, преустроените, както и непреустроените (с възможност за, на жаргона на брокерите), двустайните за тристайни и т.н. Практика е един и същи апартамент брокерите да го пускат и при едностайните, и при двустайните.
А разликата между евтино ремонтирана гарсониера и двустаен тотал щета в даден квартал не е 50 лв. при продажбите, но спрямо цената е аналогично малка. Има купувачи, които предпочитат за ремонт, и те ще вземат 60-те квадрата, но има и такива, които не искат да се занимават с ремонти или бързат, или нямат пари за допълнителен ремонт, и те ще купят гарсониерата.
Но грешното обявяване тръгва от брокерите, и се разпространява и сред собствениците.
Иначе - браво на теб, че няма да направиш компромис и ще чакаш. Казвам ти го съвсем искрено и следващото ще обясни защо. Но има доста наематели, които не могат да чакат тяхната обява. И подписват. Но в първия възможен момент, в който изпадне нещо по-добро или по-изгодно, ще се изнесат. Това не е никак добре за наемодателите. За тях е добре наемателите да са си направили добре сметката и като пари, и като качество на жилището, за да не се сменят непрекъснато обитателите. Поне аз като (бивш) наемодател бих предпочела да не си губим времето, нервите и парите един на друг.

# 352
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Диди, отговарям ти съвсем по същество, но опитът ми да е дипломатично, води до тези дълги обяснения.
Пак ще се пробвам.
Ти питаш - защо Иван слага в боксониера, която е за един човек, легла за двама? Отговор - за по-голям наем, т.е. печалба.

И как една неподходящо обзаведена боксониера ще донесе повече печалба на Иван? Аз като наемател винаги бих избрала и бих платила повече за боксониерата с по-малко легло, но и с други мебели, пред тази само с едно двойно легло и почти нищо друго, ако трябва да правя такъв избор. Отказвам да повярвам, че има сериозни двойки или двама възрастни, които ще наемат боксониера. Освен ако иначе остават на улицата и просто трява да идат някъде. Но нали при първа възможнст ще се изнесат. Та не виждам къде е по-голямата печалба на наемодателя.

Цитат
Наемодателите дават под наем за печалба, а не защото им пука къде и в какви условия ще живеят наемателите.

Това е много слаб момент според мен, защото за да има стабилни и дългосрочни отношения наемател - наемодател, някак си трябва да ви пука за условията, в които ще живеят наемателите. Вашата печалба е най-важа, но тя зависи от комфорта на наемателя и ако той се сменя всеки месец, ще ви се съберат доста празни дни сумарно и печалбата ви ще е точно никъде. Да не говорим, че е чисто човешко да се опиташ да предоставиш някакъв уют и функционалност, в крайна сметка той е и за теб. Имотът е твой.

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 22:36 от Didi168

# 353
  • Мнения: 6 874
Според мен Мандаринка казва, че една по-скъпа заради местоположението боксониера ще се наема по-лесно от двойка, които да си делят наема. Жилище за двама се отдава за по-голям наем от жилище за един. Може би и затова се говори за брой гости - много пъти в тази тема е ставало дума за амортизация на мебели и уреди.
Грижа за клиента винаги трябва да има в някаква степен - вече според цената може да е по-голяма или по-малка. Обаче нагласата на наемодателя, че не му пука къде живеят наемателите, много бързо бързо води до ответната реакция на наемателя, че не му пука за нищо.

# 354
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Двойка, които да си делят наема в боксониера... Наистина ли има такива? Не виждам как ще стане, па ако ще и на най-невероятното място да е...

Чела съм тук, че има хора, които си смятат наема според това колко души ще живеят вътре, но при положение, че за боксониера максималната бройка е 1...???

# 355
  • Мнения: X
Кой е казал, че е 1?
Ти не знаеш наемодателят колко иска да печели, ерго колко човека да настани.
Той може и две двуетажни легла да сложи в тази боксониера, за да печели.

# 356
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Кой е казал, че е 1?
Ти не знаеш наемодателят колко иска да печели, ерго колко човека да настани.
Той може и две двуетажни легла да сложи в тази боксониера, за да печели.

Ма ако иска и легла да не слага, 6 дюшека да нареди на пода. Кой ще наеме боксониера с две двуетажни легла? Колко ще спечели наемодателя? Николко...

# 357
  • Мнения: X
Е как - строителна фирма за работниците си, на тях не им дреме къде спят - ни на фирмата, ни на работниците.

# 358
  • Мнения: 852
Мандаринка, разлика няма в цената - всички се обявяват двустайни по 50-60 кв, но истината е, че в масовия случай това включва общи части, тераса, че дори и мазе. Точно затова бих взела чисти 60, разлика в цената няма или е смешна при сходен вид, както казах. И невинаги се вижда от снимките и като отидеш на място се почва "ама нали знаете как е НС, ама те по нот. акт наистина са 60" и т.н. Бистрим наеми, но щом искаш да кажем и за продажби -
Скрит текст:
имаше преди около 3 г. апартамент в Изток, който беше обявен около 1 100 евро/кв, НС (2010 г примерно) , етаж 3, 113 кв. Аз, естествено, Тома Неверни, отварям обявата - 3 кв мазе, 10 кв общи части, 50-55 кв тераса (опасва целия апартамент на последен етаж) и останалото кухненски бокс + трапезария с бутнат в дъното двуместен диван и отделно спалня. И, в крайна сметка, към момента реалната площ върху крайната цена излизаше по-скъпо от средното за района.

# 359
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Хм, може, да... Но това означава краткосрочна заетост за апартамента. Като си приключат обекта са чао. Не бих си дала имота да се ползва като хотел за строители. Мръсничко сякаш ще стане и няма да се пази хич. А и фирмата им едва ли ще плати много над пазарния наем за една боксониера, че да си струва минусите.

Цитат
50-55 кв тераса (опасва целия апартамент на последен етаж)
Хах, на мен любимото ми пък е когато терасата е такава голяма, само от едната страна на апартамента и директно я броят за стая. Предлагат ти тристаен и като отидеш на оглед виждаш две стаи и питаш къде е третата. И симпатичната брокерка ти посочва терасата и ти вика - ей тука само срещу едни 15 хилки може да се дострои. Joy

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 23:58 от Didi168

Общи условия

Активация на акаунт