Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 371
  • 758
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: X
Да, абсолютно наемът трябва да е съобразен с всички плюсове и минуси на жилището, скрити и явни. Ако искате, разбира се, наемателите ви да не бягат.
Не като онази госпожа с теча, която тръгна с як карашик да обяснява, че наемателите й избягали от днес за вчера и оставили наводнение и абсолютно всички тука, и наематели, и наемодатели, скочихме какви са тези боклуци... А след 2 мнения с половин половин уста си призна, че те, наемателите, никак не са виновни, ами има теч в жилището. Е такава наемодателка какво точно иска? Да и плащат за теч и да стоят, защото е дала старо като за старо, ама не и като за проблемно? Съжалявам, дами и господа, такива филми не се прожектират. Това е пазар. Като не става едно жилище, хората бягат. Теч е проблем, при който никой няма да седи. Решението дали да рискува да цака наематели е изцяло нейно.

# 526
  • Мнения: 9 754
А, не, като заминат децата в чужбина, ще живеят в мизерни животозастрашаващи дупки, ако са с наем 400 евро. Ако са с наем 1200 евро на месец, няма да са животозастрашаващи.
Ако искат прилично жилище в приличен квартал, ще плащат 1200 на месец. Ако нямат тези 1200 на месец, ще си запазят претенциите за времето, когато ги имат или имат възможността да си купят собствено жилище и да го ремонтират и обзаведат както душа им харесва и имат парите за това.
Пазар му казват на това.

Куку Hands Plus1

# 527
  • София
  • Мнения: 4 192
4 човека ви обясняват от 3 страници, че пазарът се определя от търсенето на евтинджос, а не от наличието или на мухъл, ама вие пак едно и също. Аз лично вече се съгласявам с вас, остава да убедите и депутатите да ви прокарат един закон. Успех.

# 528
  • Мнения: 741
Здравейте, договорихте ли промяна в наема за периода на извънредното положение с наемателите/ наемодателите си?

# 529
  • Мнения: X
Bebolilina, ако не разбереш, че с призиви и прокламации пазар не се променя, ще си остане само за твоя сметка.
И, за да те успокоя, детето ми Е в чужбина и отлично знам какво се предлага там и за колко пари (госпожицата с чужбината назад  е направо смешна). Ние специално плащаме висок наем, много над общоприетите студентски наеми, за хубава и добре обзаведена квартира.   Което и ти казвам, че за каквото си платиш, това ще получиш. И тук, и в чужбината, все е така.

Като цяло, има всякакви наематели, както и всякакви наемодатели. Хората не се променят само от факта, че са едните или другите. Но моят опит сочи, че всеки си гледа своя интерес в една такава сделка, и това е нормално. Няма защо да се оплакват и едните, и другите, всеки гледа внимателно и се старае да се предпази максимално, и "каквото сабя покаже".

# 530
  • Мнения: X
4 човека ви обясняват от 3 страници, че пазарът се определя от търсенето на евтинджос
Всъщност един, който дава на чужденци, и една, която мери ширина между пръстите, ни обясниха, че сме бедни мизерници и търсим евтинкото.
Аз лично съвсем друго нещо говоря, но трябва да се направи разликата между пример и принцип.
Просто другият път, в който се опита наемодател да ме прецака, ще остане с празна квартира и неплатени сметки за един месец. Пак ще е на плюс от депозита. Както той не иска да прави излишни разходи, така и аз не искам да плащам за едно нищо. Отношението е двустранно, пито-платено. Просто не разбирам защо е това сърдене.

# 531
  • Мнения: 4 246

Галинор,около 1/4 по-евтин наем беше спрямо пазарната цена. За чужбина не ми се обсъжда. В Сан Франциско ако ще говорим за 4000 $ се дават 2 стаи, ако щеш, само защото е Силиконовата долина, ама сме далече от там.

# 532
  • Мнения: 18 476
Точно защото знаем какви са квартирите в чужбина, пишем, че там изобщо не е цветя и рози. Евтиното е с мухъл и аромант на нещо, пред което българското кисело зеле е като одеколон, с мебели, изхвърлени от някой друг. Черният мухъл, преживял минимум двете световни войни, е норма при т.нар. "клетки за кокошки", т.е. бившите слугински стайчета. И се наемат светкавично, защото за техните евтини квартири има опашка кандидати от целия свят, а не като в София - само от провинцията.
Средното и скъпото са си ок, както и в България.

пс - като казвам евтино - евтино за техните наеми. Примерно малко български студенти  могат да си позволят гореописаните клетки за кокошки в историческия център, затова наемат в предградията.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 13:35 от EmmaT

# 533
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
По повод последния пост - аз н.а. нито съм показвала, нито съм вписвала в договорите за наем, като отдавах. Твърде много имотни измами има в България и законовата защита на собствениците е доста хлабава в такива случаи, та моля да ме разберете и мен. Няма как да раздавам тези данни на непознати хора.
С тези "непознати" хора подписвате договор.
Трябва да покажете, че отдавате ваш собствен имот или, че имате такова право с надлежни документи.
Иначе справката в ИКАР за собственост е общодостъпна с/у 1,50лв.
Както вписвате данните на наемателя(ЕГН...), така и вашите, както и на имота. / No на НА, том и т.н/
Каква измама може да стане с тези данни, които са общодостъпни?
А и винаги можете да бъдете известен със SMS от Агенцията по Вписвания за "движение" покрай имота ви.
Услугата е безплатна.
https://www.registryagency.bg/bg/registri/imoten-registar/sms-op … -imoten-registar/
Скрит текст:
Заявления за безплатно SMS известяване могат да подават само лицата, собственици на имоти намиращи се на територията на Република България.

Информационната услуга, представлява възможност за получаване на безплатни уведомителни кратки текстови съобщения (SMS) при вписвания, отбелязвания и заличавания в книгите за вписване, отказите и постановените по тях определения на окръжния съд, издаването на заверен препис и отказ за издаване на заверен препис и корекция на запис в информационната система, за физическо лице/юридическо лице с ЕИК/ чуждестранно лице с ЛНЧ.

Услугата може да бъде заявена само на гише във всяка една Служба по вписванията, посредством подаване заявление по образец, на хартиен носител пред служител в службата.

Регистрация може да бъде направена за български или чуждестранен мобилен номер, на който желаете да получавате безплатно SMS известяване.

Услугата е безплатна, като важи само за физически дееспособни лица, които притежават имот на територията на Република България.

Моля да се запознаете с „Общи условия за предоставяне на услугата за оповестяване чрез безплатно SMS съобщение за настъпила входяща регистрация по партида на лице в Имотен регистър“.

# 534
  • Мнения: X
Точно защото знаем какви са квартирите в чужбина, пишем, че там изобщо не е цветя и рози. Евтиното е с мухъл и аромант на нещо, пред което българското кисело зеле е като одеколон, с мебели, изхвърлени от някой друг. Черният мухъл, преживял минимум двете световни войни, е норма при т.нар. "клетки за кокошки", т.е. бившите слугински стайчета. И се наемат светкавично, защото за техните евтини квартири има опашка кандидати от целия свят, а не като в София - само от провинцията.
Средното и скъпото са си ок, както и в България.

пс - като казвам евтино - евтино за техните наеми. Примерно малко български студенти могат да си позволят гореописаните клетки за кокошки в историческия център, затова наемат в предградията.
Абсолютно точно. Hands Plus1

# 535
  • Мнения: 9 754
О, аз със сигурност мисля, че пребиваването в чужбина, в държави, които отдавна са пазарна икономика, действа много положително на българския манталитет, според мен доста разглезен от времената на соц-а.
Ако млад човек замине в чужбина, за да се развива - обучение и след това работа, нагоре по служебната стълбица, и, много важно условие, ако сам си плаща издръжката, а не разчита на пари от мама и тате от България, много бързо ще разбере, че нещата се случват постепенно, а не изведнъж.
И за да не съм голословна, ще дам конкретен пример - преди 20 г. български студент, без издръжка от мама и тате, завърши много успешно едногодишна специализация в Белгия. Оцениха го от частна фирма и го наеха за стажант за 800 евро на месец в местния клон на престижна международна адвокатска фирма. За тези пари нае стая със съквартирант (приятелката му, в същото положение, но стажант в друга фирма) и си деляха наема от 350 евро на месец плюс консумативите. Стая 15 квадрата с мивка, баня и тоалетна обща с още няколко стаи на етажа (все същите слугински помещения, за които са писали и други потребители).  Мизерна стая. Така стояха в тази стая 3-4 години, докато постепенно им вдигаха заплатата - назначиха ги на граждански договор вече не като стажанти, но заплатата им стана 1500 евро. Но от нея плащаха осигуровки и други неща, та реално чисто бяха към 1200 евро да речем. Преместиха се в гарсониерка по нашему. За по-висок наем. Продължиха да се развиват и доказват в работата си, момчето го назначиха на трудов договор във фирмата, пак му вдигнаха заплатата, вече имаше и бонуси. Раздели се с приятелката си, но остана в малкото жилище. В един момент си смени работата - отиде в друга фирма, поработи, доказа се и стана младши съдружник. След години се ожени, родиха му се деца, вече не е в гарсониера, има си кола, издържа си семейството. Но през всичките тези години се съобразяваше с възможностите си, а не с желанията си.
И да допълня с още един пример - пак позната замина за 6 месечен стаж в евроинституция, 600 евро стипендия. Някакви дребни суми от рода на 100 евро на месец изпращаха и родителите й. Нае пак слугинска стая, около 10 квадрата, пак само с мивка, легло, малко гардеробче, малка масичка и 1 стол, баня и тоалетна на етажа. За 250 евро плюс консумативите. Останалите пари - за живот в Брюксел, цял месец. 2 месеца след като се върна, пристига писмо от местната община, че дължи някакъв местен данък, който трябва да плати за 6-те месеца, през които е живяла под наем. Не си спомням какъв точно данък е бил, но мога да предполагам, че е нещо като данък сгради или такса смет при нас. А тук е обсъждано в темата кой трябва да плаща данъка за апартамента - наемателят или наемодателят. В България е прието, т.е. най-често при наемите за частни лица, не за фирми, че местните данъци са за сметка на наемодателя. Дали са включени в наема, дали не са, няма значение. А ето, че в Белгия, конкретно в Брюксел, не е така, наемателят ги дължи тези пари, не наемодателят.
В тези други държави, които са пазарни икономики от повече от столетие, всеки трябва да се простира според възможностите си. Имаше пример преди 10-15 години с български футболист, подписал договор с добър германски клуб. Нашичкият на втория месец със заплатата си купил мерцедес модел като на шефа на клуба. Не го разбраха тези пусти му германци, сложиха го да търка резервната скамейка няколко месеца.

# 536
  • Мнения: 852
Тотално не сте в ред, и клетви ви се привиждат, падам. Ето ви един "евтинджос" да не бъда и аз голословна:
Скрит текст:
и още един луксозно необзаведен
Скрит текст:
. Ето ви и още един супер евтин, даже е лукс с издръжливите мебели и италиански мокет
Скрит текст:
и той обяснява как сме бедни мишкари, които не разбират от наеми... Вече трети месец.

# 537
  • Варна
  • Мнения: 5 095
Мизерните доходи на пенсионерите и липсата на ремонт в старото им жилище не оправдава немарливостта им към собствените им имоти. Тук говорим за отношение.
Който не може да си позволи поддръжката на даден имот, да го продава. С парите да си купува лекарства и храна, не с наема.

А ето това е пример за адекватно "отношение".


Коментарите са защото се започна със сълзливите обяснения за гладните баби хазяйки, дето едва свързват двата края и затуй отдавали жилищата си неремонтирани. Ами хубаво, ама аз нито рева за ново обзавеждане, нито ме интересува на бабата колко хляба и кисели млека й е пенсията. Наемателят не е социална институция, а частно лице.



Не ме карай да се ровя 10 страници назад, където обясняваш как не те интересува в какви условия живеят наемателите ти, а си гледаш само печалбата. Ми нали тези условия са и твои?!? Имотът е твоя собственост и печалбата ти зависи от същите тия условия, които предлагаш....
Твърдо седя зад думите си, че както не ме интересува пенсията на баба Марийка, така и нея не бива да я интересува колко са ми широки пръстите, защо не съм си купила нищо свое или кой ще спи на дивана в хола петък вечер.

# 538
  • Мнения: X
Щом някой доброволно седи в мухлясало жилище значи сам така е преценил. Като не му харесва винаги може да се премести в по-приветлив апартамент, но за там разбира се ще трябва да отдели по-висока сума.
Не говори глупости. Ниските наеми предполагат необновено жилище и обзавеждане, а не откровени проблеми. Не очаквам откровени проблеми, когато наемам евтино с гардероба на баба ти. Ако тръгна да давам всеки месец наем и депозит за нова квартира, понеже хазяинът на предната е селски тарикат, не оправя откровените проблеми, ама и не връща пари, къде ще му излезе краят? Проблемите не са прерогатив на бабичките, а на селските тарикати.
И в тази, и в предишната квартира се нанесох спешно и със заем. От предишната се изнесох, когато изплатих заема и си стъпих на краката. И някакъв да ми обяснява как боклукът бил част от пазара и да се примирявам... Ами тогава и хазяите да се примиряват, че като дават проблемни жилища, ще имат проблемни наематели. Хазяите не оправят проблема, наемателите отпрашват и оставят неплатени сметки. Танто за танто. Защо хазяите реват?

Та, толкова мизерни квартири съм виждала, и съвсем не са в бялата гама. Вярно, от ниския ценови клас, но не винаги са били относително евтини.
Е, именно де! Нали затова спорим. Като видиш гарсониера за 200 лв при пазарна 450 ново и 400 старо (?!?!само за цените) , ти е ясно, че цената не е само заради старото обзавеждане. Проблемът обаче е, че мухливите, с кафявата вода от чешмата, постоянно падащите бушони и т.н., не са по 200 лв, а по 400, тоест не са на цена като за боклук, а на цена като за най-обикновено старо. И затова наемателят е прав да се сърди - нанася се, плаща си, очаква едно за тези пари, а то излиза много по-зле.
Между другото, съседите-съквартиранти от предишната ми квартира, които толкова плюх, според хазяйката са си плащали всичко в срок и са били примерни до един момент. Като говорехме с тях през вратата, казаха, че почнали проблеми с тока, бушоните, таблото, тръбите, но хазяйката не ги оправяла. И те почнали да бавят наема и тока, а водата изобщо да не я плащат. Моментът, в който започва вечното отлагане на решението на проблемите, съвпада с момента, в който стават неизрядни. Това се случва в сграда на 10 години, НС. Тъй че имам едно наум като чуя наематели да се жалват от дупката, в която живеят... Обаче имам наум и когато собственик на дупка се жалва от наематели. Крушката има опашка, да не се сърдят хазяите точно на дупките, че им бягат наемателите и оставят неплатени сметки.
Защо щом за 400 лева се предлагат много добре поддържани, чисти и приветливи апартаменти ти и беболина наемате за същата сума миризливи дупки. Или сте луди, или послъгвате. Няма нормален човек, който при еднакви условия да наеме миризлива дупка вместо чисто, поддържано и приветливо жилище.

# 539
  • Мнения: 1 442
Здравейте, договорихте ли промяна в наема за периода на извънредното положение с наемателите/ наемодателите си?

Ние (наемодатели сме) предложихме намаляване на наема докато трае ИП. Може и по-натам,зависи от икономическите последствия и пазара. Считам го за напълно човешко, не сме опрели до парите от наема. Но това е моят характер. Сега очаквам да ми скочат Neutral Face
Предпочитаме да имаме дългосрочни и човешки отношения с наемателите,а за това се изисква малко повече от просто да въртиш бизнес.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 15:50 от Goldeva

Общи условия

Активация на акаунт