Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 441
  • 758
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 9 800
Давай, Беболина, давай! Виж как те улеснявам да не пускаш поредни постове.

# 751
  • Мнения: X
Нямам никакво желание да влизам в спорове, това е страница поредна от сагата "наемателите са негодяи и нямат права", включително на лично пространство, но са длъжни да доказват каквото му хрумне наемодателят.
Обяснявам ти, и не само аз, от пряк многократен личен опит,  че в Германия е така, независимо дали на теб ти харесва и дали го приемаш. Ако нямаш голяма компания зад гърба си, искат и не дават без това.  И никой не го смята за навлизане в личното пространство, а го смятат за гаранции, че можеш да си плащаш наема. Просто бизнес. И не е каквото му хрумне, а дали можеш да плащаш този наем, иначе никой не се интересува от твоето житие, само дали можеш да плащаш. Също като в банката, като искаш кредит, искат да видят дали можеш да си го плащаш после.
Тук масово не искат, затова и най-редовно реват наемодатели, че ги завличат с наеми и консумативи, без да си дават сметка, че по-добре да стои празно, отколкото да те завлекат така. Но всеки сам си преценява какви рискове поема и си носи последиците от тях.

# 752
  • Мнения: 1 011
winni_, могат да се харчат за много неща - семейство наематели за деца, особено да компенсират 380 лв втората година. Пази Боже, мой приятел скоро плати 8 000 лв операция на баща си. Длъжни ли са хората чак в такива подробности да изпадат за един наем?
Ами точно за такива извънредни големи разходи хората спестяват, за да не им се налага после да взимат бързи кредити. А спестяването става, като не си купуваш ненужни джаджи, парцалки и дрънкулки, не ходиш по заведения през ден и т.н. Трябва да имаш много ниски доходи, за да няма изобщо начин да си оптимизираш повече бюджета. Но то и повечето хора не си правят бюджет, а просто харчат, докато парите свършат.
И не, хората не са длъжни да изпадат в подробности, но дали изобщо имаш спестявания не е чак такава подробност, в същата категория е като въпросът за доходи. Мен лично са ме питали само какво работя, не и колко взимам или за спестявания, но ако бяха попитали, бих отговорила -  за спестяванията не с точни цифри, а за колко месеца биха ми стигнали. Не знам защо някои хора тук изкарахте това като някакво невероятно навлизане в личното пространство.

# 753
  • Варна
  • Мнения: 5 219
Уф... ай стига тез чужбини. Много хляб имаме да изядем, докато ги стигнем. Да, там може да ти искат 2 папки документи, за да наемеш. Но и за да отдадеш има строги изисквания. Такова нещо като да не си платиш данъците, да не си оправиш теча или да се стесняваш да предоставиш данни за имота си, също няма. Защо гледате само едната страна? Хайде да сме обективни и да слезем на земята. Обсъждаме пазара не в чужбина, а в България. И не след 20 години, а сега.
Хубаво е да се дават примери, ама не едностранни. И не по 5 пъти да повтаряме едно и също като забили касети.

Давай, Беболина, давай! Виж как те улеснявам да не пускаш поредни постове.
Този пост с какво е по-полезен на темата и по-адекватен от двата поредни поста на Беболилина? После тя обичала да води спорове...

# 754
  • Мнения: X
Не че нещо, но за какво се харчели 2 бона? Ами за пътуване например? В СО във всяка тема на 20годишна пикла, решила да се омъжва и ражда сега, на момента - това са съветите - да пътува. Ми това не става без пари.
Освен това, да ме извинявате, но няма как да съм меринджей, да взимам 2+ бона и да си купувам дрехи по лев килото, обувки за 15 лв от китайския магазин, да ходя на промоция на инклузив в Гърция и като цяло да водя мизерен животец, както би правила братовчедката от Долно Конаре, която е продавачка с 600 лв заплата. С което не искам да обидя жената и тези като нея, но... Хората с хиляди заплата не се скъсват от работа, че да дават отчет къде им заминават парите. Що никой не ги пита от колко наследствени имота идват тези пари?

# 755
  • София
  • Мнения: 16 047
Както искате си харчете или спестявайте заплатите.
Хубаво е да се пътува, да се пазарува.
Но ще е  хубаво и да си имате малък резерв, нещо като фонд "И аз съм човек".
Гал, пишеш за сигурен доход от борсата ако те съкратят. Моя позната е освободена по време на изпитателен срок  на 30.03.2020 г. Вече е подала документи в БТ и в НОИ. Получила е мейл, че първото плащане ще е на 15.06.2020.
А какво ще прави до тогава, ако няма резервен фонд?

# 756
  • Мнения: 1 011
Скрит текст:
Не че нещо, но за какво се харчели 2 бона? Ами за пътуване например? В СО във всяка тема на 20годишна пикла, решила да се омъжва и ражда сега, на момента - това са съветите - да пътува. Ми това не става без пари.
Освен това, да ме извинявате, но няма как да съм меринджей, да взимам 2+ бона и да си купувам дрехи по лев килото, обувки за 15 лв от китайския магазин, да ходя на промоция на инклузив в Гърция и като цяло да водя мизерен животец, както би правила братовчедката от Долно Конаре, която е продавачка с 600 лв заплата. С което не искам да обидя жената и тези като нея, но... Хората с хиляди заплата не се скъсват от работа, че да дават отчет къде им заминават парите. Що никой не ги пита от колко наследствени имота идват тези пари?

Между мизерния животец и харченето на всяка заплата до стотинка има един цял спектър от бюджети. Относно какви дрехи и обувки да си купува някой на висока позиция - на умерени цени има качествени и стилни неща, но много хора се изхвърлят да купуват маркови, но некачествени дрехи, които за един сезон не само излизат от мода, но и физически се разпадат.
Относно отчитането - въпросът ми беше от чисто любопитство, защото и аз си имам хобита и интереси, за които харча пари, но тези неща не са ежемесечни разходи. Но и все пак всички сме свързани, действията ни се отразяват на живота на другите - сега, за да не се разваля рахата на тези хора, които живеят за мига, правителства по цял свят са решили да печатат пари, което води до инфлация, прецакваща отговорните хора, които са спестявали бели пари за черни дни. А един "меринджей" не знам колко струва като такъв, ако не може да си планира личните финанси.

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 22:48 от winni_

# 757
  • Мнения: 852
winni_, имах предвид, че, дори да си спестовен по принцип, към момента може и да нямаш спестявания.

Poppea, как ти хрумна да сравняваш с покупка:
1. Иска се служебна бележка от работодателя, а не си размяташ трудовия договор на всеки, който ти го поиска;
2. Всички тези усилия са за лично твой собствен апартамент, а не за всеки, който по всяко време може да реши да си ползва апартамента.

# 758

Общи условия

Активация на акаунт