COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 172 057
  • 3 135
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 555
Засега слагам само гумирани ръкавици и периодично ги подменям и ги пръскам с обезмаслител на хлорна основа. Парите в брой от ресто - във вакуумирани торбички. Някой има ли идея как мога да ги дезинфекцирам, без да ги повредя?

# 136
  • Мнения: 269
Засега слагам само гумирани ръкавици и периодично ги подменям и ги пръскам с обезмаслител на хлорна основа. Парите в брой от ресто - във вакуумирани торбички. Някой има ли идея как мога да ги дезинфекцирам, без да ги повредя?

Евентуално напръскване с домашен спрей със 500 мл  изопропилов (етилов) алкохол 70%  и 10 капки масло от бор/евкалипт /чаено дърво или кедър. (може и смес от всяко по 2-3 капки)  Направих такъв за въздуха в къщи. Смята се , че маслата имат антибактериално и АНТИВИРУСНО действие.

# 137
  • Мнения: 6 887
Засега слагам само гумирани ръкавици и периодично ги подменям и ги пръскам с обезмаслител на хлорна основа. Парите в брой от ресто - във вакуумирани торбички. Някой има ли идея как мога да ги дезинфекцирам, без да ги повредя?
Парите можеш да ги изгладиш с ютия не много гореща.

# 138
  • Мнения: 7
Имам въпрос относно маските. Възможно ли е след като са ползвани да се оставят известно време във фурната на 50-70 градуса с цел да се дезинфекцират и да могат да се ползват многократно?

Повторното използване на маска може да се направи след като внимателно сме я третирали с 70% етилов спирт
Откъде се появи това за 70% спирт?

Може и да е повече от 70% няма никакъв проблем. Обикновен етилов спирт с повече от 70% унищожава вирусите от всякакво естество

# 139
  • Мнения: 7
Засега слагам само гумирани ръкавици и периодично ги подменям и ги пръскам с обезмаслител на хлорна основа. Парите в брой от ресто - във вакуумирани торбички. Някой има ли идея как мога да ги дезинфекцирам, без да ги повредя?

Спирта ще свърши работа, иначе просто измиване на ръцете не е проблем. Вируса има латентен период през който умира в среда извън организма. Все пак е изграден от протеини, които се унищожават от средата.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 869
Третирането на устната лгиавица за повече от месец с хлорхексидин би било по-вредно. Не прекалявайте.
Маски не бих закупила освен от аптека/ специализиран магазин. Не се знае нито дали покриват стандартите, нито как са съхранявани.

# 141
  • Мнения: 21 275
За маските в тази сутрин говореха ,че от другата седмица ще има в аптеките за многократно ползване.

# 142
  • Варна
  • Мнения: 36 607
Аз маски нямам намерение да купувам. Не съм болна, че да се мъча с такова нещо. А ако, не дай боже се поболея, хич няма да ми е до излизане навън.

Тия маски, които тепърва ще пускат за продажба, никак не ми вдъхват доверие. Не за друго ами понеже заради абсолютната липса и голямото търсене производителите ще са ги правили набързо и бог знае от какви материали, гонейки количество, а не качество. Дали ще вършат работа силно ме съмнява, но пък народа ще ги изкупи за броени часове и скоро ще има нови милионери.

# 143
  • Мнения: 905
И аз не виждам особен смисъл от тези маски, въпреки че купих днес 4 бр да имам поне когато се налага да ходя до болница, бяха по 2 лв. (За Варна)
И аз слушах по бтв тази сутрин, че вчера почнали производство на такива за многократна употреба, щели да правят по 5000 на ден и уж другата седмица ще са на пазара (дали е така и дали са ефективни..)

# 144
  • Мнения: 2 452
Бих купила такива за многократна употреба който да са поне N95.

# 145
  • Мнения: 68 658
Бих купила такива за многократна употреба който да са поне N95.
И кои са тези?

Плат нямали в завода в Карлово. От Габрово ще снабдявали плат. За филтри не продумаха....ег@си маските ще са-обикновен плат. С пр@дня боя ще ми правят.....

# 146
  • София
  • Мнения: 3 715
Как с обикновен плат, стига говорихте глупости. Щели да пуснат маски, които не пазят. Нали им се правят тестове, за това се издирва въпросния плат.. Малко в повече са филмите май.

# 147
  • Мнения: 68 658
Ами в Габрово тъкат вэлнени платове. Обикновени. То и шал да запаша е същото.
Не знам...не им вярвам - нито на тестовете нито на загрижеността.
От репортажа снощи останах с в впечатление, че са като мухи без глави и се лутат напосоки.

А ти като си запозната - кажи ще имат ли N95?  И с какъв точно филтър ще са? Защото не се каза

# 148
  • София
  • Мнения: 3 715
Те може да тъкат по принцип такива, но за сегашната ситуация ще тъкат други. Все пак и плата минава специална обработка, не е само да го ушиеш..Иначе N95 и FFP3 са различни стандарти и зависи колко големи частици могат да преминат. Ето тук има описано. https://btvnovinite.bg/bulgaria/savetite-na-szo-kak-da-izpolzvam … aznite-maski.html
Аз миналата седмица бях много панирана, защото имах недоверие към здравеопазването ни. Но към момента по мое мнение действат адекватно. Взимат примери от други страни, интересуват се как са ги лекували, дезинфектират обществени места, ангажираха се с производство на предпазно облекло..  Иначе е нормално да са като мухи без глави, все пак е нещо ново и няма утвърден план. Дано не настава паника и действаме адекватно и с чувство за отговорност към околните. Все пак голям процент от това да се спре епидемия идва от нас и нашето чувство за отговорност. Мен това повече ме притеснява..

Последна редакция: вт, 10 мар 2020, 12:11 от Десислава``

# 149
  • Мнения: 905
Ето това показаха, черните маски, обясняваха от какъв материал ще бъде, но не успях да запомня всичко : https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/do-kraja-na-sedmic … tna-upotreba.html

Общи условия

Активация на акаунт