Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 941
  • 735
  •   1
Отговори
# 300
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Кайсия, май разликата в температурата дневна/нощна е малка. Желателно е да е 10•С разликата между едната и другата.

Penny, честита мултифлора!

# 301
  • Мнения: 819
Благодаря ви много😊
Взех си я от цветната борса до пазара Димитър Петков в София.

# 302
  • Мнения: 8 078
Кайсия, май разликата в температурата дневна/нощна е малка. Желателно е да е 10•С разликата между едната и другата.

Penny, честита мултифлора!
Някой успява ли в нормално жилище да осигури разлика 10 градуса? Аз разлика повече от градус-два вкъщи нямам (не ръчкам регулатора на парното... колкото от централния се намалява нощем), в офиса до 5-6 и то нощна спрямо следобедна като ги напече на западния прозорец и си виреят добре Thinking

# 303
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
При мен да, защото са на балкончето и парното е далече. Освен това парното върви от 14 до 22 ч. После е спряно. Така че цяла нощ са на хладно. А балкончето е остъклено.

# 304
  • тук и там
  • Мнения: 11 536
Май само ако е на балкон /тераса може да се осигури такава разлика в температурата ,и то остъклена. Иначе не виждам как ще стане. Днес беше по-хладно при нас,но 21,8 градуса  е вкъщи без парно,а вечер не може да падне до 11градуса по никакъв начин. Ще е наблюдавам,дано тази да я бъде! Запалих се и аз по орхидеите,големи красоти показвате..но ако оцелее тази,тогава чак ще купувам други евентуално..

# 305
  • Мнения: X
Значи у нас цяла зима върти около 22 - 23 градуса. На остъклената тераса е 17 - 18 през нощта и около 20 през деня. Въпреки тази минимална разлика нобилето успя да произведе цвят и да цъфне.

# 306
  • Мнения: 1 865
Здравейте,
Днес си взех това съкровище ♥️
Боже,каква е тази красота?Смаяна съм!
Да те радва дълго!

# 307
  • Мнения: 13 809
Кайсия, май разликата в температурата дневна/нощна е малка. Желателно е да е 10•С разликата между едната и другата.

Penny, честита мултифлора!
Някой успява ли в нормално жилище да осигури разлика 10 градуса? Аз разлика повече от градус-два вкъщи нямам (не ръчкам регулатора на парното... колкото от централния се намалява нощем), в офиса до 5-6 и то нощна спрямо следобедна като ги напече на западния прозорец и си виреят добре Thinking

Това е често срещан съвет в който не мога да разбера кой е тиражирал. Липсата на осезателни температурни разлики ( което за фаленопсиси е около пет градуса и спокойно се случва в домовете ни ) за други по претенциозни орхидеи  се компенсира с разреждане на поливането или доосветяване.


Имаше там едно мини фалче на предната страница ,нпострадало от торни пръчици - за мен видимо е комбинация от изгорели корени започнали да гният. Ако може да се почисти измие и да се направи снимка , от там можем да коментираме мерки за спасяване.

Кайсия това е абсолютно прецъфтяване. Виж как се затваря устната като кутийка и как съхне дръжката на цвета . има едно хербаризиране,цветът става прозрачен като пергамент Не знам как е състоянието на цветето, но това с цвета е съвсем нормално.

Последна редакция: вт, 14 апр 2020, 22:42 от _re_ge

# 308
  • Мнения: 6 388
Липсата на осезателни температурни разлики ( което за фаленопсиси е около пет градуса и спокойно се случва в домовете ни ) за други по претенциозни орхидеи  се компенсира с разреждане на поливането или доосветяване.
Ренка,
Стана ми любопитно това. Как да се приложи за цимбидиум например?

# 309
  • Мнения: 13 809
Цимбидиумът не бих нарекла домашно цвете Импала. То е тип балконско - за остъклен балкон примерно. Защо смятам така - при него не искат разлики ( за които говорим за да има цъфтеж)  при него се искат по принцип ниски температури. Тук говорим за симулация на температурни разлики между дневна и нощна температура. А за цимбидиумите есен зима температурите въобще трябва да паднат до 5-10 градуса. При тях с високи температури се получава запарване на пъпките даже.

# 310
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Един въпрос: кога е най-подходящото време за да се пресадят фалеанопсисите?

# 311
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Последното ми попълнение



Трябва ли да се тревожа от лилавото връхче на коренчето?

# 312
  • Мнения: 13 809
Един въпрос: кога е най-подходящото време за да се пресадят фалеанопсисите?
Ако е наложително - по всяко време, ако не - то пролетта.

# 313
  • Мнения: 6 388
Благодаря, Ренка Hug
Подозирах, че не чета правилно, защото такава компенсация на факторите щеше да е разковничето за безпроблемния цъфтеж на тези магарета цимбидиумите. Ама гадовете си искат хлад и разлики и това е Joy

# 314
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Добро утро на велики четвъртък Simple Smile
Обаждам се с отчет - една орхидея на водно, която след като не пусна нито един корен, реших да обърна с листата във водата . Ами ето резултата

Видно корени няма, единствено продължават да излизат кейки. Някакво извращение Rolling Eyes
Все пак продължавам. Обърнах я отново с краката надолу и виси над водата. Да видим докъде ще я докарам...

Общи условия

Активация на акаунт