Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 862
  • 735
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 28
Благодаря,а знаете ли с какво да ги третирам за да изчезнат.и дали почернелите листа ще се оправят .

# 646
  • Мнения: 6 386
За бубите не мога да помогна, но такова оцветяване на листата се получава от много светлина, в някои случаи и от измръзване.

# 647
  • София
  • Мнения: 1 210
Милтонията на  maya_76 ме остави без дъх, страхотни цветове!
Имам две нови минита, ще ги снимам на светло утре. Едното е ароматно. Пресадих ги веднага, едното в същата малка саксийка, другото-в един размер по-голяма. Ще видя кое как ще го приеме.

# 648
  • Мнения: 14 770
И аз имах същите буболечици в моята орхидея,но не виждам никакви поразии. Пуснах вода да тече и се надявам да са се отмили и те. Следващото поливане ще е пак така под течаща вода. Дано да няма повече.

# 649
  • Мнения: 34
Здравейте! От една седмица имам дендробиум нобиле, сложила съм я на северен перваз, но имаме навес, така че слънцето не пече директно. Цветовете й обаче започнаха да окапват имаше и едно жълто листо, което махнах, не знам на промяната ли се дължи или нещо друго? Когато пристигна беше много мокра, полях я едва вчера, като проверих с дървена клечка дали вътре субстрата е влажен. Четох също така, че се реже след като прецъфти, но пък много хора не го правят, така че някакви съвети?

# 650
  • Мнения: X

Мисля, че имам проблем с орхидеята. Тази промяна на какво може да си дължи в цвета на розетката Confused

# 651
  • София
  • Мнения: 3 890
Здравейте,от осми март имам две мини орхидеи.преди месец ги присадих в кори и седмица след това листата на едната почерняха.открих на нея миниатюрни буболечки,които в агро аптеката ми казаха ,че са акари.напръсках с нисоран и на другата сутрин открих в чинийката по големи насекоми.вчера пръснах за втори път и пак същите насекоми в чинийката.малките изчезнаха.въпросът ми е дали не са някакъв друг вид и препарата за акари да не им действа.

Смятам, че това е някаква миризливка. Може и да няма нищо общо, но на това ми прилича - нимфа на миризливка.

# 652
  • Мнения: 28
Здравейте,от осми март имам две мини орхидеи.преди месец ги присадих в кори и седмица след това листата на едната почерняха.открих на нея миниатюрни буболечки,които в агро аптеката ми казаха ,че са акари.напръсках с нисоран и на другата сутрин открих в чинийката по големи насекоми.вчера пръснах за втори път и пак същите насекоми в чинийката.малките изчезнаха.въпросът ми е дали не са някакъв друг вид и препарата за акари да не им действа.

Смятам, че това е някаква миризливка. Може и да няма нищо общо, но на това ми прилича - нимфа на миризливка.
Благодаря утре ще.покажа снимката в агроаптеката и ще видим какво ще кажат.Дано се отърва от тези гадинки,че много искам да си запазя орхидеите.до сега уморих 5,с тези правя последен опит.

# 653
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Здравейте! От една седмица имам дендробиум нобиле, сложила съм я на северен перваз, но имаме навес, така че слънцето не пече директно. Цветовете й обаче започнаха да окапват имаше и едно жълто листо, което махнах, не знам на промяната ли се дължи или нещо друго? Когато пристигна беше много мокра, полях я едва вчера, като проверих с дървена клечка дали вътре субстрата е влажен. Четох също така, че се реже след като прецъфти, но пък много хора не го правят, така че някакви съвети?
Засенчи я от пряката слънчева светлина. Обича светло, но пряко слънце не е добре. Това, че жълтеят листата - може да е от промяната на мястото или от старост. Малко по малко листата опадват на старите "тръстики" разбирай стъблата и остават голи пръчки. Съветват да не се режат тъй като са резервоар на хран. вещества. Ако си в Северното полукълбо сега започва по-честото поливане, но не от веднъж, а постепенно се скъсява времето между две поливки. Казват да не се оставя да изсъхне съвсем в този период, за разлика от зимата, когато поливките са по-разредени и се оставя да се позасуши отгоре сустрата.
Качвам една таблица за да видиш кое как и кога:

Февруари, март расте ново стъбло, през май растат корените и новото стъбло се изравнява или задминава на височина със старите стъбла, полива се по-често, на септември, октомври зрее новото стъбло и през зимата излизат нови пъпки и цъфти.

# 654
  • Мнения: 988
Цъфна ми орхидеята нападната от червено паяче.По този повод да се отчета.Не съм се преборила все още с него,но да си призная не бях и много сериозна с обработката,пръсках само веднъж,тъй като разполагам само с 1 препарат.Беше ми ясно,че няма да изчезне просто така.А ето я и нея.😊
Скрит текст:

# 655
  • Мнения: 34
Здравейте! От една седмица имам дендробиум нобиле, сложила съм я на северен перваз, но имаме навес, така че слънцето не пече директно. Цветовете й обаче започнаха да окапват имаше и едно жълто листо, което махнах, не знам на промяната ли се дължи или нещо друго? Когато пристигна беше много мокра, полях я едва вчера, като проверих с дървена клечка дали вътре субстрата е влажен. Четох също така, че се реже след като прецъфти, но пък много хора не го правят, така че някакви съвети?
Засенчи я от пряката слънчева светлина. Обича светло, но пряко слънце не е добре. Това, че жълтеят листата - може да е от промяната на мястото или от старост. Малко по малко листата опадват на старите "тръстики" разбирай стъблата и остават голи пръчки. Съветват да не се режат тъй като са резервоар на хран. вещества. Ако си в Северното полукълбо сега започва по-честото поливане, но не от веднъж, а постепенно се скъсява времето между две поливки. Казват да не се оставя да изсъхне съвсем в този период, за разлика от зимата, когато поливките са по-разредени и се оставя да се позасуши отгоре сустрата.
Качвам една таблица за да видиш кое как и кога:

Февруари, март расте ново стъбло, през май растат корените и новото стъбло се изравнява или задминава на височина със старите стъбла, полива се по-често, на септември, октомври зрее новото стъбло и през зимата излизат нови пъпки и цъфти.
Благодаря!

# 656
  • Мнения: 152
Здравейте, обожавам орхидеи. Имах преди години две, но не успях да се справя и ги уморих Sad много ми беше мъчно и си казах че повече няма да рискувам. В началото на седмицата обаче в Кауфланд бяха пуснали мини прхидеи. Не издържах на изкушението и си купих 3 Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Направо се влюбих. Толкова са красиви в тези малки цветни керамични саксийки.
Моля ви кажете ми задължително ли трябва да ги пресадя? Фанаелопсис са.
Много благодаря Simple Smile

# 657
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
При мен на минитата не им харесва. От 6-7 остана едно читаво и едно дето май няма да оцелее.
Дали да го пресадиш? Може, зависи в какво състояние е.

При нас в магазина орхитата са плачевни. Тази секция беше затворена поради вируса и са толкова умърлушени, че е жалка картинка. Все пак с един дендробиум фалеанопсис се харесахме и вземахме. При толкова занемареност такова желание за живот, че нямаше начин да го изоставя. А цвета му е кадифено тъмно червено-лилаво. По-тъмно от на снимката:

# 658
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Чудесен цвят, Анджела Heart Eyes
Дано се спогодите и догодина да се похвалиш с домашен цъфтеж!

# 659
  • Мнения: 5 356
Здравейте. Някой от вас отглежда ли орхидеи без субстрат? Моите фаленопсиси са така от половин година. Накисвам ги с вода когато ми се сторят жадни, къпя ги под течаща вода от време на време, без да мокря розетката, понякога им слагам течна тор, но през повечето време стоят на сухо. Пускат нови коренчета и листенца, даже едно кейки, затова мисля, че им е добре така. Може би пропускам нещо в грижите. Дали при някого са цъфтяли така, или ще ги гледам само на салати?

Общи условия

Активация на акаунт