Италия 153

  • 64 973
  • 1 007
  •   1
Отговори
# 900
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Миналата година бях спряла малкия за около 2-3м, зимния период покрай Ковид. Имахме новородено и решихме, че така ще е най- добре. Не сме имали проблеми

# 901
  • там, където ми харесва
  • Мнения: 1 254
Здравейте, искам да питам в темата , защото имам предложение за работа за летния сезон в хотел в Италия. Какво е положението предвид Корона вируса?Дали може да се рискува да се работи ( е предполагам и вие работите) в туризма?Въобще рисковано ли е там в момента?

# 902
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
В Италия стриктно се спазват мерките, една от малкото страни, където продължават да се спазват. Мисля, че извънредното положение важи до 31 март, след това се очаква да паднат някои ограничения. Не мисля, че лятото би било рисковано да се работи.

# 903
  • Мнения: 450
Не е рисковано,някой от мерките ще отпаднат след 31 март,но последното което чух ,е че остава за след това изискването на супер грийн пас за хората над 50 години за работа.

# 904
  • Мнения: 1
Здравейте.
Ако мястото за въпросът и нещата които ме интересуват, не са за тук. Моля помогнете ми да намера темата ☺️.
Искаме да се изместим да живеем в Италия това лято. Синът ни в момента учи в Спортно училище  (6 клас). Имали  спортни училища както в БГ?

# 905
  • Мнения: 2 122
Момичета, имам нужда от бърз съвет. До сряда ми трябва отговор, защото ММ ще ходи в Рим да взима тессерите ни.

Случаят е такъв - имам кодиче, имам вече официално резиденция, но когато свекърът ми е отишъл в АСЛ за тессерата са казали, че трябва пермессо ди соджорно. После е отишъл пак, казали са му, че пермессо не трябва, но че понеже не работя, ММ трябва да ме запише като депендент. Сега сме в чуденка, ние като граждани на ЕС, трябва ли да вадим пермессо? Как става това записване за депендент и изобщо нужно ли е? И какви други документи евентуално трябва да вадя? Моля споделете опит.

Благодаря предварително Hug

# 906
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Пермесо ди соджорно трябва само за екстра комунитари, на нас не ни трябва, тъй като сме граждани на ЕС.
Мъжът ти трябва да те запише в своето карико за ТС.
В АСЛ трябва да ви обяснят с точност.

# 907
  • Мнения: 450
Много от служителите не са запознати ,че сме в ЕС и не ни трябва пермесо, много пъти са ме питали и искали,но казвам че сме в ЕС и всичко приключва.
По принцип преди години като бях безработна бяха обяснили,че не мога да имам личен лекар,затова моя съпруг ме записа на ,,негова издръжка,, може би някакви данъци удържат и не се плаща за доктор ,трябва да разпиташ.
Хубавото на това ако те запише на негова издръжка,може да правите всяка година ISEE ,има помощи който се отпускат и намаляване от сметките за газ и ток.

# 908
  • Мнения: 2 122
Много благодаря за отговорите! Пак е отишъл в АСЛ и са му казали, че се иска не пермессо, а някакво атесто ди соджорно... Някой вадил ли е такова?

Не може да ме запише тази година в карико, защото се подавало заедно с данъчната декларация, затова сега трябва да видим как могат да ми издадат тессерата без това карико. Има ли смисъл да звъня в посолството? Дали ще помогнат или не им влиза в работата?

# 909
  • MI
  • Мнения: 11 803
Сноуче, не е вярно че не може сега, трябва да каже на счетоводството на работа, те знаят как. Ти отиди в общината за местожителството, ще ти кажат точно какво трябва, със сигурност свидетелство за брак, не помня всичко вече.

# 910
  • Мнения: 450
От колко време сте в Италия,имаш ли резиденца ?
преди 10 години за да се запиша в Комуната като резидент им трябваше преведен и легализиран документ за граждански брак,после се подадоха документи за тесера ,но аз малко се обърках,на мен ми я пратиха по пощата,защо да ходите в Рим
Най добре звънни в посолството и нека да разсяснят ,защото не ми е ясно защо ти искат такива документи
В общината ходихте ли

# 911
  • Мнения: 2 122
Нели, ММ няма счетоводител на работа, неговата лична данъчна декларация се попълва от Делойт, които са наети като консултанти специално за него и е само веднъж в годината. Счетоводители няма... Обикновено в нашия случай имаме специална агенция, която ни движи всички документи, но понеже сега сме в Италия, тоест не сме вече експатриати, нямаме такава агенция...

Нека пак да обясня - имаме резиденца - в Рим, но живеем в Торино. Още нямаме домичилио, защото сме под наем и предстои да се местим в наше жилище. Документът за граждански брак е издаден от Италия, няма нужда от превод. Та резиденца имам, тессера не искат да ми дадат.

Някой звънял ли е в посолството и изобщо помагат ли?

# 912
  • MI
  • Мнения: 11 803
Сноуче, според мен да се допира до някой счетоводител, ще му обяснят. Не знам с Делойт в какви отношения са, ако се познава по-добре с някой от тях да му звънне. Със сигурност не сме чакали данъчната декларация, трябва да се консултира. От посолството за това много малко вероятно да помогнат според мен. Тези от АСЛ са много, ама много зле. На няколко пъти са ми казвали откровени лъжи и са ме разкарвали за глупости. Ще трябва и домичилио мисля, но е хубаво да питаш в общината.

# 913
  • Мнения: 2 122
Много са зле не само в АСЛ, а навсякъде... Затова ММ ме помоли да попитам дали на другите са им искали подобни неща, за да знае и ако трябва да се кара с тях... Благодаря за всички отговори.

Само последно да питам, някой правил ли е атесто ди соджорно?

# 914
  • MI
  • Мнения: 11 803
Дават ти го от общината, при нас може и по мейл да пратиш искането, после лично се взема. Проблемът е, че ти сега трябва в Рим да го направиш и после евентуално тессерата там. Или трябва да направите домичилио сега с договора за наем, няма проблем по принцип, но ако не ти се занимава евентуално отиди малко в Рим и направи всичко там. Не знам вариант ли е...

Общи условия

Активация на акаунт