Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 142 256
  • 1 703
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Мнения: 2 018
Професор Бранков, притеснява ме дупето на синът ми. Не знам дали е към вас проблема или за друг лекар. Ако е удобно да пратя снимка на лично, за да кажете дали да го доведе при Вас или към какъв специалист да се насочим.  Детето е на 2г5м, в момента махаме памперса, проблемът е около самият анус, зачервяване като протрито по-скоро, а не пъпки. Не съм сигурна дали е подсечено или по - сериозен проблем.

# 1 201
  • Мнения: 280
Здравейте професор Бранков. Синът ми е на 5г и половина, и днес след обяд се е качил на люлка от тези с въжета и дъска. Залюлял се е леко и при опит за засилка с крачетата се е изпуснал (люлката няма прегради и е била назад и нагоре вече) и е паднал по корем. Буквално се е “пльоснал”. Терена е трева, райграс, не е цимент, но съм притеснена. Аз бях с гръб към него, чух го че заплака, и като отидох да видя какво е станало, се държеше за корема около пъпа и каза, че го боли защото е паднал от люлката на корема. След 10 минути вече беше добре, продължи да тича и играе с децата и вечерта си беше нормално.
Има ли нещо за което да следя и колко време? Зная, че при някои травми се получава вътрешно кървене след часове, дори и в началото да няма болка при пациента. Може ли такова падане, тип “пльосване” на тревата да доведе до разкъсване/ руптура на черен дроб, слезка, наранявания и съответно до вътрешно кървене. Страх ме е да не стане нещо и да реагирам твърде късно, особено заради това, че такива травми често били скрити и не болезнени в началото, и изведнъж е твърде късно. Той дори не е успял да се подпре на крака или ръце. Вероятно като прочетете поста ще са минали вече 14-15 ча̀са от падането, но поне да знам колко време да го следя и за какво. Трябва ли да го прегледат на ехограф, дори и ако няма симптоми? Благодаря.

# 1 202
  • София
  • Мнения: 3 201
Професор Бранков, притеснява ме дупето на синът ми. Не знам дали е към вас проблема или за друг лекар. Ако е удобно да пратя снимка на лично, за да кажете дали да го доведе при Вас или към какъв специалист да се насочим.  Детето е на 2г5м, в момента махаме памперса, проблемът е около самият анус, зачервяване като протрито по-скоро, а не пъпки. Не съм сигурна дали е подсечено или по - сериозен проблем.

Ако има запек или разстройство, обяснимо е за подсеченото. Говорете с вашия педиатър.

# 1 203
  • София
  • Мнения: 3 201
.......
Има ли нещо за което да следя и колко време? Зная, че при някои травми се получава вътрешно кървене след часове, дори и в началото да няма болка при пациента. Може ли такова падане, тип “пльосване” на тревата да доведе до разкъсване/ руптура на черен дроб, слезка, наранявания и съответно до вътрешно кървене. Страх ме е да не стане нещо и да реагирам твърде късно, особено заради това, че такива травми често били скрити и не болезнени в началото, и изведнъж е твърде късно. Той дори не е успял да се подпре на крака или ръце. Вероятно като прочетете поста ще са минали вече 14-15 ча̀са от падането, но поне да знам колко време да го следя и за какво. Трябва ли да го прегледат на ехограф, дори и ако няма симптоми? Благодаря.

Едва ли има някакво увреждане. В противен случай ще се появят коремни болки, повръщане, анемия, влошаване на състоянието. Иначе точен отговор може да даде изследване на ехограф.

# 1 204
  • Мнения: 280
.......
Има ли нещо за което да следя и колко време? Зная, че при някои травми се получава вътрешно кървене след часове, дори и в началото да няма болка при пациента. Може ли такова падане, тип “пльосване” на тревата да доведе до разкъсване/ руптура на черен дроб, слезка, наранявания и съответно до вътрешно кървене. Страх ме е да не стане нещо и да реагирам твърде късно, особено заради това, че такива травми често били скрити и не болезнени в началото, и изведнъж е твърде късно. Той дори не е успял да се подпре на крака или ръце. Вероятно като прочетете поста ще са минали вече 14-15 ча̀са от падането, но поне да знам колко време да го следя и за какво. Трябва ли да го прегледат на ехограф, дори и ако няма симптоми? Благодаря.

Едва ли има някакво увреждане. В противен случай ще се появят коремни болки, повръщане, анемия, влошаване на състоянието. Иначе точен отговор може да даде изследване на ехограф.

Благодаря Ви. Засега всичко е наред, няма никакви оплаквания. Просто се чудех до колко време се следи състоянието, има ли нещо като 48-72 ча̀са както се следи при удар на глава, или коремните травми биха се проявили по бързо? Минаха вече 21 ча̀са, ако имаше нещо щеше ли вече да се разбере или още да го наблюдавам?

# 1 205
  • София
  • Мнения: 3 201
Аз Ви описах признаците. Няма определени срокове в тези случаи. Ако продължавате да се тревожите заведете детето на лекар.

# 1 206
  • Мнения: 280
Аз Ви описах признаците. Няма определени срокове в тези случаи. Ако продължавате да се тревожите заведете детето на лекар.
Много Ви благодаря. Най-вероятно ще го направя, защото наистина се притеснявам.

# 1 207
  • Някъде там, ела и провери...
  • Мнения: 253
Здравейте, проф. Бранков!
Бих искала да се консултирам с вас относно един хемангиом на дъщеря ми.
Другата седмица става на 3м, родена секцио в 38 г.с. от болницата в която е родена не ми казаха нищо за него, но го наблюдавам, така ме посъветва ЛЛ. Няма нарастване и промяна в цвета, може би стана една идея по-релефен от колкото беше в самото начало. Намира се на гърба в областна на кръста. Размера е приблизително колко 2 ст.
Необходимо ли е лично посещение при вас или при дерматолог и/или друг специалист?
Благодаря!

# 1 208
  • Мнения: 2
Здравейте проф. Бранков
Преди 10 дни бяхме при вас на консултация за следоперативен лимфангиом, който по мнение на проф. Стефанова се е възобновил след 20 дни.
По ваше мнение след ехографски снимки решихте, че е хематом.
Изписахте ни 2 мазила за сутрин и вечер.
Сега самото топче се е събрало доста и вече е много твърдо нормално ли е това?
Казахте да дойдем след 1м. на консултация, ако се налага да дойдем по-рано?

# 1 209
  • София
  • Мнения: 3 201
Добре е, че се е събрало. Ако нещо Ви притеснява елате по-рано.

# 1 210
  • Мнения: 280
Здравейте проф. Бранков. Вчера дъщеря ми (2г 5м) си притисна средното пръстче на желязна врата, от страната където са пантите. Докато реагираме, в шока тя дръпна ръката и възглавничката на пръста заедно с целия нокът буквално се скъса. По спешност зашиха раната (не парчето), има 3 конеца. Притеснява ме, че доста време чакахме за анестезиолог, реално я зашиха 5-6 часа след травмата. Може ли да се стигне до някаква инфекция в организма, след толкова чакане. В момента е на орален АБ, но все пак все ме е страх за времето, което чакахме да не се е разнесла инфекцията по кръвта и да стане някоя беля. Благодаря

# 1 211
  • София
  • Мнения: 3 201
Съжалявам за случилото се. Почти няма възможност да се развие инфекция, още повече че е покрита с антибиотик. Следете за температура и пулсираща болка в мястото.

# 1 212
  • Мнения: 280
Съжалявам за случилото се. Почти няма възможност да се развие инфекция, още повече че е покрита с антибиотик. Следете за температура и пулсираща болка в мястото.

Много благодаря. Да, стреса ми идва малко в повече, следя я за Т, и се ужасявам да не вдигне, защото явно ще означава проблем.
Бяхме тръгнали към Вас, но София ни е 100+ км и тъй като детето много плачеше, просто се принудихме да отидем до болница в нашият район. Удобно ли е да ви изпратя снимка на откъснатото и да ми дадете мнение дали би се “запълнило” пръстчето с такава травма или ще стои буквално като отрязан колбас. Коста е засегната буквално милиметър връхчето. Не искам да пускам снимка тук, защото не е приятна гледка за всеки. Благодаря .

# 1 213
  • София
  • Мнения: 3 201
Съжалявам, не мога да Ви бъда полезен. С това се занимават специалистите ортопеди - хирургия на ръка.

# 1 214
  • Мнения: 165
Здравейте проф. Бранков, дъщеря ми е на 2-ве седмици, роди се със спешно секцио в 37-ма седмица. Има червено петно на гърба още от раждането, в болницата ми казаха да го наблюдаваме само. Вчера забелязах друго ново, малко петънце, което ме притесни още повече.





Това хемангиоми ли са? Мога ли да предприема нещо и на този етап да изчаквам само? Благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт