Козунаци 2020

  • 26 550
  • 769
  •   1
Отговори
# 45
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джемма, благодаря Ви за рецептата. Наумила съм да ги правя. Традиционния ми въпрос - готовото тесто на колко топки го разделяте ?
Зависи каква големина на кифлите искате. Аз деля на 9 топки.

# 46
  • Мнения: 9 515
Вчера правих козунак ...
И моето тесто втасва. Simple Smile Мисля съвсем обикновена супер лесна плънка, любима у нас да сложа - какао с малко захар и капки пр. мляко. Simple Smile Домързя ме този път миксера да вадя... та месих.

И аз по принцип правя какао, захар, малко пр. мляко и орехи.

# 47
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 815
Момичета, досега винаги на ръка меся. Отскоро имам кухненски робот. Мога ли да го ползвам и има ли някакви тънкости при работата с него, ако искам да направя козунак?

# 48
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета, досега винаги на ръка меся. Отскоро имам кухненски робот. Мога ли да го ползвам и има ли някакви тънкости при работата с него, ако искам да направя козунак?

Какъв тип е роботът? Ако е кухненска машина, може. Ако е мултифункционален робот, може само за кратко първоначалното замесванв, а после на ръка.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Яна, аз ползвам миксера на принципа на хлебопекарната - мокрите продукти първо, после сухите и като се отлепва тестото от стените е готово.

# 50
  • Мнения: 729
Благодаря за темата Simple Smile
Във времето се убедих, че тайната на успешния козунак се крие в печенето. ИнаЧе рецептите са почти еднакви, с дребни нюанси в ароматите и плънката.
От години не меся на ръка - след като дълго време го правих, реших, че ръцете са ми скъпи Blush
.... но и открих машината за хляб. Мога да споделя моята рецепта, която във времето усъвършенствах и мога да се похваля с отличен резултат. Вариантите са за различни дози, за да става по-бързо (аз в рамките на един ден замесвам към 3кг брашно). Ето рецептата:
80/120мл олио или 1:2 масло:олио или 1:1 мас:олио (според предпочитанията)
3/4 яйца
125/200г захар
125/200мл пр.мляко
500/700г брашно
1/1,5 пакетче съха Мая от 5г
1/2ч.л. Сол
1/2 ч.л Махлеб
Откъм аромати всеки има вкус - аз слагам лимонова кора, ром ова есенция.
Разтваряммаята в малко топло мляко и брашно да се активира, през това време разбърквам яйцата със захарта, солта и останалото топло мляко. Изсипвам в хлебопекарната, прибавям олиото, ароматите, брашното. Най-отгоре - шупналата Мая. Включвам машината на програма за френски хляб -  месене —втасване—месене. След второто месене оставям да втасва половината време и вадя на плота. Оставям го още малко на стайна температура , после премесвам , слагам плънката и плета. Слагам в тавата за окончателно втасване докато удвои обема, мажа с жълтък ( дори и с вода да се на пръскат пак става) ръся захар и слагам в загрята на около 130 С фурна. Увеличавам температурата до 220С, като достигне градусите,  смалявам на 180С. Общото време за печене е 30-40’ или до суха клечка. Не надвишавам времето, защото иначе стават сухи.
Когато извадя тестото и го оставя да почива малко зареждам следващата доза в хлебопекарната - така поетапно правя доста голямо количество, без риск от превтасване ( фурната ми е една).
Дано съм била полезна, по-късно ще публикувам и резултатът.
а  фурната с или без вентилатор?

# 51
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 815
Ето от този тип е:
Скрит текст:
За бисквити и други теста съм го ползвала, но се чудех дали е подходящ за козунак.

# 52
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, може. Това си е основно тестомес за домашно ползване. Не го претоварвай обаче.

# 53
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 725
Втори опит козунака на Морена. Много вкусни станаха. Сложих от френската мая и пуснах пекарната два пъти да меси. Следващия път ще сложа и плънка, че нещо на моите им идва малко захарта.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
И моите се получиха приемливи, въпреки че не ми се занимаваше точно с тях и ги правих малко по инерция. Плънката ми е от начупен шоколад и орехи, но съм замислила и смес с дулсе де лече, защото при нас се уважават предимно тези вкусове. Аааа, и за следващия път ще увелича дозата поне 50%, иначе не остават дори за снимка.
Скрит текст:

# 55
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
AlexaS, ще кажеш ли как ги плете? Аз обикновено плета обикновена тройна плетка и увивам, но първо изтича плънката, ако сложа повечко и второ - стават с повече видими фитили отгоре. Пак са хубави, но аз точно тази плетка като твоята харесвам визуално, пък не знам как се прави. 😃

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
chrissy, плетката е от четири фитила. Преди години си спомням, че ми беше адски трудно да ги наглася да изглеждат симетрично като ги обърна, но после ми стана рутина. Гледах клипчета как точно се провират фитилите, не е трудно, но трябва да се види и да се повтори бавно няколко пъти. Не знам дали мога да пусна тук клип, без съгласието на автора, но ако напишеш в Гугъл “сплитане на козунак- в кухнята на Йоана”, излиза най-напред и обяснението е повече от чудесно. Разбира се има и доста други...

В момента заредих да “втасва” една доза в хладилника- на 3С и се надявам да не се налага утре да го почиствам основно. Ще правя кифличките на Джемма с различни плънки, каквито ми хрумнат, ей така за проба.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
... В момента заредих да “втасва” една доза в хладилника- на 3С и се надявам да не се налага утре да го почиствам основно.
Няма как да стане на 3 градуса... е,  стига да ти е достатъчно голям съдът, де. Simple Smile
И можеш да пуснеш линк за клипа, защо да има против авторът, че се рекамира клипа му...

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 951
а  фурната с или без вентилатор?
[/quote]

Без вентилатор

# 59
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Намерих клипчето, че и още сума ти плетки изгледах. 😃 Ще запомня да си го пусна преди Великденското месене пак.

Общи условия

Активация на акаунт