Сокчета за 2.5 месечно бебе?

  • 11 163
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Аз имам три деца. На 20 г., на 12 г. и на 3 месеца. Подчертавам, че и трите са родени от мен. Батковците съм изгледала със сокчета и резултатът е силни и здрави мъже. Отглеждам със сокчета и малката госпожица. Започнах със ябълка, морков. В момента давам праскова. Млекото може да съдържа белтъчини, мазнини, аминокиселини, но почти няма витамини. А те предпазват от рахид.

Преди да съветваш някого за нещо, все пак е добре да прочетеш какво става в днешно време и да си в крак с правилните решения!

# 16
  • Мнения: 1 446
Сокчета след 4-ти или още по-добре след 6-ти месец. До 4-ти месец бебешкият организъм може да преработва и усвоява САМО мляко. По-добре прекрати даването на сокчета и изчакай, няма да сбръкаш.  Peace
Напълно подкрепям съвета на Блонди.

# 17
  • Мнения: 4 392
За момента се ограничи само с ябълката и моркова, защото не предизвикват алергии Peace
И двете могат да предизвикат алергия. Wink

# 18
  • Мнения: 46 520
... Аз имам три деца. На 20 г., на 12 г. и на 3 месеца ...

Уцелила си почти началото на експеримента (70-те е започнал). Лекарите са искали да видят колко най-рано може да се захрани дете. За съжаление резултатът е бил бум на алергии, храносмилателни проблеми, астма и т.н., затова го прекратяват във всички държави. Дори Русия, от която едно време сме гледали- сега захранва късно. Да са ти живи и здрави момчетата, за съжаление някои майки не са били с твоя късмет, рискът е голям и никой не знае дали ще мине м/у капките ...

В соковете има много неща, но детето няма нужда от тях през първите 6 месеца от живота си. Витамин Д е витаминът, чиято липса причинява рахиТ и затова го има добавен в адаптираното мляко, съдържа се и в рибата, яйцата, маслото и в черния дроб, в соковете НЯМА, затова пък с даването им се измества количеството мляко, което детето би приело и съответно намалява приема на Витамин Д.

Давам много плодове и никакви сокове Peace
Плодовите киселини дразнят стомаха, целите плодове- не.
Това е една много хубава статия, ако проявиш интерес:
Ето нещичко за соковете. Хубаво е да се прочете!

"Извадки от становището на Американската академия по педиатрия относно употребата и злоупотребата с плодовите сокове в педиатричната практика

В историята на педиатрията, плодовите сокове се препоръчваха от педиатрите като източник на витамин С и на допълнителен източник на вода за здравите бебета и малки деца. Плодовите сокове се представят като здравословен, естествен източник на витамини и в някои случаи калций. Соковете имат приятен вкус и децата с готовност ги приемат. Въпреки че консумацията на сокове има някои предимства, тя носи и потенциални вредни ефекти. Педиатрите трябва да са добре запознати със соковете и да информират родителите и пациентите за правилната им употреба.
Основната съставна част на соковете е водата. Карбохидратите, вкл. сукроза, фруктоза, глюкоза и сорбитол, са следващата най-голяма съставна част на соковете. Съдържанието а карбохидрати варира от 11 гр на 100 мл (0,44 ккал/мл) до над 16 гр на 100 мл (0,64 ккал/мл). Кърмата и повечето адаптирани млека съдържат 7 гр карбохидрати на 100 мл.
Соковете съдържат малко протеини и минерали. Соковете, обогатени с калций (каквито у нас няма), съдържат приблизително толкова калций, колкото млякото, но не съдържат другите хранителни вещества, намиращи се в млякото. Някои сокове съдържат голямо количество калий, витамин А и витамин С. Някои сокове са обогатени с витамин С. Витамин С и флавоноидите в соковете могат да имат дългосрочен здравословен ефект като намаляване на риска от рак и болести на сърцето. Соковете, съдържащи аскорбинова киселина, могат да увеличат усвояването на желязото до два пъти.
Четирите основни захари в соковете са сукроза, глюкоза, фруктоза и сорбитол. Сукрозата се разпада на глюкоза и фруктоза. Глюкозата се усвоява от организма лесно в тънките черва. Усвояването на фруктозата се подпомага от подходяща концентрация на глюкоза в сока. Максимално усвояване има, когато фруктозата и глюкозата са в съотношение 1:1. Сорбитолът се усвоява бавно чрез пасивна дифузия. Резултатът е невъзможност, той да бъде абсорбиран. Карбохидрат, който не бъде усвоен в тънките черва, ферментира в част от дебелото черво, наречена колон. В резултат от ферментацията се получават хидроген, карбонов диоксид, метан и късоверижни мастни киселини. Част от тях се реабсорбират в колона, но неусвоените натоварват храносмилателния тракт. Недоброто усвояване на карбохидратите в соковете може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Най-често срещаната причина за това са фруктозата и сорбитолът, но е важно и съотношението на различните карбохидрати. По тази причина много лекари препоръчват соковете за лечение на запек.
Американската академия по педиатрия (ААП) препоръчва, на деца до 4-6 месечна възраст да се дава само кърма. Тези деца не се нуждаят от допълнителни хранителни вещества. Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това – до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок. На приблизително 4-6 месеца храната на бебето може да бъде обогатена с каши и пюрета. Добър избор за първа храна са обогатените с желязо каши или пюрираното месо. Кариесът също е свързан с употребата на сок. В миналото съществуваше загриженост, че бебета, на които се дава портокалов сок, могат да развият алергия от него. Появата на обриви при някои бебета след приемане на прясно изцеден портокалов сок е по-вероятно реакция на контактен дерматит, който може да се отдаде на маслата в корите. Причина за диарията и за други гастроинтестинални симптоми е вероятно недоброто абсорбиране на карбохидратите. Въпреки че в ранните години от живота могат да се развият алергии към плодове, те са рядкост.

ЗАКЛЮЧЕНИЯ

1.Плодовите сокове нямат хранителна стойност (не носят ползи) за бебетата под 6 месеца.
2.Плодовите сокове нямат хранителна стойност по-висока от тази на плодовете за децата над 6 месеца (да се предпочитат целите плодове – на пюре или малки парченца – пред соковете).
3.Натуралният сок (100%, без добавки) може да бъде здравословна част от добре балансирана диета. Плодовите сокове с добавки (от захар и др.) обаче не са равностойни по хранителната си стойност на 100% плодови сокове.
4.Соковете не са подходящи при лечение на обезводняване или диария.
5.Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с проблеми в храненето (прехранване или недохранване).
6.Прекомерната употреба на сокове може да бъде свързана с диария, метеоризъм, подуване на корема и зъбен кариес.
7.Непастьоризираният сок може да съдържа патогени, които могат да причинят сериозни заболявания.
8.Разнообразието от плодови сокове, дадени в подходящо за възрастта на детето количество, е малко вероятно да причини някакви проблеми.
9.Соковете, обогатени с калций, са биоекивалентен източник на калций, но в тях липсват другите хранителни вещества, намиращи се в кърмата, адаптираните млека или кравето мляко.

ПРЕПОРЪКИ

1.Соковете не трябва да бъдат включвани в диетата на бебетата преди навършване на шест месеца.
2.На децата не трябва да се дава сок от шише или в лесно преносими покрити чаши, които им позволяват лесно да пият сок през целия ден. На бебетата не трябва да се дава сок преди заспиване.
3.Приемът на плодови сокове за децата от 1 до 6 години трябва да бъде ограничен до 120-180 мл на ден. За децата от 7 до 18 години, приемът на сокове трябва да бъде ограничен до 220-360 мл.
4.Децата трябва да бъдат насърчавани да ядат цели плодове, за да покриват дневните си нужди от плодве (2 порции на ден).
5.Бебетата, децата и възрастните не трябва да консумират непастьоризиран сок.
6.При оценяване на положението при деца с проблеми в храненето (прехранване или недохранване), здравният работник трябва да определи количеството сок, което те консумират.
7.При оценката на деца с хронична диария, силно изявен метеоризъм, абдоминални болки и подуване, здравният работник трябва да определи количеството сок, което те консумират.
8.При оценка на зъбния кариес, трябва да бъдат определени количеството и начините (от шише и др.) на консумиране на плодов сок.
9.Педиатрите трябва да обсъждат проблема с плодовите сокове и плодовите напитки и трябва да образоват родителите за разликите между двата вида."

# 19
  • Мнения: 6 390
Аз мисля че сте много малки за сокчета и пюрета - но всеки сам си преценява  Peace
Твоето бебе се нуждае все още само от мляко  Wink
За протокола аз все още не давам сокове - 19мес. - и не виждам проблем Wink

# 20
  • Мнения: 118
започни с ябълките, моята от морковите ги понасяше малко по-трудничко, само бистри сокове

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На вашата възраст съм давала само морков и ябълка. Малко по-късно включих и круша. Към 3-4месец плодово пюре.

# 22
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Аз имам три деца. На 20 г., на 12 г. и на 3 месеца. Подчертавам, че и трите са родени от мен. Батковците съм изгледала със сокчета и резултатът е силни и здрави мъже. Отглеждам със сокчета и малката госпожица. Започнах със ябълка, морков. В момента давам праскова. Млекото може да съдържа белтъчини, мазнини, аминокиселини, но почти няма витамини. А те предпазват от рахид.

Преди да съветваш някого за нещо, все пак е добре да прочетеш какво става в днешно време и да си в крак с правилните решения!
Може да съм новак във форума, но не и в отглеждането на деца. Никого не съветвам, просто споделям опита си. Все пак е добре човек да различава дали е "в крак с правилните решения" или е "в крак с американската мода". Да не се окаже след 20 г., че това е бил поредният нов експеримент.

# 23
  • Мнения: 5 500
Аз давах и след това ужсано много съжалявах, защото имаше много колики, като казвам много това значи да му се събират сън 10тина часа от денонощието.
Тогава не знаех за този форум и слушах съветите на ПЕДИАТЪР!!!
Това за съжаление беше до 5-6 месец.
После намерих и форума и книги и смених ПЕДИАТЪРА! И новия нито го слушах, нито ми се месеше!
Ама беше късно!
Сега определено знам как трябва да постъпвам! И начина не е с плодови сокчета на 2 мес, плодово пюре на 3, а зеленчуково на 4!

# 24
  • Мнения: 46 520
... "в крак с американската мода". Да не се окаже след 20 г., че това е бил поредният нов експеримент.

Ми не, няма да е поредния експеримент, така са гледани децата, от както свят светува и не е имало проблеми, пробвали са нещо ново- не е станало и пак са се върнали към стария начин. Америка я остави щом не ти вдъхва доверие, в Европа е същото  Grinning в една тема търсехме държава, в която да захранват като в България, не открихме, ако има други- ще се радвам да ги посочиш  Peace

# 25
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
... "в крак с американската мода". Да не се окаже след 20 г., че това е бил поредният нов експеримент.

Ми не, няма да е поредния експеримент, така са гледани децата, от както свят светува и не е имало проблеми, пробвали са нещо ново- не е станало и пак са се върнали към стария начин. Америка я остави щом не ти вдъхва доверие, в Европа е същото  Grinning в една тема търсехме държава, в която да захранват като в България, не открихме, ако има други- ще се радвам да ги посочиш  Peace
Съгласна съм, че оТКакто свят светува, бебетата са хранени предимно с кърма, но все пак времената се менят. Може би и ние, като различните педиатри, сме на различно мнение по въпроса, затова всяка майка сама да решава за своето дете.

# 26
  • Мнения: 46 520
... Може би и ние, като различните педиатри, сме на различно мнение по въпроса ...

Там е работата, че са единодушни в световен мащаб  Grinning  пък и майката не е лекар, че да се рови по цял ден, за да може да направи информиран избор.

"оТКакто"- моя грешка  Peace

# 27
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Защо постоянно във форумите се спори, а не се изказва спокойно личен опит (добър или лош). Мисля, че форумът е затова. В правилата за писане го има - прочетете го, спазвайте го!

Всяко различно мнение се приема на нож, защо?

Аз лично имам нужда от този форум, защото събира на едно място опитът на много родители! А кое  е най-правилното решение за вашето дете, само вие си знаете!

Имам самочувствието на добър специалист, постоянно поддържам нивото си (а това е доста скъпичко, наистина), но никога не съм си позволявал да нападна мнение различно от моето, дори то да е направено от пълен лаик (да не използвам по-силна дума).

Всеки има глава на раменете си, нека решава, кое е най-добре за детето му! ... Ти даваш сок, два месеца след раждането и детето ти е супер - БРАВО! Ти си дала за първи път сокче на година и половина и детето ти е супер - ПАК БРАВО! ... 

Едни са вегетарианци, други се обриват, като чуят за плодове и зеленчуци, трети ...

Приятели, нека просто споделяме, а не да се поучаваме! 

 

# 28
  • Мнения: 46 520
Dr.Jend, за спора съм съласна Peace

Искам да ви попитам влизате ли в клубовете за "Алергии" и можете ли да кажете на тези майки "ПАК БРАВО!" на техните педиатри?
Повече нямам какво да добавя ...

# 29
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
На бебето му е необходимо само мляко на тази възраст...

Общи условия

Активация на акаунт