Трудова борса и обезщетения - 4

  • 24 712
  • 766
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 79

Gorgonameduza
Не на всичките въпроси.
Доколкото разбрах от счетоводителите борста се взема при пенсия, т.е брои се за трудов стаж, но не и за трудов стаж по специлаността да кажем

# 691
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Вие няма да се пенсионирате;)

# 692
  • Мнения: 2 020

Gorgonameduza
Не на всичките въпроси.
Доколкото разбрах от счетоводителите борста се взема при пенсия, т.е брои се за трудов стаж, но не и за трудов стаж по специлаността да кажем
Внасят ДОО само за пенсия, но не и за болест и бременност и майчинство.
А аз се чудя здравни дали внася НОИ или сами плащат безработните, или пък не дължат?

# 693
  • Мнения: 2 124
Ако безработният получава обезщетение от НОИ, му вървят и здравните осигуровки. Безработни без обезщетение или с вече изтекло сами си внасят здравните.

# 694
  • Мнения: 54 413
Времето на борсата се зачита за осигурителен стаж за пенсия.
Платена борса обаче.
За здравните вноски е обяснила Самодива.

# 695
  • Мнения: 231
Здр, Да ви питам ако човек има право на 8 месеца на борсата и ползва само 4 месеца останалите 4 месеца му остват. И ако след 2 години го съкратът той има право да си ги ползва нали???

# 696
  • Мнения: 2 124
Здр, Да ви питам ако човек има право на 8 месеца на борсата и ползва само 4 месеца останалите 4 месеца му остват. И ако след 2 години го съкратът той има право да си ги ползва нали???

Не, остатъкът изгаря, ако не се ползва в рамките на 12 месеца от новото назначаване.
Върни се една-две страници назад, има писано по подобен казус.

# 697
  • Мнения: 62
Здравейте, подадох си документите на 12 миналия месец, от вчера когато проверя с ПИК в НОИ вече излиза, че документите ми са приети, дали някой знае колко време горе долу се чака от приемнето до излизане на  решението?

# 698
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Здравейте!
Мъжът ми е съкратен /заради намаляване на обема на работа/ и има право на 8 месеца обезщетение. Днес е ходил да се подписва и са му предложили работа, но той не иска да започва, защото в момента взима повече пари, отколкото биха му плащали, ако започне някъде. Казал е, че има проблем със сърцето и са поискали да им занесе епикриза или решение от ТЕЛК. Той има епикриза, която е от преди доста години, но не знам дали ще свърши работа, защото през тези години е работил, без да се съобразява с написаното в епикризата.
Въпросът ми е има ли право да откаже предложена от тях работа и могат ли да му спрат обезщетението?

# 699
  • София
  • Мнения: 23 093
D S, на мен ми бяха предложили работа, но заплатата беше към 700 лв. и аз директно им заявих, че няма начин да работя за такива пари. Повече не ми повдигнаха въпроса. Не вярвам да спрат обезщетение заради това, че не си приел работа, която не те устройва.

# 700
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Тонка, чувала съм, че като откажеш 2-3пъти и ти спират регистрация/обезщетение, но дали наистина е вярно и имат ли законово право да го направят?

# 701
  • София
  • Мнения: 23 093
D S, тук в темата съм чела подобни коментари, но за мен е безумие да ти предлагат работа, която е обидна за възможностите ти и за заплата, която е 2-3 пъти по-ниска от тази, която си вземал.
Дори не ми се коментират курсовете, които ми предлагаха - цветарка, камериерка и някакви от тоя род. Само компютърният курс беше нормално предложиние, но нямам нужда от него, по-скоро мога аз да го водя. Grin

# 702
  • София
  • Мнения: 16 024
Здравейте!

Въпросът ми е има ли право да откаже предложена от тях работа и могат ли да му спрат обезщетението?
 
Това, че му предлагат не значи, че веднага ще го назначат.  Повечето обявени места вече са заети или си имат свой човек за тях.
Вместо да отказва и да се изкарва болен - да вземе направлението за работа, да отиде. На място ще се разбере с хората, че не става за дейността. Те му подписват - негоден, или мястото е заето.
Преди години бях уж безработна и така процедирах, фалове нямаше.
Да, спира се обезщетението след 3 отказа. Това го знам от кулоарите, от служител в АЗ.

# 703
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Благодаря, Aisha.
Не се изкарва болен, но не може да извършва всякаква работа. А и като знам кои фирми предлагат работа в нашия град...тези, при които се работи по 12ч дневно за минимална и които през две седмици пускат обяви в джобса.
Намерих служител в бюрото по труда, който ми каза какво да направим. Ако не стане ще пробваме и по твоя начин.

# 704
  • Мнения: 24
https://www.az.government.bg/pages/zaetost-za-teb/

по тази програма може ли работника да напуска? понеже са заложили невъзможност на работодателя да ги освобождава по собствена инициатива (или ще връща пари). а по желание на работник? И след напускане, може ли да продължи да взима невзетото обезщетение от НОИ, което прекъсва започвайки работа?

Общи условия

Активация на акаунт