Парламентът гласува 315 дни отпуск за бременност и раждане

  • 2 782
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 381
Вижте това!

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=sMYKTpxZMLQ%3d

Не е много прецизно написано, но се надявам да ви помогне. Като изтекат тези 315 дни от отпускът за бременност и раждане, ще се плаща по-ниското майчинство, както сега. Размерът му за догодина, обаче още не е уточнен.

Дано информацията да ви е от полза!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Аз май нещо не разбрах Embarassed 90 % от заплатата ще е майчинството 9 месеца, а после ........... Колко време ще е платеното майчинство и в какъв размер?

# 2
  • София
  • Мнения: 2 381
Аз май нещо не разбрах Embarassed 90 % от заплатата ще е майчинството 9 месеца, а после ........... Колко време ще е платеното майчинство и в какъв размер?

Не са го написали много ясно. От 2007 г. 45 дни преди раждането и още 270 след това, т.е. 9 месеца, майките ще получават 90% от заплатата. Тези общо 315 дни са периодът за отпуск за бременност и раждане, който сега е 135 дни.
Като изтекат въпросните 315 дни идва отпускът по майчинство. Тогава ще се плаща стандартното обезщетение. Тази година то е 160 лв. и по случайност съвпада с минималната работна заплата. Размерът му за догодина вероятно ще е 170 лв. Тези пари ще се плащат след 9-я месец на детето, докато то стане на 2 г. Ето това е!

# 3
  • Мнения: 5 622
Аз май нещо не разбрах Embarassed 90 % от заплатата ще е майчинството 9 месеца, а после ........... Колко време ще е платеното майчинство и в какъв размер?

Не са го написали много ясно. От 2007 г. 45 дни преди раждането и още 270 след това, т.е. 9 месеца, майките ще получават 90% от заплатата. Тези общо 315 дни са периодът за отпуск за бременност и раждане, който сега е 135 дни.
Като изтекат въпросните 315 дни идва отпускът по майчинство. Тогава ще се плаща стандартното обезщетение. Тази година то е 160 лв. и по случайност съвпада с минималната работна заплата. Размерът му за догодина вероятно ще е 170 лв. Тези пари ще се плащат след 9-я месец на детето, докато то стане на 2 г. Ето това е!


Е, че ако е така е ОК бе! Направо е супер. РАзбира се това важи за жените, които не са осигурявани на минмалната работна заплата.   Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 2 271
Е, че ако е така е ОК бе! Направо е супер. РАзбира се това важи за жените, които не са осигурявани на минмалната работна заплата.   Wink
Които така или иначе са доста малко, така че все тая  Tired

# 5
  • Мнения: 1 671
Довечера в БиТиВи ще говори Клео-80, форумка, председател на Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" - ще коментира увеличението.  Hug

# 6
  • Мнения: 2 591
podkrepjam goresto iniziativata, sastoto otdavna se pitam kak 4ovek uspjava da svarshe dvata kraja sas 160 lv. i da gleda dete.... da ne govorim ako tosi 4ovek plasta i kvartira... #Crazy Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 5 622
Е, че ако е така е ОК бе! Направо е супер. РАзбира се това важи за жените, които не са осигурявани на минмалната работна заплата.   Wink
Които така или иначе са доста малко, така че все тая  Tired

Да, а те много добре знаят този факт..Да не мислиш, че има нещо случайно в решенията на правителството....

# 8
  • Мнения: 5 622
Последният ми постинг влезе в нечий друг пост, както и моят пост е влязълв цитат от друг..Нещо объркахме нещата по-горе, съжалявам за което  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 3 153
Току що ме навиха да родя второ дете по-рано от очакваното! Най-накрая нещо смислено Peace

# 10
  • Мнения: 5 103
Е това е супер, държавата ще ми дава бая значи, а за всички ли ще е в смисъл и тези, който вече са родили или само за новите??

# 11
  • София
  • Мнения: 888
Момичета тази новина ме зарадва, но имам един въпрос. Моя мъж ме осигурява в неговата фирма на 220 лева. Сега, след като ще плащат  90% от заплатата  се чудим дали да не ме осигурява на 500лв, за да си получавам после 400лв.Дали ще има някакв проблем?

# 12
  • Мнения: 5 370
Току що ме навиха да родя второ дете по-рано от очакваното! Най-накрая нещо смислено Peace
И аз, и аз и аззззззззззззззззззз.
 Party Party Party
Невероятно доволна съм, трябва да разцелуваме организаъторките на подписката и протесттите и всичко!!!!
Да са живи и здрави КЛЕО, МИШЛЕНЦЕ, САЛАЙ, ПИСНА МИ, ИНА и всички други...ако съм забравила някого-простете!  bouquet
А, и ЙЕДНА от Перник и....хм...КОАЛА и още знайни и незнайни.  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 405
Момичета тази новина ме зарадва, но имам един въпрос. Моя мъж ме осигурява в неговата фирма на 220 лева. Сега, след като ще плащат  90% от заплатата  се чудим дали да не ме осигурява на 500лв, за да си получавам после 400лв.Дали ще има някакв проблем?

Едва ли, ще те повиши и готово.

Към запознатите: Остава ли опцията, че доходът се взима 6 месеца назад, а след това се изчисляват тези 90 %? Това не ми стана ясно.

# 14
Момичета, всичко това е чудесно, но ще се радвам, ако действително се получи, нека да мине второ четене в Парламента и да излезе в ДВ.
На мен все още ми се струва много не реално, съвсем не са малко бъдещите и настоящи майки с висок осигурителен доход имам предвид 1000лв. Лично аз познавам 18, така че изобщо не мога да си представя как това ще се реализира. И най-вероятно отново ще се въведат един куп ограничения. Съжалявам за песимизма си, но нещо не мога да се зарадвам

# 15
  • Мнения: 545
Момичета тази новина ме зарадва, но имам един въпрос. Моя мъж ме осигурява в неговата фирма на 220 лева. Сега, след като ще плащат  90% от заплатата  се чудим дали да не ме осигурява на 500лв, за да си получавам после 400лв.Дали ще има някакв проблем?

Едва ли, ще те повиши и готово.

Към запознатите: Остава ли опцията, че доходът се взима 6 месеца назад, а след това се изчисляват тези 90 %? Това не ми стана ясно.

Разбира се, че остава това да се взема дохода за опследните 6 месеца, и върху тях да се излислят тези 90%, и смятам, че е справедливо така. Така че Petrova_ да не се чуди, а да почва още от този месец. Не е нужно да подава декларация в НАП за промяна на заплатата - разликата може да й се впише във ведомостта като допълнително възнаграждение, а осигуровката се прави върху брутното възнаграждение (осн.заплата+клас+доп.възнагр.).

# 16
  • Мнения: 5 643
Момичета, тук идва министър Масларова. Тя обяви, че има проект след деветия месец майките, които се върнат на работа да получават помощ от 160 лв, с която да наемат чрез Бюра по труда квалифицирани /мед. сестри и учители/ детегледачки.

# 17
  • Мнения: 4 181
Току що ме навиха да родя второ дете по-рано от очакваното! Най-накрая нещо смислено Peace
Ей това направо ми напълни душата, благодаря ти, така зная, че усилията ни не са били напразни Hug

# 18
  • Мнения: 4 181
Момичета, всичко това е чудесно, но ще се радвам, ако действително се получи, нека да мине второ четене в Парламента и да излезе в ДВ.
На мен все още ми се струва много не реално, съвсем не са малко бъдещите и настоящи майки с висок осигурителен доход имам предвид 1000лв. Лично аз познавам 18, така че изобщо не мога да си представя как това ще се реализира. И най-вероятно отново ще се въведат един куп ограничения. Съжалявам за песимизма си, но нещо не мога да се зарадвам
Момичета, стига с тоя песимизъм, ГЛАСУВАНО Е НА 2-РО ЧЕТЕНЕ. Ние присъствахме на 2-ро четене в комисия преди 2 седмици, а днес мина на 2-ро четене в зала, вече е факт. И да ви кажа, тъй като сме запознати донякъде с разчетите на НОИ, въобще не са толкова малко жените които се осигуряват на по-висока от МРЗ. Най-малкото всички които са в бюджетния сектор със сигурност се осигуряват на реалната си заплата.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 688
Новината е чудесна:)
Искам да попитам ако забременееш повреме на първото майчинство и без прекъсване взмеш второто майчинство какви пари взимаш?90% от парите който си взимал в началото на първото майчинство ли?

# 20
  • видин
  • Мнения: 358
извинете, но искам да попитам как стои въпроса с тези майки, при които болничният за първите 135 дни е изтекъл малко преди към 1.01.2007 ?

# 21
# 22
  • Мнения: 3 405
stef_p, понеже си личи, че си наясно Grinning кажи моля те, ако майката се осигурява при двама работодатели как ще получва майчинството - и от двамата ли? Т.е. парите от държавата ще се превеждат на всеки един от работодателите, а тя ще си ги получава от тях. И после, след изтичане на 9тте месеца от кого ще взима сумата от 160/или 170/ лв.
Предполагам, че съществуват подобни казуси. Как са решени те?
Благодаря ти! Hug

# 23
  • Мнения: 20
Има нещо, за което не се споменава- дали тези 90% ще се облагат или ще се вземат чисти?
Моля някой да ме осветли! Praynig

# 24
  • Мнения: 6 472
Може ли аз да задам един въпрос: какво се случва с майките, които вече са се върнали на работа преди навършване на 2 години на детето? Ще продължават ли да им се дават 50% от майчинството, както беше до сега?

# 25
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Това решение на парламента е една сериозна крачка към създаване на по-благоприятна среда за отглеждане на деца в България.
Поне до навършването на 9 месеца майката ще може да гледа детето си.

Също така ще е повод за някои хора да решат да имат повече от едно дете, може би.

Хубава новина!

# 26
  • Мнения: 1 413
Браво на всички, които вложиха усилия, време и сърце за протестите - вярвам, че и те допринесоха с нещо за взимането на това решение!
И специални целувки  bouquet на Писна ми, която е невероятно чаровна и точна жена

Последна редакция: чт, 10 авг 2006, 09:36 от мечтица

# 27
  • Мнения: 21
 Това за мен специално си е поредната подигравка! За какъв дявол са ми тези 315 дни като отида на интервю и първото, което ме питат е дали имам деца и сериозна връзка и, че трябва да се остава след работно време и съответно това не се заплаща. Или случайно ако си изпусна хапчето и забременея ще ме стигне съдбата на Иренка, която се престраши и забременя и мигновенно я уволниха или преназначиха за заплата от 180лв. Сещам се също за една съученичка, която вече има 6год. трудов стаж реален, но нито една от тези години не е вписана в някаква си трудова книжка или друг си там документ. Тия убийци,мошеници и крадци в парламента да седнат и да решат как да насърчат раждаемостта, как да стимулират работодателите с данъчни,лихвени,митнически и други преференции като във всяка държава та да не гонят младите момичета забременели. Ето аз отивам на работа-на договора пише едно, обаче задължения, работно време и всичко останало е съвсем различно. Е думите са излишни, просто в БГ искаш ли нещо трябва да си откраднеш по един или друг начин.

# 28
  • Мнения: 6 472
amarna, говориш за нещо съвсем различно. В тази тема се коментира промените в майчинството, а не некоректните работодатели. Нали не очакваш с един закон да бъдат променени всички неуредици в държавата Tired

# 29
  • Мнения: 21
 Добре може би наистина има нужда от конкретизация касаеща изменението в Закона, но тази промяна няма до доведе до реален ефект, защото връзката работодател-маичинство е взаимно обусловенна и свързана. Какво значение има какъв е периода на майчинството и в какъв размер от трудовото възнаграждение се плаща то, когато тези 90% не отговарят на реалната заплата. А и то с само с това накъде. Може би към родилния дом. Младите семейства бодро ще започнат да правят деца окрилени от държавната закрила и вяра в светлото бъдеще. Ха-ха след 10год. България ще е в челните редици на бездетни семейства или такива с едно дете, което на практика означава регресивен тип възпроизводство на неселението, а нали тази промяна е директен метод уж за насърчаване на раждаемостта та да може бъдещите майки да се почувстват сигурни уж. Въобще това си е сериозна тема и в този, а и вдругия ми пост съм актентирала с по изречения върху някой проблеми от реалността, които всички ние изпитваме ежедневно.

# 30
  • Мнения: 1 072
amarna, напълно те разбирам и съжалявам, че си се сблъскала с такова отношение. Но, извинявам се на всички, които наистина са в безисходица, ако ние позволяваме да ни поставят в позицията на жертви, няма да променим нещата. Знам, гадно е да ти се налага постоянно да четеш обяви за работа и да ходиш на интервюта, но призовавам ви, търсете си работно място, при работодател, който се отнася към вас с уважение и разбиране. Не може да ти се забранява да забременееш. Това си е твое решение и ти можеш да се съобразиш с работодателя си единствено, ако той е заслужил това.  

Ха-ха след 10год. България ще е в челните редици на бездетни семейства или такива с едно дете, което на практика означава регресивен тип възпроизводство на неселението.......

България вече е на първо място по отрицателен естествен прираст.

За некоректно отношение на работодател към работник си и ма определен механизъм за въздействие. Тук трябва да се сезира Инспекцията по труда. Друг е въпроса колко ефективно действа тя. Нашата задача е накараме законите да се спазват. Може да не сте се замисляли, но ако си знаете правата и си ги търсите, вие ще направите много за подобряването на обстановката в Бг. Нека вече не бъдем овци.

# 31
  • София
  • Мнения: 268
[Невероятно доволна съм, трябва да разцелуваме организаъторките на подписката и протесттите и всичко!!!!
Да са живи и здрави КЛЕО, МИШЛЕНЦЕ, САЛАЙ, ПИСНА МИ, ИНА и всички други...ако съм забравила някого-простете!  bouquet
А, и ЙЕДНА от Перник и....хм...КОАЛА и още знайни и незнайни.  bouquet
Да се присъединя и аз с благодарности към всички, които задружно постигнаха това Hug

# 32
  • Мнения: 416
Честито за хубавите новини!

И аз имам един въпрос. Тъй като майчинството ми изтича догодина, какъв доход ще се вземе предвид - майчинството ми или последните месеци, когато съм била на работа.

Мога ли да прекъсна сега майчинството си и да започна да се осигурявам на висока заплата, защото точно сега ми е времето.

И ако прекъсна майчинството си, ще взимам 50 % от него така ли?

Благодаря ви предварително!   bouquet

# 33
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
stef_p, понеже си личи, че си наясно Grinning кажи моля те, ако майката се осигурява при двама работодатели как ще получва майчинството - и от двамата ли? Т.е. парите от държавата ще се превеждат на всеки един от работодателите, а тя ще си ги получава от тях. И после, след изтичане на 9тте месеца от кого ще взима сумата от 160/или 170/ лв.
Предполагам, че съществуват подобни казуси. Как са решени те?
Благодаря ти! Hug

Ако работи на два трудови договора полечава болничния от двамата работодатели. Ако втория договор е граждански може да получава болничен и по него само ако е осигурена за всички осигурителни случаи. Майчинството се полечава само от основния работотдател.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 2 942
разбира се , това е 4удесно, ама малко закъсняха. Карай поне ще си помисля за второ дете Grinning Grinning Grinning



Ники е на 4м. и 4 дена
8,090кг, 66,5см

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 160
Чууудничко!  Планирам второ бебче след година-две и ще ми дойде добре Mr. Green!

# 36
  • София
  • Мнения: 2 623
За съжаление ощетените ще бъдат много повече от тези, които ги осигуряват над минималната работна заплата. По-голямата част от майките са в сивата икономика и това определено не е в техен плюс.

# 37
  • Мнения: 4 181
julianna,извинявай а с какво точно са ощетени, тяхното положение просто няма да се промени
Момичета, пак ви моля пишете в нашата тема, защото нямаме време да четем всички теми ,които се отвориха по този  въпрос, за да се опитаме да ви отговорим Peace

# 38
  • Мнения: 3 405
ДейзиГ, разреши ми дилемата, благодаря Hug Значи трябва да има два болнични листа, за единия и за другия работодател.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 244
С риск да ми е малко тъп въпросът..ама тези 90% са от реалната заплата или от тази, на която те осигуряват? Защото при мен двете са различни....  Rolling Eyes И освен това парите от "шефа" ли трябва да си ги искам или от държавата? Т.е. как става изплащането?

# 40
  • Мнения: 5 370
С риск да ми е малко тъп въпросът..ама тези 90% са от реалната заплата или от тази, на която те осигуряват? Защото при мен двете са различни....  Rolling Eyes И освен това парите от "шефа" ли трябва да си ги искам или от държавата? Т.е. как става изплащането?
От заплатата, на която си осигурявана.
Парите ги плаща НОИ-никога болнични за майчинство и майчинство не са били плащани от шефовете....а иначе представяш ли си????
 Shocked Rolling Eyes

# 41
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Има нещо, за което не се споменава- дали тези 90% ще се облагат или ще се вземат чисти?
Моля някой да ме осветли! Praynig

ТЕЗИ ПАРИ НЕ СЕ ОБЛАГАТ С ДАНЪЦИ И НЕ СЕ ДЪЛЖАТ ЛИЧНИ ОСИГУРОВКИ ВЪРХУ ТЯХ, ТОВА ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ


Анджелина по два болнични листа всеки път когато ти издават такъв. След като свършат 9-те месеца обезщетение се получава от основния работодател майчинство, което по прогноза за другата година е 170 лв.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 244
От заплатата, на която си осигурявана.
Парите ги плаща НОИ-никога болнични за майчинство и майчинство не са били плащани от шефовете....а иначе представяш ли си????
 Shocked Rolling Eyes

Ами де да знааам... Embarassed   Rolling Eyes Аз досега майка не съм била, само си планирам .... Затова питам.

# 43
  • Мнения: 5 370
От заплатата, на която си осигурявана.
Парите ги плаща НОИ-никога болнични за майчинство и майчинство не са били плащани от шефовете....а иначе представяш ли си????
 Shocked Rolling Eyes

Ами де да знааам... Embarassed   Rolling Eyes Аз досега майка не съм била, само си планирам .... Затова питам.
Aaaa, не знаех-извинявай.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт