Признаване

  • 2 137
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 731
Ето и въпросните членове от Семейния кодекс:

ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.

ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.


Пращам и чл. 35, защото от общината ми казаха, че детето не може да бъде припознато преди да се роди, но законът казва друго, а законът си е закон. Колкото по-информирани сме, толкова по-малко ще ни разиграват.

# 16
  • Мнения: 949
Ние също нямаме брак.В деня на изписването ни от болницата(3 ден) нашият тати донесе бележка от нотариуса,че си припознава детето.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 298
Така май още повече се обърках.Мисля, че ще е най добре да ми отговорят майките раждали в Плевен, защото виждам, че във всеки град и болница е различно.Въпреки, че при повечето е така- на втория, третия ден, което мен ме устройва.Иска ми се да вярвам, че всичко ще бъде добре!
Ами както вече са те посъветвали - питай в болницата.
Тук в София се дава декларацията в болницата до 3-тия ден, и ти попълваш също документ, че това е бащата. Декларацията или се заверява от нотариус от бащата, или болницата организира на място попълването на тази декларация (май викат нотариус): зависи от болницата. И както вече са ти писали, признаване може да стане и преди да се роди или по всяко време след като е издаден акта за раждане, но в последния случай до признаването детето ще носи твоето име. Това е!
Успокой се и късмет и леко раждане ти желая!

# 18
  • София
  • Мнения: 2 298
Всичко ще е ОК, споко  Peace
Важното е, когато ви изписват с бебето, то вече да има издаден акт за раждане. Няма да ви изпишат от болницата без такъв.
Не обърквай допълнително жената. В болницата се взимат данни за акта за раждане, но той се издава от общината и се взима оттам, доста след изписването. Той не е необходим за изписването. Това е стандартна процедура, освен ако във вашия град няма някакво странно изключение.

# 19
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
Здравей, аз съм от София , но закона си е закон - таткото отива при нотариус - има стандартни бланки които длъжностното лице попълва за около 5 мин. вписва се името - (на таткото) бащино и фамилно в бланката от болницата. После и в реалното свидетелство за раждане. Нищо слижно и струва 6 лв.  Hug Успех и много щастие ви желая   bouquet
Аз раждах в Пловдив и таткото не ходи при нотариус да взима каквито и да било бланки и не е плащал нищо(ние нямаме брак)!В болницата си имаха всички необходими документи,ние само се подписахме  Party
Дано и в Плевен,където ще раждаш е така   bouquet

# 20
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Аз родих преди 11 дена в Окръжна болница във Варна. Там бебетата се записват до деня на изписването, а там държат по около 3 дена, ако си с нормално раждане. Та като записвахме нашата малка шушка, попълнихме с таткото една декларация, с която признава детето и платихме 2 или 3 лева, защото тази декларация се води все едно е пред нотариус. После с документите от родилното, таткото отиде в общината за акта за раждане, който стана за 2 дена. Това беше процедурата в тази болница.

# 21
 Таткото отива при нотариус и прави декларация че признава бебето моята приятелка го направи чак на 6-я ден но нея я държаха по-дълго време в родилното ,а за теб е желателно най-късно на 2-я ден ако те изпишат на 3-я  Peace

# 22
  • Мнения: 55
Мила Мише не се тревожи Владимир може и на третия ден от раждането да го признае засхто не си ме питала newsm10 newsm10 newsm10 newsm10

# 23
  • Мнения: 1 029
Би трябвало навсякъде да е еднаква процедурата, но пък може и всяка болница да си има собствени изисквания. Поне в София всеки нотариус има образец на декларацията за припознаване, в която се вписват имената на бебето и данните на родителите. Тази декларация се носи в родилното, за да оформят документите, с които се отива за акта за раждане. При мен това стана след третия ден, ако не се лъжа, но аз бях със секцио и лежах цяла седмица, та не беше толкова фатално закъснението.
Дано скоро се ориентираш как е в Плевен.

# 24
  • Мнения: 195
Таткото го направи в деня на изписването.

Общи условия

Активация на акаунт