Електронни четци - Тема 24

  • 45 763
  • 754
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 6 148
Може би беше необходимо да се уточни какви аудио книги - на какъв език, откъде, платени ли, безплатни ли, от сайт ли /Сторител например/? Всичко това и от просто телефон може да се слуша, не е нужен чак четец, но ако се държи да бъде, то вероятно трябва към Покетбук да се насочиш.

# 586
  • София
  • Мнения: 39 758
Кои модели на PocketBook са с говорител?

Вчера купих PocketBook Touch Lux 5 на ММ. Вечерта си разменихме книгите, аз съм с 4.
Той има навика като вземе книга от мен да я убие та го предупредих да внимава Simple Smile
Доволен е, че има книжка с подсветка.

# 587
  • Мнения: 6 148
Кои модели на PocketBook са с говорител?
Ми явно никои, доколкото разгледах сега. И въобще не намирам четец с говорител, освен тези с блутуут, които може да се вържат с колонка.

# 588
  • Мнения: 5 380
Здравейте!
Станах горд притeжател на Pocketbook Inkpad 3.
Все още го разучавам, но се чудех, дали буквите могат да станат по-тъмни  
В момента ми седят някак сивкави и бледи.

# 589
  • Мнения: 5 353
За високоговорител не знам, но част от четците имат преходник от micro USB към 3,5 мм жак за слушалки в комплекта и функцията Text to speech. PocketBook HD 3 със сигурност я има, за други четци не съм гледала.

# 590
  • Мнения: 256
Може и да съм ви подвела с този "високоговорител", но вчера докато си правих проучването видях такава спецификация при PocketBook Aqua 2.
Иначе май се спрях на Kindle Paperwhite 10. В тази връзка, моля, кажете дали четеца е съвместим и дали ще мога да използвам storytel?

# 591
  • Мнения: 10
... Моля, помогнете ми да си избера четец с високоговорител Flowers Cherry Blossom
Четец с високоговорител е като мазе с балкон Simple Smile
Т.е. не че не може да се направи, но просто е излишно. Защото т.нар. "аудиокниги" представляват най-обикновени файлове в .MP3 или в друг аудио формат. И могат да бъдат възпроизвеждани на всеки телефон, таблет и компютър.

Много от четците имат аудио изход (3.5 мм жак, microUSB или USB-C), в които могат да бъде включени слушалки, активни тонколони или аудио усилвател. Но основно предназначение на този изход е да се слушат книги в текстов формат, които чете съответният синтезатор на реч. За съжаление добри синтезатори на български все още няма.

Здравейте!
Станах горд притeжател на Pocketbook Inkpad 3.
Все още го разучавам, но се чудех, дали буквите могат да станат по-тъмни 
В момента ми седят някак сивкави и бледи.
Опитай да четеш с подсветка във всяка друга ситуация, освен под пряка слънчева светлина. Поиграй си с нивото на подсветката и цветната и температура (от падащото горно меню). Ако все още текстът ти се струва блед, пробвай с различни шрифтове с по-плътно начертание. За да инсталираш шрифтове на InkPad 3, достатъчно е да го включиш с USB кабел към компютъра си и да копираш съответните файлове в папка "\system\fonts". Ако не виждаш папка "system", когато включиш четеца към компютъра си, разреши показването на скритите и системните папки. Или, ако Windows-ът ти е на английски, използвай този линк за информация как да го направиш. Ето от тук можеш да изтеглиш личната ми колекция шрифтове за четене. Повечето са пълен набор, т.е. включват гласни с ударения, както и специални символи, напр. "№", "°", "€". Вкл. и шрифтът "Disleksya", който е подходящ за хора, страдащи от дислексия, защото в него са подчертани разликите между симетричните в различни равнини букви (напр. "б" и "р").

Аз лично чета на DejaVu Serif. Ако предпочиташ шрифтове със серифи и търсиш по-плътни, пробвай първо "DejaVu Serif Bold" (dejavuserifbd.ttf), "Bookerly-Bold" (Bookerly-Bold.ttf), "Cambria Bold" (cambriabd.ttf). Ако търсиш по-изчистен шрифт, без серифи, може би ще ти допадне "DejaVu Sans Bold" (dejavusansbd.ttf), "Calibri Bold" (calibrib.ttf) или класическите "Segoe UI Semibold" (seguisb.ttf) и "Segoe UI Bold" (Segoe-UI-Bold.ttf).

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 16:59 от pe6o_i_mi6o

# 592
  • Мнения: 5 380
Пешо_и_мишо, много благодаря за изчерпателната информация!
Да, сега включих подсветката и я нагласих повече в синята гама.
Шрифтът избрах FreeSerif.
Предполагам ще ми трябва и малко време да се настроя към този вид четене. Simple Smile

# 593
  • Мнения: 10
@Rocket
Ако предпочиташ да четеш с CoolReader, който има десетки пъти повече настройки, отколкото с вградения PB Reader, мога да ти обясня как да си го инсталираш. Направих и клавиатурна подредба с фонетична кирилица за InkPad 3, която също мога да ти дам. И да ти пратя краткото ръководство на български, което написах точно за InkPad 3 и CoolReader.

# 594
  • Мнения: 104
Здравейте, имам въпроси относно покетбук:

1) на какъв език е менюто

 2)лесно ли би се справил възрастен човек с регистрацията? Искам да го купя за родителите си, но ще трябва сами да се справят с него.
 
3)Аз ще мога ли да им изпращам книги чрез е_мейл директно на покетбук устройството? В момента използвам киндел и без кабел качвам желаната книга, понеже той си има собствен е_мейл.

Благодаря!

# 595
  • Мнения: 2
@Perla974
1. Менюто е на какъвто език си го настроиш. Settings -> Language -> Language. Има и български, и английски.

2. Регистрация не е нужна.

3. Това е електронна книга, а не таблет. Има WiFi, но ако го държиш изключено, четецът работи значително по-дълго без презареждане. Десетки пъти по-просто е да го включиш с кабел към USB порт на компютър, където да си отвориш мейла, да избереш Save As.. на прикачения файл и да го запишеш в паметта на четеца си. Най-възрастният клиент, когото научих да го прави, е на 86 години. Отне му десетина минут, защото го накарах да го направи няколко пъти сам, докато се уверя, че го е запомнил добре.

# 596
  • Мнения: 3 417
@Perla974
1. Менюто е на какъвто език си го настроиш. Settings -> Language -> Language. Има и български, и английски.

2. Регистрация не е нужна.

3. Това е електронна книга, а не таблет. Има WiFi, но ако го държиш изключено, четецът работи значително по-дълго без презареждане. Десетки пъти по-просто е да го включиш с кабел към USB порт на компютър, където да си отвориш мейла, да избереш Save As.. на прикачения файл и да го запишеш в паметта на четеца си. Най-възрастният клиент, когото научих да го прави, е на 86 години. Отне му десетина минут, защото го накарах да го направи няколко пъти сам, докато се уверя, че го е запомнил добре.
Не разбирам как кабелен пренос на данни е по - удобен и лесен от безжичен такъв.

# 597
  • Мнения: 2
Не разбирам как кабелен пренос на данни е по - удобен и лесен от безжичен такъв.
Кабелният пренос на данни изисква вкарване на два куплунга в съответните им гнезда и изваждането им накрая. Безжичният такъв - включване на WiFi на четеца, избор на мрежа за свързване, въвеждане на парола и накрая - повторно изключване на WiFi адаптера, за да не хаби батерията. Да не говорим за всички алабализми, свързани с конфигурирането на акаунт на устройството... Как мислите - кое е по-лесно и удобно за възрастен човек? Като се има предвид, че той вече най-вероятно има e-mail и знае как да го проверява и да тегли прикачени файлове.

# 598
  • Мнения: 3 417
Не разбирам как кабелен пренос на данни е по - удобен и лесен от безжичен такъв.
Кабелният пренос на данни изисква вкарване на два куплунга в съответните им гнезда и изваждането им накрая. Безжичният такъв - включване на WiFi на четеца, избор на мрежа за свързване, въвеждане на парола и накрая - повторно изключване на WiFi адаптера, за да не хаби батерията. Да не говорим за всички алабализми, свързани с конфигурирането на акаунт на устройството... Как мислите - кое е по-лесно и удобно за възрастен човек? Като се има предвид, че той вече най-вероятно има e-mail и знае как да го проверява и да тегли прикачени файлове.
Зависи от потенциалът на човекът - който ама няма нищо общо с възрастта .
Някак слагате всички възрастни хора в един кюп. Често и доста по- млади не са толкова добре технически .
За мен
Bluetooth си е доста по- удобно .
Не разбирам какъв  WiFi е нужен в случаят.

# 599
  • София
  • Мнения: 19 249
Кабелната връзка наистина е най-добра и сигурна.
Но и вграденият браузът е удобство - ако ти дадат линк към някоя книга и искаш да я заредиш незабавно, без да включваш мейл. Обаче четецът не браузва толкова бързо, както други устройства, не това е основната му функция.
Същевременно, ми се е случвало да седна на големия комп и да преровя някоя библиотека за книги, след което всичките ги прехвърлям с кабел.

Общи условия

Активация на акаунт