Медиите, връзки с обществеността, реклама... На къде да поема?

  • 1 514
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте! Тъй като съм човек, който обича да планира и да знае какво му предстои, вече доста време проучвам варианти за висше образование , както в страната ни, така и извън нея. Насочила съм се към специалности свързани с медии, връзки с обществеността и реклама. Кои според вас са най - добрите държавни университети в България, в които мога да уча тези специалности, защото нямам възможност да уча в частни университети като НБУ или АУБ. За сега, тъй като съм родом от Варна, съм обмисляла и кандидатстване във ВСУ , след което, понеже вече няколко години активно участвам в проекти по Еразъм+ , да се възползвам от варианта за обмен в University College of International and Public Relations Prague, тъй като оригинално исках да си подам документите и за университет в Прага, но както споменах имам ограничени финансови възможности. Това, което ме спира е , че няма много добри отзиви за ВСУ.

Обръщам се към вас с въпрос - Какво да завърша? Най - силните ми предмети са български, литература, английски и философия. Обожавам да пиша и ако имах възможност за реализация бих се занимавала само с това. Комуникативна съм, умея да убеждавам хората, обичам да споря и дискутирам. Бих желала в бъдеще да работя с хора . Бях се насочила към ,,Комуникационен мениджмънт''; ,,Връзки с обществеността''; ,,Управление на човешките ресурси'', но какво бихте предложили вие като нещо, което има почва у нас? Баща ми държи да замина да уча в чужбина, не ме разбирайте погрешно, много бих искала, но ме е страх,че няма да мога да се издържам сама в друга страна, а понеже нямаме големи финансови възможности аз не желая да взимам пари от него или от роднините си.За обучение в чужбина в момента съм набелязала 2 държави, в които образованието ми се вижда на разумни цени, където мога да уча на английски, тъй като вече нямам време за овладяване на друг език , а именно - Чехия и Испания. За образование в чужбина би могло да ми помогне и това,че вече близо 3 години активно работя по проект Еразъм+, но нека се върнем към основния въпрос- ,,С какво да се занимавам?''

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 10:06 от AnMary

# 1
  • Мнения: 2
Здравей, аз уча медии и журналистика в Обединеното Кралство. Горещо бих ти препоръчала да запишеш медии и журналистика. С университетите в България не съм много запозната. Мисля, че в НБУ в София се изучават медии и журналистика. Ако си се ориентирала към чужбина UK е мястото! Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 2 425
Студентският кредит дава възможност да се учи в НБУ или АУБ и година след завършването да се започне постепенно изплащане. Това е инвестиция, която ще върне многократно напред във времето.

# 3
  • Мнения: 6
Здравей, аз уча медии и журналистика в Обединеното Кралство. Горещо бих ти препоръчала да запишеш медии и журналистика. С университетите в България не съм много запозната. Мисля, че в НБУ в София се изучават медии и журналистика. Ако си се ориентирала към чужбина UK е мястото! Успех!
Здравей! Благодаря за съвета, замисляла съм се за Обединеното Кралство, можеш ли да препоръчаш някакви университети?
Студентският кредит дава възможност да се учи в НБУ или АУБ и година след завършването да се започне постепенно изплащане. Това е инвестиция, която ще върне многократно напред във времето.
Прочетох, че има възможност за работа на територията на самият университет, когато става дума за НБУ. Кредитите, които се теглят покриват таксите за целият период на обучението до колкото разбрах?

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 10:07 от AnMary

# 4
  • Мнения: 363
Не трябва да питаш хората какво да учиш, трябва да учиш това, което на теб ти се иска и те влече.
Аз например записах бакалавър колкото да уча нещо, не ми беше особенно интересно и след 1-2 години работа в тази сфера, казах, че не искам това да го работя. В същото време и аз като теб имах интерес към връзките с обществеността, записах и завърших магистратура PR - много интересно и полезно ми беше, супер доволна съм от преподавателите. Колкото до реализацията да трудно е, но в днешно време с почти всички професии е така.

Учи това, което на теб ти е интересно и би го работила с удоволствие!

# 5
  • Мнения: 200
Аз също те съветвам да не питаш хората какво да учиш. Хубаво е, че оценяш силните си страни (онези, които са такива според теб) и че имаш що-годе ясна визия за сферата си на занимание. Както си го усещаш - създай контакти с хора, практикуващи в сферите, които те интересуват, и поговори с тях за работния им процес. Прецени кое ще ти е приятно да правиш.

# 6
  • Мнения: 115
От финансова гледна точка бих те посъветвала да учиш във Варна. Имам много познати, които са прекъсвали или са се измъчвали, защото след година- две вече нямат пари. Учейки в твоя град, спестяваш пари за квартира, храна, пътни за прибиране в събота/неделя/ празници, пътуване за изпити.
Аз започнах бакалавър на 70лв за семестър, най-много съм плащала 350лв за магистър, изобщо не съм ги усетила тези пари и не съм висяла на врата на родителите ми. Дипломота ми си изглежда по същия начин като на тези, които са платили няколко хиляди лева.
Единственият минус за мен е, че не разбираш какво е студентски живот, но мисля, че за 20 000лв е по-добре да си купиш кола, а не общежития и дискотеки.

# 7
  • Мнения: 2 838
Извинявай, ама 70лв за семестър вече няма никъде.

# 8
  • Мнения: 68
Здравей!
Ще се опитам да бъда максимално полезна с отговора си.
Студентка съм в СУ "Св. Климент Охридски" - специалност Журналистика, I курс. Във форума има няколко теми, свързани с въпросната специалност и факултета (Факултет по журналистика и масова комуникация). Обучението във Факултета не е на особено високо ниво - има преподаватели, които са изключително мотивирани да работят с нас и са светила в своята област... За съжаление, не са единици и другите - тези, които не приемат преподаването в университета за призвание и предпочитат да не се "занимават" с нас. Случвало се е преподавател да ни освободи от лекция, защото "времето навън е слънчево"... Трябваше ми един семестър, за да разбера, че "СУ държи на традициите" е дипломатичният начин да се каже "СУ не приема иновации".
И все пак не съм се отказала от специалността - средата е важна, а във ФЖМК определено е конкурентна. Плюс е, че имаш възможност да се профилираш: след първи курс избираш медия профил (радио/печат/телевизия), а след втори курс - тематичен профил (култура/международни отношения/вътрешна политика).
Комуникационен мениджмънт е нова специалност, която предизвика небивал интерес сред кандидат-студентите.Но смятам, че е един голям РИСК. Риск, защото никой (дори администрацията в Университета) не е запознат с учебния план за следващите две години. Очакваше се специалността да е симбиоза между хуманитарни, социални, правни и икономически науки... Уви, засега е несполучлив опит.


Според мен добър вариант е Нов български университет. Да, частен е, но има възможност за стипендии - дори пълни. Освен това имаш право да съставиш индивидуална програма според своите нужди и желания, както и след втори курс имаш право на т.нар. minor-програма: паралелно обучение по още една специалност. По този начин ще можеш да съчетаеш "Журналистика" с "Реклама", което е повече от чудесна комбинация.

Американският университет в Благоевград е на светлинно ниво от повечето български университети, независимо дали става въпрос за държавни или частни. Ако имаш висок успех, непременно кандидатствай за стипендия. Това е водещ университет за направление "Обществени комуникации и информационни технологии".

УНСС не е особено добър избор по мои наблюдение. Има две специалности в областта на медиите - "Медии и журналистика" и "Медия икономика". Останала съм с впечатлението, че неприетите в СУ се преориентират към УНСС: приемният изпит е значително по-лесен, самият процес на обучение не е толкова натоварващ, колкото в СУ.

Не ти препоръчвам ВСУ - на нито една от конференциите, на които съм присъствала (независимо дали в София или в друг град), не съм срещала студент по журналистика от въпросния университет. Провери и акредитациите - съмнявам се да са особено високи.

# 9
  • Мнения: X
Здравей, всички ти дават съвети за това какво те влече, според мен погледни по-скоро какво искаш от живота си дългосрочно. Ако завършиш в чужбина, искаш ли да останеш в чужбина? Ако се съревноваваш с нейтив спийкърс за място - те ще са по-добри от теб примерно. А със социалните медии моето лично мнение е, че професята запада. Особено в българия. Пробвай да пишеш за някоя малка медия- те ще те вземат и без висше стига да си ок на малко пари и да пишеш грамотно и адекватно. Виж дали реално ти е интересно и дали ще си конкурентноспособна във време , когато всеки втори е блогър/писател и тн

# 10
  • Мнения: 582
За Англия погледни University College of London, има много българи.

Колкото до другото - споко, каквото и да запишеш, дали ще е ПР, комуникационен мениджмънт или друго подобно, няма голямо значение. Те са подобни неща. Важното е ти какво ще вземеш от следването, какво сама ще научиш, до колко ще си мотивирана през всичките години. Затова бих казала, че и университетът няма съдбоносно значение, стига да си следваш целите.

Има едно много важно нещо, което масово се пропуска в България - никой не те спира да учиш. Ресурси има бол, но трябва да се потрудиш и да ги намериш. За казаното за Софийския и факултета по журналистика съм съгласна. Това, че ги мързи е валидно за всички факултети. Да кажем 20% от лекторите и администрацията са тези, които държат нещата по някакъв начин и мотивират студентите да ходят на лекции. Аз съм изключително горда, че съм била студент на някои много интелигентни професори, които много ми помогнаха да се ориентирам професионално и да се развия, да обогатя културата си.

Лично бих препоръчала българска филология като специалност. Обогатява по много начини и въпреки, че за мен повечето там си остават книжни плъхове без лично мнение, подготовката във факултета по славянски филологии е 100 пъти по-добра от тази във ФЖМК. Също мога да кажа, че и се учи много повече. Журналистиката, ПР-ът и всички подобни биха били много добро допълнение на наученото от славянски филологии.

Общи условия

Активация на акаунт