Кръвна група и резус фактор

  • 52 564
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 315
Цитат на: vedrra
Момичета, тука един разказ преди седмица ме хвърли в дълбоки размисли. За да не го преразказвам, цитирам (случката на Еми):

     "...Имаме кръвно групова несъвместимост- аз съм с 0+, а      таткото е с Б+ група. Това не е нещо необичайно или фатално- било е необходимо само и просто да изследват кръвната група на бебето след раждането, тъй като ако беше с моята нямаше да има проблем, но тъй като е с като на таткото неговият организъм се опитва да отхвърли това, което е преминало през плацентата по време на бременността. Проблем няма- просто тези де4ица се следят и трябва да се сложат на една специална лапма....."

Искам да ви попитам, какво му е несъвместимото на две групи с положителен резус фактор? Цял живот си живея и раждам спокойно с мойта 0 плюс, а сега - изненада...
Не искам да тормозя момичето сега с въпроси, защото си има достатъчно проблеми, ама някоя от вас ако воже да ме светне...


Ето какво намерих по въпроса:
Нарича се

Индиректна хипербилирубинемия

Етиология:
повишено производство:
Несъвеместимост на кръвните групи, хемолитична анемия, например недостиг на G6PD, таласемия, сфероцитоза, сепсис, TORCH, кръвоизливи, хематоми, полицитемия, повишена ентерохематитна циркулация на билирубин (стомашно-чревно запушване, предизвикващо колики, повръщане или запек), IDM.
понижено прочистване:
Преждевременно раждане, понижено ходене по нужда, лекарства, хормони (при кърмене), метаболитни увреждания у новороденото (например галактоземия), хипотироидизъм, дехидратация.

Потенциална Майчина/Фетална Несъвместимост:
Майка 0/ Фетус А или В
Майка В/ Фетус А или АВ
Майка А/ Фетус В или АВ
Майка Rh NEG  / Фетус Rh POS

Това е. Всъщност няма нищо фатално сига несъвместимостта (ако има такава) да се хване на време......

Поздрави!

# 16
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Margarita
..Това е. Всъщност няма нищо фатално сига несъвместимостта (ако има такава) да се хване на време..


Маргарита, своевременно означава само изследване на кръвта на бебето непосредствено след раждането или и нещо друго?
Благодаря ти.

# 17
  • Мнения: 6 315
Ами мисля, че ако кръвта на бебо се изследва веднага, така че да може да се реагира за да не се повиши билирубинът всичко ще  е наред. Не знам точно какви са мерките - не съм медицинско лице Embarassed.  

При Еми по-късно са отреагирали. Сигурна съм, че нейното бебенце ще се оправи.

# 18
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Margarita
При Еми по-късно са отреагирали. Сигурна съм, че нейното бебенце ще се оправи.


То е на път да го изпишат вече.
Не знам обаче дали забавянето е било лекарска небрежност за момента или по принцип не го правят веднага. Нямам спомен как е било при моите деца, че беше доста отдавна Rolling Eyes

# 19
Здравейте на всички!

Съжалявам, че така късно се включвам в тази тема, но буквално преди малко ви открих, за което много се радвам!Не искам да твърдя, че знам всичко по въпроса, защото не съм медицинско лице, но определено несъвместимостта на резус факторите съм го изпитала на гърба си и то в най-ужасния му вариант!И, за да не стряскам всички бъдещи майки / мисля че нямат нужда от такива отрицателни емоции / няма да бъда подробна в обясненията си!Ще се опитам да съм максимално кратка и ясна!Преди две години забременях и тъй като със съпруга ми имаме различни резус фактори, аз съм А - , а той А + съответно си правих изследванията на Кумбс както си му е реда т.е. 3, 5, и 8 месец!Всичко вървеше нормално до момента в който не отидох да раждам!Тогава се оказа, че бебето не е живо и веднага го изкараха със секцио!Няма да да ви описвам какво преживяхме, мисля, че няма смисъл!Определено обаче потърсих помощ и в Пловдив във ВМИ и в София в " Майчин дом"  Резултатите обаче не бяха никак обнадеждаващи!Насочиха ме и към прословутата д-р Мазнейкова, до която аз така и не можах да се добера, но това което чух какво се прави в Бг при случаи като моя изобщо не ми хареса!С две думи ставаш "опитно зайче" и най-лошото е, че няма гаранция и за моя живот!И така напълно отчаяни разбрахме, че в чужбина имат специални клиники в които има апаратура с която се следи състоянието на жената постоянно!Та затова сега сме се запътили  към Канада!Дано успеем!Пиша всичко това, за да може жените които имат същатата несъвместимост със съпрузите си да не отминават този въпрос с лека ръка, а още отначало да си правят изследвания не само в 3, 5 и 8 месец, ако могат всеки месец, за да не се стига до такива неприятни меко казано резултати!Извинявайте ако съм ви депресирала със моя постинг!Пожелавам късмет и щастие на всички бъдещи и настоящи майки!И последно изпращам на всички ви много положителна енергия!

# 20
  • Мнения: 920
Госте моля те опиши по-подробно проблемите, или поне тези които БГ медиците са установили. какво имаш предвид под "опитно зайче". Разпитван те така живо, защото ние с моят съпруг сме същата комбинация. До сега това което аз знаех е че - да проблеми може да има, да...най-лошото до което се стига е пълен кръвообмен на бебето веднага след раждането, но ти направо ме уби с това ходене в Канада заради този проблем.

Много се надявам да имаш малко време и да ми опишеш по-спокойно и подборно (до колкото ти се говори за това  естествено) какво ти се е случило.

Благодаря. Желая ти успех!

# 21
при изследванията се оказа, че приятелят ми има кръвна група А2-. лекарят си беше направо учуден, че е с такава група. преди да ме попита аз каква група съм, ми каза да внимаваме с бебето, но след като му казах, че и аз съм А1-, той каза "добре тогава".

# 22
гостът - novalexa Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 23
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Аз съм с кръвна група А"-", а мъжът ми О "+". Можете да си представите какви притеснения имах по време на първата бременност. За щастие всичко беше наред - нормално износих дъщеря си. Тя се роди с моята кръвна група, но RH-то на баща си и на мен ми сложиха една инжекция в д-то. Миналата година отново забременях, но в края на 2-я месец направих спонтанен аборт. Така и не разбрах дали съм образувала антитела, никой не ми каза нищо, но пак ми биха инжекция.
novalexa, ако ти си гостът и смяташ да идваш в Канада, защото смяташ, че тук ще те следят по-добре - не се надявай много. Аз живея в Канада вече 3-та година и точно тук ме изписаха от спешното с контракции на по през 2 минути и то след като стана ясно, че правя спонтанен аборт. Единственото, което направиха в спешното е да ми направят пълна кръвна картина. Докторът ми каза, че е наложителен видеозон, но тъй като те нямали (всичко това става в най-голямото спешно в Онтарио), ми запази час за следващия ден на обяд в специализирана клиника. Да но на другия ден сутринта аз изхвърлих зародиша в къщи сама Cry . Потресена съм как не се направи никакъв опит да се спаси бебето ми и как изобщо ме пуснаха да си ходя при силен кръвоизлив и контракции. Чувала съм, че при спонтанен аборт се пият антибиотици, но на мен никой не ми изписа нищо, нито пък ме предупредиха, че не трябва да забременявам в следващите 6 месеца.
Сега с мъжът ми сме решили пак да работим по въпроса за бебче (от другия месец) , но аз за разлика от всички вас се притеснявам не кога ще забременея, а дали ще имам късмета да си износя бременността.

# 24
  • Мнения: 920
Sneji съжалявам за това което си преживяла. По принцип тук има много момичета с подобна история (за съжаление). Не губи надежда.

# 25
Както ме помолихте, ето давам повече подробности!
Парво искам да кажа, че най-вероятно всичко това се случи поради факта, че имам един аборт!Макар че според някои гинеколози това не е основната причина!като писах, че се чувстам като опитно зайче, имам предвид, че всичко кето ми предложиха в Майчин дом, беше по скоро в смисъла : ами ще видим, ами то само един доктор може да ви помогне и то ако може, т.е. д-р Мазнейкова и от сорта глупости и накрая ми казаха ами дължите ми 20лв.Не искам да споменавам имена, но говорих с лекарка която има прякя връзка с Мазнейкова и която работи в Мачин дом!Излезнах си толкова отчаяна и огорчена, че не исках повече кракът ми да стъпи там!Не знам дали в Канада ще ми дадат 100% гаранция, но поне ще опитам!За Германия и Франция знам със сигурност,че хората полагат максимални усилия да се справят с такива случаи, но там ще трябва да отида на собствени разноски, а това не са никак малко пари!Може би ще се наложи при една следваща бременност да съм в болница почти през цялото време!В Канада поне ще имаме шанса и да работим и по този начин да се покриват някои от разходите!Знам, че ще ни е страшно трудно, дори повече отколкото си представям, каквото е писано да стане, то ще стане по един или друг начин!Важното е човек да не губи надежда и да има търпение!Пък каквото сабя покаже! Wink Съжалявам ако са ми объркани мислите, но те са толкова много в тази посока, че понякога ми е трудно да ги подредя в глата си!
Поздрав от мен Grinning

# 26
  • Мнения: 920
Желая ти успех!

# 27
Не знам защо не ми излиза ника, а и вместо него пиши ГОСТ!Някой може ли да ми каже, защо така се получава?Регистрирах се под ник - lubov, а нещо не се получава! Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 920
Ами зависи от много неща - например далъ със сигурност си направила регистрацията както трябва, дали си пишеш паролата преди да влезеш, дали нямаш програма на РС-то, която да ти блокира достъпа до рязни сайтове поради съображения за сигурност.

Тъй тъй ти пиша отново - да те помоля пак за разяснение - защо ще заминавате вече разбрах, но....(извинявам се ако ти е мъчително да говориш за това - ако е така не ми отговаряю) - дефакто каква причина ти констатираха - антитела срещу бебето ли? Какво те посъветваха за следващи бременности?

# 29
  • Мнения: 4 621
Здравей, извинявяй за намесата и от моя страна, но аз също съм RH- а мъжът ми RH+. Имам 1 аборт, след които ми биха инжекция (не знам името) точно заради отрицателната кръвна група и за да няма проблем при следващи бремености.
На теб след аборта правили ли са ти нещо, били ли са ти нещо за да нямаш проблеми следващата бременост.
Извиняваи , сигурно не ти е лесно само да те засипваме с въпроси, ама като прочетох това, напрово не можах да се стърпя

Общи условия

Активация на акаунт