Старомодно ли е?

  • 5 765
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, как ви се струва името Апостол, твърде старомодно ли е...

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 28 603
Според мен е старомодно, да, но ако ви харесва... Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 081
На мен ми харесва . Писнало ми е от измислени 'модерни' имена .

# 4
  • Мнения: 4 009
И според мен е старомодно. Имах един познат с това име, съкращението Апо също ми е доста гадно.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 015
Харесва ми. За мен няма старомодни имена. Има позабравени имена. И има особен чар в тези имена. Относно съкращенията, в нашето семейство се обръщаме с цели имена или с някое умалително съкращение (Пример: Ралица- Раличка).

# 6
  • София
  • Мнения: 2 431
Апостол е много хубаво име. То и Калина беше старомодно, ама го реабилитираха! И Рада.

# 7
  • Мнения: X
И според мен е старомодно. Имах един познат с това име, съкращението Апо също ми е доста гадно.
Друг вариант освен  Апо  за съкращение е
Тольо..ако имате някакви други предложения за съкращения с радост ще ги чуя.

# 8
  • Мнения: 159
Познавам един Апостол, Толи му казваме.

# 9
  • Мнения: 3 033
Да, старомодно е, но е силно.

# 10
  • Мнения: X
А женското Апостола как ви се струва?

# 11
# 12
  • София
  • Мнения: 39 772
На мен името ми харесва.
Имам съученик с това име. Казвахме му Толе.

# 13
# 14
  • София
  • Мнения: 3 015
На Апостол, бих казвала Апостол, без съкращения.
Апостола, някак си не го възприемам за женско име.

# 15
  • Мнения: 10 993
Апостол иди дойди, ама Апостола за момиче в никакъв случай. Измислете нещо нормално, Анна, Александра, Анастасия, но Апостола не. 

# 16
  • Мнения: 8 578
Апостол за момче не е лошо, но на мен лично фонетично не ми допада.
А Апостола - твърдо не. Много ми е грубо за момиче.

# 17
  • София
  • Мнения: 39 772
В женски вариант името Апостол - не.
Апостола не ми харесва, а във варианта Апостолка - изобщо.

# 18
  • Мнения: X
Апостола ми звучи като Господина...нито е съществително, нито е име...

# 19
  • Мнения: 2 081
Женското не ми допада .

# 20
  • Мнения: X
А някакво производно име на Апостол някой може ли да предложи?

# 21
  • Мнения: 12 068
Единственият Апостол, за когото се сещам като го срещна това име е Апостол Карамитев. Винаги ми е било странно това име като лично.
Производно не мога да измисля.
Трябва да кръстите на дядото ли? Ако го уважавате достатъчно давайте да момче смело. При момчетата почти няма остарели имена. Има неблагозвучни и много рядко срещащи се. Апостол по-скоро е неутрално според мен. В такъв случай, ако е момиче е редно да уважите бабата или от другата страна.

# 22
  • Мнения: 1 376
И според мен името Апостол звучи малко старомодно, но като мъжко мога да го възприема. Идва от гръцки и означава "пратеник, изпратен". Празнува имен ден на 30 юни - събор на 12-те апостоли.
Като женско обаче категорично не мога да го възприема. Звучи ми като прякора на Васил Левски - Апостола.

Чувала съм женско име Толя. Според мен не е лошо.

Като мъжки имена предлагам: Адриан, Андрей, Анатоли/й, Антони/й, Антоан...

Женски: Анета, Анелия, Антония, Александра, Алиса, Аврора...
Или българското Албена.

# 23
  • Мнения: 8 578
Единственото производно на Апостол е гръцкото Апостолос.
А иначе, ако се вземе само значението "вестоносец" - Ангел. Освен, че са с еднакво значение, започват и с една и съща буква.

# 24
  • Мнения: 159
Не е производно, но защо не някой от 12те апостоли?
Има много хубави имена измежду тях - Андрей, Петър, Йоан, Матей, Тома, Филип...

# 25
  • София
  • Мнения: 2 431
Апостол в Гърция си е познато име.
В Испания и Франция ще го разпознават, ще усещат звучене за сериозен човек.
В англо-говорящите ще го считат за доста библейско, може да мислят че е от религиозно семейство. Но това не е лошо.

Възможни сткращения и обръщения:
Толи
Апи
Ап
Апс
Апостоле
Пепи
Той може сам да си го подскаже като дете, пък в тийнейджърството вече нищо не е предсказуемо.

Не знам бих ли си кръстишла така детето, ако ме попитат, защото в момента чакам момиче, но имах избрано име за момче и ако някога имам ще е то, така че каквото и да отговоря, различно от “не”, ще е лъжа, защото избраното име не запичва с А дори.
 За женско  Анна или нещо подобно. Апостола е абсурдно. Толя е мъжко руско име.

На Нудъл идеята е супер - някой от апостолите!

# 26
  • Мнения: 15 356
Апостол познавам на 7 годинки е,казваме му Толи.Изобщо не ми е старомодно,по-добре е от модерните изгъзици.

# 27
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Апостол е гръцко име и означава пратеник.Харесва ми.
Чувала съм името с ударение на последната сричка.

В женски род-Апостолия.Но  хич не ми харесва.
С буква А има много красиви имена.
На дядо Апостол-само буквата
Анатоли,й
Антон
Алексей

За момиче
Антония
Анастасия
Анна

# 28
  • Мнения: 1 376
Вярно е, че в Русия Толя е мъжко име (умалително от Анатолий), но в България се среща и като женско. Има една психоложка и преподавателка Толя Стоицова.

Както Петя в България е женско име, а в Русия Петя е умалително от Пьотър.

Значението на имената Апостол и Ангел не е съвсем еднакво. Апостол означава "пратеник, изпратен", а Ангел означава "вестител".

Последна редакция: пт, 24 апр 2020, 19:57 от Radilena

# 29
  • Мнения: 2 757
Апостол ми звучи старомодно и си представям възрастен мъж. А женския вариант го чувам за първи път и ми се струва грубо и измислено.
Искате да уважите някой дядо или наистина името ви харесва?

# 30
  • Мнения: 8 578
Пратениците по принцип са носили вести, съответно значенията са близки.😀

# 31
  • Мнения: 3 126
Апостол - да
Апостола - не
С А има толкова хубави мъжки имена.....

# 32
  • Мнения: X
Апостол ми звучи старомодно и си представям възрастен мъж. А женския вариант го чувам за първи път и ми се струва грубо и измислено.
Искате да уважите някой дядо или наистина името ви харесва?
Дядото се казва Апостол

# 33
  • Мнения: 301
Бащата на приятеля ми се казва Апостол. Казваме му Поце Joy
Има много хубави имена с А - Александър, Адриан, Андрей и т.н.. Помислете...

# 34
  • Мнения: 10 993
Като се замисля, Апостолия не звучи зле, поне не е стандартно.

# 35
  • Мнения: 3 033
Не е стандартно, но звучи ужасно грубо според мен. Все едно е някоя жена родена преди два века.

# 36
  • София
  • Мнения: 149
Апостол  е приемливо, но в съкращенията и женския вариант няма нищо красиво и благозвучно.

# 37
  • Мнения: 10 443
Апостол ми звучи старомодно и си представям възрастен мъж. А женския вариант го чувам за първи път и ми се струва грубо и измислено.
Искате да уважите някой дядо или наистина името ви харесва?
Дядото се казва Апостол
Изберете си име на някой апостол Simple Smile
Петър, Андрей, Йоан, Филип, Тома, Матей, Симон

# 38
  • Мнения: 1 376
Не си представям на някоя хубава, кокетна малка госпожица (а и като порасне също) да й казват: "Апостолия, ела тук". Грубо ми е...

Не всички мъжки имена имат хубави женски еквиваленти. Името Апостол е точно такъв случай. За мъж си е нормално име, защото и думата "апостол" е от мъжки род. Както и женското име Вероника пък няма хубав мъжки еквивалент. Има толкова хубави женски имена... Защо трябва да е точно Апостолия? Имена като Иванка и Димитричка (особено това "тричка" в името) също не ми допадат. Иван и Димитър звучат нормално, Димитрина дори по го възприемам, но Димитричка...

Сетих се за името Полина. То е производно от Аполинария - "посветена на бога на изкуствата - Аполон".

# 39
  • София
  • Мнения: 149
Аполония (от "Кръстникът"). Паола се отдалечава от Апостол, но съдържа доста букви и е производно на Павел (апостол).

# 40
  • Мнения: 410
Апостол е хубаво име, макар да не е "моето". Но за мен и Аспарух и Александър не са "моите" имена. Но не го възприемам да старомодно. За галено не го мислете,то ще си дойде само. Аз на моята дъщеря и викам на цяло име, а всички други на галено. За момиче изберете друго име с А. Апостол си е типично мъжко име и не ми харесва женския вариант изобщо.

# 41
  • Мнения: 301
Аз не бих си кръстила детето на дядо, баба или чичо само, за да му се харесам или, за да спазя остаряла традиция.
В гимназията имах много красива съученичка на име Лефтерка. Никога не си казваше името, а когато някой от преподавателите й го казваше изпадаше в истерия. Във фейсбук името и е Тери, защо ли?
Друг подобен случай имам с една моя близка приятелка-Милка. Първите години от нашето приятелство не й знаех истинското име. До ден днешен и казвам Шуши, защото тя така се представя пред всички.
Лично аз харесвам българските имена, но с по- съвременен прочит. Пример е приятелката ми Доника кръстена на баба й Донка. Бих взаимствала от този пример, ако се държи на спазване на традицията.

# 42
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Паола е добра идея.
Полина ми харесва.
Но вероятно дядото няма да приеме ,че детето е кръстено на него.

Номерът с първата буквичка може да мине.
С ,,А,, има голям избор на красиви женски имена.

# 43
  • Мнения: 9 535
Апостол е много хубаво име, определено ми харесва. Апостола - категорично не.

# 44
  • Мнения: 473
На мен също това име ми харесва, въпреки че е старомодно. Те старомодните имена за напред доста ще се тачат.

Последна редакция: пн, 27 апр 2020, 15:00 от Bernichka

# 45
  • Мнения: 12 068
Традицията с кръщаването е била следната: 1-вото дете според пола на дядото и бабата по бащина линия, 2-рото дете на бабата/ дядото (според пола) по майчина линия. И така са се редували и е нямало сърдити неуважение
 Дори и в днешните семейства с по две деца пак може да се приложи. В този случай просто ако е момиче ще е на бабата, а не дядо Апостол. Как се казва бабата?
Ако не планирате второ дете направете уговорка - ако е момче на дядо Апостол, ако е момиче на бабата от другата страна. Така е честно и няма да има сърдити.

# 46
  • Мнения: 8 894
Не ми харесва Апостол, звучи ми грубо, не толкова, че е остаряло. За фамилия стои тежко и ми допада, но за лично - не.

Нямам нищо против кръщаване на дядо или баба, стига да не е под натиск и родителите наистина да харесват името.

# 47
  • Мнения: 1 306
Нищо му няма на името. Това, че някой не познава нито един човек с такова име не значи, че вече е безкрайно остаряло.

# 48
  • София
  • Мнения: 9 555
Апостол е много красиво и мъжествено име. Старомодно не бих го нарекла. Позабравено е, но няма лошо да си кръстите детето така. А може и други да ви последват и да се върне постепенно в употреба. Не е задължително да му измисляте галено, много хора не използват галени имена. А и в ежедневието у дома галеното може да дойде само.

# 49
  • Мнения: 70
Някой искат детенцето им да е с едно неповторимо име,тоест да не е често срещано ,но по-добре да има 10  “ Мария “ от колкото една “ Кейт “ .Според мен Апостол е хубаво име 🤗

# 50
  • Down south
  • Мнения: 7 686
А женското Апостола как ви се струва?
Според мен, Апостол е старомодно име,  дано някой не го причини на детето си.
Апостола е още по-неудачно.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 105
Апостол е много красиво и мъжествено име. Старомодно не бих го нарекла. Позабравено е, но няма лошо да си кръстите детето така. А може и други да ви последват и да се върне постепенно в употреба. Не е задължително да му измисляте галено, много хора не използват галени имена. А и в ежедневието у дома галеното може да дойде само.

+1
На мен много ми харесва и изобщо не ми е грубо.

# 52
  • Мнения: 1 306
Според мен, Апостол е старомодно име,  дано някой не го причини на детето си.
Утре ако видиш някой с вида на Брад Пит и име Апостол за нула време ще си преосмислиш отношението към името. Даже ще го даваш като идея в теми "какво по-рядко срещано име да избера за момче" и ще се чувстваш оригинална. Така че не прави такива изказвания.

# 53
  • Down south
  • Мнения: 7 686

Утре ако видиш някой с вида на Брад Пит и име Апостол за нула време ще си преосмислиш отношението към името. Даже ще го даваш като идея в теми "какво по-рядко срещано име да избера за момче" и ще се чувстваш оригинална. Така че не прави такива изказвания.
Кога, къде, как и какво, касаят лични предпочитания.
Без насоки, какви изказвания мога да правя. Темата е отворена, изказвам мнение. Мое. Апостол звучи остаряло и тромаво.

# 54
  • Мнения: 556
А някакво производно име на Апостол някой може ли да предложи?

Предлагам краткото Пол /като съчетание от буквите ми хрумна и от Апостол Павел/, но сякаш не е подходящо за България.

# 55
  • Мнения: 1 466
На мен лично не ми допада заради смисъла на името. Сещам се за 12-те апостоли - учениците на Исус, апостолът на свободата - Васил Левски. Звучи ми като Господин - по-скоро объщение, отколкото лично име. Но ако на вас ви допада, не виждам проблем. Винаги едно име се харесва от едни и не се харесва от други.
Ако искате да го уважите с името на детето си, но неговото име не ви допада, може да поговорите с човека да даде той насоки. Ако предложи име, което ви харесва, предполагам, че и двете страни ще сте доволни. Вие, защото сте избегнали възможността детето ви да е с име, което не харесвате и той, защото е избрал и дал името на детето.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
На мен ми харесва . Писнало ми е от измислени 'модерни' имена .
+1 и в двете части.
В нашия квартал имаше един Апостол (Апостол Комитов при това), някои му викаха Тольо, други - Апо. Според мен името е хубаво.

Но Апостола за жена - твърдо не!

Последна редакция: вт, 28 апр 2020, 13:11 от Магдена

# 57
  • Мнения: 3 925
Според мен е остаряло, но в никакъв случай не лошо име. Значи Апостол да не го причиняваме на децата си, ама Никалъс, например, може. За мен второто е още по-неудачно, особено от българи, особено в България.

# 58
  • Мнения: 8 894
Някой в темата предложи Никалъс ли?

# 59
  • Мнения: 3 925
Не, като цяло за пример го дадох понеже измежду познатите ми има две деца с това име, а родителите са българи, живеещи тук. Спрямо Никалъс предпочитам Апостол Grinning

# 60
  • Мнения: 1 716
Апостол е хубаво име, много силно.

# 61
  • Мнения: 1 271
Не бих го дала на детето си, ще отнесе много подигравки. Сега не е времето за такива имена.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 016
Не мисля, че проблема е в това дали името е старо или модерно а в ужасното съчетание на буквите като последователност. Не го причинявайте на детето си! Още повече, че когато се кръщава и нарича дете на възрастен то ще наследи и енергията му и винаги ще го свързвате с въпросният човек. Много тъпо, смятам че всеки е индивидуален и сам за себе си уникален човек.

# 63
  • Мнения: 3 503
Не, аз, много го харесвам Simple Smile.
Познавам и Апостола, както и Апостол - и двамата прекрасни Simple Smile.

# 64
  • Мнения: 2 729
Не е старомодно.Много е хубаво даже.
Модните като Никол и София са наводнили доста.

# 65
  • Мнения: 5 621
Харесва ми. Звучи силно.
Но аз имам афинитет към традиционните имена и модерните Ричард и Дженифър не са ми по вкуса.

# 66
  • Мнения: 1 536
Единственото производно на Апостол е гръцкото Апостолос.
А иначе, ако се вземе само значението "вестоносец" - Ангел. Освен, че са с еднакво значение, започват и с една и съща буква.
И женското е Апостолия . Достатъчно често срещано между другото. Ударението е на буквата и .

Последна редакция: нд, 03 май 2020, 18:16 от Susie

# 67
  • Мнения: 2 729
Аз бих си кръстила детето така, давайте смело.

# 68
  • Мнения: 1 376
Сетих се за името Алена.

# 69
  • Мнения: 12
А бихте ли споделили защо се спряхте името?

Иначе на мен ми звучи добре - хем познато, хем не толкова често срещано. По-принцип сега е по-модерно децата да се кръщават с кратки и лесни за произнасяне имена, за да са лесни за четене и на други езици и лесно запомнящи се Simple Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 2 016
Мисля, че жената беше писала, че дядото се казвал така.
Дори не мога да си представя как би се произнасяло името на английски например.

# 71
  • Мнения: 4 611
Според мен ще отнесе подигравки като порасне, но от вас си зависи. Имена - титли, не са сред списъка ми с желани. Господин, Апостол и прочие. Има много хубави български имена, които не предполагат подигравки от съучениците.

Последна редакция: пн, 04 май 2020, 01:10 от Уейв

# 72
  • Мнения: 8 894
Питам се хората, които харесват името дали биха кръстили свое дете така.

# 73
  • Мнения: 1 376
Цитирам:

"Дори не мога да си представя как би се произнасяло името на английски например."

Както се произнася думата "апостол" в англоезичните преводи на Библията - 12-те или 70-те апостоли, Христовите следовници.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 016
Апостол на английски се изписва и произнася „the Apostle”  и не случайно. Дори транслитерацията в личната карта няма да съвпада. В Библията Апостол е титла, учител все едно на по -ниско ниво Господин и Господина. Представете българската Петя на английски да се изписва като Five .

# 75
  • Мнения: 556
Може да го запишат Apostol и да не се обяснява за значението на името си, обаче дали ще си го харесва не се знае.
Обаче отсега виждам една Апостола или Апостолия как няма търпение да навърши пълнолетие и да се преименува на Поля. Апостол и Господин са ми като Правда, Свобода, Ленин, Петилетка и подобни от малко по-късен исторически период.

# 76
  • Мнения: 10 443
Мда, аз познавам Господин, който си смени името на Динко...

# 77
  • Мнения: X
На мен ми харесва, родителите измислят всякакви Дейвиди, Кевини, Ричърди и тн. Ясно и хубаво име! Дори и в чужбина да иде няма да го бъркат.

# 78
  • Мнения: 1 376
Името Петя не идва от числителното пет. Защо пък трябва да се изписва като five?...

Петя идва от Петка, което значи "родена в петък". Ще се изпише Petya.

Последна редакция: пн, 04 май 2020, 22:35 от Radilena

# 79
  • София
  • Мнения: 2 016
Ако следваме тогава логиката за Петя и как ще се изпише, и за да се запази силата на името тогава наистина детето ще се изписва като "The Apostle Ivanov Dimitrov" например. Според мен това ще е първият човек в света с такава лична карта.

Може би е крайно време да се намеси дядото с името Апостол и да се приключи. Това е огромен егоизъм да задължаваш младите да ти кръщават дете на твое име. Иначе какво няма да  препишат имотите сигурно или Апостолчо да е любимият внук?

# 80
  • Down south
  • Мнения: 7 686
Цитат
Петя идва от Петка, което значи "родена в петък". Ще се изпише Petya.
A може и Friday, за по-лесно.
Споменавала съм, че в кръга на познатите ни има дете с това име, но не знам, дали действително е родено в петък или майката е харесала "името"

Роди ли се бебето Апостол  или още се чака (и мисли) Не за раждането, за името Rolling Eyes

# 81
  • Мнения: 1 376
Колко ли гърци с име Апостолос има в Щатите и във Великобритания и едва ли имат проблеми с името си?... Ще се изпише Apostol в личната карта.

Малкият Апостол няма да е нито първият, нито последният с това име в България. Името звучи съвсем нормално. Някои може да не го харесват, но така е с всяко име.

# 82
  • Мнения: X
Ако следваме тогава логиката за Петя и как ще се изпише, и за да се запази силата на името тогава наистина детето ще се изписва като "The Apostle Ivanov Dimitrov" например. Според мен това ще е първият човек в света с такава лична карта.

Може би е крайно време да се намеси дядото с името Апостол и да се приключи. Това е огромен егоизъм да задължаваш младите да ти кръщават дете на твое име. Иначе какво няма да  препишат имотите сигурно или Апостолчо да е любимият внук?

Искрено съжалявам,че изобщо посетих сайта и отворих тема.Никой за нищо не ме е задължавал,просто питам от любопитство за името.Хора без работа сте и то с изключително ограничено мислене.Благодаря за всеки коментар,напускам сайта !

# 83
  • Мнения: 1 716
Много груби коментари има тук, факт. Мнение може да се изрази кратко и ясно без да се стига до подмятания. Не ми харесва, защото...
А не - децата ще му се подиграват. Вие няма как да знаете, дори да се е случвало на ваш близък, как ще реагират д ути деца в друго време и среда. Възпитанието не позволява подобно нещо и на дете не би му хрумнало да се присмива, ако някой около него не го прави. В същото време, всяко име би могло да бъде обект на присмех, ако ситуацията е такава.
А това с дядото минава всякакви граници. Семейството и традицията за някои хора не са просто думи.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 016
Тъпотия, и аз съжалявам че се разпалих и писах. Все тая да се оправя детето.

# 85
  • Мнения: 8 894
Фактът, че се пуска подобна тема е красноречив - бъдещата майка има съмнения по отношение на името. По-добре сега да прочете някой по-груб коментар и да обмисли по-добре избора си, отколкото след като запише детето си с това име.
Лека бременност на авторката!

# 86
  • Мнения: 1 716
Не, не е така. Грубо тъповато изказване дразни и се подминава. Нормална критика може да се приеме. Авторката има само съмнения с кой акъл е попитала нещо тук като гледам.

# 87
  • Мнения: 8 894
Превъртях набързо 6-те страници тема и не видях нищо много грубо. Напротив, преобладават мненията в подкрепа на името.

# 88
  • Down south
  • Мнения: 7 686
Заглавието на темата е достатъчен израз на колебание.
Не виждам, защо авторката се ядосва, че има различни мнения, съвсем нормално е имената да създават различен отзвук.

# 89
  • Мнения: 1 332
Апостол е рядко име със силна символика. Натоварващо е със значението си и няма как да не прави асоциации със Светите Апостоли и Апостола на Свободата. Освен това като звание, как да кажа, не е толкова привлекателно. Едно е например, име на цвете - хубава асоциация, познато, възприето.
Има старомодни (архаични) имена, които продължават да се харесват и се приемат просто като позабравени - Климент, Захари, Сава, Стоян.
На гръцки е съвсем различно нещо, следват си традициите, свикнали са с имената. Когато живяхме там, имахме съседи, младо семейство Перикъл и Антигона (Периклис и Антигони). Докато за нас  буквалните преводи на имената не винаги са сполучливи.

Последна редакция: вт, 05 май 2020, 11:52 от Leonie

# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Питам се хората, които харесват името дали биха кръстили свое дете така.
И защо да не кръстят свое дете така?
Аз щото никакъв проблем не виждам.
Ще му се подиграват? Наистина ли?
А ако се казва Атанас или Гошо, или Ангел, ще му се подиграват ли?

# 91
  • Мнения: 8 894
Питам се хората, които харесват името дали биха кръстили свое дете така.
И защо да не кръстят свое дете така?
Аз щото никакъв проблем не виждам.
Ще му се подиграват? Наистина ли?
А ако се казва Атанас или Гошо, или Ангел, ще му се подиграват ли?
Скрит текст:
Много въпроси, ще се озоря да отговоря на всички:).
Ще приема, че само първия е насочен към моето мнение и само на него ще отговоря.
Хората обичат да казват, че харесват неща -  по принцип, в общия случай, да изглеждат по-интересни, да не изглеждат закостенели... Но когато ги попиташ биха ли избрали това нещо за себе си, особено когато е избор за цял живот, или размислят, или се замислят малко повече, преди отново да кажат "да". Сигурна съм, че имаш такива познати и се сещаш за такива примери.
Така е и с някои по-рядко срещани имена. Уж ни харесват, ама за другите деца, не за нашите. И затова попитах дали тези, които харесват името Апостол, биха кръстили така свое дете. И фактът, че малко хора с това име познавам (един колега имаше брат Апостол, може би 45+ години) ми показва, че не е чак толкова много харесвано името.
И за да избегна нелепи съпоставки с имена като Майкъл и Дейвид - детето ми е с абсолютно българско име.

# 92
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Някой спомена гърците.
Гърците държат много на традициите си.
И децата им носят гръцки имена.
Няма изгъзици.
Турците също.
Кръщават си децата с турски имена.
И въобще не им пука дали в Америка или в Англия ще могат да произнесат Елефтерия или Гюлистан.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Втората част беше към друг, да. Който писа, че щели да му се подиграват на дете с такова име.

Конкретно за мое дете - човек няма толкова деца, че да кръсти по едно с всяко име, което харесва. В тоя смисъл - "предпочитам други имена" не значи "името е лошо, ама аз съм лицемер и няма да го кажа". Wink Има имена, които харесвам повече от Апостол, но ако в моето семейство имахме дядо Апостол, бих обсъдила варианта да го кръстим на него, не бих имала нищо против. Ей така от нищото ако избирам име, не съм се сещала, не бих се сетила за Апостол, както и за много други имена, но нищо странно или неприемливо не виждам в ситуацията мое дете да се казва така. Моите собствени деца не са кръстени с любимите ми и непременно най-красиви за мен имена (каквито нямам), а с приемливи и за двамата с баща им.
За втори път тук в рамките на кратко време ме застрелват с въпрос: "ами ако вашето дете...", предполагащ, че става дума за нещо, с което не бихме се примирили за наше дете, а го допускаме само за чуждите. Първия път беше: "кажете си честно, бихте ли искали ваше дете да стане продавачка или тракторист?". Съвсем честно - изобщо не би ми хрумнало да се притеснявам за подобно нещо, особено за тракторист, което все пак си е професия с някаква квалификация, докато продавачката, да речем, е заменима и оттам работата и е несигурна. Въпросът за Апостол пък съвсем ме опули. Учудва ме, разбира се, не това, че някой не иска детето му да е тракторист (имах сравнително амбициозни родители, та и лично съм го видяла) или Апостол, а това, че се очаква за всички да е така, да е нещо естествено да не го искаш. Нищо грозно не виждам в името, даже не би ми хрумнало, че било грозно и смешно.
За мен впрочем е някак чужда идеята, че едно име може да е добро за преди 45 години, а неприемливо - сега. Някак твърде кратък ми идва тоя период за смяна на модата.

# 94
  • София
  • Мнения: 2 016
Отговорът на въпроса е в заглавието на темата  "Старомодно ли е?" . Аз ако нямам никакви колебания и съм уверена в изборът си, никога не бих се занимавала да питам други хора за името  -дали е старомодно, дали им харесва, дали е уникално и да не се повтаря, и т.н.

Познавам дете Асен, много силно и древно име. Но децата започнаха да му казват "Асанееее" със едно "Х" отпред предполагам се сещате какво имам предвид. Майка му и баща му го прекръстиха моментално на Андрей. Всъщност Асен беше дядото и те за да спазили традицията.

Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна. Казаха, че е по -добре рано, докато още не се било научило да пише за да свикне по-лесно с новото име как се изписва на български. В този случай Мара беше бабата.

# 95
  • Мнения: 8 578
Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна.
Не мога да повярвам, че има толкова невъзпитани и ограничени хора в днешно време. Ужас. Проблема изобщо не е в името Мара, което си звучи нормално, а в тяхното държание. Големи хора да се подиграват на малко момиченце за това как се казва. И да не му харесва името, един нормален човек ще си запази мнението за себе си.

Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Дали ще му се подиграват в училище? Възможно е, не защото името е грозно, а защото учениците преминават през такъв период и се бъзикат с имена, външен вид и облекло (след като прочетох горния пример, ми стана още по - ясно защо).
И моето са го римували с някакви неща, въпреки че е най - обикновено име и няма нищо смешно в него.
А в училище имах съученичка, която нарочиха и преименуваха, за да я дразнят. Не искам да и пише истинското име, но беше от рода на Ана, Мария, Вяра, а почнаха да я  наричат Цонка.
Мисълта ми е, че критерият "ще му се подиграват на името" не е съдържателен, освен ако обмисляното име не е Котьо или Тоалетка. Тогава съм съгласна, че е осмиващо.

# 96
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Аз познавам ирландка Мара .
Тя твърдеше ,че името и е старо, ирландско и аристократично.
Аз се подхилквах.
Мина доста време,докато и кажа,че и у нас се среща ,но е остаряло.
Не казах селско...
Всъщност името е много хубаво.Като Сара,Тара...
На мен ми харесва.

# 97
  • Мнения: X
Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна.
Не мога да повярвам, че има толкова невъзпитани и ограничени хора в днешно време. Ужас. Проблема изобщо не е в името Мара, което си звучи нормално, а в тяхното държание. Големи хора да се подиграват на малко момиченце за това как се казва. И да не му харесва името, един нормален човек ще си запази мнението за себе си.

Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Дали ще му се подиграват в училище? Възможно е, не защото името е грозно, а защото учениците преминават през такъв период и се бъзикат с имена, външен вид и облекло (след като прочетох горния пример, ми стана още по - ясно защо).
И моето са го римували с някакви неща, въпреки че е най - обикновено име и няма нищо смешно в него.
А в училище имах съученичка, която нарочиха и преименуваха, за да я дразнят. Не искам да и пише истинското име, но беше от рода на Ана, Мария, Вяра, а почнаха да я  наричат Цонка.
Мисълта ми е, че критерият "ще му се подиграват на името" не е съдържателен, освен ако обмисляното име не е Котьо или Тоалетка. Тогава съм съгласна, че е осмиващо.

А кое тогава му е смешното на Цонка, като и то е име като име?

# 98
  • Мнения: 8 578
Не знам. Съучениците ми прекръстиха така едно момиче, за да я дразнят. Детска му работа.

# 99
  • Мнения: 2 081
На всяко име може да се измисли подигравка така,че това е глупав аргумент .

# 100
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Децата се жестоки.Когато не харесват някого от съучениците си,те са способни да се подиграват с всичко-и с името и с външния вид...
Без значение дали името е модерно или не.

Нямам предвид имена,като Пенислав например,защото то е изключително име....Представям си как ще му викат в училище...

# 101
  • Мнения: 4 611
Ами, тъй като децата учат активно История според мен има доста предпоставки да им направи впечатление името Апостол. Всеки си знае, за мен не е подходящо име за дете. Все едно да го кръстят Господин, Патриарх, Архиепископ, Барон или Султан. Ако само на мен ми звучи зле, окей.

# 102
  • Мнения: 1 332
Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Напротив, името не е толкова разпространено, много специфично е. Аз лично нямам познат с това име. За мен също е тежко, с религиозен характер и значение. Не само излязло от мода, както пожелателните едноврремешни Добри, Желязко и т.н. но и подхождащо за определен тип хора.
"кажете си честно, бихте ли искали ваше дете да стане продавачка или тракторист?". Съвсем честно - изобщо не би ми хрумнало да се притеснявам за подобно нещо, особено за тракторист, което все пак си е професия с някаква квалификация, докато продавачката, да речем, е заменима и оттам работата и е несигурна. Въпросът за Апостол пък съвсем ме опули. Учудва ме, разбира се, не това, че някой не иска детето му да е тракторист (имах сравнително амбициозни родители, та и лично съм го видяла) или Апостол, а това, че се очаква за всички да е така, да е нещо естествено да не го искаш. Нищо грозно не виждам в името, даже не би ми хрумнало, че било грозно и смешно.
Има огромна разлика между това, какво човек сам решава да стане - тракторист или продавачка и какво име са му дали родителите. В първия случай, не е толкова крайно, може да се преквалифицира, а ако му харесва - още по-добре. Във втория случай, родителите носят отговорност за избора на името, което се носи цял животи и са длъжни поне да не усложняват допълнително живота на детето си.

# 103
  • Мнения: 8 578
По - рядко е, но на мен ми звучи така както съм написала. Ако и на двамата родители се харесва, не виждам проблем да си кръстят така детето.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Леони, не си ме разбрала. Нищо общо с моя пост няма посочената от теб "огромна разлика". Акцентът беше на това, че се учудвам как хората, някои от тях, смятат, че никой не би искал детето му (или той самият, щом говориш за собствен избор) да се казва Апостол.

# 105
  • Мнения: 2 812
По-добре Аспарух. На галено Пухи.

# 106
  • Мнения: 301
По-добре Аспарух. На галено Пухи.
Ако чуя майка да се обръща към детето си с "Пухи" ще стана много емоционална Joy
По-скоро, ако автораката се спре на това име да се обръща към детето си с цяло име. Всички галени имена са ми много неадекватни. Както споменах в предишния ми коментар "свекър ми"  се казва Апостол и му казваме Поце, което също ми е нелепо.

# 107
  • Мнения: 556
Аз и Пухчо съм чувала Simple Smile При Апостол поне може звателен падеж да се използва.

# 108
  • Мнения: 312
На мен Апостол много ми допада Simple Smile Писнало ми е от Иван, Стефан, Йордан и т. н.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
На мен Аспарух, Кубрат, Тервел и другите от серията (не Крум, Асен и Борис, разбира се) не ми харесват, предпочитам Апостол. Въпрос на вкус е.
Знам, че Аспарух е сравнително разпространено, срещало се е не от вчера (има фамилно име Аспарухов) и въпреки това за мен по звучене е в онази "историческа" серия.

# 110
  • София
  • Мнения: 149
То си е изцяло в "историческата" серия, не само по звучене Simple Smile.

# 111
  • Мнения: 25
Името си е супер, няма нищо лошо в него. Не мисля, че ще звучи странно на някой. Не се връзвайте на мнението на хора, които кръщават децата си "Винченцо", за да не са старомодни.

# 112
  • Мнения: 29
Здравейте, как ви се струва името Апостол, твърде старомодно ли е...

Няма нищо старомодно. В днешно време всичко е интересно. Винаги съм смятала, че името трябва да харесва на родителите, а не на околните. Simple Smile Кубрат и Тервел също са стари имена, но напоследък доста се използват. Simple Smile

# 113
  • София
  • Мнения: 2 016
Тук въпросът беше, че дядото се казвал така и те да не му скършат радостта от раждането на внучето, от там идва колебанието. Някъде по-горе жената беше написала, че това е името на дядото. Ако в едно семейството няма колебания и то счита името за красиво и прилягащо на детето няма да иска нашето компетентно Simple Smile мнение дали е или не е.

# 114
  • София
  • Мнения: 9 555
За самото име вече изказах мнение. Харесва ми. Но сега разбирам причината родителите да търсят мнение  и ако вече не е късно, позволявам си да дам съвет - слушайте сърцето си в избора на име.
Това да се кръщава детето на някого от родата според мен е излишно, но в много семейства все още се практикува. Нормално е да търсят мнение за името, щом се колебаят и няма нищо лошо. Тъжно е, ако изберат име, което не харесват, за да угодят на дядото например, но самото угаждане също е въпрос на техен избор. Няма закон, който да ги задължава да му угодят. Колкото и да е "лют" дядото и да се муси, ако детето не се кръсти на него, все пак детето си е тяхно и следва те да имат избор. Дразня се от такива сърдитковци - на тях да се кръсти, иначе край на света.

# 115
  • Мнения: 1 306
За самото име вече изказах мнение. Харесва ми. Но сега разбирам причината родителите да търсят мнение  и ако вече не е късно, позволявам си да дам съвет - слушайте сърцето си в избора на име.
Уви, не мисля че става дума за сърцето. При избор на име много често се слуша адреналина или други източници на стрес и вълнение покрай бъдещото дете. Затова някои хора се престарават със странни имена, а други се отказват от Апостол поради съмнения, че е старомодно или под въздействие на форуми.

Общи условия

Активация на акаунт