Старомодно ли е?

  • 5 788
  • 115
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Питам се хората, които харесват името дали биха кръстили свое дете така.
И защо да не кръстят свое дете така?
Аз щото никакъв проблем не виждам.
Ще му се подиграват? Наистина ли?
А ако се казва Атанас или Гошо, или Ангел, ще му се подиграват ли?

# 91
  • Мнения: 8 919
Питам се хората, които харесват името дали биха кръстили свое дете така.
И защо да не кръстят свое дете така?
Аз щото никакъв проблем не виждам.
Ще му се подиграват? Наистина ли?
А ако се казва Атанас или Гошо, или Ангел, ще му се подиграват ли?
Скрит текст:
Много въпроси, ще се озоря да отговоря на всички:).
Ще приема, че само първия е насочен към моето мнение и само на него ще отговоря.
Хората обичат да казват, че харесват неща -  по принцип, в общия случай, да изглеждат по-интересни, да не изглеждат закостенели... Но когато ги попиташ биха ли избрали това нещо за себе си, особено когато е избор за цял живот, или размислят, или се замислят малко повече, преди отново да кажат "да". Сигурна съм, че имаш такива познати и се сещаш за такива примери.
Така е и с някои по-рядко срещани имена. Уж ни харесват, ама за другите деца, не за нашите. И затова попитах дали тези, които харесват името Апостол, биха кръстили така свое дете. И фактът, че малко хора с това име познавам (един колега имаше брат Апостол, може би 45+ години) ми показва, че не е чак толкова много харесвано името.
И за да избегна нелепи съпоставки с имена като Майкъл и Дейвид - детето ми е с абсолютно българско име.

# 92
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Някой спомена гърците.
Гърците държат много на традициите си.
И децата им носят гръцки имена.
Няма изгъзици.
Турците също.
Кръщават си децата с турски имена.
И въобще не им пука дали в Америка или в Англия ще могат да произнесат Елефтерия или Гюлистан.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Втората част беше към друг, да. Който писа, че щели да му се подиграват на дете с такова име.

Конкретно за мое дете - човек няма толкова деца, че да кръсти по едно с всяко име, което харесва. В тоя смисъл - "предпочитам други имена" не значи "името е лошо, ама аз съм лицемер и няма да го кажа". Wink Има имена, които харесвам повече от Апостол, но ако в моето семейство имахме дядо Апостол, бих обсъдила варианта да го кръстим на него, не бих имала нищо против. Ей така от нищото ако избирам име, не съм се сещала, не бих се сетила за Апостол, както и за много други имена, но нищо странно или неприемливо не виждам в ситуацията мое дете да се казва така. Моите собствени деца не са кръстени с любимите ми и непременно най-красиви за мен имена (каквито нямам), а с приемливи и за двамата с баща им.
За втори път тук в рамките на кратко време ме застрелват с въпрос: "ами ако вашето дете...", предполагащ, че става дума за нещо, с което не бихме се примирили за наше дете, а го допускаме само за чуждите. Първия път беше: "кажете си честно, бихте ли искали ваше дете да стане продавачка или тракторист?". Съвсем честно - изобщо не би ми хрумнало да се притеснявам за подобно нещо, особено за тракторист, което все пак си е професия с някаква квалификация, докато продавачката, да речем, е заменима и оттам работата и е несигурна. Въпросът за Апостол пък съвсем ме опули. Учудва ме, разбира се, не това, че някой не иска детето му да е тракторист (имах сравнително амбициозни родители, та и лично съм го видяла) или Апостол, а това, че се очаква за всички да е така, да е нещо естествено да не го искаш. Нищо грозно не виждам в името, даже не би ми хрумнало, че било грозно и смешно.
За мен впрочем е някак чужда идеята, че едно име може да е добро за преди 45 години, а неприемливо - сега. Някак твърде кратък ми идва тоя период за смяна на модата.

# 94
  • София
  • Мнения: 2 016
Отговорът на въпроса е в заглавието на темата  "Старомодно ли е?" . Аз ако нямам никакви колебания и съм уверена в изборът си, никога не бих се занимавала да питам други хора за името  -дали е старомодно, дали им харесва, дали е уникално и да не се повтаря, и т.н.

Познавам дете Асен, много силно и древно име. Но децата започнаха да му казват "Асанееее" със едно "Х" отпред предполагам се сещате какво имам предвид. Майка му и баща му го прекръстиха моментално на Андрей. Всъщност Асен беше дядото и те за да спазили традицията.

Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна. Казаха, че е по -добре рано, докато още не се било научило да пише за да свикне по-лесно с новото име как се изписва на български. В този случай Мара беше бабата.

# 95
  • Мнения: 8 578
Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна.
Не мога да повярвам, че има толкова невъзпитани и ограничени хора в днешно време. Ужас. Проблема изобщо не е в името Мара, което си звучи нормално, а в тяхното държание. Големи хора да се подиграват на малко момиченце за това как се казва. И да не му харесва името, един нормален човек ще си запази мнението за себе си.

Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Дали ще му се подиграват в училище? Възможно е, не защото името е грозно, а защото учениците преминават през такъв период и се бъзикат с имена, външен вид и облекло (след като прочетох горния пример, ми стана още по - ясно защо).
И моето са го римували с някакви неща, въпреки че е най - обикновено име и няма нищо смешно в него.
А в училище имах съученичка, която нарочиха и преименуваха, за да я дразнят. Не искам да и пише истинското име, но беше от рода на Ана, Мария, Вяра, а почнаха да я  наричат Цонка.
Мисълта ми е, че критерият "ще му се подиграват на името" не е съдържателен, освен ако обмисляното име не е Котьо или Тоалетка. Тогава съм съгласна, че е осмиващо.

# 96
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Аз познавам ирландка Мара .
Тя твърдеше ,че името и е старо, ирландско и аристократично.
Аз се подхилквах.
Мина доста време,докато и кажа,че и у нас се среща ,но е остаряло.
Не казах селско...
Всъщност името е много хубаво.Като Сара,Тара...
На мен ми харесва.

# 97
  • Мнения: X
Познавам дете Мара, даже преди години имаше един латино сериал и едната от героините се казваше така. Тогава си помислих ей колко готино, но в латинска америка едва ли някой използва името "Мара" както ние го възприемаме. Още във детската градина детето отнасяше подигравки от другите майки, от учителките а за другарчетата не знам още са били малки явно. Е да но , когато навърши 5 години родителите му не издържаха подигравките и го прекръстиха на Марияна.
Не мога да повярвам, че има толкова невъзпитани и ограничени хора в днешно време. Ужас. Проблема изобщо не е в името Мара, което си звучи нормално, а в тяхното държание. Големи хора да се подиграват на малко момиченце за това как се казва. И да не му харесва името, един нормален човек ще си запази мнението за себе си.

Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Дали ще му се подиграват в училище? Възможно е, не защото името е грозно, а защото учениците преминават през такъв период и се бъзикат с имена, външен вид и облекло (след като прочетох горния пример, ми стана още по - ясно защо).
И моето са го римували с някакви неща, въпреки че е най - обикновено име и няма нищо смешно в него.
А в училище имах съученичка, която нарочиха и преименуваха, за да я дразнят. Не искам да и пише истинското име, но беше от рода на Ана, Мария, Вяра, а почнаха да я  наричат Цонка.
Мисълта ми е, че критерият "ще му се подиграват на името" не е съдържателен, освен ако обмисляното име не е Котьо или Тоалетка. Тогава съм съгласна, че е осмиващо.

А кое тогава му е смешното на Цонка, като и то е име като име?

# 98
  • Мнения: 8 578
Не знам. Съучениците ми прекръстиха така едно момиче, за да я дразнят. Детска му работа.

# 99
  • Мнения: 2 083
На всяко име може да се измисли подигравка така,че това е глупав аргумент .

# 100
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Децата се жестоки.Когато не харесват някого от съучениците си,те са способни да се подиграват с всичко-и с името и с външния вид...
Без значение дали името е модерно или не.

Нямам предвид имена,като Пенислав например,защото то е изключително име....Представям си как ще му викат в училище...

# 101
  • Мнения: 4 624
Ами, тъй като децата учат активно История според мен има доста предпоставки да им направи впечатление името Апостол. Всеки си знае, за мен не е подходящо име за дете. Все едно да го кръстят Господин, Патриарх, Архиепископ, Барон или Султан. Ако само на мен ми звучи зле, окей.

# 102
  • Мнения: 1 336
Апостол като име го слагам при Иван, Атанас, Драган - напълно приемливо и преди 40 години и сега.
Напротив, името не е толкова разпространено, много специфично е. Аз лично нямам познат с това име. За мен също е тежко, с религиозен характер и значение. Не само излязло от мода, както пожелателните едноврремешни Добри, Желязко и т.н. но и подхождащо за определен тип хора.
"кажете си честно, бихте ли искали ваше дете да стане продавачка или тракторист?". Съвсем честно - изобщо не би ми хрумнало да се притеснявам за подобно нещо, особено за тракторист, което все пак си е професия с някаква квалификация, докато продавачката, да речем, е заменима и оттам работата и е несигурна. Въпросът за Апостол пък съвсем ме опули. Учудва ме, разбира се, не това, че някой не иска детето му да е тракторист (имах сравнително амбициозни родители, та и лично съм го видяла) или Апостол, а това, че се очаква за всички да е така, да е нещо естествено да не го искаш. Нищо грозно не виждам в името, даже не би ми хрумнало, че било грозно и смешно.
Има огромна разлика между това, какво човек сам решава да стане - тракторист или продавачка и какво име са му дали родителите. В първия случай, не е толкова крайно, може да се преквалифицира, а ако му харесва - още по-добре. Във втория случай, родителите носят отговорност за избора на името, което се носи цял животи и са длъжни поне да не усложняват допълнително живота на детето си.

# 103
  • Мнения: 8 578
По - рядко е, но на мен ми звучи така както съм написала. Ако и на двамата родители се харесва, не виждам проблем да си кръстят така детето.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Леони, не си ме разбрала. Нищо общо с моя пост няма посочената от теб "огромна разлика". Акцентът беше на това, че се учудвам как хората, някои от тях, смятат, че никой не би искал детето му (или той самият, щом говориш за собствен избор) да се казва Апостол.

Общи условия

Активация на акаунт