Общо писмо за отмяна на заповед от 21/04/2020 за АРТ процедури

  • 1 638
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 221
По-скоро ЗЕТ и инсеминации няма да са позволени. С предишната наредба забраниха всички АРТ. Сега наредбата е изменение на предишната (може да се види в сайта на Министерството на здравеопазването). Изменението е, че се позволява стимулация.
Аз се ядосах още повече, не защото чакам ЗЕТ, а защото всичко се прави половинчато. Първо никаква осведоменост как се провежда една процедура, сега пак наполовина работата. Че нали дори тези, които ще правят процедура след това ще чакат и времето пак си минава за тях. Знаете след неуспех, следва нов опит. Чакащите няма как да мислят за нов опит, като си имат замразени ембриони. И чакаме и времето минава

# 16
  • Мнения: 127
Аз пък разбирам, че ЗЕТ ще са позволени, защото в заповедта от 21.04 пише:
7а. Преустановяват се следните дейности по асистирана репродукция: започване на нови процедури по хормонална стимулация на пациентки на възраст под 39 години; започване на нови процедури по трансфер на размразени ембриони .
А в заповедта от днес пише, че се отменя т. 7а. ...нали зет е точно трансфер на размразени ембриони.
 Как един път не могат да го напишат точно и ясно...

# 17
  • Мнения: 103
Не могат защото и те нищо не разбират от АРТ според мен. Да има нещо забранено, ама да не мрънкат много. Така ми изглежда всичко

# 18
  • Мнения: 1 221
Sophia, златна си. Днес ти ме зарадва повече от Бойко Борисов по новините като излезе. Напълно права си
Реално текстът в 7б е в противовес с отмяна на 7а относно трансфери. И зависи клиниките как ще си го интерпретират

# 19
  • Мнения: 127
Ще видим клиниките как го тълкуват! Дано всички да имаме късмет Blush

# 20
  • Мнения: 310
София правилно тълкува т. 7а от заповедта, но в т 7б, която остава е записано, че се правят трансфери само когато се налага и то при започнала процедура. Което отново е
.... *****
Дано лекарите си намерят вратички и правят ЗЕТ процедури. Не знам вече какво да мисля...
Кое е толкова опасното при тези трансфери?! Какъв им е проблема?!

# 21
  • Мнения: X
Четох въпросната заповед, всъщност тя продължава да забранява трансфера, надявам се нашите лекари да си намерят вратички. Формалното основание да забранят трансферите беше, че те са част от цялата процедура, която от своя страна беше забранена, ама хайде, като сте започнали стимулация, довършете, но дотам. Сега процедурите са разрешени, ама трансферите не, един вид, прекалено много пъти ще се виждаме с лекарите (реално един път повече или ако е замразен, май два пъти) - бъркотия. Другото основание беше да не бременеем в условията на пандемия, защото някои от лекарствата за лечение на коронавирус са несъвместими с бременността. Само че по тази логика пропуснаха да забранят естественото забременяване Laughing . Хич и не споменавам, че за по-възрастните колкото по-натам е бременността, толкова по-рискова е. Но да кажем, че няколко месеца не са толкова фатални в това отношение. Истинското основание за целия този шум беше да се отчита дейност - забраняваме там нещо, за да излезем много загрижените и много компетентни управници, които могат да мислят по-добре от вас за самите вас. В съседна тема се прокрадва обвинението, че ние, егоистичните жени с репродуктивни проблеми, с неразумното си искане за продължаване на процедурите излагаме на риск лекарите и питате ли се вие кой ще ни лекува по-натам. Ако четете тук, мили момичета, помислете, че самите лекари искат това! Ако се наруши ритъмът на процедурите и много пациенти са на изчакване, след въпросното изчакване в клиниките ще настане ад за нас и ад за лекарите, като съвсем не е сигурно, че опасността от зараза ще е отминала. Да не говорим, най-вероятно клиниките ще пострадат финансово, ще има разпилян персонал и затворени клиники и тогава не знам.

# 22
  • Мнения: 1 221
То и вече бременните жени може да идат на ЖК и да разболеят лекар. То и лекарят може да иде в магазина и да се разболее.
Лекарите искат да отворят клиниките: говоря за Д-р Щерев, за д-р Минев от Селена, същото знам е и мнението на др Александров от клиника Александров във Варна, предполагам същото е мнението и на моите лекари от Ню Лайф, след като във вторник отвориха.
Само д-р Стаменов е на друго мнение. Една жена беше написала, че е участвал в подготвяне на наредбата (той е от експертния съвет на АГ към Министерството на здравеопазването). Той участва в интервю на БТВ и каза, че не си представя по-страшно от репродуктивна клиника пламнала с коронавирус. Сега чест би му направило, ако си държи на думата и не отвори клиниката.

Аз чета и анализирам заповедта отново и отново и честно казано я разбирам така.
1. Отменя се 7а, с което се отменя забраната за стимулации, инсеминации и ЗЕТ
2. 7б остава. Като в нея пише, че след пункция следва криоконсервиране. При нужда свеж трансфер (тоест, ако не е качествен ембриона за замразяване)
НО след като 7а е отменена, според мен на следващия месец ще може да се прави ЗЕТ. Тоест избягва се свеж трансфер (жените са след пункция, бутаща имунната система и с една идея във времето се измества забременяването в евентуално по-спокойно време).

Последна редакция: нд, 26 апр 2020, 17:58 от teri__90

# 23
  • Мнения: 310
Дано да е така, защото иначе си противоречат.
Благодаря ти за мнението Тери.
Надявам се, че и дамите, които тези дни ще започнат процедури да ни информират за споделеното от лекарите им, за да не затрупваме с излишни обаждания лекарите ни, които ги чака тежка работа вследствие на тези заповеди.

# 24
  • Мнения: 990
Утре съм на преглед и ще питам моя доктор какво е решил след последната заповед.  Аз чакам за ЗЕТ и дано започнем подготовката през м. май най-накрая.
Иначе си имаше доктори, които правиха и стимулации, и свежи трансфери, и ЗЕТ през цялото време на извънредното положение.

# 25
  • Мнения: 310
Бени, ще чакаме добри вести от теб!

# 26
  • Мнения: 1 221
Аз съм в моята клиника. Казах, че съм за изследвания за ЗЕТ и не ме върнаха.
Явно ще ме бъде.
На входа мерят температура и като показах 37.8. Лошо ми стана. Посъветваха ме да си почина. И за 5 Мин бутнах на 37.1
Другия път ще чакам 5 Мин навън. Било от бързане. И на други се случвало. Та да ви предупредя и вас

# 27
  • Мнения: 127
Аз също бях при моята лекарка преди малко. Трябва да стартираме ЗЕТ, но ми каза, че не са позволени. Разрешени са стимулации и оплодените ембриони се замразяват. В Щерев съм. Каза, че според нея и това ще отпадне скоро.

# 28
  • Мнения: 310
Оф... Дано да отпадне наистина скоро и това! Sad

# 29
  • Мнения: 990
teri__90, страхотна новина!
А за температурата - аз установих, че и от притеснения и тревоги вдигам до 37.6. Покрай тоя COVID-19 меря сутрин и вечер профилактично.   ММ беше в болница 10 дни и точно тогава мерех от 37.0 до 37.6.  Иначе абсолютно здрава, правих си кръвни изследвания, урина и всичко в норма. Като изписаха ММ и си дойде в къщи нямам вече по-висока от 36.6.
Успех и стискам палци Flowers Four Leaf CloverFlowers Four Leaf CloverFlowers Four Leaf Clover

Общи условия

Активация на акаунт