Фентъзи и фантастика -19

  • 22 027
  • 726
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 586
Включвам се и аз в новата тема. Обикновено само чета и вземам идеи. Последно четох Вещерът и Огнения факултет. За съжаление, с годините съм станала твърде критична, бързо се отегчавам и често зарязвам някои книги. Особено се дразня на дългите поредици, и бих се допитала до вас за по-компактни произведения - да кажем в една до три книги. Сега от Вещерът прочетох две, и от Огнения факултет също две. Боря третите. Липсва ми прецизното перо на класици като Толкин, макар че във Вещерът има нещо от него. Харесвам руския стил, любима ми е поредицата за Патрулите, но пак не всичко руско ми допада. Чудя се дали да не пробвам научна фантастика като в младините? Simple Smile
На младини казваш... виж "Замъкът на лорд Валънтайн".

# 31
  • Мнения: 5 741
На мен на Сандърсън ми харесат "Летописите", с  "Мъглороден" не се разбрах, нещо.
Включвам се и аз в новата тема. Обикновено само чета и вземам идеи. Последно четох Вещерът и Огнения факултет. За съжаление, с годините съм станала твърде критична, бързо се отегчавам и често зарязвам някои книги. Особено се дразня на дългите поредици, и бих се допитала до вас за по-компактни произведения - да кажем в една до три книги. Сега от Вещерът прочетох две, и от Огнения факултет също две. Боря третите. Липсва ми прецизното перо на класици като Толкин, макар че във Вещерът има нещо от него. Харесвам руския стил, любима ми е поредицата за Патрулите, но пак не всичко руско ми допада. Чудя се дали да не пробвам научна фантастика като в младините? Simple Smile
Бих ти препоръчала трилогията на Катрин Арден, както и "Изтръгнати от корен" и "Сребърна приказка" на Наоми Новик.Трилогиите на Нийл Шустърман, Антъни Райън, Абъркромби, В.Е.Шуаб, "Върховното кралство" на Пиер Певел не е никак лоша.Двете книги на Дейвид Хеър от поредицата " Квартет за лунните приливи и отливи" много ми харесаха, сега чакам следващата, "Риганте" на Гемел, но поредицата не е преведена цялата за съжаление. Това на първо четене.

# 32
  • Мнения: 17 993
Меган, аз също си записвам Катрин Арден, Шустърман, Райън, Шуаб  и Хеър и ще проверя. За някои неща вкусовете ни се различават, за други обаче съвпадат. Върховното кралство  съм чел първите 2 книги, наистина е добра.

# 33
  • Мнения: 36 430
Само да ви кажа, че засякох - чета 80 страници за около 3 часа. Simple Smile Според мен, бързото четене пречи на пълноценното вникване в сюжета.
Аз обичам многоплановите сюжети, другите са ми скучни.

Скрит текст:
П.п. написаното се отнася за художествена литература на български и без да се разсейвам с телефон или друго. Ако става дума за учебници или роман на английски, предполагам ще е много по-бавно.

# 34
  • Мнения: 17 993
аз чет около 100 страници за час (приблизително) понякога малко под това темпо, (да кажем - 80 страници  на час средна скорост или малко над средната, 100 е ако съм на "Висока" предавка) но горе -долу това ми е нормата. Нямам проблем с вникването в сюжета, на мен очите ми се "Плъзгат"  запомнят информацията. Проблемът идва след дълго четене -  очите ми се зачервят, започват да сълзят и трябва да спра. Рекорда ми е 16 часа непрестанно четене без да слагаме времето за ядене и  WC (Спомен за светлина) и на второ място 13 часа (Властелинът)


Еееее, аз ако чет на руски чета 4-5 пъти по-бавно. А идеят да чет и да се разсейвам ми е непонятна. Аз чета ли около мен с топове може да стрелят не ми пука. Затова и  не съм си взел четец - масово ще си пропускам спирката.

Последна редакция: пн, 27 апр 2020, 14:36 от Лорд Сняг

# 35
  • Мнения: 36 430
При такава скорост, сигурно ще получа мигрена))

# 36
  • Мнения: 3 586
Само да ви кажа, че засякох - чета 80 страници за около 3 часа. Simple Smile Според мен, бързото четене пречи на пълноценното вникване в сюжета.
Аз обичам многоплановите сюжети, другите са ми скучни.

Скрит текст:
П.п. написаното се отнася за художествена литература на български и без да се разсейвам с телефон или друго. Ако става дума за учебници или роман на английски, предполагам ще е много по-бавно.
Каква страница? Защото има разлика във формата.
Те това пи-ди-еФ-Чи / книжния вариант е 380 стр. формат: 84x108/32 /му видях сметката за три часа.:
Скрит текст:
Не бързината на четене определя вникването в сюжета и вЪрзването на линии и герои, а нещо друго. Wink

# 37
  • Мнения: 790
Зависи. Ако говорим за бруталност  в убийствата* най-много се доближава Абъркромби. Обаче Мартин е използвал реални исторически събисия - Абъркромби не. Иначе ако говорим за вулгаризми и ебане, Screamпо -яко от Крис Бънч (трилогията за Краля-демон) няма.

По жестокост към характерите.

Кралят-маг не ми харесва. Зарязах я.

Не ми харесва сюжет с вечно оцеляващи.

# 38
  • Мнения: 9 670
Много зависи от текста с каква скорост се чете. Доколко трябва да внимаваш:)
Сафон като чета обичам да преметна с езика думата, да я вкуся и да й се насладя преди да я преглътна.

# 39
  • Мнения: 5 741
Giada "Барутният маг" на Маклелан също, интересен свят и история. Жалко за MBG Books, интересни книги издаваха и си завършваха поредиците.

# 40
  • Мнения: 36 430
Засякох на четец; Немезида на Азимов, сега проверих в Гугъл - в четеца ми излизат толкова страници, колкото са и в хартиеното издание (малко са дребни буквичките, но за сега виждам, слава Богу). Така че стандартен формат като за печатно издание.

Между другото, понякога си поръчвам книги заради илюстрациите (рисуването е едно от хобитата ми, затова обичам такива неща). Поръчах си Руски приказки на Изток-Запад, не знам как чак сега съм разбрала, че има такова издание с илюстрациите на Билибин, които са уникални. Дано тази да е в книгата (още не съм я получила):
Скрит текст:

# 41
  • Мнения: 17 993
Eлеna Pau Жестокост към Характерите Абъркромби най-много се доближава до Мартин.  Аз не случайно съм го споменал н първо място след Мартин, пък и съм го почернил. Казах, че е много брутален, не всеки може да понесе.  Макар че  в първата книга от Демонски цикъл и Питър Брет е дост жесток към героите си(ама само в Първа книга). Ама ако говорrм за жестокост Абъркромби е един път. Той е създал персонаж като Глокта!!! (Първият закон), а в Отмъщението на Монца  хората ги избиваха на килограми.Оня варваринът - не му помня името - и той пострада брутално.

Е, не всички оцеляват в краля -маг.
Скрит текст:
Кутулу не  оцелява.
Нито
Скрит текст:
Синаит.
Нито
Скрит текст:
Тенедос, колкото и да е безсмъртен
.
Нито дори
Скрит текст:
Маран
Ама схващам идеята.

pppqqq Ако ще говорим за илюстрации и корици Сандърсън кърти. Първо с Ритматистът, второ с Към Небето.

да windekind, съгласен съм много зависи от текста. "Алхимикът" Коелю изгълтах 200 страници за 2 часа,  защото там нищо не се случваше, обаче с последната на Джордан буквално четях всеки ред три пъти, от страх да не изпусна нещо важно, особено като почна Последната битка.

Последна редакция: пн, 27 апр 2020, 15:38 от Лорд Сняг

# 42
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Ами класическо...
Тогава "Хрониките на Амбър". За мен е класическо, защото в общи линии Зелазни ме заплени и ме накара да харесвам фентъзито.
Бюджолд също има фентъзи, но не всички го харесват. Аз го харесвам.
Друго, за което се сещам е Марион Зимър-Брадли и "Мъглите на Авалон".

Чели ли сте българският автор Александър Драганов и как е?

# 43
  • Мнения: 3 586
Засякох на четец; Немезида на Азимов, сега проверих в Гугъл - в четеца ми излизат толкова страници, колкото са и в хартиеното издание (малко са дребни буквичките, но за сега виждам, слава Богу). Така че стандартен формат като за печатно издание.
Зависи от формата. При четеца е едно, при .pdf е друго.
Скрит текст:

п.п. Не обичам книги с илюстрации. Рядко има такива, които се припокриват в визията (лица, фигури, интериор, местности и т.д.), която съм изградила при четенето.
......
....
Чели ли сте българският автор Александър Драганов и как е?
Пробвах "Черната корона" (от читанката). Еми... не е моят автор така да се каже.

# 44
  • Мнения: 36 430
В момента една от основните причини да си купя книга, е оформлението - специално издание или илюстрации.
Останалите (за четене), мога да ги намеря безплатно на български или на английски.

Общи условия

Активация на акаунт