(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 41)

  • 31 110
  • 812
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 24 839
Да ви питам, задължително ли да махна листата които са на земята? Кога се махат, когато имат плод или може и сега? Как ги махате? Чупите ли ги или с ножицата се режат?
Скрит текст:

Преди 2 седмици махах на този стрък птича прежда, днес го видях така, другото до него и то тръгнало да пожълтява. Да ги изкубя ли или да се боря с нещо да ги пръскам. Аз само с болдорезов разтвор пръскам.
Скрит текст:

Аз бих сложила на високото доматите, за да се проветряват, да не допират до вала и като ги поливам във вадата, да не се пръскат с вода листата, защото се маносват по- лесно.

От това пожълтяване се оплакват много хора и препоръчват наторяване.
Добри отзиви има за листно подхранване с мая.

# 451
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Точно исках да пиша, че аз знам, че доматите се засаждат на вала, а не долу.
Долу се полива.

При мен също трябва разсад. Иначе се е случвало колтук да настигне разсад, но не и семе да достигне разсад.

# 452
  • София
  • Мнения: 5 217
Мьос, благодаря! Ето това копирах от втория линк:
Обикновено първото колтучене се извършва 10-на дни след засаждането, а следващото след 10-14 дни. Когато колтуците са прорасли, те се отстраняват с нож или ножица, оставяйки около 1 см.

Аз съм използвала за удобство ножица при 20см култуци,  но тогава няколко човека ми казаха, че не трябва.

# 453
  • Мнения: 6 604
Проблемът с ножицата е, че ако не е дезинфекцирана преди рязане, може да пренесе болести.
А при мен проблемът е мързела - докато отида до къщичката да намеря ножиците, ще се оправя с всички листа и култуци с ръцете.

# 454
  • София
  • Мнения: 24 839
Някъде четох, че като се отреже на 1 см. от стъблото, не пораства отново-
И като се реже, трябва след всяко растение да се дезинфекцира ножицата.

# 455
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И аз с ръка/нокът ги махам.
Оставам по 1см, но при някои сортове от същото място покарва нов.

# 456
  • Мнения: 5 631
Какво е предимството на директното сеене?

Аз засега само експериментирам, може и да няма предимства.
Мисля, че при моите условия, навън за доматите е по-здравословно, отколкото вътре.
Взех еднакъв разсад и го отглеждах различно, за да разбера кое е по-добре. От еднакви изходни растения останаха здрави само тези, които изкарах навън възможно най-рано. Мръзнаха им дупетата нощем, но сега са си добре. Само при чери доматите е обратното, вътре им хареса повече, отколкото навън.

Затова догодина ще пробвам разсад с ранно изкарване навън, и семена директно навън, пак за сравнение. Аз не целя да набера много, а да се науча. Също така, ако няма много разправии и разнасяне насам-натам на разсади, ще съм доволна, предпочитам да се грижа за цветята Grinning Ако откъсна поне един узрял домат тази година, ще съм щастлива Blush


Естествено, доматите ми се разболяха И заради липса на адекватна грижа, това си го признавам веднага Grinning

# 457
  • София
  • Мнения: 5 217
Казвайте метод срещу колорадски бръмбар,  кока кола не работи.
Пробвали ли сте синап?
Някой писа, че нийм не действа, но ще ги задействам аз - с двойна концентрация...

# 458
  • Мнения: 18 882
Флокс, пропуснала съм, че слагаш направо навън Simple Smile
Някъде напред бях писала, че по нашия край също масово се прави разсад на каквото и да е направо в земята - изчаква се да се затопли времето, но общо взето след 1 май се слага. Казват, че така растенията са по-здрави и приспособени.

# 459
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 378
личен опит от две различни точки на Бълагария.

в Резервата, точно на брега на Дунав.
доматът от семена настигна домата от мой разсад.
купеният разсад беше по-едър и по-пищен, но дълго преживява разсаждането и роди примерно две седмици преди другия.

в Краището между Перник и Трън

бамята, засята направо в земята, настигна разсада и преди да мине месеца бяха еднакви.

краставичките, тиквичките и пъпешите от разсад боледуваха, слънцето ги попари, студените нощи им пречеха да растат... тези, засяти направо в земята пораснаха по-здрави и по-добри. не поникнаха за една нощ, но след това нито слънце, нито вятър и студ им пречеха.

в Краището не съм пробвала направо със семена Simple Smile може би догодина.

# 460
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пак проблем с доматите: тези, на които им се радвах, че са здрави, хубави растения, ми правят кичести цветове. Това било проблем. Махнах ги.
Някой знае ли защо се появяват?
Имам един сорт, огромна шума, а няма грам цвят!
Какво им липсва на тях?

Ето ги цветовете

# 461
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 378
а защо е проблем?
забелязала съм, че такива "кичести" цветове раждат по-нагънати домати. но мисля, че е до сорт, а не защото растението е болно.

няма да е идеално кръгъл и оформен, а ще е нещо такова



Simple Smile Simple Smile Simple Smile https://laidbackgardener.blog/2018/05/02/the-worlds-weirdest-tomato/

# 462
# 463
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Добри,
https://sinor.bg/mb/53031-news-review.html

Махнах ги.

Абсурд, не изглежда като тези липси.
Растенията са големи, здрави, но само шума. Няма цвят.

# 464
  • Мнения: 5 631
Ема, аз не съм писала много в темата, пробвам разни неща, но още нямам резултати. Май ще взема някое пакетче изостанали семена, да ги засея сега навън за експеримента. Да видя как ще се развиват, не очаквам да бера домати от тях Grinning А догодина ще ги засея още през май.

Ася, аз знам че не цъфтят, ако няма достатъчно слънце. Да не ти е този сорт на по-сенчесто място от останалите?

Общи условия

Активация на акаунт