(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 41)

  • 30 298
  • 812
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 5 188
JMM, коя "метла"?

Имам много тагетисчета, ако някой в София иска? Изкоренявам ги.

Дъждец, значи имаш лека ръка за латинки Simple Smile
Ако имаш праскови засаждай около стеблото срещу къдравост! Аз чесън засадих, щото с латинките 2 години ни-що!!!

# 61
  • Мнения: 5 997
Това в метлата ( кохия ) снимката е от интернет.

Миналата година за Гергьовден мама ми донесе 4 стръкчета ( тогава не знаех каква бела си взимам) наредих ги в цветната градина на капките  за да се полива добре и след два дни останаха 3 ( врабчетата ходеха си късаха от тях за гнездата ) . Сега се чудя как да я махна ...

# 62
  • Мнения: 301
Здравейте, преди около 3-4 седмици засадих 8-9 картофа, които бяха прокарали. Изобщо не вярвах, че ще се получи, а сега се чудя какво да ги правя. Изкарали са листа и са на 20см над пръстта. Дали има шанс да се извадят някакви картофи сега, защото имаме съвсем различна концепция за градината?

# 63
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Зависи от сорта.
От някои купешки стават само джамини. Ама щом толкова добре са покарали - дай им шанс 😀
Сега няма картофи, чак като пожълтеят и увяхнах листата.

Аз днес засадих останалите домати, три останаха само.
Очаква се понеделник-вторник студ и минус Т през нощта 😱
Много се чудех дали да не изчакам, но те станаха големи вече, ще ги изтърва, ако ги оставя още една седмица.
Дано оцелеят.

# 64
  • Мнения: 1 601
asyalein дано размине🙏
Аз също днес изнесоха всички домати. Засадени са около 130 корена. Надявам се да ги опазя от болести. Имат въшки, трябва да пръскам.
Засадих един слабичък пипер златен медал. Не успях да пикирам и направо в земята... Дано стане.
Сложих и един ред краставици, сорт Гергана. Правих конструкция, плетох мрежа.. Ужасно се уморих.
Днес салатата беше изцяло лично производство. Маруля, лук и репички.
Скоро ще имам корнишони, тиквички и зеле пак чой. Броколито върви слабо и на 50% са го унищожили поповите прасета. Имам още разсад, но го пазя за другия двор.
Там подготвихме един декар за гледане, стана много добре. Мъжа ми днес опъва маркучи за капково.

# 65
  • Мнения: 1 085
asyalein, и аз се ядосвам с това откачено време! През април имахме почти цял месец 20 градуса и отгоре, а май започна хладен. Сега има 2-3 дни с по-високи температури, но другата седмица ще е доста хладно.
Как ще оцелеят растенията, особено по-топлолюбивите не знам.

Аз извадих всичко навън. Засадих краставичките вчера, чери доматките са вече в саксии и дръпнаха добре. Домати и пипер разсад оставям в лехата, че ми писна да ги прибирам в нас и покривам вечер с найлон. Еми, това е. Или ще пикирам или направо ще ги засадя, още не съм решила.

# 66
  • София
  • Мнения: 24 839
Продължавам битката с мравките.
Примирих се, че няма да имам моркови и магданоз.
Поливах вчера с вряла вода мравуняка при розите, но всъщност, под всички дървени сандъчета за цветя има по мравуняк-огромни, червено-руси, черни, малки, че и хвърчащи.
Купих сутринта бакпулвер- някой беше писал, че с него ги мори.
Наръсих върху пъпката на божура, която се опитвам да спася, че да цъфне.
Засега никакъв резултат-гадовете си продължават работата, струпани на грозд отгоре й.

# 67
  • София
  • Мнения: 5 188
Същото, само дето нямам сандъчета с цветя. Мравките обаче намират всяко хоризонтално нещо за покрив на мравуняк -дъска, камък, плочки....

# 68
  • София
  • Мнения: 24 839
Същото, само дето нямам сандъчета с цветя. Мравките обаче намират всяко хоризонтално нещо за покрив на мравуняк -дъска, камък, плочки....

Да, а аз имам много каменни плочи, плочици, че и дъски.
Вчера се хванах за главата- навсякъде, под всичко хоризонтално са се разставили.
Сега ще пробвам с аерозолите против летящи и пълзящи- да видим.

# 69
  • Мнения: 751
Мравките много обичат божурите и хибискусите, но досега не са им пречили да цъфтят.

# 70
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз няколко пъти намирам огромни, черни в кухнята 😨
Дребните, светлите са много упорити....

Днес, ако ми остане време ще правя чадъри за доматите 😃

# 71
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз няколко пъти намирам огромни, черни в кухнята 😨
Дребните, светлите са много упорити....

Днес, ако ми остане време ще правя чадъри за доматите 😃
Оказа се, че те първо са с крила или част от тях, не знам.
Като преместих сандъчето с петуниите, попаднах на пълчища, приличащи на големи мухи.

Би ли казала, какви чадъри правиш на доматите?

# 72
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не, моите са без крила. Нормалните, големите.

За чадърите: смятам да режа парче телена мрежа, квадрат или правоъгълник и да закрепвам с телбод фолио. После го нанизвам на кола и закрепвам.
Нещо такова мисля:
https://www.real.de/product/311189024/
От тази мрежа имам и направени цилиндри, ще ги увия с агривело, отгоре пак фолио. Тези цилиндри трябва да се закрепват добре, че вятърът ги отнася.

Я кажете какво е това на домата? Недостиг на нещо ли е?
Долните листа са жълти, не расте добре.
В купена почвена смеска е ( от фирмата за отпадъци, не от магазина в торба)

# 73
  • София
  • Мнения: 5 188
Ася,  много яки домати! Какъв сорт? Нямам мнение по въпроса ти.

# 74
  • Мнения: 1 601
За мравките ако е нетърпимо с препарат. Айкън или ципермитрин. Моя мъж редовно в сезона на кърлежи те пръска. Пътеки, райграс и всички места от където може да се за въдят. Страх ме е много от кърлежи, че сме с деца. Случайно от един разтвор за дезинфекция на входната врата се изля и на момента умряха всички мравки.
За жълтеещи домати ми казаха зелен камък.

Общи условия

Активация на акаунт