Westworld - If this is indeed now and we are indeed here- Тема IV

  • 9 274
  • 384
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 36 994
Душите са по-добре без земни обвързаности, според Будизма и други учения. Няма еволюция, това са само капани.

Всичко са животински инстинкти, дори неща като създаването на изкуство и стремежа към издигане в социалната йерархия. Просто при хората с по-сложно устроен ум, се проявяват по по-сложен начин Wink
Ако на роботите се вкара някаква такава програма - усещане за принадлежност, съчетано с желание да продължат съществуването на вида си и страх от смъртта, ще станат точно като хората. Не съм убедена, че това е усъвършенстване, обаче.

# 331
  • Мнения: 1 399
Да, душите са по - добре без земни обвързаности, но когато са инкарнирани, е необходима определена въвлеченост в земните дела Simple Smile Еволюция има. ЧРЕЗ капаните Simple Smile

# 332
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Продължението на рода и страхът от смъртта за доста индивиди са доста назад в ежедневната приоритизация. Но пък има стремеж  към хармония и сливане от идна страна и от друга запазване на идентичност. Тазиформула няма решение и един безкраен двигател .
От души и инкарнация аз не разбирам и не мога да взема отношение

# 333
  • Мнения: 6 438
Да, душите са по - добре без земни обвързаности, но когато са инкарнирани, е необходима определена въвлеченост в земните дела Simple Smile Еволюция има. ЧРЕЗ капаните Simple Smile
Да, няма как да няма въвлеченост, та ние сме в земни тела. Тук добиваме такава опитност и все се получава някаква еволюция. Номерът /според мен/ е постоянно да се прави нещо - ново, старо, няма значение. Човек да има някаква цел, да е зает, да се чувства полезен. Иначе замисляйки се за смисъла на живота - твоя и на останалите - мии, лесно може да се депресираш.

...
Ако на роботите се вкара някаква такава програма - усещане за принадлежност, съчетано с желание да продължат съществуването на вида си и страх от смъртта, ще станат точно като хората. Не съм убедена, че това е усъвършенстване, обаче.
Според мен няма да е усъвършенстване, а точно обратното - стъпка назад.

...
Показаха скуката на Шарлот - Долорес. И това ще е етап. После какво? Наистина тя напомня на Форд. А както знаем Форд извървя своя път към Бога и се разкая, умиротвори и ...предаде в ръцете му... Може би това ще видим и с Шарлот - Долорес.
Може би да.

# 334
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Животът е поток от енергия. За да има движение е необходимо да има разлика в потенциали. При хората, уязвимостта на тялото и стремежът на душата,ума към непостижимото е неразкритото се бият непрекъснато

# 335
  • Мнения: 6 438
Нещо такова ли имаш предвид:
Самообучаваш си тялото да слуша душата за да върви всичко ок. И от време на време - по нещо за тялото. Малко като диета. С рядко случващи се прегрешения. Joy

# 336
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Нещо такова ли имаш предвид:
Самообучаваш си тялото да слуша душата за да върви всичко ок. И от време на време - по нещо за тялото. Малко като диета. С рядко случващи се прегрешения. Joy
  Слушането ,подчинението,ограничението  не е естествено състояние. В един или друг момент душата или тялото ще се съпротивляват

# 337
  • Мнения: 1 399
При хората, уязвимостта на тялото и стремежът на душата,ума към непостижимото е неразкритото се бият непрекъснато
Това казах и аз по - горе с примера за олиото и водата.
Духовността и материалността са като олио и вода - не могат да се смесят, във всеки отделен момент едното преобладава над другото. На финала материалното отпада и остава само духовното.
За мен всичко си идва на мястото, когато осъзнаеш, че ...няма нищо друго освен Бог, че ВСИЧКО е Бог.
Има една приказка: "Остави го да се натича".... Simple Smile Та.... като се натичаме, спираме да се правим на по - големи от Бога... Всичко останало са подробности.

# 338
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Ами не знам. Аз не вярвам в Бог или в управляваща изолирана идентичност. Съществуването на централизиран управител разум ,отделен, е загуба на енергия при обмяна на информацията. По-скоро има една идентичност, която е във всичко съществуващо

# 339
  • Мнения: 1 886
Това с животинския инстинкт е вярно, но това е базовото ниво на интелигентност, а ние сме надградили много над това. Разбира се, тук трябва много да се задълбае и в концепцията за Аз-а и егото, алтер егото и тн.
Минавам да ви кажа, че много се радвам за тази тема. Западен свят надмина най-смелите ми очаквания и всеки епизод за мен е малък празник. Наскоро изгледах първите два сезона пак и открих толкова много нови неща. Като цяло сериалът не е за средностатистическия зрител, трудно е да се проследят всички идеи и сюжетни линии, метафори и препратки.
Каня ви в групата, която направих за сериала, ако имате интерес може да се присъедините и също да има дискусия. Определено си заслужава!

Нека кажа няколко думи за сериала, докато чакаме новия епизод тази сутрин:
Липсва ми д-р Форд, уникален актьор, един от любимите ми още отпреди Westworld. Радвам се, че Теди и Кристина се срещнаха и не беше лигаво романтично както в повечето продукции. Харесва ми много цялата технологичност и модернизъм в сериала, и книгите, които чета са подобни.
Преди време не харесвах Мейв, мислех я за злодей, но всъщност тя е изстрадала много повече отколкото мислех и на последния епизод си поревах доста за нея. Даже след като свърши епизода продължих да плача. Замислих се, както след всеки епизод, защо хората искат да вършат злини, как това ги кара да се чувстват и дали някъде по света съществува такова място подобно на парка в ден днешен? Мислите ли, че има?
Малко съм объркана по отношение на MiB - Уилям, сега този, който е с Хейл+Долорес трябва да е програмиран хост, нали така? Истинският MiB е в капсулата. Какво иска той в крайна сметка? Лабиринтът не беше за него, но дали няма да помогне по някакъв начин на Кристина (Долорес) да предотвратят плановете на Хейл?
Кейлъб определено ми допада повече с новата прическа и ми стана много тъжно за него, когато го примамиха с детето робот и го затвориха там. После като разбрах, че е загинал, съвсем се сдухах. Не го харесах в сериала Breaking Bad, самият му типаж беше смотан там, тук е по-различен.
Линк към групата забравих да дам: https://www.facebook.com/groups/552619806278869

# 340
  • Мнения: 6 438
Нещо такова ли имаш предвид:
Самообучаваш си тялото да слуша душата за да върви всичко ок. И от време на време - по нещо за тялото. Малко като диета. С рядко случващи се прегрешения. Joy
  Слушането ,подчинението,ограничението  не е естествено състояние. В един или друг момент душата или тялото ще се съпротивляват
Когато работиш над себе си не мисля, че е слушане, подчинение, ограничение.

bethefirst, не ти изчетох поста, че е за новия епизод, който не съм гледала. Така че впоследствие ще чета и коментирам.  Grinning

# 341
  • София
  • Мнения: 27 441
Westworld 4.6
Fidelity
https://www.imdb.com/title/tt15541082/

С този епизод дадоха леко на задна. След страхотните епизоди 4 и особено 5, този малко ме разочарова.

Скрит текст:
На моменти скучен, даже досаден.

С тези устройства с които засичаха роботите в началото на епизода, ами вече съвсем не се прикриват, че копират Матрицата.

Хем го очаквах, хем се разочаровах, че Джей е ''предателя''. Толкова предвидимо. И че Мейв ще е зад него и ще го убие. Хех. И че Кейлъб се ''измъкна'' след постановка предизвикана от Шалорес. Може доста зрители да се хващат на тези туистове, но аз не се хванах нито веднъж. Предвидимо и скучно.
Изпълнен с някои досадни клишета и нищо ново беше епизода. Добре, че бяха някои препратки към миналите сезони и подготвената почва за важните взаимовръзки.
Обаче някак си не ми харесва, че прекалено много се акцентира върху Кейлъб и Франки. Единия персонаж се появи миналия сезон, а другия е от този и то с епизодични прояви, а сега ще освобождава света. Последната надежда била и бла бла. Брей.
Бернард го превърнаха в придворен шут. Ходи по гъза на освободителките. Пак жените са силни и пак мъжете са изберете си: слаби, предатели или последователи - следващи жените лидерки.

Харесаха ми следните неща:
Момента в който Бернард каза на Франки, че никога не е могъл да я разчете и не знае какво ще предприеме. По същия начин Рехобоам беше безпомощен да разчете 'отклонението' Кейлъб. Класически пример за предаване на гените от баща на дъщеря.
И че използваха перлата на Хектор, за да върнат оригиналните спомени на Мейв.
Препратката към миналото, когато Бернард спомена за еволюцията в копирането. От сканирането на гостите и тяхното поведение в парка Западен свят чрез шапките до сканирането с огледалата, а знаем огледалата обикновено са портали към други светове или измерения.

Целия този тест за прецизност и вярност си е директна препратка към сезон 2 и опитите на Уилям с Джеймс Делос. И как после изгориха телата след провала.
Да живее Кейлъб 279! Новата дрога за Шалорес, без която тя явно не може (буквално се тресеше като в абстиненция). Арън Пол игра много силно в този епизод между другото. А, дали тази 279-та версия ще се окаже коректната, вярната?  Чакаме и теста с Уилям от пост-кредит сцената на сезон 2. Това е много ключов момент, надявам се да не го осерат.
С това чесане и тиковете на Шалорес, сякаш ни насочват към нейния личен 'когнитивен разпад' Точно като копията на Кейлъб. Същите движения и тикове ми се видяха.
Прекалено много Уайът има в Шалорес копието. А яростта от изгубеното семейство я прави още по-жестока и лоша отколкото би трябвало.
Забележете основните герои са водят от любовта: Кейлъб и Мейв към дъщеричките си (Мейв и към Хектор) ; Долорес към Теди ; Бернард към Чарли. Докато Шарлот Хейл не остана кого да обича... Отмъщението е силен двигател, но до един момент. Когато си отмъстиш какво следва? Покой никога няма да намериш...

Още два епизода останаха, дано вдигнат отново нивото.
-
7.5

# 342
  • Мнения: 6 438
...
С този епизод дадоха леко на задна. След страхотните епизоди 4 и особено 5, този малко ме разочарова.

Хем го очаквах, хем се разочаровах, че Джей е ''предателя''. Толкова предвидимо. И че Мейв ще е зад него и ще го убие. Хех. И че Кейлъб се ''измъкна'' след постановка предизвикана от Шалорес. Може доста зрители да се хващат на тези туистове, но аз не се хванах нито веднъж. Предвидимо и скучно.
...
 Пак жените са силни и пак мъжете са изберете си: слаби, предатели или последователи - следващи жените лидерки.

Харесаха ми следните неща:
Момента в който Бернард каза на Франки, че никога не е могъл да я разчете и не знае какво ще предприеме. По същия начин Рехобоам беше безпомощен да разчете 'отклонението' Кейлъб. Класически пример за предаване на гените от баща на дъщеря.
И че използваха перлата на Хектор, за да върнат оригиналните спомени на Мейв.
Препратката към миналото, когато Бернард спомена за еволюцията в копирането. От сканирането на гостите и тяхното поведение в парка Западен свят чрез шапките до сканирането с огледалата, а знаем огледалата обикновено са портали към други светове или измерения.

Целия този тест за прецизност и вярност си е директна препратка към сезон 2 и опитите на Уилям с Джеймс Делос. И как после изгориха телата след провала.
Да живее Кейлъб 279! Новата дрога за Шалорес, без която тя явно не може (буквално се тресеше като в абстиненция). Арън Пол игра много силно в този епизод между другото. А, дали тази 279-та версия ще се окаже коректната, вярната?  Чакаме и теста с Уилям от пост-кредит сцената на сезон 2. Това е много ключов момент, надявам се да не го осерат.
С това чесане и тиковете на Шалорес, сякаш ни насочват към нейния личен 'когнитивен разпад' Точно като копията на Кейлъб. Същите движения и тикове ми се видяха.
Прекалено много Уайът има в Шалорес копието. А яростта от изгубеното семейство я прави още по-жестока и лоша отколкото би трябвало.
Забележете основните герои са водят от любовта: Кейлъб и Мейв към дъщеричките си (Мейв и към Хектор) ; Долорес към Теди ; Бернард към Чарли. Докато Шарлот Хейл не остана кого да обича... Отмъщението е силен двигател, но до един момент. Когато си отмъстиш какво следва? Покой никога няма да намериш...
За Кейлъб и измъкването - стана ясно с развитието на действието. Аз лично не бих се вживяла толкова в моите други Аз. Важното е някой от всички да постигне целта. Т.е. да мине поне стъпка напред.

Да, аман от феминизъм. И не само. Ама ...

Бърнард - виждали сме го, че може да действа и със сила. Но тук не цели да ги изтребе. А и той си е търпелив. И на мен някак не ми допада това негово подчинение и търпение, ама пък въпросът е да си постига целите. Той е видял толкова комбинации, че е нормално да е толкова спокоен, така да се каже.

Не съм разбрала, че взеха перлата на Хектор. А, и 1 въпрос: Си /дъщерята на Кейлъб/ вече беше сложила перлата на Мейв, когато дойде копието на Джей /т.е. хоста/?

Не мисля, че някоя от версиите на Кейлъб ще е коректна. Не им се получава това - и на хората, и на хостовете.

Шалорес - вярно, с това чесане - определено нещо не й е в ред. Иначе - тя обича всички хостове, уж. Голяма й е мъка, че някои се самоубиват /заради отклоненията според нея/. Но и тя страда, защото това не е светът, който е очаквала да бъде. Wrong world. Лошото е, че тя го създаде.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 11:45 от ina.ina

# 343
  • София
  • Мнения: 27 441
Да, беше я сложила. Бернард я скри 'уж' но един вид и подсказа къде и какво да прави. Трябваше да се бърза с перлата за Мейв, защото не се знаеше кой е предателя и че ако се докопа до нея ще я унищожи.

# 344
  • Мнения: 8 355
Новият епизод ни доближава до финала. Въпреки, че някои неща се случват не точно както ги очаквах, но съм доволна. Бавно и славно се връщаме към първоизточникът на Майкъл Крайтън.

Понеже го гледах в 4 сутринта, някои неща са ми мъгляви, на второ гледане може да ми се изяснят Stuck Out Tongue Winking Eye

Спойлер!!! Който не е гледал да не чете.
Скрит текст:
Долорес се пробуди, малко тъпо се случи, но Кристина вече осъзна коя е и че тя е причината за това, което се случва. Простихме се с Мейв,  Бърнард и ... Шалорес и истинският Уилям. Срещата на Кейлъб 279 и Франки беше не особено вълнуваща, поне за мен. Предполагам в седващия епизод ще разберем защо Бърнард отвори портал и каква е ролята на Кристина и Теди. Разбра се, че те не са от този "свят"

Общи условия

Активация на акаунт