Височина на плочки до тавана в баня

  • 2 473
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 39
Здравейте,
Имам питане за баня: Какво е мнението ви за лепенето на плочки до края на тавана? Има ли конструктивни опасности( улягане на плочите на сградата, други) или хигиенни: " дишане" на стените, по-лесно поява на мухъл? Колко  минимална фуга до тавана трябва да се предвиди( 1-3 см ?) И тя може ли даде запълни с фугираща смес или мазилка от тавана?
 Става въпрос за нова сграда (2 години). Целта е да се избегне опцията окачен таван с моята половинка сме привърженици на нормалния таван с мазилка.
Благодаря Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 621
Не знам дали има нещо специфично за нова сграда.Ще отговоря за по-стара сграда.При нас банята е на 3-4 см от тавана с плочки.Аз исках да е така,защото ми харесва.Оставихме тези няколко сантиметра,за да дишат стените.Запълнени са с мазилката от тавана,която при нас е цветна/ванилия/.
Мазилката на тавана е дишаща.Нямаме проблем с мухал,конденз и т.н.Проветряваме само с вентилатор,защото няма прозорец.

# 2
  • София
  • Мнения: 39
Не знам дали има нещо специфично за нова сграда.Ще отговоря за по-стара сграда.При нас банята е на 3-4 см от тавана с плочки.Аз исках да е така,защото ми харесва.Оставихме тези няколко сантиметра,за да дишат стените.Запълнени са с мазилката от тавана,която при нас е цветна/ванилия/.
Мазилката на тавана е дишаща.Нямаме проблем с мухал,конденз и т.н.Проветряваме само с вентилатор,защото няма прозорец.
Благодаря !

Последна редакция: вт, 05 май 2020, 08:11 от bobrock

# 3
  • Мнения: 11 574
Може и на друга височина, която ви устройва и после с някаква мазилка и красива боя за бани:

# 4
  • Мнения: 40 744
Може и да сложите едно малко стиропорено первазче за преход към тавана. То е еластично и ще поема слягането. Има и съвсем семпли. Може и само фриз да е. То и без това не се знае докъде ще стигнат плочките, да ви паснат точно си е голям късмет.

# 5
  • София
  • Мнения: 39
Благодаря за съветите !
Да, както спомена ЧС , до късмет е размери на плочките всякакви, да не споменавам отклоненията в размерите на един и същ модел по ширина и дължина в един пакет, няколко пакета и тн. Без значение първо качество Испания и компания. Потрес е. Много затрудниха нашия майстор, хем гони еднакви размери на фугите, при 2 вида плочки, хем всяка с по няколко мм " допустимо отклонение..и то накрая на тавана се показва. Добре ,че решихме с окачен таван pvc плоскости да завършим.
Иначе сметките и подведени те плочки отначало трудно стават.другия вариант вадиш всички плочки смяташ ширината, описваш и се почва една математика.
Ще кача снимки ,като стане.

# 6
  • Мнения: 8 775
Имала съм бани и от двата типа. Един майстор ме посъветва да не слагаме плочки догоре, за да 'дишат' стените. Послушах го и съм доволна, по-красиво ми е някак. В банята  с плочки догоре имам проблеми - таванът често се бели. Не мога да преценя дали е само тази причината.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Няколко сантиметра под тавана свършват нашите плочки и също нямаме окачен таван. Повече ми харесва, отколкото ако бяха догоре, това празно пространство визуално играе ефекта на первазите, които пък се слагат на пода.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Според мен ако не са до тавана плочките се получава по-лесно мухъл.

# 9
  • Мнения: 2 462
Мисля, че една от причините да не се слагат плочки до тавана, че никъде по строежите няма прави ъгли и равни стени и би било доста трудно да завършат равно плочките, освен ако не се почне със слагане отгоре надолу и разликите да се оберат в близост до пода.

# 10
  • София
  • Мнения: 621
Мисля, че една от причините да не се слагат плочки до тавана, че никъде по строежите няма прави ъгли и равни стени и би било доста трудно да завършат равно плочките, освен ако не се почне със слагане отгоре надолу и разликите да се оберат в близост до пода.

И така не могат да се наредят на еднаква височина,защото фугите и на 4-те стени все пак е хубаво да съвпадат.А относно реденето,
виждам,че плочкаджийте започват от втория ред.При нас разликата до тавана също не е еднаква на всички стени,но не дразни окото/а и не зависи от моето желание,за съжаление/

# 11
  • Мнения: 40 744
Един окачен таван дава идеално равна повърхност и този фактор вече не играе. Основното е да се уцели размерът на плочките така, че да стигнат почти до тавана, на 10 см е идеално. Но ако са 20-30 под тавана е кофти да сваляш окачения таван толкова.  Тогава по-добре малко празно.
А от втория ред се почва заради наклоните - този ред е идеално хоризонтален и започва на височина по-малко от една плочка (с оглед на най- ниското ниво) и после плочките се режат.

# 12
  • София
  • Мнения: 39
При нас, въпреки, че се дърпахме от окачен тава, точно кривите стени/тавани случиха разминаване с 1 см между 2 вида плочки и сложихме окачен тава от пвц плоскости, които станаха много добре. на 10 см от таван някъде.
Поздрави !

Общи условия

Активация на акаунт