лечение на туберкулоза

  • 2 724
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11
Здравейте!
Моята сестра от няколко месеца беше с кашлица, като последните 10 дни е с поддържаща температура. Ходи в болница за да и направят изследвания и я диагностицираха с туберкулоза. Приеха я в болница и започнаха да я лекуват. Моля ако има някой, който е преминал по този път да сподели, как минава лечението, колко време трябва да се лекува в болница и всичко, което знаете като информация ще ми бъде полезна. До колко се излекува човек, как се живее от тук нанатък... Какво следва, след като я изпишат. Как се чувста човек след лечението. Оздравява ли напълно...
Тя е много депресирана сега, понеже е сама там, не иска да говори с никого, дори с приятелите си. Само с мен и майка ми, както и с приятеля си говори, но не иска и дума да става за болестта и за състоянието и. По цял ден само чете за тази болест и още повече се психира. Много ще съм благодарна на всички който се включат с всякаква информация, от вече преминали лечението.

Останете здрави!

# 1
  • Мнения: 1 914
Здравейте.
Позволявам си да се включа, тъй като съм преминала през това.
Първоначалният шок е наистина много голям.
Най-важното е сестра Ви да знае, че болестта се лекува и вбъдеще ще може да си живее по-абсолютно нормален начин.
Аз лежах в болница близо три месеца. Този период е много тежък. След първоначалните ми изследвания се установи, че при мен болестта не се е развила до такава степен, че да бъда заразна за околните.
На най-близкото ѝ обкръжение (семейство, приятел, колеги) ще направят изследвания дали случайно някой не е заразен или някой друг да ѝ е предал болестта.
Трябва да се храни, което в началото е много трудно или поне за мен беше така.
Ще я лекуват с антибиотици или под формата на таблетки или с инжекции. След като я изпишат от болницата ще ходи на контролни прегледи поне до шестия месец от откриването на туберкулозата.
Ще пие и лекарства дори след като я изпишат.
Ако не се лъжа до шест месеца след спиране на всички лекарства, не е добре да се забременява, за да може организмът да се изчисти.
Най-важното е да бъде спокойна, че ще оздравее. Ако има нещо, което я притеснява, по-добре да говори с лекарите и да ѝ обясняват всичко. Аз не го направих и накрая правех нервни кризи. Стрясках се и плачех на сън, не смеех да се закашлям. Всичко минава и имайки вашата подкрепа ще се възстанови.

# 2
  • Мнения: 11
Благодаря ви от все сърце за бързият отговор!

Бъдете много здрава и много щастлива! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 914
Ако мога да дам съвет е освен лечението, което ще получи от лекарите, също така вие да се поинтересувате и да подпомагате лечението с методи от народната медицина.
Някои неща, които съпругът ми носеше бяха:
- всеки ден прясно изцеден сок от морков, червено цвекло и портокал
- винаги имах едно бурканче с бърканица от мед, масло и орехи
- също така мед и сок от лимон

Ако вярвате в такъв вид лечение, Ви съветвам да намерите книга на проф. Мермерски, както и на Мария Требен.
Може да има "рецепти" и в интернет.

Отначало ми носеха и бульон от домашна кокошка, но така и не успях да го пия.
На сестра Ви ще ѝ трябва наистина много подкрепа и най-важното: Да не чете в интернет за болестта. Да чете с какво може да си помогне, но не и за самата болест.
Един ден всичко ще е един лош спомен.
Също така е много важно да си отговори на въпроса защо ѝ се случва.
Аз бях супер натоварена на работа, пренебрегвах храненията и не спях достатъчно.
Реално много хора може да носят болестта в себе си дълго време, но тя търси спад в имунната система, за да се активира и да разболее организма.
Ако се грижим добре за себе си, няма да се разболеем.
Време е сестра Ви да си направи равносметка.
Успех ѝ желая. Ако мога да бъда полезна с друго ми пишете. Може и на лични.

# 4
  • Мнения: 11
Още веднъж много ви благодаря!
Ще следам всички ваши съвети и ще потърся и книгите.
Ще споделя и с нея всичко което ми написахте и ако имаме върроси ще ши пиша лично Simple Smile

# 5
  • Мнения: 22
Здравейте,
Аз също преминах през това преди около 10 години. В болница лежах само една седмица, докато ме изследваха, за да поставят точната диагноза. После се лекувах вкъщи. Лечението е продължително, при мен беше шест месеца с четири вида лекарства, които пиех в определена комбинация и всеки месец контролен преглед.
 Няма нищо страшно. Туберкулозата е напълно лечимо заболяване. Сега е важно сестра ви да е спокойна, да спазва стриктно предписаното лечение и да се храни пълноценно. Да яде много червени меса( свинско и телешко), те възстановяват белите дробове. Аз лично още на третия месец даже се върнах на работа, след позволението на лекар, разбира се.
 Не знам кой е лекуващият лекар, но бих ви посъветвала да се свържете с д-р Бойко Милев от Диспансера на ул. Св. Св. Кирил и Методий, много добър професионалист и човек.
 Успех и бързо възстановяване желая на сестра ви!

# 6
  • Мнения: 11
Искренно Ви благодаря за информацията! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2 480
Добре е всички, които сте били около нея да си направите по едно Манту. Някои го оспорват, но то е най-евтиното и до някаква степен ориентиращо изследване. Ако преценят, че са ви необходими още изследвания, ще ви кажат. Ако не преценят, можете да считате, че с вас всичко е наред.

Най-малко 3-4месеца продължава лечението. Може и в санаториум да я изпратят по-нататък. Баща ми 3пъти е прекарвал ТБ. Последния път си го спомням-бях в 5-ти клас. И него го изпратиха в санаториум. Причините при него са много работа, малко почивка, малко сън, цигари, алкохол не, но ако вашата сестра често е употребявала алкохол, той също влошава нещата. Храненето, ако е оскъдно-също. При моя баща и това е било фактор.  А наркотици дали е употребявала? Дано не се обидите от този въпрос, но предишните години една потребителка беше разсипала своята имунна с-ма именно с наркотици, цигари и алкохол.......Дори се оплакваше, че нейният  съпруг и свекърва не и разрешавали да търси лекари! И тя беше с ТБ.......

Доста е закъсняла, толкова време с кашлица, но едва ли може да бъде фатално. Сега ТБ се лекува успешно. Има и хора, които си заминават от ТБ, но предполагам, че изобщо не са се лекували или са потърсили лекарите едва в последния  стадий.........

Но винаги имайте едно наум, че може да я повтори и дори потрети, както се случи при моя баща.

Майка пък има съученичка, която през 40-те едва е оцеляла от ТБ, а нейната майка се е поминала!  Тогава е била на 7г., а преди няколко години вече на 77г. ТБ я повтори! Лекуваха я месеци успешно. Изпратиха я и в санаториум.

Ако желаете, можете да напишете тук дали вашата сестра е правила споменатите нередни неща или някои от тях.  Както и дали има белег от БЦЖ-ваксината на лявото си рамо. Той прилича на мехурче и е критерий за качествено направена ваксинация.

Последна редакция: чт, 07 май 2020, 18:31 от vl

# 8
  • Мнения: 11
Здравейте! Не е употребявала наркотици, не злоупотребява с алкохол и цигари. Просто напоследък и се насъбра много стрес (баща ми почина миналата година. Беше болен и тя го обслужваше с майка ми, предната година вуйчо ми си отиде в ръцете и)  и може би това е отключило Болестта или просто се е заразила от някого. Аз съм в чужбина, а тя живеене майка ми. И майка ми и приятелят и си правиха куп тестове но при тях всичко е наред. Да има белег а рамото от поставяна ваксина.

# 9
  • Мнения: 1 914
И аз имам ясно изразен белег от БЦЖ-ваксина, но какво от това.
Вирусите мутират. Едно време (преди 30-40 г) лекарите даже са ги учили, че туберкулозата е  болест, която е изчезнала, но това изобщо не е така.
daliq_777, не се притеснявайте. Всеки организъм реагира различно. Много е важно наистина и в кой стадий е открита болестта и какви симптоми е имала сестра ти, но най-важното е че ще се излекува.
При мен болестта освен с кашлица и отпадналост, се прояви и кръвохрак, който е характерен за по-крайните стадии, но при мен не беше така.

Нито съм пушач и никога не съм била, не съм приемала и наркотици, а алкохол пия по една бира или чаша вино и въпреки всичко съм сред "късметлиите" да се разболеят.
Ако си обърне внимание и внимателно следва назначеното лечение, няма да има проблем. Да, едно време са умирали, но едно време и смъртността при раждане е била голяма и при много други болести.
Не мислете за това. Всичко ще бъде наред.
И само да допълня, че също така човек, който живее на приземен етаж, маза или място с влага е по-изложен на риск да се разболее.

# 10
  • Мнения: 2 480
И аз имам ясно изразен белег от БЦЖ-ваксина, но какво от това.
Вирусите мутират. Едно време (преди 30-40 г) лекарите даже са ги учили, че туберкулозата е  болест, която е изчезнала, но това изобщо не е така.


При ТБ няма вирус, а бактерия. ТБ никога не е изчезвала! Ако са говорили на докторите това, то е било нагла комунистическа пропаганда........И сега я има навсякъде, но най-малко в САЩ, Канада и скандинавските страни без Финландия.
Ако сте се разболели от нея, това означава слаб или унищожен имунитет. Неслучайно гледат и споменатия белег от БЦЖ. Щом вие, а също и авторката го имате, това показва, че полученият имунитет от БЦЖ е отслабнал сериозно или е изчезнал.  Причините вече ги изброих. При вас били са налице преумора, малко сън и лошо хранене? Стес?
И още.......Някои бъркат споменатия белег от БЦЖ с другия от вариолата, който в повечето случаи е на дясната ръка или рамо и прилича на цвете.

Всички носим бацила на Кох, но малко се разболяват.......

До 1950г. доста хора са се поминали от ТБ, защото не е имало лекарства за нея и освен това до 1951г. БЦЖ е съвсем слабо използвана. А и следвоенни гладни години......

Последна редакция: чт, 07 май 2020, 20:45 от vl

# 11
  • Мнения: 11
Здравейте мили дами!
Искам само да попитам до колко време имахте температура?
Питам, понеже сестра ми има вече, повече от 20 дни температура, ту има, ту няма. Лекарите и казват че било нормално. Като цяло даже почти никаква информация не дават. Какаво следва, колко време ще е там... казват само за сега си тук. А Общо взето поддържа 37 - 37,3.
Отново ви благодаря предварително!

# 12
  • Мнения: 1 914
Абсолютно нормално е.
Мен първите почти две седмици ме лекуваха все едно имам пневмония. Това беше отдавна, но тогава бяха казали, че много време минава докато излязат всички посявки и какво ли още не и по категоричен начин да се потвърди, че е туберкулоза.
Всяка сутрин в болницата ни раздаваха термометри и мерихме температурата, която записваха в картона.

Да, знам, че е бактерия. Извинявам се за грешката, но все пак темата не е с образователна цел.

Сестра ти ще се справи. Кога започна лечението? Храни ли се?

# 13
  • Мнения: 11
Храни се, да. Понякога казва че и насила яде, но знае че заради лекарставата, трябвда са се храни и то със силна храна. Влезе в болницата на 19 април. Точно на Великден. Просто сега се притеснява понеже не и се нормализира температурата. Дори е започнала да си мисли, да не би да не я лекуват правилно.

# 14
  • Мнения: 1 914
Лечението ще е продължително. Трябва да е подготвена психически за това. Аз първитеб поне 15 дни дръпнах повече назад, отколкото бях преди да вляза в болницата. Бях супер отпаднала. Едвам сядах в леглото. Не можех да се изправя. Нямах никакви сили. Едвам ходех до WC

Нека стиска зъби. Да не се притеснява и пита лекарите за всичко. Периодично ще ѝ вземат кръв. Поне в болницата където бях аз не обясняваха какви са резултатите. Нека ги пита, особено ако това ще я направи по-спокойна.

# 15
  • Мнения: 18
Здравейте и от мен, напълно разбирам сестра ти... Днес мен ме диагностицираха с туберкулоза.... ако трябва да съм честна плаках цял ден, не мога да повярвам още.. най-вече ми е притеснително шанса да съм заразила хора колко е голям? Имам близка приятелка, която е бременна, дали е възможно да съм я заразила?

# 16
  • Мнения: 2 480
Ще те оправят, но е нужно време-поне 3-4месеца. А приятелката ти може да си направи поне едно Манту.......Но все пак преди да го направи, нека да обясни, че е бременна на пулмолозите. Ако решат, могат да и пуснат и др. изследвания. Но е редно и нейното състояние да се изясни.
Останалите, с които си била в близък и постоянен контакт би било добре също да си направят Манту. То е най-евтиното и ориентиращо изследване. Ако резултатът от него е лош, тогава назначават още изследвания.

# 17
  • Мнения: 11
Мила sadgirl91, не се притеснявай за нея. Не е задължително да се е заразила. Приятелят на сестра ми не е заразен, дори майка ми вкъщи, с която живеят.
Дано и ти да се излекуваш скоро. Моята сестра вече месец и половина е в болница, но гадното е че лекарите не казват нищо. Като питаш, казват много питаш, като четеш из нета, казват много четеш. Незнанието е ужасно. Надявам се поне при теб да не е така. Ти как се чувстваш? Какво казват лекарите?
При сестра ми казват че много добре се справя организма, но тя се притеснява понеже вече месец и половина ту има температура, ту няма. Уж казват че било нормално. А и има една суха кашлица дето все не изчезва.
Както каза по горе една дама, по добре чети как да си помогнеш а не основно за болестта, защото найстина не всичко е вярно.

# 18
  • Мнения: 18
Повечето ми познати с които съм имала контакт отказаха да се изследват. Изследваха родителите ми, сестра ми и приятеля ми. Странно аз за още няма месец се чувствам добре, единствено се прокашлям, но кашлицата е суха. Веднага щом почнах да пия хапчетата спрях да качвам температура. Тук в стаята имаше едно момиче което седя месец и няколко дни и се спазари с доктора да и вземат изследване. Излезе отрицателна и я пуснаха да си ходи... по принцип не е много практика, но явно след първия месец вече не си опасен за околните..

# 19
  • Мнения: 11
Ако мога да дам съвет е освен лечението, което ще получи от лекарите, също така вие да се поинтересувате и да подпомагате лечението с методи от народната медицина.
Някои неща, които съпругът ми носеше бяха:
- всеки ден прясно изцеден сок от морков, червено цвекло и портокал
- винаги имах едно бурканче с бърканица от мед, масло и орехи
- също така мед и сок от лимон

Ако вярвате в такъв вид лечение, Ви съветвам да намерите книга на проф. Мермерски, както и на Мария Требен.
Може да има "рецепти" и в интернет.

Отначало ми носеха и бульон от домашна кокошка, но така и не успях да го пия.
На сестра Ви ще ѝ трябва наистина много подкрепа и най-важното: Да не чете в интернет за болестта. Да чете с какво може да си помогне, но не и за самата болест.
Един ден всичко ще е един лош спомен.
Също така е много важно да си отговори на въпроса защо ѝ се случва.
Аз бях супер натоварена на работа, пренебрегвах храненията и не спях достатъчно.
Реално много хора може да носят болестта в себе си дълго време, но тя търси спад в имунната система, за да се активира и да разболее организма.
Ако се грижим добре за себе си, няма да се разболеем.
Време е сестра Ви да си направи равносметка.
Успех ѝ желая. Ако мога да бъда полезна с друго ми пишете. Може и на лични.

M-angel, писахме ти на лични Simple Smile надявам се че си добре Simple Smile
Много ще се радвам ако можеш да се включиш. Благодаря ти предварително!

# 20
  • Мнения: 18
Здравейте отново. Съжалявам че повдигам отново темата но искам да питам конкретно daliq_777 сестра ти като беше в болница пускаха ли я да излиза, поне в двора на болницата както се вика... тъй като аз в тази не ме пускат. 60 дни без да излизаш е ужасно...седиш между четири стени, не ти дават и в коридора да се мяркаш тъй като има корони... на същия етаж две стаи от моята имаше даже настанен човек с корона вирус и лично аз дори не се чувствам в безопастност с такова заболяване да седя вече в тази болница и да се държат по-зле и с теб от затворник... благодаря

# 21
  • Мнения: 1 639
Здравейте,виждам че темата все пак е преди 2 Години и се надявам всички хора имащи това заболяване вече да са добре. Ще се опитам кратко да разкажа. Бащата на моят приятел почина наскоро и лекарите бяха убедени че е рак на белият дроб. Правиха му 2 биопсии и двете отрицателни,като вече когато си отиде се обадиха от болницата че имат съмнения,но недоказана извъмбелнодробна туберколоза на Лимфите. От там всички се изследвахме с ушким най-надежният T Spot тест за туберколоза. Всички сме отрицателни, само мъничкият ми син,който има астма и пие лекарства излезна граничен. Стойностите му са в така наречените от Оксфорд Юнивърсити,които са създали теста,гранични стойности. Лекарка която цял живот се е занимавала с туберколоза каза че за нея тези резултати са отрицателни,но за да сме спокойни да повторим теста на есен. Аз много се притеснявам въпреки всичко. Защото знам че поради астмата е податлив на такива неща,въпреки че той не е имал почти никакъв контакт с болният,освен това неговата туберколоза не е доказана и ме го беше виждал поне 5 месеца преди симптомите. Но все пак знам че не е задължително да е от там. Явно туберколоза си има. Не знам дали някой разбира от тези тестове,но той има Панел А 6, Панел Б 8, и Нулева контрола 1. Което според това което четох прави Панел А 5, Панел Б 7, а си позитивен над 8. Но ако си 5,6 или 7 се води граничен. Четох че при пациенти с гранични стойности при повторно изследване 77 процента са негативни ,а 23 позитивни. Е аз съм реалист и си мисля че може и да не сме в късметлиите в 77 процента. Ще благодаря за съвети и каквото и да е.

# 22
  • Мнения: 15
Здравейте,виждам че темата все пак е преди 2 Години и се надявам всички хора имащи това заболяване вече да са добре. Ще се опитам кратко да разкажа. Бащата на моят приятел почина наскоро и лекарите бяха убедени че е рак на белият дроб. Правиха му 2 биопсии и двете отрицателни,като вече когато си отиде се обадиха от болницата че имат съмнения,но недоказана извъмбелнодробна туберколоза на Лимфите. От там всички се изследвахме с ушким най-надежният T Spot тест за туберколоза. Всички сме отрицателни, само мъничкият ми син,който има астма и пие лекарства излезна граничен. Стойностите му са в така наречените от Оксфорд Юнивърсити,които са създали теста,гранични стойности. Лекарка която цял живот се е занимавала с туберколоза каза че за нея тези резултати са отрицателни,но за да сме спокойни да повторим теста на есен. Аз много се притеснявам въпреки всичко. Защото знам че поради астмата е податлив на такива неща,въпреки че той не е имал почти никакъв контакт с болният,освен това неговата туберколоза не е доказана и ме го беше виждал поне 5 месеца преди симптомите. Но все пак знам че не е задължително да е от там. Явно туберколоза си има. Не знам дали някой разбира от тези тестове,но той има Панел А 6, Панел Б 8, и Нулева контрола 1. Което според това което четох прави Панел А 5, Панел Б 7, а си позитивен над 8. Но ако си 5,6 или 7 се води граничен. Четох че при пациенти с гранични стойности при повторно изследване 77 процента са негативни ,а 23 позитивни. Е аз съм реалист и си мисля че може и да не сме в късметлиите в 77 процента. Ще благодаря за съвети и каквото и да е.

Здравейте! Попаднах случайно на публикуваното от Вас. Мъжът ми е с положителен тест за туберкулоза и съмнение за туберкулоза на лимфните възли. Белият му дроб уж е чист. Предстои биопсия, но тази туберкулоза на лимфните възли не само, че явно рядко я срещат в България, но и не я приемат много сериозно. Бихте ли могли да ми кажете какво се е случило с бащата на Вашия приятел? Защо са имали съмнение за такава диагноза (ТБ на лимфните възли) и защо не са я потвърдили с биопсия? Ще се радвам, ако ми отговорите, с оглед притеснението ни от това, че е рядка диагноза и с липса на сериозни специалисти.

# 23
  • Мнения: 63
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

# 24
  • Мнения: 176
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

Здравейте може ли да кажете какъв тест освен квантиферонов са му пуснали,в близък контакт сме с болен от туберкулоза и се чудя с какво още да се тестваме.

# 25
  • Мнения: 2 480
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

Здравейте може ли да кажете какъв тест освен квантиферонов са му пуснали,в близък контакт сме с болен от туберкулоза и се чудя с какво още да се тестваме.

Като начало Манту. Не бързайте да си давате парите за скъпи тестове, щом се чувствате добре. Казвате още? Какво означава?

# 26
  • Мнения: 1 914
VL, не е чак толкова страшно и драматично. Щом сте контактни, то нека той да каже на лекарите си и те ще ви извикат и тестват. Манту е абсолютно достатъчно.
Поне така беше преди 12-14 години.
Говоря от личен опит. Аз бях болната и изследваха съпруга ми, моите близки и колеги.
Никой не беше болен и не се разболя.
Ако позволите да дам още един съвет, то е да запазите спокойствие и да окажете подкрепа на болния. В никакъв случай не го третирайте като прокажен. Този човек наистина има нужда от подкрепа и неговото спокойствие е много важно за лечението му.

# 27
  • Мнения: 63
Манту направи в тубдиспансера,най-сигурно е.

# 28
  • Мнения: 4 955
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

# 29
  • Мнения: 2 480
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

Учудвам се, че така се е смятало. ТБ никога не е изчезвала. Моят баща е прекарвал 3пъти ТБ-през 40-те, през 60-те и през 70-те. Дори в най-напредналите страни не е изчезвала, но отдавна е доста по-рядка, отколкото у нас. Най-зле са някои държави от централна Африка, далечния изток и латинска Америка. По-зле от Бг са Румъния и всички бивши републики на СССР.
Манту правиха ли ви на цялото семейство?

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 21:04 от vl

# 30
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 334
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

1г в болницата? Защо се е налагало толкова дълъг престой и после 6м санаториум?
Питам за обща култура..сега дали са по толкова време пртестоите -да пази Господ...,че никой не е застрахован..

# 31
  • Мнения: 2 480
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

1г в болницата? Защо се е налагало толкова дълъг престой и после 6м санаториум?
Питам за обща култура..сега дали са по толкова време пртестоите -да пази Господ...,че никой не е застрахован..

Баща ми през 70-те беше 2-3 седмици в тубдиспансера, а през следващата година 2седмици в б-ца Рачо Ангелов-Габрово. Това всъщност е санаториум за болни от ТБ. Вероятно домашното лечение е продължило месеци, но вече не си спомням. Даже аз тогава не знаех! Майка ми каза години по-късно.

# 32
  • Мнения: 176
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

Здравейте може ли да кажете какъв тест освен квантиферонов са му пуснали,в близък контакт сме с болен от туберкулоза и се чудя с какво още да се тестваме.

Като начало Манту. Не бързайте да си давате парите за скъпи тестове, щом се чувствате добре. Казвате още? Какво означава?
Ами чудех се дали освен Квантиферонов Gold test ,дали няма и някой нов,за това попитах?
Заради здравословни проблеми аз лично не мога да си правя Манту, децата и съпруга ще минат с него.....

# 33
  • Мнения: 2 480
Други тестове на мен не са ми известни. Може и да има, а аз да не ги зная.

Колкото до мантуто са възможни 3резултата:

-отрицателно-означава, че не сме болни от ТБ, но и че нямаме имунитет или той е слаб

-умерено положително-не сме болни и освен това имаме добър имунитет

-силно положително-възможно е да сме болни, но това се изяснява чрез допълнителни изследвания

# 34
  • Мнения: 4 955
Не видях, че темата е стара. Включих се за да дам кураж на авторката и сестра и.

Teddynm, от години не сме коментирали темата, не знам защо толкова дълго.
Било е началото на 80- ет. Аз в детската градина, сестра ми бебе, разказвали са колко труден период е бил. Когато му поставят диагнозата е бил вече много зле. Причината - сринат имунитет.
Работа, в същото време задочно обучение, две деца, много цигари, кафета, безсъние.

# 35
  • Мнения: 2 480
Когато му поставят диагнозата е бил вече много зле. Причината - сринат имунитет.
Работа, в същото време задочно обучение, две деца, много цигари, кафета, безсъние.

Моят баща е подобен случай. Задочно е следвал, работил е като конструктор и след работа е оставал да си прави чертежите за МЕИ. Но доста пъти цяла нощ на кафе и цигари! И сутринта колегите са му казвали, че много рано е дошъл на работа! А той не се е прибирал да спи!

# 36
  • Мнения: 1
Здравейте. Някой знае ли, дали има разлика между квантиферонов и Т spot тест за туберколоза?

Общи условия

Активация на акаунт