НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 667
  • 695
  •   2
Отговори
# 480
  • Пловдив
  • Мнения: 349
Ще премина на лични, да не разводняваме темата Peace
Но моля ви кажете ми до какъв извод сте стигнали  Cry

# 481
  • Мнения: 8 917
Ще премина на лични, да не разводняваме темата Peace
Но моля ви кажете ми до какъв извод сте стигнали  Cry
Ако се прави разграничаване между прекратяване и уволнение, Incandescent   е права. Задала е въпроса преди в сайта на МТСП и оттам са й отговорили, че когато си в майчинство /говоря по принцип/, след изтичането на болничните поради бременост и раждане - тези 315 дни, са в правото си да ти го прекратят. Ако можеш си намери познати, при които няма да го мислиш ще е най-добре Peace

# 482
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Ще премина на лични, да не разводняваме темата Peace
Но моля ви кажете ми до какъв извод сте стигнали  Cry
Ако се прави разграничаване между прекратяване и уволнение, Incandescent   е права. Задала е въпроса преди в сайта на МТСП и оттам са й отговорили, че когато си в майчинство /говоря по принцип/, след изтичането на болничните поради бременост и раждане - тези 315 дни, са в правото си да ти го прекратят. Ако можеш си намери познати, при които няма да го мислиш ще е най-добре Peace

Изводът е - законова неяснота - съжалявам.  Rolling Eyes Ами, The sun, ти е казала, кое е най-лесно - подкрепям я  Peace, макар че е самото изплащане на майчинството и от настоящия ти работодател няма да го натовари особено .... Thinking

# 483
  • Пловдив
  • Мнения: 349
Това означава ли, че не могат да ми прекратят договора през тези 315 дни, а едва след като изтекат? Защото титуляра се връща по време на тях. След изтичането им какво да направя?
А и има ли смисъл да продължавам да си плащам осигуровките на гражданския договор? Ще се отрази ли това върху сумата на обещетението?

# 484
  • Варна
  • Мнения: 426
Здравейте,
и аз моля за съвет.

Случаят е следният: Забременях с първото си дете малко след като напуснах фирмата, където работех и все още бях безработна. За да ми тече стаж и да взимам майчински ме назначиха формално във фирмата, в която мъжът ми е съдружник. В момента съм бременна отново, разликата м/у децата, живот и здраве, ще е 1г.9мес. При издаването ми на болничен за бременност и раждане (315 дни за 2007г.) все още ще съм в майчинство за първото ми дете. Питам се на каква база ще се изчисли болничният, дали ще бъде 90% от майчинските 160лв или 90% от заплатата, на която съм назначена във фирмата. И докато съм в болнични за бременност и раждане ще взимам ли 50% от майчинските за първото дете? Ще бъде ли по-изгодно да прекъсна майчинството си сега и да се водя на работа (поне фиктивно), за да имам по-висок доход през 6те месеца преди издаването на болничен? Доколкото разбрах от друга тема, при даване детето на ясла вече няма да се плащат 50% майчински. Ако това наистина е така, чудя се кой ще е по-добрия вариант за мен.
Извинявам се за многото въпроси и дано постингът ми не е много объркан.

# 485
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Това означава ли, че не могат да ми прекратят договора през тези 315 дни, а едва след като изтекат? Защото титуляра се връща по време на тях. След изтичането им какво да направя?
А и има ли смисъл да продължавам да си плащам осигуровките на гражданския договор? Ще се отрази ли това върху сумата на обещетението?

Със сигурност не могат да ти прекратят договора до изтичане на болничния за бременност и раждане /315 дни /. Според мен след това - автоматично след изтичане на болничния се прекратява договора ти. Тогава можеш да сключиш нов трудов договор / ако има къде / или да получаваш майчинство до навършване на 1 година от детето от Социални грижи.
Сумите по граждански договор мисля, че не влизат в базата за изчисляване на обезщетението, но не съм 100 % сигурна.

# 486
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте,
и аз моля за съвет.

Случаят е следният: Забременях с първото си дете малко след като напуснах фирмата, където работех и все още бях безработна. За да ми тече стаж и да взимам майчински ме назначиха формално във фирмата, в която мъжът ми е съдружник. В момента съм бременна отново, разликата м/у децата, живот и здраве, ще е 1г.9мес. При издаването ми на болничен за бременност и раждане (315 дни за 2007г.) все още ще съм в майчинство за първото ми дете. Питам се на каква база ще се изчисли болничният, дали ще бъде 90% от майчинските 160лв или 90% от заплатата, на която съм назначена във фирмата. И докато съм в болнични за бременност и раждане ще взимам ли 50% от майчинските за първото дете? Ще бъде ли по-изгодно да прекъсна майчинството си сега и да се водя на работа (поне фиктивно), за да имам по-висок доход през 6те месеца преди издаването на болничен? Доколкото разбрах от друга тема, при даване детето на ясла вече няма да се плащат 50% майчински. Ако това наистина е така, чудя се кой ще е по-добрия вариант за мен.
Извинявам се за многото въпроси и дано постингът ми не е много объркан.


С излизането в болничен ще вземаш обезщетение 160 лева / или колкото определят минимум за 2007 г. / и 50 % от майчинството за 1-вото дете.  Болничният се изчислява на получаваното от теб майчинство за предхождащите болничния месеци.
Наистина, ако детето е в ясла нямаш вече право на майчинство.
Ако си внасяш осигуровки на по-висока заплата, то ще получаваш по-високо обезщетението.

# 487
  • Мнения: 8 917
Здравейте,
и аз моля за съвет.

Случаят е следният: Забременях с първото си дете малко след като напуснах фирмата, където работех и все още бях безработна. За да ми тече стаж и да взимам майчински ме назначиха формално във фирмата, в която мъжът ми е съдружник. В момента съм бременна отново, разликата м/у децата, живот и здраве, ще е 1г.9мес. При издаването ми на болничен за бременност и раждане (315 дни за 2007г.) все още ще съм в майчинство за първото ми дете. Питам се на каква база ще се изчисли болничният, дали ще бъде 90% от майчинските 160лв или 90% от заплатата, на която съм назначена във фирмата. И докато съм в болнични за бременност и раждане ще взимам ли 50% от майчинските за първото дете? Ще бъде ли по-изгодно да прекъсна майчинството си сега и да се водя на работа (поне фиктивно), за да имам по-висок доход през 6те месеца преди издаването на болничен? Доколкото разбрах от друга тема, при даване детето на ясла вече няма да се плащат 50% майчински. Ако това наистина е така, чудя се кой ще е по-добрия вариант за мен.
Извинявам се за многото въпроси и дано постингът ми не е много объркан.


С излизането в болничен ще вземаш обезщетение 160 лева / или колкото определят минимум за 2007 г. / и 50 % от майчинството за 1-вото дете.  Болничният се изчислява на получаваното от теб майчинство за предхождащите болничния месеци.
Наистина, ако детето е в ясла нямаш вече право на майчинство.
Ако си внасяш осигуровки на по-висока заплата, то ще получаваш по-високо обезщетението.


Всичко, казано от Incandescent е вярно, само да допълня, че имаш още една вратичка - ако обезщетението, което си вземала за първото ти дете е по-голямо от това, което ще вземеш с второто - в твоят случай, то ще се вземе това, което е по-благоприятно за теб. Peace
Ще потърся основанието Peace

# 488
  • Мнения: 8 917
Здравейте,
и аз моля за съвет.

Случаят е следният: Забременях с първото си дете малко след като напуснах фирмата, където работех и все още бях безработна. За да ми тече стаж и да взимам майчински ме назначиха формално във фирмата, в която мъжът ми е съдружник. В момента съм бременна отново, разликата м/у децата, живот и здраве, ще е 1г.9мес. При издаването ми на болничен за бременност и раждане (315 дни за 2007г.) все още ще съм в майчинство за първото ми дете. Питам се на каква база ще се изчисли болничният, дали ще бъде 90% от майчинските 160лв или 90% от заплатата, на която съм назначена във фирмата. И докато съм в болнични за бременност и раждане ще взимам ли 50% от майчинските за първото дете? Ще бъде ли по-изгодно да прекъсна майчинството си сега и да се водя на работа (поне фиктивно), за да имам по-висок доход през 6те месеца преди издаването на болничен? Доколкото разбрах от друга тема, при даване детето на ясла вече няма да се плащат 50% майчински. Ако това наистина е така, чудя се кой ще е по-добрия вариант за мен.
Извинявам се за многото въпроси и дано постингът ми не е много объркан.


С излизането в болничен ще вземаш обезщетение 160 лева / или колкото определят минимум за 2007 г. / и 50 % от майчинството за 1-вото дете.  Болничният се изчислява на получаваното от теб майчинство за предхождащите болничния месеци.
Наистина, ако детето е в ясла нямаш вече право на майчинство.
Ако си внасяш осигуровки на по-висока заплата, то ще получаваш по-високо обезщетението.


Всичко, казано от Incandescent е вярно, само да допълня, че имаш още една вратичка - ако обезщетението, което си вземала за първото ти дете е по-голямо от това, което ще вземеш с второто - в твоят случай, то ще се вземе това, което е по-благоприятно за теб. Peace
Ще потърся основанието Peace



Поне аз по този начин разбирам това:

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., предишна ал. 2, бр. 68 от 2006 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

# 489
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
"Поне аз по този начин разбирам това:

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., предишна ал. 2, бр. 68 от 2006 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната."

Peace Абсолютно точно - жената може да се възползва от този вариант, ако за първото дете е получавала по-високо обезщетение, без сега да внася допълнително осигуровки за 6 месеца.
 
 
 

# 490
  • Торонто
  • Мнения: 837
Здравейте, задавала съм си въпроса и в друга тема, но не бях видяла тази. Предстои ни да заминем за Канада, когато бебето ми ще бъде на 6 мес. Не смятам да напускам официално работа за всеки случай ако се върнем рано рано пак в Бг да си имам работа (макар че намеренията ни са да останем). Законно ли ще бъде да получавам майчинството 160 лв. до навършване на 2 год. на детето (ще упълномощя някой колега да ми ги взема) и после да напусна. Има ли значение, че съм извън страната през този период? Знам, че съм подписала декларация за детските надбавки, че отглеждам детето си в страната, но за майчиството как стои въпроса?

# 491
  • Варна
  • Мнения: 426
Благодаря ви много за информацията, момичета   bouquet

# 492
  • БГ
  • Мнения: 735
и аз благодаря за отговорите!  bouquet

# 493
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Понеже темата е много голяма, не мога да изчета всичко, а имам нещо да питам.

Скоро ще давам дъщеря си на ясли. Тя е на година и 4 месеца.
 Какво следва нататък? Ще ми се прекрати ли майчинството? Или ще получавам 50% от него? Или ще си получавам целия размер?
Няма да започвам работа, преди изтичане на двете години.

Мерси предварително за отговорите?

# 494
  • БГ
  • Мнения: 735
още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт