Наследство

  • 3 629
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 9 451
Казусът е следния.
Баща е при познал детето си, но никога не се е интересувал от него. В последствие бащата се задомява с друга жена и му се ражда второ дете.
 В момента се грижи изцяло за новото си дете, като първото е тотално игнорирано.
Въпросът е какво се полага на първото дете? Равноправен наследник ли е? Ще получи ли някакво наследство дете 1. Може ли да бъде пренебрегнато и оставено без нищо, т. е. да бъде лишено от наследство?

# 1
  • Мнения: 41 303
По закон не може, но бащата винаги може да се подсигури да не остави никакво наследство.

# 2
  • Мнения: 9 451
По закон не може, но бащата винаги може да се подсигури да не остави никакво наследство.

Как така да се подсигури? Да препише всичко на дете 2 предварително ли?

# 3
  • София
  • Мнения: 7 997
Ако няма брак с втората жена, може да придобиват имоти на нейно име, може с фиктивни сделки да прехвърли собствеността на други, може нищо да не придобие, всичко да разпродаде и т.н.
Цели да има, средства ще се намерят.

# 4
  • Мнения: 41 303
Не да припише, това май е атакуемо в съда. Но да продаде и похарчи, или да даде парите на новата жена и тя да купи ново жилище за детето си. Има си врътки - приживе на наследодателя наследникът няма никакви права и първият може да си продаде, пропие или занемари имотите.

# 5
  • Мнения: 3 743
От наследство може и лиши първото дете след смъртта си, но приживе не следва ли бащата да дължи издръжка?

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 23:18 от Дидичка

# 6
  • Мнения: 9 451
От наследство може и лиши първото дете след смъртта си, но приживе не следва ли бащята да дължи издръжка?
Следва по принцип, но......
Т.е.дете 1 е прецакано отвсякъде. Open Mouth

# 7
  • Мнения: 22 867
Първото дете трябва да получава издръжка от него, майката може да заведе дело.

# 8
  • Мнения: 366
От наследство може и лиши първото дете след смъртта си, но приживе не следва ли бащята да дължи издръжка?
Следва по принцип, но......
Т.е.дете 1 е прецакано отвсякъде. Open Mouth
По-скоро може да бъде прецакано, ако бащата реши.

# 9
  • Мнения: 12 855
Той не че го лишава след смъртта си от наследство, а прави така, че наследство да няма. Но да, тази майка да заведе дело за издръжка. Доколкото съм чувала, не е кой знае каква издръжката, но все е някаква помощ.

# 10
  • Мнения: 22 867
Не съм специалист, но покрай темата се сетих за познати на родителите ми. Мисля, че жената беше, по някакъв начин я бяха лишили от наследство, всичко дадено на сестра ѝ. И съм слушала разговорите им с нашите, помня, че тя заведе някакво дело, защото въпреки волята на родителите си, тя е наследничка и има право на някакъв дял. И помня, че нещо ѝ присъдиха, т.е. получи някаква част. Подробности не помня, а и не съм ги знаела, просто тогава се чудех как може на едната дъщеря всичко, а на другата нищо? Детски му работи......Simple Smile Но може би има начини все пак. Нека се консултира с адвокати жената, ако не се откаже да се занимава и да къса нерви.

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 301
Майката има право да иска издръжка.
Ако бащата не плаща,може да заведе дело,може да се обърне към общината,към социалните...


За наследството-детето ,след като е припознато е наследник на баща си.

Но няма гаранция,че ще наследи нещо.
Това зависи от бащата.
Той може да продаде имотите си.
Може да ги завещае срещу гледане и издръжка на другото си дете.
Може да ги прехвърли на свой близък-фиктивна сделка.
И в най-добрия вариант-може да даде по равно на двете си деца.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 997
...Мисля, че жената беше, по някакъв начин я бяха лишили от наследство, всичко дадено на сестра ѝ. И съм слушала разговорите им с нашите, помня, че тя заведе някакво дело, защото въпреки волята на родителите си, тя е наследничка и има право на някакъв дял. И помня, че нещо ѝ присъдиха, т.е. получи някаква част...
Това са т.нар. запазени части. Оборимо е, ако с дарение или завещание се прехвърлят активите изцяло в полза на едното дете, примерно.

# 13
  • Мнения: 10 996
Не може да прехвърли имотите само на едното дете, другото има право на запазена част.
При договори за издръжка и гледане, също следва да се спазва правилото на запазената част.
Може да ги продаде обаче и така едното дете да е лишено.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 632
Цитат
При договори за издръжка и гледане, също следва да се спазва правилото на запазената част.
Не. Това е възмезден договор. Като продажбата.
След смъртта на бащата първото дете може като негов наследник да иска разваляне на такъв договор, като твърди, че не са давани издръжка и гледане, но дотогава я камилата, я... А запазената част няма отношение към възмездните договори.

На основния въпрос са отговорили - да го лиши "официално" от качеството на наследник, не може; да направи така, че наследство формално да няма - начини много.

Както се каза - цели да има, средства ще се намерят. Още повече, че доста пъти подобна цел бива облечена от страна на другата гледна точка в уж благовидни дрешки, от типа "ами новата жена е права да иска нейните усилия да отидат само при нейното дете" и прочие простотии. Всъщност на човек, който е зарязал "старите" си деца, и новите жени не би следвало да му имат доверие, но това вече е извън темата.

# 15
  • Мнения: 2 199
А ако бащата умре, но първото дете не знае. Могат ли да продадат имотите без да му кажат.

# 16
  • Мнения: 10 996
А ако бащата умре, но първото дете не знае. Могат ли да продадат имотите без да му кажат.

Не, ще искат удостоверение за наследници и там ще фирурира името на детето. То или негов законен представител ще бъде страна по сделката за покупко-продажба.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 5 306
Теоретично ако бащата умре, детето става ли наследник на все още живите си баба и дядо? Или наследници на бабата и дядото ще бъдат само другите им деца? т.е. лели/чичовци на детето?

# 18
  • Мнения: 6 941
Теоретично ако бащата умре, детето става ли наследник на все още живите си баба и дядо? Или наследници на бабата и дядото ще бъдат само другите им деца? т.е. лели/чичовци на детето?
Когато родителят е починал преди бабите/дядовците, децата наследяват неговата част при откриване на наследство от баби/ дядовци. Нарича се наследяване по заместване. Докато са живи бабата/дядото, още нямат наследници. Наследниците се определят към момента на смъртта на наследодателя, към който момент се открива наследството.
Цитат
ЗН Чл. 10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.
---------------------------
А ако бащата умре, но първото дете не знае. Могат ли да продадат имотите без да му кажат.

Не, ще искат удостоверение за наследници и там ще фирурира името на детето. То или негов законен представител ще бъде страна по сделката за покупко-продажба.

С фалшиво пълномощно от името на това дете, ако е пълнолетно, или на законния му представител, ако не е. Незаконно е, но макар и рядко, има случаи на фалшиви пълномощни. И като го препродадат няколко пъти на трето добросъвестно лице.... Работата отече.
Преди години с такова пълномощно бяха продали апартамента на един много уважаван професор по право и той над 10 години беше по съдилищата да доказва, че е фалшиво. Имаше репортаж и на Маргарита Михнева.
Ето информация за измамата: http://softisbg.com/dannies_blog/-1.html

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 03:25 от Diorela

# 19
  • Мнения: 105
Здравейте,имам едно питане.На моята майка сестра и почина , тя има спестявания в банката.Наследници са майка ми и двете деца на другата ми починала леля.Питането ми е на колко се дели сумата...на две или на три...Благодаря

# 20
  • София
  • Мнения: 13 439
На 2. Децата наследяват по заместване само това, което би наследила майка им приживе. Това, че са повече, не увеличава дела им.

# 21
  • Мнения: 6 417
Получаването на издръжка от общината е доста тегава работа. Едно от условията е той да няма нищо на свое име, да не се осигурява и т. н. Преди това трябва да сте го осъдили за тази издръжка, разбира се. На всеки 6 месеца ЧСИ прави справка за състоянието му и се подава актуална информация към общината, като всеки път се предоставят справки за него от няколко институции. И накрая дори съдът да ви е определил голяма сума, общината има таван за издръжката, който е около стотина лева и получавате толкова, а не тази сума, която съдът е определил.

# 22
  • Мнения: 105
На 2. Децата наследяват по заместване само това, което би наследила майка им приживе. Това, че са повече, не увеличава дела им.
Здравейте, от банката им казали на 3,Аз затова се очудих защо е така.Ще ми се който се е зблъсквал с такъв казус да ми пише

# 23
  • Мнения: 41 303
Ама то три е равно на две Smile Въпрос на гледна точка. Законово наследството се дели на две - по 1/2 на всяка сестра. После обаче тази 1/2 на починалата сестра се дели пак на две по 1/4 за всяко от децата и. И предполагам, че за банката нещата са именно такива - трябва да разпредели сумата по три сметки - 1/2, 1/4 и 1/4.

П.П. И, пак предполагам, нямам личен опит, като отидете в банката с удостоверението за наследници там ще пише ясно и точно - на Иван се полага  1/2, на Петкан 1/4 и на Драган 1/4. И от наличните 100 000 лева банката ще нареди три превода (няма право да нареди всичко към един или към двама) за 50 000, за 25 000 и за 25 000.

Последна редакция: чт, 06 авг 2020, 09:39 от Черна станция

# 24
  • Мнения: 105
Ама то три е равно на две Smile Въпрос на гледна точка. Законово наследството се дели на две - по 1/2 на всяка сестра. После обаче тази 1/2 на починалата сестра се дели пак на две по 1/4 за всяко от децата и. И предполагам, че за банката нещата са именно такива - трябва да разпредели сумата по три сметки - 1/2, 1/4 и 1/4.

П.П. И, пак предполагам, нямам личен опит, като отидете в банката с удостоверението за наследници там ще пише ясно и точно - на Иван се полага  1/2, на Петкан 1/4 и на Драган 1/4. И от наличните 100 000 лева банката ще нареди три превода (няма право да нареди всичко към един или към двама) за 50 000, за 25 000 и за 25 000.
Много благодаря

# 25
  • зад кестените
  • Мнения: 796
А мен ме възмути  една история от преди години. Тогава бяха опитали да съдят момче за неизплатен кредит на починалия си баща си. А същия този баща го беше изоставил в социален дом. Значи дето един път е изоставено и не е видяло лев от този ,,баща" ама е търсено да връща дълговете му. Не знам сега дали изоставени при развод или в институция деца когато станат пълнолетни, дали е законно да се задължават да връщат дълговете на родителите.

# 26
  • Мнения: 41 303
Никой не е длъжен да връща дълговете на никого. Но при наследяването има две опции - отказваш се от всичко или приемаш всичко. Ако се откажеш от наследство никой не може да те пипне да изплащаш нечии дългове. Поне не законно, биячите са друга работа. Но ако приемеш къщата, земята, колата или друго, тогава приемаш и дълговете.

# 27
  • Мнения: 12 855
Даже и починалият даа няма нищо, ако не се откажеш от наследство, наследяваш дълговете.
Това не е обект на абстрактна справедливост, а на закона за наследството. А за отказването от наследство има срок, така че внимателно с тия неща, ако вие сте засегнати.

# 28
  • Мнения: 41 303
Не знаех, че има срок, а знаех само, че не бива да се приема официално или с действие. И сега потърсих коментар, ето го първият такъв:

Цитат
Няма предвиден в закона срок за отказа от наследство, но практически следва задължително да се подчертае и съответно съобрази, че отказ от наследство е възможен, само ако наследникът вече не го е приел, защото отказ от наследство след като същото е било вече прието – изрично или чрез конклудентни действия (чрез действие на наследника, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследствено имущество, чл. 49, ал. 2 ЗН ) е недействителен

Т.е. ако наследството не е прието, защото не знаеш за него например, когато и да те дадат на съд можеш да се откажеш и толкова. Но ако те уплашат или прилъжат някак да приемеш, тогава е зле.

Съществува и приемане по опис, ама не му виждам смисъла.

https://www.law-firm-bg.com/%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BD … 1%82%D0%B2%D0%BE/

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 632
А мен ме възмути  една история от преди години. Тогава бяха опитали да съдят момче за неизплатен кредит на починалия си баща си. А същия този баща го беше изоставил в социален дом. Значи дето един път е изоставено и не е видяло лев от този ,,баща" ама е търсено да връща дълговете му. Не знам сега дали изоставени при развод или в институция деца когато станат пълнолетни, дали е законно да се задължават да връщат дълговете на родителите.
Без всякакво, ама всякакво значение е дали родителят се е грижил за детето, дали е разведен с майката, също така е без значение на колко години е детето и пр. Наследник се става заради роднинска връзка, не заради заслуги или грижи приживе. За грижи и заслуги е завещанието.
Наследникът или приема и активи, и пасиви от наследството - или не приема нищо. Няма как едното без другото.
Казвам го, защото има хора, които заявяват, че не виждат защо едно дете трябва да връща дълговете на баща си, но някак си виждат защо трябва да наследи къщата или нивите му. Нямам предвид, че възмутената питаща е от тях.

За отказ от наследство НЯМА срок. Нужно е само да не е прието вече.
Срок има, и то кратък, само за приемане по опис.

# 30
  • Мнения: 3 301
Дойде ми и това до главата и уж лесно, но питах на две места и ми дадоха два различни отговора или ще има ходене по мъките.

Първият ми въпрос е.
Аз имах по-голям полубрат, като само бащата е общ. Брат ми няма деца, нито жена, нито е имал.
След като брат ми почина, единствените живи роднини са майка му и аз.
ПОолага ли ми се наследство и ако да, колко % би трябва ли да е?

Втори въпрос
Когато майка му почине някой ден, тя няма други деца, ще имам ли някакво наследство от недвижими нейни  имоти. Единствен роднина на майката  за момента е сестра й, но не са в добри отношения.

Ясно ми е, че ако майката беше починала първа и след това брат ми, щеше да стигне  до мен наследство, но след като брат ми почина вече, прекъсва ли се връзката до мен?
На втория въпрос един адвокат казва да, а друг не..,ама щели да се консултират допълнително.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 632
Не, при жив родител на наследодателя само той наследява, братята и сестрите - не. Без значение е дали този родител е общ с въпросните братя и сестри, или не. Братята и сестрите идват наред едва ако няма нито низходящи (деца, внуци), нито живи родители.

Оттам нататък "връзката" към теб се прекъсва, да. Майката на брат ти я наследяват нейните роднини, в случая сестра или племенници.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 15:07 от Магдена

# 32
  • София
  • Мнения: 13 439
Странно ми е, че колеги са отговаряли нееднозначно и на двата въпроса.

# 33
  • Мнения: 3 301
Не, при жив родител на наследодателя само той наследява, братята и сестрите - не. Без значение е дали този родител е общ с въпросните братя и сестри, или не. Братята и сестрите идват наред едва ако няма нито низходящи (деца, внуци), нито живи родители.

Оттам нататък "връзката" към теб се прекъсва, да. Майката на брат ти я наследяват нейните роднини, в случая сестра или племенници.

В моя случай нямам нито сега, нито ще имам за в бъдеше наследство?

Говорим за всякакъв вид наследство, имоти, коли, пари или е все едно?

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 14 632
Все едно е, всичко от брат ти преминава към майка му, от нея - към нейните роднини.
Има значение кои са роднини на последния наследодател (майката), а не и на предходните (брата), нито пък как е придобил наследодателят имуществото си. Който е наследодателят в даден момент, неговите роднини гледаш.

# 35
  • Мнения: 41 303
Вярвам, че е както сте писали и не споря, но ми стана интересно - починалият баща и на двамата полубратя няма ли също право на наследство наред с майката? Имам предвид, че ако починалият сега полубрат имаше живи майка и баща, всеки от тях щеше да получи 50% от наследството. Но след като бащата е починал неговият дял не минава ли към сина му или изчезва и всичко остава за преживялата майка?  Понеже нали ако някой баща умре преди майка си после внукът му го замества в наследството, когато бабата умре, а делът му не се губи?

# 36
  • София
  • Мнения: 13 439
Гледат се живите хора към момента на откриване на наследството, а не мъртвите.
Само жив човек може да е наследник, съответно после неговият дял да наследи друг преживял (това е терминът) роднина.
Не може починалият преди сина баща да бъде негов наследник, защото към момента на смърта на бащата наследство не е имало.

# 37
  • Мнения: 41 303
А това значи ли, че ако една баба има син и дъщеря и синът умре преди бабата, тогава дъщерята става наследник на 100%, а децата на сина (и внуци на бабата) губят всички права?

# 38
  • София
  • Мнения: 13 439
Не, не значи.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 632
Точно така, няма заместване в случая, когато родителите наследяват. Който родител е имал лошия късмет да надживее сина си, получава всичко, децата на другия родител не участват в наследяването.

Заместване от низходящи има само в два случая: при починали деца на наследодателя и при починали братя и сестри на наследодателя техните деца или внуци (т.е. племенниците или внуците на наследодателя) получават онова, което би получил родителят им. Във всички останали случаи заместване няма: при наследник жив родител, братовчед, леля/чичо и т.н. децата на починалите от същия "вид" не участват.

Примерът с бабата и починалия и син от втория пост е един от двата случая, в които законът предвижда заместване.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 16:48 от Магдена

# 40
  • Мнения: 41 303

Заместване от низходящи има само в два случая: при починали деца на наследодателя и при починали братя и сестри на наследодателя техните деца или внуци (т.е. племенниците или внуците на наследодателя) получават онова, което би получил родителят им. Във всички останали случаи заместване няма: при наследник жив родител, братовчед, леля/чичо и т.н. децата на починалите от същия "вид" не участват.

Примерът с бабата и починалия и син от втория пост е един от двата случая, в които законът предвижда заместване.

Благодаря, схванах разликата.

Общи условия

Активация на акаунт