Както вече се видя, ОСМИ клас ще свършим от дома

  • 27 736
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 12 031
От последната страница на учебника по литература :
Дж. Суифт-Пътешествията на Гъливер
Дж. Байрон-Дон Жуан
А. С. Пушкин-Евгений Онегин-за когото имам пъклен замисъл синът ми да прочете в оригинал. Учещите и училите руски нека да нaправят това упражниние, незаменим Reading e, казано на чист български език, какъвто масово владеят нашите тийнове. Joy
Оноре дьо Балзак-Дядо Горио
Гюстав Флобер-Мадам Бовари-тук трябва да се раздават медоли плюс екстра време на плейстейшън на момчетата, които я прочетат.  Joy
Шарл Бодлер-Сплин
Порл Верлен-Есенна песен
Паисий Хилендарски-История славянобългарска
Петко Р. Славейков-Изворът на Белоногата
Хр. Ботев-стихотворения, Смешен плач, Политическа зима

Ако някой има друг списък, моля да допълва.

# 661
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Светкавица, пиша от позицията на момче, 9 клас, което винаги е чел пълния списък с книги. Мадам Бовари много му хареса като стил на писане на Флобер, много повече от Балзак, но ... не му хареса героинята. Счете я за повърхностна дама, която провали живота на съпруга и детето си. Ей това е реализъм. А Онегин, макар да тръгна трудно, завърши с удоволствие. Пушкин си е Пушкин! Но стихотворната форма и липсата на масова информация за Русия в началото беше препъни камък. Признавам си, че в определен момент заедно изгледахме филма с Кира Найтли, но после той си дочете книгата и ме уведомяваше къде са разликите с филма. Силно препоръчвам подобна комбинация.

# 662
  • Мнения: 12 031
За Мадам Бовари съм приятно изненадана,че се е харесала на момче.На мен самата,на тяхната възраст ми вървеше тегаво,а я прочетох,защото по това време майка ми купуваше всичко от световна класика и като цяло  чаках с нетърпение поредната книга.

За Евгений Онегин- моето дете е учило руски,госпожата ги караше да учат наизуст много стихотворения на Пушкин и то далече не най-популярните,  правеха много презентации за Русия, така че му е много познат и близък стилът.

За Пътешествията на Гъливер съм малко изненадана,аз я имам в детската си библиотека и си я спомня мкато детска книжка.Но вероятно,на тяхната възраст се откриват "следващите пластове" .

# 663
  • Sofia
  • Мнения: 4 492
Признавам си, не бях поглеждала какво ще учат догодина по БЕЛ. Интересно е - ще видя младежът какво ще си избере да чете. С неговите винаги странни предпочитания.

dimitrina73, колко време ще сте на море, та така се запасяваш с книги Grin?

Нашите приключиха с математиката, защото госпожата проверява НВО. Тя си предаде всичко, направи им годишен преговор, оформи оценки - колкото и затруднения да им създаваше с това, че е холерик (бързо пише, бързо говори, бързо преподава), толкова това пък доведе до адекватност в ДО. Някои не усвоиха добре материала, но по кой ли предмет го усвоиха добре в ДО ?!

# 664
  • Варна
  • Мнения: 2 443
За Мадам Бовари съм приятно изненадана,че се е харесала на момче.На мен самата,на тяхната възраст ми вървеше тегаво,а я прочетох,защото по това време майка ми купуваше всичко от световна класика и като цяло  чаках с нетърпение поредната книга.

За Евгений Онегин- моето дете е учило руски,госпожата ги караше да учат наизуст много стихотворения на Пушкин и то далече не най-популярните,  правеха много презентации за Русия, така че му е много познат и близък стилът.

За Пътешествията на Гъливер съм малко изненадана,аз я имам в детската си библиотека и си я спомня мкато детска книжка.Но вероятно,на тяхната възраст се откриват "следващите пластове" .

Гъливер се учи откъм ценностите на Просвещението.

# 665
  • Мнения: 978
Aни, колко точно казано! И аз бих коментирала САМО математиката, всичко друго според мен е под чертата през ДО за съжаление ... Абсолютно всичко беше проформа: тези, които се стараят по принцип се възползваха и дори си повишиха успеха, другите - дали поради известна неадекватност на преподаването, или защото разбраха, че няма смисъл да се напъват за нещо, което така или иначе е изкуствено поднесено, само за да се отчете някаква дейност — просто си чакаха да минат часовете и да свърши това ЧУДО! Мисля, че трябва да се полее задружно-форумно!!!

# 666
  • Мнения: 4 120
При вас не е имало директорско контролно. На мен би ми било интересно да се съпоставят резултатите на две поредни паралелки, водени от един и същи преподавател - дали и с колко има спад в успеваемостта. Нашата госпожа по немски каза, че не е имала по-ниски резултати от настоящите и имаше упрек към децата. Все си мисля, че не са виновни те, а ситуацията, която свари всички ни неподготвени и наред с неизменния дневен ред, следваше да отработваме и психотравма. При всекидневно отчитане на смъртни случаи и невъзможност да надскочиш подобни новини с детски кикот /говоря за наборите/, фонът на потиснатост и преоценка на приоритетите е неизбежен. Помня реплика на моята хлапачка, която доста ме беше изплашила. При забележка, че не учи достатъчно, тя отговори:"абе какво учене, не виждаш ли, че светът свършва?".

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 13:35 от Шарлот

# 667
  • Sofia
  • Мнения: 4 492
Шарлот, моят син по план утре ще получи от учителката си вашето директорско. Ще го изпълни при почти същите условия (без стреса от оценката и изпращането в определеното време) и ще видя къде е той.
Наистина имаше период, в който си мислехме, че е по-важно да оцелеем, отколкото да се изучим (и по принцип е така).

# 668
  • София
  • Мнения: 5 423
Тепърва ще берем плодовете от ДО. Прозирам едно несериозно отношение към ученето от страна на учащите и малко” аз нали съм си преподал материала, да се оправят” от страна на учителите.
При моят син се появяват оценки без изпитване, изключване от платформите, подозрения от типа на “ кой ти реши задачите?!” и още куп проблеми, за които ми се иска да си затворя очите и да си кажа, айде още една седмица и край. Дано новата учебна година започне както си е и дано и самите учители се справят с пропуските допуснати през ДО.

# 669
  • Пловдив
  • Мнения: 598
Моя се е комбиниал с приятелка-той и решава задачите по МАТ, тя му попълва граматиката на испански...Както ви казах, половината клас има 2 на едната част от класната по испански, на въпроса ми какво каза госпожата, отговора е нищо! Все пак им е пуснала втора възможност за поправка, на която има 5,50...как стават тези работи, ако не му е помогнала въпросната приятелка...Ама уморих се вече, даже и не питам

# 670
  • Мнения: 978
Не мисля, че има преподавател с реална представа за нещата, който би си и помислил дори, че сегашните резултати на учениците би трябвало да са като на тези от минали години; това е все едно да те карат да направиш спринт с вързани крака! Шарлот, при нас директорското остана за началото на 9 клас като входно ниео; а сега в 3 от 4-те паралелки се прави устно изпитване  на микрофон и камера с двама преподаватели при зададени теми/ въпроси. Аз не виждам някакъв особен смисъл в последното— то е ясно, че не се научиха да говорят, а ще подготвят предварително и заучат определени фрази по темите. Пак е по- добре от нищо, де, но не го разбирам така обучението и препитването...?

# 671
  • Plovdiv
  • Мнения: 587
Явно всички сме притеснени от едно и също нещо.Sunglasses
Както се казва, приключихме годината.
А, какво научихме?!?! Hug
Приемаме, че и двете страни са свършили работата, да кажем добре. Както винаги съм им казвала, когато не става въпрос за кандидатстване, и на двете хлапета, не ми показвайте оценки, покажете ми знания.Stuck Out Tongue Winking Eye

# 672
  • София
  • Мнения: 12 390
Светкавица, това е списъкът, само стихотворенията на Ботев са повече:  „Майце си“, „Моята молитва“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“, „Странник“, "В механата", "Елегия", "Смешен плач"

# 673
  • Мнения: 2 455
Това повтарям и аз като счупена латерна. Оценките при нас са от хубави по - хубави - за знанията не мога да кажа същото.  Моята решава тестове и пише проекти по английски на половината град и никакви приказки за почтеност не и влияят. Получавам насрещна лекция за приятелство и взаимопомощ. Вечно можем да спорим. Съответно съм съвсем права, според мен, да се съмнявам във внезапния, блестящ успех по математика, например. Изпитвам големи притеснения да не берем срам на входните нива наесен.

# 674
  • София
  • Мнения: 1 214
Изпитвам големи притеснения да не берем срам на входните нива наесен.

Както е тръгнало входните нива ще са пак под формата на ДО, така че ще се ползва утъпканата схема. Joy
Срама ще го берем на по-късен етап, но тогава, за съжаление, няма да има възможност за поправка.

Общи условия

Активация на акаунт