яйца по панагюрски, тънкости???

  • 39 663
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 867
Вижте и в тая тема, има разновидности с майонеза в сосчето, с кашкавал и т.н. Grinning

# 16
  • Мнения: 4 176
Последния път и аз ги правих по начина на Блондиния мъж(ама че го казах Joy), защото както споменах яйцата ми се разпиляват във водата. Явно е защото водата ми ври като луда hahaha Сега ще пробвам както казвате с оцет и леко да ври Peace Благодаря ви че споделихте  bouquet

Не е от това. В чужбина ( на някои места не се получава) знам от опит.

Заради водата ли? Варовита?  newsm78
Бах ли го. Незнам. Май има значение водата и надморската височина.
Ето аз например когато живеех в Африка яйцата го варях 15 мин. за да са рохки само желтъците, а тук за толкова време яйцето посинява. Боба там в тенджера под налягане го варях по 4ч.

# 17
  • Мнения: 966
Аз пък така във вода не ги харесвам. Аз намазвам с мазнина тефлоновия тиган и чукам яйцата когато се загрее. Намалявам котлона и бавно се изпържват яйцата. Когато хванат кафява коричка по краищата ги обръщам с решетъчна плоска лъжиша или друг вид шпатулка.
Стават супер. Не са мазни, а имат този превъзходен прегорял вкус.
И аз ги харесвам пържени.... Laughing

# 18
  • Мнения: 1 564
Във водата където врат яйцата се слага 1с.л. оцет. Иначе другото и аз така го правя.
Peace и аз слагам оцет във водата...другото е същото
=======================================================================
 newsm10 newsm10 newsm10

# 19
  • Мнения: 156
Съда в който се варят не трябва да е дълбок, аз  използвам тиган за тази цел Joy Освен оцет слагам и малко сол във водата.

# 20
  • Мнения: 25 623
И варени във вода стават капсулирани, с равномерна белтъчна обвивка от всички страни. Номерът е, когато се пусне яйцето във водата, с лъжица да се правят кръгове около него, така че да се образува нещо като водовъртеж. Ама го обясних!  Mr. Green
Този номер го гледах по телевизията в едно готварско предаване (дали не беше Бон апети?  newsm78), пробвах и наистина се получава.  Laughing

# 21
  • Мнения: 581
Момичета и двата начина на приготвяне ли се нарича яйца по панагюрски или никой не знае отговора.  newsm78

# 22
  • Мнения: 25 623
Това със сиренето не е ли така нареченият чалбур?

# 23
  • София
  • Мнения: 472
Досега си мислех, че пърженето на яйцата по панагюрски и слагането на сирене са си моя измишльотинка. Моя приятелка готвачка ми казваше. че в никакъв случаЙ така не се правело. Да но в къщи само така ги ядат -пробвала съм варени, но са им "гадни". Ще пробвам и с кашкавалче отгоре - сигурно ще станат супер. Това е яденето от което никога нищо не изхвърлям. Най -експресната и лесна вечеря.

# 24
  • тук
  • Мнения: 510
Моят мъж един ден си дойде и каза, че е научил как се правят истински яйца по Панагюрски Simple Smile Това,че е научил не значи, че ги сготви, но аз успях Simple Smile Много плитък съд, най-добре тиган с не повече от три пръста подсолена вода. Малко преди да заври намаляваш на едно котлона и слагаш яйцата от максимално ниско. След това можеш малко да ги залееш с лъжицата с вода, за да се свари по-бързо жълтъка. Когато ти изглеждат "готови", го обърни за една-две минути. Изваждаш ги и докато са още топли натрошаваш сирене върху тях. Пасираш гъсто кисело мляко с чесън и загряваш малко масло с червен пипер, които заливаш на финал. Не стават нито мазни, нито безвкусно воднисти. Или поне на мен не са ми   Joy

# 25
  • Мнения: 25 623
Понеже вкъщи също ги ядем само с кисело мляко и заливка от запържено масло с червен пипер, снощи реших да го пробвам най-сетне прословутия чалбур. Използвах рецептата от този сайт, но с лека модификация:
http://www.magernitsa.com/bg/monestry.html

Резултатът беше много вкусен, макар че си спестих играчката с тавата и запичането. Другият път ще пробвам да спазя точно указанията.  Laughing

# 26
  • Мнения: 2 825
Сега нещо любопитно: Съвсем наскоро мои приятели се върнаха от Панагюрище и споделиха, че като седнали да хапнат решили да обядват яйца по Панагюрски. Изненадата им била голяма, защото им сервирали яйцата сварени по гореописания начин, с настъргано сиренце и заляти с масълце препържено с червен пиперец. Било много вкусно, но не било както те си го знаели, а именно: яйца върху кисело мляко с чесън със заливка и поляти с препържено масълце с червен пиперец.  newsm78 Та се чудех на кое как е името кое е яйца по Панагюрски и кое яйца по очи или двете имат едно и  newsm78също име, а се приготвя по различен начин в отделните градове. Simple Smile

За пояснение хапвала съм и подвата начина - наистина е МНОГО ВКУСНО!

И аз така ги знам яйцата по панагюрски  newsm78
Върху киселото мляко с чесън слагам яйцата, поръсвам с кашкавал и заливам с загрято масълце с червен пипер - Става страхотно  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 3 164
От време онО ги приготвям така:
в плитък съд /тенджера или тиган/ с много малко подсолена вода , счупвам от мах ниско яйцата, врат колкото да се "забулят", т.е. белтъка да се обвие около жълтъка като було Grinning.
В съд натрошавам сирене и с част от водата дето са вряли яйцата ги измешвам.Отгоре слагам яйцата и ги заливам с препържено масло с червен пипер.
бон апети Grinning

# 28
  • Мнения: 534
Аз ги правя така:
във вряща подкиселена вода(1ч.л. оцет на 1/2л. вода) чупя яйцата и ги варя докато се забулят.Отгоре ги поливам с червен пипер препържен в масло и ако някой иска и с пържено сирене.А, и задължително кисело мляко отстрани.
Добър апетит!

# 29
  • Мнения: 9 709
Във водата където врат яйцата се слага 1с.л. оцет. Иначе другото и аз така го правя.
Peace и аз слагам оцет във водата...другото е същото
=======================================================================
 newsm10 newsm10 newsm10

И малко сол, за да стегнат по-бързо.

Общи условия

Активация на акаунт