НОЕМВРИйчета 2❤️2❤️ - Тема 3

  • 26 669
  • 731
  •   1
Отговори
# 720
  • Варна
  • Мнения: 1 479
За водата съм съгласна с Po3u. Макар че ми е първа бременност, участвах активно в отглеждането на 2 племенички и сестра ми също не даваше вода до към 10тия месец. 

Малко сменям темата.
Напоследък ме тормози един въпрос и той е за отглеждането и възпитанието на детето. Вече знаем, че още от бебета, мъниците разбират и научават неща и най-важното нещо в отглеждането е личния пример.
Вие мислили ли сте по този въпрос? Обсъждали ли сте тези неща с бащата?
Аз мисля скоро да говорим и да започнем да работим над някой неща, като например: през деня ММ доста често се дразни за дреболии (оставена обелка от банан в кухнята, крушката свети в коридора и разни такива). Обикновено ме скастря, хвърля ми отровни погледи и се сърди. Аз вече съм си свикнала и не му обръщам внимание, оправям си "бъркотията" и толкова. Продължаваме си деня весели. Предпочитам така, вместо да се дърлим по няколко пъти на ден. Пък и той има супер много други положителни качества и затова съм решила да не правя проблеми относно това му държание.
Да, обаче, сега си мисля, че не искам детето от малко да израства с мисъла, че може да се сопва така като шефче на жените и да очаква те да "слушат" винаги. Grinning Понеже очакваме момче, мисля, че баща му ще е основен модел за подръжание. Thinking По принцип за всякакви въпроси и решения винаги обсъждаме заедно нещата, моето мнение е важно и никога не съм на заден план, равноправно си делим задълженията и т.н., но конкретно за дреболиите съм се примирила, че е такъв - дразнят го и иска да си каже.
Не знам дали е рано за тази тема, но си мисля, че навиците и без това се променят трудно и трябва да се започне отсега...

# 721
  • Мнения: 3 032
Кърмих до година и един месец, от които последните четири-пет само по веднъж на ден - вечер.
Детето никога не е хранено с АМ, никога не пи от шише, биберон ползва малко, до третия месец. Вода отказваше да пие до към 10-я месец. После пропи,  но в най-големите жеги. Пробвала съм да плакна устата, но той така и не я близваше.
Без помпа не може. Гърдите се пълнят и трябва да се цедят. По-нагоре подробно съм го написала. Ако няма помпа, трябва цедене на ръка. То не се издържа. Бебето разранява зърната, болят. Първият месец е много болезнено и неприатно да се кърми и затова и много майки вдигат ръце и посягат към АМ. Имахме една кутия Аптамил в началато, не знаехме как ще потръгне, веднъж му правих, че имах температура - не го близна. А аз като го помирисах - изобщо не ми хареса.
С радост приключих с кърменето, но сега отново бих кърмила.
Относно възпитанието има една мъдрост, която много харесвам, и ще си позволя да цитирам:
"Посейте постъпка, ще пожънете навик,
Посейте навик, ще пожънете характер,
Посейте характер, ще пожънете съдба!"

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 17:16 от Helinor17

# 722
  • Мнения: 606
Възпитанието е сложна работа наистина, за мен децата попиват като гъби. Не е нужно много да им се обяснява. Ние с таткото се разбираме и от половин дума, от 5г сме заедно и имаме добър синхрон в ежедневните битови въпроси. Мисля, че това ще е доста добър пример за нашето момче. Естествено бих го научила на неща или поведение, които аз смягам за важни, а например знам, че ММ не ги притежава или пък аз (не всеки е идеален).

Мога да кажа, че обичам много племенниците ми, но за мен те са много разглезени и презадоволени. Не са научени да ценят и да си пазят нещата (напр. малкия (5 годишен) преди няколко месеца се ядоса, че с кака му и майка му решаваме задачи по математика и не му обръщаме внимание и скъса един учебник. Реакцията на кака ми беше 1 шамар и въпроса "Защо направи така?". Не казвам да се пребиват децата, но аз бих го и наказала. Ще му взема нещо, което то обича, за да помисли следващият път дали ще направи нещо такова.) Аз съм на 26г все още имам играчки в почти ново състояние, а те нямат и 1 здрава. За мен не са възпитани добре, да не говорим за неща, като отпавянето на леглото си или подреждане на стаята си. Аз мисля, че колкото по-самостоятелно е детето, толкова по-добре за него. За мен тези неща започват да градят характера на детето от малко.
Това са си мои лични мисли, всеки сам си възпитава децата. Не се меся на никой, както бих искала и на мен никой да не ми дава съвети.

# 723
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Възпитанието е сложна работа наистина, за мен децата попиват като гъби. Не е нужно много да им се обяснява. Ние с таткото се разбираме и от половин дума, от 5г сме заедно и имаме добър синхрон в ежедневните битови въпроси. Мисля, че това ще е доста добър пример за нашето момче. Естествено бих го научила на неща или поведение, които аз смягам за важни, а например знам, че ММ не ги притежава или пък аз (не всеки е идеален).

Мога да кажа, че обичам много племенниците ми, но за мен те са много разглезени и презадоволени. Не са научени да ценят и да си пазят нещата (напр. малкия (5 годишен) преди няколко месеца се ядоса, че с кака му и майка му решаваме задачи по математика и не му обръщаме внимание и скъса един учебник. Реакцията на кака ми беше 1 шамар и въпроса "Защо направи така?". Не казвам да се пребиват децата, но аз бих го и наказала. Ще му взема нещо, което то обича, за да помисли следващият път дали ще направи нещо такова.) Аз съм на 26г все още имам играчки в почти ново състояние, а те нямат и 1 здрава. За мен не са възпитани добре, да не говорим за неща, като отпавянето на леглото си или подреждане на стаята си. Аз мисля, че колкото по-самостоятелно е детето, толкова по-добре за него. За мен тези неща започват да градят характера на детето от малко.
Това са си мои лични мисли, всеки сам си възпитава децата. Не се меся на никой, както бих искала и на мен никой да не ми дава съвети.

Съгласна съм. Особено за презадоволяването... Даже отсега мислим с мъжа ми, че почти няма да купуваме играчки и ще опитаме да накараме и родата (баби, дядовци, лели, чичовци.. ) , но не знаем дали ще се получи. От опита ми с племенничките виждам как ги глезят от всички страни и децата буквално са заринати от играчки. Това въобще не им провокира въображението. Имат 1000 неща за игра, но не могат да измислят нищо, което им е забавно. Превключват от една игра в друга за секунди и нищо не им задържа вниманието. Ще опитаме да не правим така и дано да се получи.
Странното е, че хората мислят такъв тип родители за стиснати, а не че правят нещо добро за децата. Smiley Сигурно и при нас ще има такива реакции...

# 724
  • София
  • Мнения: 2 497
Helinor, Моля те недей така да генерализираш, че звучи стресиращо Simple Smile
Помпата е наложителна само в определени случаи, които не са много, за щастие. Ти си имала нужда от нея. Цеденето дори не е задължително, има милиони хора по света, които не са го правили.. Не е задължително гърдите да ти се подуят и тн и тн.
При слизането на кърмата е нормално да се почувства неудобство, но обикновено то се регулира в рамките на 2-3 кърмения. Цеди се само и единствено при нужда и то по съвсем мъничко, до облекчение. Защото колкото повече се суче/цеди, толкова повече тялото произвежда и има опасност да се влезе в омагьосан кръг.
Цеденето трябва да е само при нужда и то по малко, защото ако зачести може да се стигне до хиперлактация, от там бебето да не суче достатучно, мастит, спиране на кърмата и какво ли още не.

Относно възпитанието - появата на нов член/членове в семейството е чудесен повод хората, които искат да се развиват и да надграждат себе си, да го направят поглеждайки се от един друг ъгъл. Чудесно време за себепознанство и осъзнаване на някои стари грешки или травми от детството. За жалост има много неосъзнати, които вместо да се обърнат към себе си, изливат всичките си тревоги, травми, комплекси, негативизми, възху децата - използват ги като изкупителна жертва.
Много хора от поколенията, които не сме "имали" сега презадоволяваме децата си поради една единствена причина - те могат да имат това, което ние не сме притежавали.

# 725
  • Мнения: 1 019
По въпросите за възпитание, кърмене, личен пример и т.н. нямам абсолюно никаква представа какво трябва да се прави. Ще се опитам да се образовам по въпроса следващите 5 месеца, но не мисля, че каквото и да прочета или чуя ще мога да го приложа 1:1. По-скоро май ще разчитам на интуиция и самата обстановка да ми подскаже правилните действия и ще се надявам, че това, което до момента съм създала от себе си, ще е добра стартова основа по отношение на личния пример... иначе ако сега почна да се променям целенасочено не съм убедена, че ще постигна някакъв добър резултат.

# 726
  • Мнения: 397
lilly_dev като родиш ще видиш, че каквото и да правиш или да не правиш от някъде ще се появи някой да дава непоискан акъл защо не правиш по обратния начин. Това поведение трябва да се парира още в зародиш. Много е досадно.
По въпроса с кърменето съм на мнението на Рози. Кърмих година и три месеца, не съм ползвала помпа, не давах вода, дохранвах само първия месец, но не съм имала и особени проблеми. Само в началото имах съмнения стига ли й кърмата, но бързо ми мина.

# 727
  • Мнения: 3 032
Рози, може и да съм грешила нещо по отношение на цеденето, но наистина имах много кърма. Детето нощем рядко се будеше и съм ставала нощем да се цедя. Това с якото цедене и помпата беше първия-втория месец по спомен
После нещата се регулираха.
Честно казано изпадах в паника, че може да нямам достатъчно кърма и да трябва да ползвам АМ. Много съм против него.
Аз моето дете с играчки не съм го презадоволила. Дори смея да твърдя, че от Коледа, когато получи подаръците си, нищо не съм купувала. Той не им обръща и особено внимание. Последното е насочено преди всичко към нашите вещи.
Понякога се заричаме, че нещо ще правим или няма да правим, но не винаги може да го приложим.

# 728
  • Мнения: 242
Относно темата за възпитанието и ролята на родителите в отглеждането на детето, днес" 1наум" имаха лекция в Фб с някакъв много добър детски психолог на тема "ролята на бащата", не я гледах оставих я да я гледаме заедно с ММ. Всичко за мен е до лично усещане, голяма глупост е ако тръгнеш да се променяш насила заради детето, защото така изглежда по-добре. Децата са толкова прозорливи, че колкото и да се преструва или бягаш от себе си те го усещат. Много ми е интересна темата за кърменето, това е нещото за което чета и се информирам най-много през бременноста. Искам много да ми се получи и да кърмя, затова гледам да се информирам максимално. 😊😊

# 729
  • Мнения: X
Mamsi11, подкрепям те на 100% за мнението ти относно възпитанието. Аз също мисля да бъда себе си, но нещото за което отсега се интересувам са някакви трикове и похвати относно търпението на детето. Харесвам деца, но ме влудяват невротични, крещящи, тръшкащи се и прекъсващи на всяка цена разговора на възрастните. Та има интересни трикове как да ги научиш да изчакват да се изкажеш, да уважават и другите и да не крещят винаги. Прилагам едно от нещата на племенницата ми и работи.  Знам, че всичките ми философии ще изчезнат като се появи човечето и често то ще води парада, но като цяло мисля да почета някоя друга идея, никога няма да е излишна информацията. А такава -океан има в днешно време. ❤🌷

# 730
  • Мнения: 722
На теория възпитанието е лесно, но на практика зависи и от самото дете. Но има родители които найстина прекаляват с лиготиите и практически си развалят децата. Аз лично бях доста твърда със сина ми и спокойно мога да се похваля, че отгледах един добър, отговорен и възпитан младеж. Смятам да приложа същата тактика и сега. Независимо, че минаха 22 години, дано да ми се получи. Относно кърменето със сина не ми се получи, пробвах около месец и се отказах. Не беше наддал почти нищо. Може би и аз незаех как бях само на 20 години. Сега ще видим, дано да ми се получи.

# 731

Общи условия

Активация на акаунт