Въпроси на интервю за работа

  • 20 165
  • 307
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 14 802
Е, чакай сега. Официално си имаш заплата и бонуси. Това, че шефовете са кокошкари и се циганят с обещаната в плик заплата, е съвсем друго.

# 226
  • Мнения: 2 842
Заплата без анекс може само да се вдига, за намаляване задължително се иска писмено съгласие от служителя. Това по отношение на сумата, описана в ТД, ако тази вариация е само в бонусите, те документално са изрядни.

# 227
  • Мнения: 12 624
Е, чакай сега. Официално си имаш заплата и бонуси. Това, че шефовете са кокошкари и се циганят с обещаната в плик заплата, е съвсем друго.
Много културно ги нарече, аз като че ли нямаше да мога чак така Grinning
Те ако смятат все да са изрядни и все да ги дават обещаните пари, маневрата с ниско по договор и допълнително "бонуси" е напълно излишна... та щом го правят, значи си оставят възможност да не ги плащат толкова винаги и пак да са изрядни на хартия. Дали ще си спестят допълнително плащане за работа на празник, дали ще се излигавят за платена отпуска, дали ще го използват като начин да наложат парична санкция или пък просто като уволняват служител последния месец ще е без бонусите ,че и обезщетението да е върху по-малка сума след това - човек трябва да е подготвен поне едно от тези да му се случи при такъв договор.

# 228
  • Мнения: 29 276
E, да, де, ама понякога човек няма избор и се съгласява на такива условия, колкото и да са неблагоприятни за него.

# 229
  • Мнения: 12 624
По това не споря, за съжаление...  В немалко случаи изборът е между такъв договор или никакъв. Лошо ако се съгласиш, а ако не се съгласиш - пак лошо.

# 230
  • Мнения: X
E, да, де, ама понякога човек няма избор и се съгласява на такива условия, колкото и да са неблагоприятни за него.

Масова практика. Последният ми работодател не ми даде копие на трудов договор.
Бяха толкова нагли, той и жена му. Иначе жена му с телефон за 2000 лв.
Поредните мошеници, които конкурентите ще ги издухат. Гледам през два дни пускат обяви за работа. Но все има балъци, които да купуват евтина стока. Хората си правят бани и цялостен ремонт с тази измислена фирма.
Не искам да си представям какво чудо ще сътворят .
Четох в един негативен коментар как семейство една не ги убило тока, заради неправилно свързано електричество.
Същите подобни фирми наемат хора без нужните качества и умения .
Аз се махнах, защото имам стаж и знам какво правя. Отказах да лъжа хората, после, които ще имат неприятности ,които струват пари.
Убедена съм че има колежки, които си траят. Ощетяват ги с осигуровките и им плащат , огромните бонуси от 100 лв. А колко са спестили ,като не са внасяли осигуровки в бюджета те си знаят.
Щом на шефа му се свидят да даде на държавата 200 лв за осигуровки, по негови думи, явно са много пари. Пиши държавата загинала. С таки пишман бизнесмени няма да се отлепим пот дъното.

# 231
  • Мнения: 671
Кокошкари и измамници има навсякъде, за жалост. Като си купувах колата, автокъщата предлагаше услуга да я регистрират те в КАТ (с всичките там граждански, данъци, гтп и т.н.) срещу 600лв и пълномощно от нотариус. Дадох ги (нямаше как да отсъствам от работа, нито да взема отпуска) и една година по-късно се оказва, че данъка не е платен за целия срок за който трябваше, за гражданска като ходих не излизаше в системата изобщо колата и още един куп подобни проблеми. И се замислих щом така собственика си ръководи бизнеса, представям си как се държи със служителите и на какви условия са те. Качеството на услугата е голям индикатор за това какви са работните условия, поне според мен.

# 232
  • Мнения: 2
Аз като работодател няма как да не питам кой ще гледа детето . Отделно имах случай да наемам 3 жени които  подред ( тогава не исках да питам и усещам такива неща) и трите в майчинство за година и малко . Работа за 7 човека я вършеха 15 с течение на времето . И аз не искам да питам това , но стандарта на живот е нисък и проблемите в бизнеса са големи. Не говоря за всички , но при мен щом момичетата станаха майки и аз им станах работник . Няма да ви обяснявам какво приключение е . Проблема не е в нас и вас .

# 233
  • Мнения: 2 842
Ама какво значи няма как, наемайте си тогава само мъже и жени извън детеродна възраст. Разбирам, че всяка фирма и работа си има специфика, еми търсете си подходящи за вашия случай кадри и не се оплаквайте, ако това ви свива избора наполовина.

# 234
  • Мнения: 3 922
Жените винаги са в по-неблагоприятно положение на пазара на труда - или ще им предстои бременност/майчинство, или пък децата ще са им малки (съответно ще се разболяват и често ще взимат болнични), а пък когато минат тези периоди, вече  са над 40-годишни и трудно стигат даже до интервюта.

# 235
  • Мнения: 10 761
А като са между 20-25 нямат опит и знания...

# 236
  • Мнения: 2 842
Ами да, съжалявам, била съм и от двете страни, много е неприятно. Искаме млади хора, щото са послушни, ще си ги обучим и претопим по нашия стандарт, ще бачкат за малко пари и пр., и после голяма изненада, ама те искали тия жени да се женят и деца да имат, е, добро утро. На 32 години с дете на 11 месеца, което беше записано на ясла и трябваше да тръгне, като стане на година, ходех по интервюта, исках да сменя работата. Имах кой да гледа детето, ако се наложи, понеже навсякъде много питаха. Е, само откази получих. Доста им се смея сега на тия претенциозни фирмички, които 2 години по-късно още търсят хора за въпросните позиции, а аз за тези 2 календарни години съм ползвала общо 8 дни болничен за детето. Съзнавам, че вероятно съм изключение, но нещата никога не са само бели или черни. Обаче въпреки всичко продължават да търсят жени, щото в повечето случаи са по-ангажирани от повечето мъже.

# 237
  • Мнения: 29 276
Не си изключение. Около мен майките, вкл. и аз, сме ползвали по няколко дни годишно за децата, докато други служители без деца, са ползвали доста повече.
Аз пък много се дразня на въпроса "Кой ти гледа детето...?" Ами, аз си го гледам, кой да го гледа....

# 238
  • Мнения: 3 891
И аз не съм ползвала болничен за детето, таткото помага много и работата му го позволява. Имам колежки, които постоянно се покриват и ползват в пъти повече болнични за себе си от мен. Мен не са ме и питали за дете, де, но имах едногодишно, когато сменях работа. Тогава всичко се въртеше около изпити за способностите и разговори за компетенции, личен живот не се е обсъждал.

# 239
  • Мнения: 29 276
В една от фирмите дори си позволиха да ме питат дали имам намерение да забременявам. Бях на 20 и няколко.... Ако съм със сегашния си акъл, щях да им кажа - Принципно имам, кога не е ясно..... Ама тогава млада и зелена, хич не им отговорих.....

Общи условия

Активация на акаунт