Разрешение от съседи

  • 5 081
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 265
Здравейте! Нужно ли ми е писмено съгласие от съседи за поставяне на тента/ сенник от плат на терасата ми. На последен етаж съм, ако има значение. Тентата ще бъде с размери 5/3,5. Бях стартирала процедура да си правя проект за дървен навес, ходих в кадастъра, в общината, съседите ми са съгласни... Обаче нямаме домоуправител, моя позната, която работи като строителен техник там ми казва- абе мини по апартаментите, скалъпи един текст и важното е да се разпишат- да, ама не. Нотариусът, при когото отидох директно ме застреля, казвайки, че е нужно да имам истински протокол от общо събрание и с мен истинския ни домоуправител, който да се легитимира като такъв. Съседите ми нито искат да избираме такъв помежду ни, нито искат да наемем частен.Disappointed

# 1
  • Мнения: 816
Попринцип ти трябват 51 % подписи от съседи , оформи го като един документ и всеки, който е съгласен да се разпише. Този документ за общината ще е достатъчен . За дървен навес не знам дали ще ви дадат разрешение , след новите промени. Би трябвало за слънцезащитно съорежение с лека конструкция само. Но това зависи от всяка община - някъде ще мине , другаде не. Можеш да идеш в приемното време на общината и да питаш какво точно ти трябва за съответния проект.

# 2
  • Мнения: 40 892
За дървена конструкция нещата май са сложни, но за тента, външни щори и прочее май няма проблем. И нотариус не ти трябва, ако общината дойде да те пита подписите на съседите стигат.

# 3
  • Мнения: 265
Проблемът е, че съседка, от съседен блок, не от моя, се е заяла с мен. Направи ми сума ти мръсотии, праща ми проверки за щяло и не щяло. Просто трябва да съм сигурна, оттук нататък, каквото и да правя, искам да съм повече от изрядна.

# 4
  • Мнения: 816
Проблемът е, че съседка, от съседен блок, не от моя, се е заяла с мен. Направи ми сума ти мръсотии, праща ми проверки за щяло и не щяло. Просто трябва да съм сигурна, оттук нататък, каквото и да правя, искам да съм повече от изрядна.
Отивате в общината и питате какви документи трябва за узаконяване и дали въбще трябва за слънцезащитно съоръжение , но им опишете какво ще е точно.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 190
Тентите са "леки слънцезащитни" устройства по смисъла на закона и никакво разрешение не се изисква за тях.
В тази графа няма проблем да мине и някоя лека конструкция с дървени или метални подпори и покривен панел от стъкло или плексиглас.
Проблем би било единствено ако решите да си направите сериозен навес с керемиди и т.н. В смисъл, че тогава някой съсед наистина може да реши да подаде жалба срещу вас. А тогава ще се стигне до тълкуване дали е или не е "леко" това устройство.
Но за тента не се притеснявайте изобщо.
Ето извадка от Наредба 7:
Чл. 93. (1) Не се считат за издатини по смисъла на тази наредба и се поставят, без да
се иска разрешение, леките слънцезащитни устройства на прозорците, балконите, лоджиите
и терасите и слънчевите колектори по фасади и покриви.

# 6
  • Мнения: 265
Благодаря на всички за отговорите. Тентата наистина ми е последна опция. Понеже се обнадеждих от отговорите, ще ви разкажа историята. Жилището ми е на две нива. Второто ниво е по- назад от първото и това, което става като покрив, беше с керемиди. Декември месец, прокапа зверски на първото ми ниво, след проливен дъжд, викахме майстори, казаха, че вероятно начина по който са застъпени е недостатъчен и подлива. Ново жилище, окачени тавани...всичко щеше да иде на кино. Газ към общината да питаме, там ни се карат, има процедура, без разрешение от съседи и проект, нямате право да пипате. Аман, замяна, една служителка каза, единственият начин е да пуснете молба до кмета за авариен ремонт, комисия ще дойде да констатира това и от там ще ви се обясни. Така....направихме покрива, като го издадохме с 30 см, защото подливаше, не сме сменяли наклона, вместо керемиди, сложиха ламарина. Месец по късно въпросната съседка подала жалба и оттам ни започнаха. Все едно моето заявление не съществува. Казаха, че щом има жалба, разглеждат нея. В крайна сметка по време на най- голямата пандемия с много писма и заплахи ме накараха да го сваля. Мъжа ми и негов приятел сложиха от онази хартия специалната, но се оказа, че плочата е с обратен наклон и сега треперим при всеки дъжд. Няма и улуци. Водата от цялата кооперация се олива по стените ни. И сега тази глупава формалност с домоуправителя направо преля чашата. А за злобната съседка дето всички пищят от нея какво да кажа....

# 7
  • Мнения: 816
Имате право да идете в приемният час на главният архитект и да питате , каквото ви интересува . Те съответно ще ви насочат към техни архитекти , ако нямате ваш ... Отделно промени по фасада с последните закони не може да се правят. Улук трябва да може да си монтирате щом няма . Иначе целият покрив трябва да се ревизира , да се оправи наклона , ако не е добър и да си сложите хидроизолация , която искате. Попринцип трябва да стане ремонта с общо събрание и съседите да платят за ремонт на покрива. Почти винаги никой не иска, като не го касае и остава сами да го правите.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 190
Най-вероятно вече сте в нарушение и на одобрения проект и на закона като сте изместили покривната равнина с 30 см напред. Друга е темата, че това може да се докаже с геодезическо заснемане, т.е. изисква някакви усилия и желание от страна на противниковия лагер. 😁
Колко е нова сградата, в гаранция ли е? Трябва да си търсите строителя, не знам какъв навес ще ви реши проблема.
Ако правите навес различен от тента (т.е. по-масивна конструкция) е много вероятно да засенчите именно съседката от отсрещната сграда. Законово съвсем ще се оплеска работата. Не че с връзки не става, но и аз да съм отсреща, и аз ще подам жалба.
Разбира се във вашия случай нямам идея за конкретните параметри на сградата - изложение от по-благоприятна страна, отстояния към дъно и към странична регулация.
Но обикновено проектите максимално оползотворяват възможностите, дадени от закона.

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 19:57 от Red

# 9
  • Мнения: 265
Съседката е в съседна кооперация. Доводите й бяха- щом аз няма да правя ремонт, и вие няма. Но човек, който си събира фекалиите в торбичка и оставя пред вратите на съседите си, повече няма да коментирам. Въпроса е ако не мога да събера подписите на съседите от моя блок по начина по който искам( както казах горе, нямаме домоуправител, нотариуса отказа да разпише, ако не е така), какво слънцезащитно съоражение мога да сложа( тента?!?), А относно плочата, която остава открита...вероятно ще се положи още някаква изолация. За отводняването просто нз, не съм компетентна.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 190
Вижте, има нормативи за отстояния между сгради, височина на сградата, покривна равнина под 45 градуса и издатини над нея.
Когато се направи масивен навес, все едно, че сградата е станала по-висока и хвърля неправомерна сянка именно върху съседните сгради.
Както и да е.
Според мене най-умното в този случай е да си намерите компетентни хора, а не просто майстори, които наистина да решат проблема с течовете и явно лошото строителство. Оттам насетне си слагате тента, която пази от слънце, а не от дъжд. И не се занимавате нито с етажната собственост, нито с общината.

# 11
  • Мнения: 6 290
Щом е ново жилище, викайте първо инвеститора да си оправи хидроизолацията. Все пак би трябвало да имате гаранция на изпълнението.

Общи условия

Активация на акаунт