Майчинство в чужбина

  • 1 589
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 390
Ваня, извинявай, че реагирах така остро!
Объркването ми дойде от разликата между парични обезщетения и парични помощи.
Embarassed

За паричните помощи, условието е да се отглеждат децата в страната.
2. Правото на семейни помощи възниква за:
2.1. семействата на българските граждани - за децата, които отглеждат в страната
2.2. семействата, в които единият от родителите е български гражданин - за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната
2.3. семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето
2.4. семействата на чужди граждани, които постоянно прибивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е придвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.

(http://lex.bg/members/monteskio/page2.php )



До миналия месец получавах майчинство, но взеха, че ме съкратиха от работа. Не че са ми толкова важни тези пари, ама все пак внасях осем години осигуровки. Сега изпращам свекърва ми да  проверява и от никъде, нищо... Социалните викат отидете в НОИ, а НОИ я изпращат в социални грижи. Има ли някой в подобна ситуация и знаете ли кой трябва да изплаща майчинството на съкратените майки?

Обезщетение при бременност и раждане при прекратяване на осигуряването

Чл. 52. При прекратяване на осигуряването за всички осигурени социални рискове през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигурената се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50.

Срокове за изплащане на паричното обезщетение при бременност и раждане

Чл. 50. (1) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 135 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица.

http://www.nssi.bg/content/laws/kodeks/kd1h4.html



4.4. При прекратяване на осигуряването по време на получаване на паричното обезщетение, последното спира да се изплаща след изтичане на 135-те календарни дни, определени за платен отпуск поради майчинство.


# 16
  • Мнения: 7 091
Аз също разбрах, че за детските говори момичето, съжалявам ако съм  засегнала, просто исках да помогна - да не стане така, че да я накарат да ги върне това имах предвид.
Извинявам се.  Peace
Наистина обаче постинга и е много объркан и просто стана гадаене за какво точно говорим. Ако беше внесла уточнения по-рано може би нямаше да се разводни така темата.
Надвам се авторката все пак да пише отново  и да внесе яснота. Ние не знаем каква е точно ситуацита, така че ( както и стана) каквото и да кажем е безсмислено и предполагам безполезно за нея.  bouquet

# 17
  • ES
  • Мнения: 2 172
Законът дори регламентира случаите, когато майката е в чужбина бременна, посочвайки какъв е реда и какви са необходимите документи, които тя трябва да изпрати от чужбина, за да може да получи в БГ болничен за бременност и раждане.
Това много ме заинтересува, би ли ми казала (или друг някой който знае) къде мога да прочета кои са тези документи от чужбина, които важат за издаване на болничен за бременност и раждане в БГ, срокове и т.н.
предварително благодаря

# 18
  • Мнения: 780
Законът дори регламентира случаите, когато майката е в чужбина бременна, посочвайки какъв е реда и какви са необходимите документи, които тя трябва да изпрати от чужбина, за да може да получи в БГ болничен за бременност и раждане.
Това много ме заинтересува, би ли ми казала (или друг някой който знае) къде мога да прочета кои са тези документи от чужбина, които важат за издаване на болничен за бременност и раждане в БГ, срокове и т.н.
предварително благодаря

Ето я темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=104443.0
Дано ти помогне!

# 19
  • Мнения: 780
Понеже доста станаха темите напоследък за ползване на майчинство/детски/еднократна помощ и т.н. когато майката е в чужбина, дали ще е възможно да се обобщи информацията или да се даде линк към съответните закони и да се ковне темата?

# 20
  • Мнения: 4 390
Понеже доста станаха темите напоследък за ползване на майчинство/детски/еднократна помощ и т.н. когато майката е в чужбина, дали ще е възможно да се обобщи информацията или да се даде линк към съответните закони и да се ковне темата?

Ще извадя линковете към съответните закони /и теми/, и ще ги прибавя в закованата тема Полезна и важна информация - Правни въпроси и закони.

# 21
  • Мнения: 780
Супер! Благодарско за което!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт