Трябва ли да има повече информация за кърменето? (питане за майки, хранещи с АМ)

  • 2 285
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 121
Аз може и да съм от съседния форум, но се разписах... Единствената информация, която съм открила е била в нета - основно тук, и ако се разровя из англоезични сайтове (щото такъв език знам, не за друго). Както са писали момичетата - положението в родилното е отчайващо задръстено, направо е замразено отпреди нам си колко десетки години. Абсолютен абсурд е да се раждат при такива хигиенни условия, с този манталитет на платени лекари, и с информация с напълно погрешна посока. Поне да не си правеха труда да информират за абсурдните "малки са ти гърдите, няма да кърмиш", "големи са ти гърдите, няма да има", "ама ти луда ли си, как ще кърмиш повече от 10 мин, тези гърди ще ти трябват"... да продължавам ли!? Положението с педиатрите е идентично, въпреки, че там има малко проблясъци, поне в по-големите градове. Медиите са много важни, не за друго, ами за да престанат доброжелателите в градинката, или разни вряли и кипяли роднини (тъщи, лели, свекърви, баби, пр.) да всяват страх във всяка новоизлюпена мама...
За АГ не съм съвсем сигурна дали има смисъл толкова. Всъщност че има - има, но пък трябва да се има предвид, че бременната на първо време се интересува преди всичко от раждането и после за всичко останало...

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 404
Гласувах с първите 3 опции. Момичетата са се обосновали достатъчно добре, няма нужда да повтарям.
Всякаква информация, от всякакви източници би била добре дошла и не само за бъдещите майки, а и за обществото като цяло, за да не се пулят  Shocked тези, които са си отгледали вече децата /по старите БГ схеми/ като им кажем как се гледа вече дете.

# 17
  • Мнения: X
За първите две съм абсолютно за! Много от майките се отказват още в началото, заради грубото или никкво или безхаберно отношение о този въпрос. Акушерките - плачевно, не ми казаха нищо, което да ме "осветли" по този въпрос, камо ли да ме окуражи.
За педиатъра, нека знае, но не да ми намила как да храня детето си....

Останалото мисля, че е излишно, просто стига се границата, при която нещо, колкото и полезно и необходимо да е, става досадно и буди отвращение поради непрекъснато повтаряне, тръбене и т.н

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отговорих с първите 5. Да смятам, че ако имах повече информация и ако бях получила адекватни и навременни съвети, щях да кърмя децата си по-дълго. Имах желание, но някъде сбърках. Мисля, че ако информативно бях по-добре подплатена, нещата щяха да са по друг начин.

# 19
  • out of space
  • Мнения: 8 573
За първите две съм абсолютно за! Много от майките се отказват още в началото, заради грубото или никкво или безхаберно отношение о този въпрос. Акушерките - плачевно, не ми казаха нищо, което да ме "осветли" по този въпрос, камо ли да ме окуражи.
За педиатъра, нека знае, но не да ми намила как да храня детето си....

Останалото мисля, че е излишно, просто стига се границата, при която нещо, колкото и полезно и необходимо да е, става досадно и буди отвращение поради непрекъснато повтаряне, тръбене и т.н

Точно това и аз исках да кажа, но дар-слово не ми достигна! Абсолютно на едно и също мнение сме по въпроса (както и по почти всички въпроси).

# 20
  • Мнения: 27 524
На всичките ДА твърдо ДА  Peace

Дори и тук куца информацията - тук-таме брошури, но никой не ми обясни как да кърмя и поставяха бебето ми неправилно. Значи и те не знаят. А то от болницата се почва. Та Да-то най вече трябва да е за АГ-тата  Peace

# 21
  • Мнения: 600
задължително е - през бременността(ако щеш и преди това), в родилния, педиатрите и медийното пространство. за мен е болна тема, тъй като кърма не слезе до петия ден. детето вече ядеше АМ, а аз ядки, копър и други неща, които съседки подхвърляха като идея. така и не дойде никаква кърма, колкото и горкото дете да ми висеше на гърдите.

при мен проблемът най-вече е генетичен, но въпреки всичко мисля, че тогава далеч не направих всичко възможно. в следродилния хаос не може да се измисли много и беше редно мед. лица да дадат идеи и мнение - аз освен 'дръж го на гърдата', друго не чух. смятам, че масово липсват компетентни кадри и инфо.

# 22
  • Мнения: 1 800
Аз пък мисля, че за който се интересува и има желание, информация има достатъчно-и в Интернет, и в книги, и в списания, ТВ, и в ЖК и в родилния дом и в потърсени съвети и споделен опит от близки и приятели. Както не веднъж съм казвала-"Който иска, намира начин, който не иска намира оправдание!" А пък понякога и информация и желание да имаш не се получава по други причини.....

# 23
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Аз пък мисля, че за който се интересува и има желание, информация има достатъчно-и в Интернет, и в книги, и в списания, ТВ, и в ЖК и в родилния дом и в потърсени съвети и споделен опит от близки и приятели. Както не веднъж съм казвала-"Който иска, намира начин, който не иска намира оправдание!" А пък понякога и информация и желание да имаш не се получава по други причини.....
Принципно е така, ама като ти писне в ръцете и се чудиш гладно ли е, топло ли му е, студено ли му е, памперса ли му е пълент, шевовете те болят и не можеш място да си намериш, не си си доспал.........кърмих два месеца, после още два на смесено......сега с тоя акъл и инфо си правя сметка, че съм имала предостатъчно кърма и е нямало нужда да минавам на смесено, ама с тоя акъл и опит....

За болницата си бях разпечатала разни материали за позите на кърмене, общи проблеми и пр. и бяха много интересни на другите майки. Определено болницата е ключовото място, защото там става първия контакт с бебето и изникват хилядите въпроси.

# 24
  • Мнения: 1 666
За първите две съм абсолютно за! Много от майките се отказват още в началото, заради грубото или никкво или безхаберно отношение о този въпрос. Акушерките - плачевно, не ми казаха нищо, което да ме "осветли" по този въпрос, камо ли да ме окуражи.
За педиатъра, нека знае, но не да ми намила как да храня детето си....

Останалото мисля, че е излишно, просто стига се границата, при която нещо, колкото и полезно и необходимо да е, става досадно и буди отвращение поради непрекъснато повтаряне, тръбене и т.н

Много точно! Ако при първите две (ЖК и родилен дом) нещата са си на мястото - всичко ще е наред! Докато се стигне до съвети от педиатъра, понякога вече е късно за кърменето.

# 25
  • Мнения: 1 084
Да, трябва да има повече информация, и то основно в родилните домове. Лично аз бях изчела всичко, което успях да открия в нета, бях наясно с ползите от кърменето, но понякога да си само информиран не е достатъчно. Това, от което повече майки имат нужда е подкрепа и разбиране, та дори и от нагледна "стъпка по стъпка" информация за това как да кърмят бебетата си. В родилните домове често просто ти дават бебчо и очакват от теб да знаеш всичко - поза, начини, справяне с различни проблеми. И при двете ми деца никой не ми обясни подробно и човешки какво да правя, май по-скоро се основаваха на тезата, че кърменето е естествен процес, който майките усвояват инстинктивно. Да не говорим за бибероните с огромни дупки, които използваха...

# 26
  • София
  • Мнения: 1 457
Гласувах за първите две опции. Особено трагично е положението в родилните домове. Не може на никога не кърмила родилка да се носи бебето и да се каже "сложи го на гърда!" и толкоз  Twisted Evil А на втория път да ти носят шише с биберон с голяма дупка, защото бебето било си останало гладно  Twisted Evil
Моето бебе беше доста малко и нямаше сили горкото,но все пак първите пъти правеше някакви усилия да суче. Но когато му дадоха биберона с дупка и край - всички опити да го накарам да суче се провалиха, плачеше и се дърпаше само като доближи до гърдата. Костваше ми близо месец усилия да го науча да суче (нещо което си можеше в началото).Все пак имах късмет, че благодарение на допълнителната информация и подкрепата вкъщи успяхме да се кърмим  Grinning

# 27
  • Мнения: 920
Мисля, че въпросът е риторичен. Трябва повече информация. Но... сигурни ли сте, че всяка жена може да кърми? С първото се мъчих 3 мес. Консултация нямаше заради грип. И се оказа, че почти съм го уморила от глад.
А в родилния дом - нямам думи. Бебето ми не ще да засуче. Подавам му гърдата, то се дърпа. 2 дена гоня акушерките, но те идват, преобличат, измиват и изчезват яко дим. Накрая 1 се смили и го натисна много яко, както аз не бих посмяла. 

# 28
  • Мнения: 353
понеже тази тема ми е болна - по някакъв незнаен начин ми спря млякото, а правих всички прочетено най-вече тук, а съм върл фен намайчиното мляко искам да кажа следното:
1. по време на женските ми консултации НИКОЙ НИЩО НЕ МИ ОБЯСНИ ЗА КЪРМЕНЕТО, само ми оглеждаха от време на време гурдите за изменеия. следователно трябва да се почне от там
2. когато родих акушерките ми бутаха шишетата с адапте и ми обясняваха, как иначе детето ми ще умре от глад едва ли не. а всеки път, когато ме видеха, че го слагам на гърда ме гледаха много странно, все едно нищо никога няма да протече от там. имаше само 1 единствена, която много ми се зарадва, защото току що се беше върнала от семинар в подкрепа на кърменето някъде по чужбините.
3. педиатърката като видя, че детето не наддава "по план" веднага ми каза да давам адапте, мойта кърма явно никаква я нямало.

се една дума, това което наий-вече трябва да се промени е СЪЗНАНИЕТО. и то масовото такова. защото (няма да се уморя да повтарям) българия е била до сравнително скоро аграрна държава, а жените на къра са кърмели децата до късно, не са имали хладилно чанти пълни с адапте. и са били здрави. така, че не трябва да залитаме толкова по могата на млякото в бъркана, а да се върнем към традицията на цицата.

ивсичко това да започне от самото начало, а не лекарите да обясняват - еми какво толкова, дали е то майаката или от кравата - нали все е мляко

# 29
  • Мнения: X
Аз пък мисля, че за който се интересува и има желание, информация има достатъчно-и в Интернет, и в книги, и в списания, ТВ, и в ЖК и в родилния дом и в потърсени съвети и споделен опит от близки и приятели. Както не веднъж съм казвала-"Който иска, намира начин, който не иска намира оправдание!" А пък понякога и информация и желание да имаш не се получава по други причини.....
Принципно си права,но я си помисли-особенно в първите дни сред раждането и изписването-дали остава време за четене и търсене на информация...а колкото и да си подготвен предварително все ще изникне нещо извънаредно...и точно тогава е необходимо да имаш към кой да се обърнеш.И освен да те информира и да те подкрепи,защото в повечето случаи проблемите са от недостатъчна увереност,както и от липсата на подкрепа.
За анкетата-смятам,че трябва да са повече местата от където да се получава информация/отговорих с първите 5 опции/,защото това ще доведе до масово възприемане на идеята за кърменето като естествен и най-добър начин за хранене на децата.
P.S.Извинявам се,че чак след като отговорих прочетох уточнението,че анкетата е само за хранещи с АМ мами,а аз съм изключително кърмеща-опитах се да си изтрия мнението,но не стана,така,че моля модераторите да го направят

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 00:13 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт