На море в Турция - тема 68

  • 78 566
  • 899
  •   1
Отговори
# 495
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 190
Не разбирам от право, но след като няма форсмажорни обстоятелства, всичко би трябвало да се случва по договор ако съм прав.
 
Сега задавам следният въпрос къде в договора пише, че трябва да правя ПСР тест при завъщане? Ако го няма упоменато в договора то това значи промяна на договорните отношения и е нужно двете страни да подпишат анекс и да се съгласят.

Ако откажа тест ще трябва да бъда подложен на 14 дневна карантина, това също не го виждам като клауза в договора съотвенто би трябвало да има и тук анекс.

Нямам вашите проблеми, но ако го имах със сигурност щях да се консултирам с адвокат. Ако съжденията са ми правилни то ТА просто извиват ръце и ако мине номера.....

# 496
  • София, България
  • Мнения: 5 615
Като юрист ви казвам, че според мен това с ПСР-а дава надежди за съда.
Така или иначе аз не бих се подала на такива щантажи от страна на туроператора и бих ги съдила до дупка ако не върнат парите.

# 497
  • София
  • Мнения: 1 676
Просто нямаме никакви права, това е. Излиза, че едва ли не е прищявка, че не искаме да пътуваме. Аз разбирам агенцията и бях отишла с намерение не да искам пари, а ваучер или отлагане на резервацията за друг период или нещо в България. Нищо не бяха склонни, само ми повтаряше, че ще се осъществи пътуването и ако не отидем си губя капарото, ако не доплатя също. Изобщо не ги интересува, гледат си само собствения интерес. ПСР тестовете ние сме си ги покривали разходите и това е. Не знам, мисля да минат още няколко дни и да пусна уведомление за прекратяване на договора на основание непредвидени обстоятелства по договора, пък то ясно, че няма да върнат капарото. После дали ще ги съдя е друг въпрос, ще помисля. То и кого ще съдя, сигурно ще фалират до една година, то кой ще пътува. А и с това отношение към хората, едва ли биха запазили много хора отново при тях.  
Аз също съм юрист. Даже надълго и нашироко обсъждах случая с колега, който се занимава с граждански дела. Няма такива все още и той каза, че това с ПСР дава надежда, но е въпрос, накъде ще тръгне практиката по такива дела. Но при всички случаи ще си прекратя договора с уведомление като се позова на клауза за непредвидените обстоятелства, или там каквото беше. Иначе тези пари съм ги прежалила, честно казано.

# 498
  • Мнения: 165
Аз смених почивката с такава в България срещу 30лв. Мисля, че това е единствения по-безболезнен вариант. Офертата ми е по-неизгодна от другите агенции, предлагащи избрания хотел, но нямам избор, това е начина да си използвам капарото. Това условие го има в договора. Точка 5.4

Не че нямах въртели с агенцията, но накрая се разбрахме.

С коя агенция сте?

# 499
  • Мнения: 165
Досега бях оптимист, но вече губя надежда за нашата почивка Simple Smile , Камелиите очевидно няма да отворят, в някои имейли са отговаряли на запитвания, че няма да отворят до 31.08. Ами то след тая дата защо им е изобщо да отварят? От ТА ми казаха, че официално на 1.08 ще обявят официално дали ще работят, но днес сме втори и още мълчат. Нашата резервация е за 28.08. Чудя се дали ще ни пренасочат към друг хотел и ваучер, аз определено си искам почивката, защото ми е нужна, а и всички знаете как ги чакаме тези почивки Sad
Имате ли информация от агенцията?


Някой има ли информация дали някоя агенция е осъществила чартърен полет за почивка в Турция?

# 500
  • Мнения: 22
някой има ли информация какво предлагат емералд с оглед удължаване на епидемшилогичната обстановка и изискването за тест при прибиране! С две малки деца сме, с дата на заминаване 28 август със самолет и се страхувам да пътуваме, особено когато носиш отговорност за деца!
Емералд категорично ми отказаха връщане на пари и каквото и да било и ми отговориха, че пътуването ще се осъществи, иначе губя капарото. Някой знае ли имам ли въобще някакви права в такъв случай? Аз не искам да пътувам при това положение

В абсолютно същата ситуация съм с Ориент 99. Пътуването ми е за септември и реално погледнато няма форсмажорни обстоятелства, които да пречат да се осъществи. Аз обаче не желая да пътувам в сегашната ситуация и да застрашавам здравето си или това на семейството. Носенето на маски, дезинфекция и новите правила за храненето тип all inclusive също някак си не се вписват в идеята за прекрасна почивка.

КЗП са безсилни в тази ситуация, тъй като реално няма пречка за осъществяването на пътуването (освен ако до тогава не затворят границите пак). Вълнува ме имам ли достатъчно силен аргумент да си търся правата в съда... за съжаление ми се струва че до там ще се стигне.
И ние сме в същата ситуация с Ориент 99 трябва да пътуваме на 04.09 днес ще ходим до агенцията че по телефона неможем явно да се разберем
Ходихте ли до агенцията, какво Ви казаха?
Ходихме в агенцията от там казаха че по принцип това с карантината и тестовете е било до 31.07 тъй като вече е нов месец още нямали яснота . Казаха че по принцип ако е с тестове те могат да ни организират в хотела като PSR в Турция е 100 лири и ще си е за наша сметка казаха че тест може да си направим и на границата а може и тук като се приберем . Относно ваучерите въпроса стой така плащаш си цялата почивка и ако в периода на заминаване има карантина или PSR  и откажем да заминем тогава дават ваучер със срок на валидност 24 месеца. Предварително ваучери не можело

# 501
  • Мнения: 109
някой има ли информация какво предлагат емералд с оглед удължаване на епидемшилогичната обстановка и изискването за тест при прибиране! С две малки деца сме, с дата на заминаване 28 август със самолет и се страхувам да пътуваме, особено когато носиш отговорност за деца!
Емералд категорично ми отказаха връщане на пари и каквото и да било и ми отговориха, че пътуването ще се осъществи, иначе губя капарото. Някой знае ли имам ли въобще някакви права в такъв случай? Аз не искам да пътувам при това положение

В абсолютно същата ситуация съм с Ориент 99. Пътуването ми е за септември и реално погледнато няма форсмажорни обстоятелства, които да пречат да се осъществи. Аз обаче не желая да пътувам в сегашната ситуация и да застрашавам здравето си или това на семейството. Носенето на маски, дезинфекция и новите правила за храненето тип all inclusive също някак си не се вписват в идеята за прекрасна почивка.

КЗП са безсилни в тази ситуация, тъй като реално няма пречка за осъществяването на пътуването (освен ако до тогава не затворят границите пак). Вълнува ме имам ли достатъчно силен аргумент да си търся правата в съда... за съжаление ми се струва че до там ще се стигне.
И ние сме в същата ситуация с Ориент 99 трябва да пътуваме на 04.09 днес ще ходим до агенцията че по телефона неможем явно да се разберем
Ходихте ли до агенцията, какво Ви казаха?
Ходихме в агенцията от там казаха че по принцип това с карантината и тестовете е било до 31.07 тъй като вече е нов месец още нямали яснота . Казаха че по принцип ако е с тестове те могат да ни организират в хотела като PSR в Турция е 100 лири и ще си е за наша сметка казаха че тест може да си направим и на границата а може и тук като се приберем . Относно ваучерите въпроса стой така плащаш си цялата почивка и ако в периода на заминаване има карантина или PSR  и откажем да заминем тогава дават ваучер със срок на валидност 24 месеца. Предварително ваучери не можело
Благодаря!

# 502
  • Sofia
  • Мнения: 3 868
Не съм юрист, но от доста време работата ми е свързана с прилагането на закони. Според мен е важно да се наблегне на това, че предоставената услуга се различава съществено от договорената в договора. При сключването на същия не е имало Ковид 19, към онзи момент хотелът е предлагал услуга включваща ползването на анимация за деца и възрастни,  детски кът, сауна, хамам, аква парк и т.н. услуги, които към настоящия момент заради ковида са силно ограничени. В закона за защита на потребителите има текст, който ясно казва, че не трябва да има съществени отклонения на предоставената услуга, спрямо договорената. Същевременно има изискване, промяната/отклонението да не е свързано с допълнителни разходи за потребителя. Заплащането на ПСР тест от потребителя е допълнителен, непредвиден  разход. Затова бих се бърнала (писмено) към хотела за информация за предприетите противоепидемични мерки и предлаганите услуги във връзка с коронавируса. Получения отговор, заедно със заповедта за удължената до 31.08.2020 г. епидемична обстановка, в която ясно пише за 14 дневна карантина или ПСР тест и уведомлението за едностранно прекратяване на договора на база горепосоченото ще изпратя писмено до ТО/ТА. Задължително ще приложа и първоначалната оферта, на базата на която е сключен договорът. Да, няма никаква гаранция за успех, но нищо не губя и задължително бих опитала. В по-голямата част от случаите, не се стига до дело, въпросът се решава с извънседебно споразумение. Да, разправиите и късането на нерви са гарантирани, но и шансът да си върна парите го има. Simple Smile

# 503
  • Варна
  • Мнения: 3 970
Оф, това е пълен ужас. Ясно, че годината е супер тежка за всички агенции, но те дори не предлагат някакъв алтернативен вариант. Моля да споделяте информация, ако някой успее да стигне до конкретно решение с тях. Аз за момента се сблъсквам с тотална стена.

Тя е тежка за всички и няма никъде ясен и точен механизъм нито за компенсации , нито за смяна на дестинации.Ето захапахме и август и няма никаква яснота дали въобще ще има някакви самолети и автобуси и въпроса за тази година става почти риторичен. Ясно е че има единици със собствен транспорт , но на фона на стотиците хиляди през други години те са капка в морето . Аз все таях някаква надежда за октомври , ама тя май се изпарява и остава или да се надяваме за друга година или да пренасочим за България колкото да оползотворим капарото.То пък за друга година остава съмнението колко от ТА ще оцелеят след като масовите фалити в сектора тепърва се очакват и то тогава от кого да търсим каквито и да е компенсации.

# 504
  • Мнения: 1 231
Леле, тези от Ориент са изорали дъното!!! Това тяхното е наглост отвсякъде. Чак изискване да се доплати резервацията, за да ти издадат ваучер! Не стига, че не е ясно какво ще се случва, ми освен капарото, да им налееш още една торба пари! Радвам се, че съм с друга агенция и все пак ще почивам другата седмица!

# 505
  • Варна
  • Мнения: 3 970
Аз няколко пъти пътувам през Нирамар , един от варненските представители на Емералд.1/2 месец преди планираната почивка през средата на май ми дадоха ваучер с посочена предплатената  сума и уверението , че в никакъв случай не е само за същия хотел , а мога да сменя не само хотела ами и държавата Simple Smile Аз силно се замислям , ако не стане за октомври някъде около Анталия (както и  все по невъзможно става Sad да си ползвам парите някъде за СПА  в БГ.

# 506
  • Варна
  • Мнения: 765
Не мисля, че 14-дневната карантина и PCR тестовете са нещо което да влияе върху изпълнението на договора с ТО. Тези изисквания и задължения са насочени към потребителя на туристическата услуга и са възникнали не по волята на туриста или на ТО, а са следтвие на изискванията на трета страна извън договора, българската държава. Това е все едно да ти искат паспорт за да минеш границата, аналогично е. Това са си задължения на туриста, които са извън договора и туриста следва да се ги изпълни към третата страна. Като аналогия може да се каже, че ако държавата ни въведе някакви нови задължения или мерки срещу ТО, например по-високи застраховки за дейността или някакви нови документи за тях, то това пак ще е извън договорите на ТО с туристите, като ТО ще трябва да си ги изпълнят. Колкото до договора между ТО и туриста, той би следвало да се изпълнява независимо от регулациите и изискванията предявени от трети страни към контрагентите, стига да няма форсмажор, разбира се.

# 507
  • Sofia
  • Мнения: 3 868
Мария Нова, да сравняваш изискването за 14 дневна карантина и/или направата на ПСР тест с международен паспорт е меко казано смехотворно. Надявам се сама да успеете да си отговорите защо. Simple Smile

# 508
  • Мнения: 165
свързах се с Емералд. Обясниха ми че полетът за 28 август е потвърден, че мармарис палас работи и че до 10 август трябва да извърша плащане на остатъка от сумата. Имат ангажимента да съдействат за направата на тестовете. Най-вероятно ще се правят на летището преди заминаване.
На въпроса са ми ако има някой положителен от нас какво правим. Отговорът беше че има скрючена с елев инс застраховка с покритие до 10 000 евро и компанията щяла да се занимава с всичко останало.
Въпреки уверенията от тяхна старана че всичко ще е наред не ми е спокойно, най-вече за децата. Възрастен човек може да се ограничава, може да се предпазва по-добре, а с децата е тагаво, особено в такава обстановка в която трябва да ги ограничаваш и държиш изкъсо.

Та нямам решение какво да правим!
Единия вариянт е плащаме и отиваме с всичките му рискове, което май не бих си го причинила!
Втори вариянт горя с  капарото и никъде не отиваме!
И трети който не го изключвам, решаме да пътуваме, плащаме остатъка от сумата, власт имащите решават че няма да се пътува или затягат мерките и горя с цялата сума!

Та така! Мечтаната  и жадувана почивка се превръща в химера!

# 509
  • Варна
  • Мнения: 765
kisssa, най-добре си е първият вариант. Реално няма нищо кой знае какво рисково. Пътувате след само 3 седмици, положението в Турция с вируса е под контрол към момента и е стабилно. За да стане проблем трябва много да се влоши, няма такива изгледи, въпреки че сега си беше байрама и може и да подскочи броя на заразените след седмица, но положението в България относително си е двойно по-зле, средно по 200 на ден, срещу средно 1000 на ден за Турция, при 10 и повече пъти повече население за втората. Ние си отменихме почивката в Турция, защото още нямаше такива варианти като сега, щяхме да тръгваме средата на Юли, тогава нямаше възможност за тестове, само карантина. Да си кажа, отменянето на почивка за която си мечтала цяла година също си е много тегаво, т.е. вариант 2 е може би най-лошия вариант за нещо което си го мечтал толкова време. Всъщност, най-лошия възможен вариант е може би да излезе някой положителен тест и да си отседите 14 дни вкъщи, но вероятността за това е минимална.
Ние бяхме до Гърция, правихме си PCR тестове тук преди тръгване, попълвахме QR кодове и т.н. разправии, дори минахме тестване на границата при влизане в Гърция, и това с ясното съзнание че ако граничните тестове излязат положителни ще сме карантина или ще се прибираме на пожар, което определено е по-зле от това да те тестват на прибиране към България. Но не излязоха. Сега сме доволни от почивката си. Просто човек понякога трябва да рискува, иначе просто изтърва момента. А рискът е минимален.

Общи условия

Активация на акаунт