Добавки и витамини за подобряване на МЦ, ЛФ и ОВУ - 9

  • 58 454
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 35 945
Здравей, denis,
Скрит текст:
Благодаря ти огромната подкрепа и помощ към всички, имам нужда от съдействие“
на 40 г съм, първа бременност 2012 г успешна, макар и бебе с ниско тегло, втора бременност -  загуба в 36 г.с. миналото лято.  Оказа се, че имам мутации - хетерозигот - MTFHR 677, Tafi, b-fibrinogen, factor 13. Следващия месец стават осем месеца и мисля да опитаме отново.
Моля, за съдействие за следното: вчера си пуснах кръвни изследвания в Рамус, 2 месеца след като пия Д3 по 5000 единици, Б12 пия АФА водорасли, пия фолиева мета 400 мг; омега 3 на Mollers 2000 мг
резултатите ми са
хемоглобин - 136 (декември - 145) - реф.ст-сти 120-160
желязо - 10 (декември – 17, август - 13) - реф.ст-сти  6-26 – не съм пила конкретно за желязо
Д3 - 73 (декември - 37) - реф.ст-сти 20-100 - оптимални
Б12 - 493 (декември – 440, октомври - 320 ) - реф.ст-сти  187-883
фолиева киселина 8.7 (декември - 8.10) - реф.ст-сти 3.10-20.5

Желязото ми е паднало доста, фолиевата не се е увеличила особено. Взех си Билкова кръв за желязо, а за фолиевата мисля да взема - Natural Factors мета фолиева (има и Б12 в нея, 50мкг), както и може би Natural Factors мета Б12.
Предполагам фолиевата трябва да е по-висока стойност, въпреки че е в норма, но при евентуална бременност според мен трябва да е в горната граница, както и всичко останало.
Витамин Д как да продължа да пия – може би по 1000 или 2000 на ден или примерно 2 пъти седмичнопо 5000 (имам още капсули) или да продължа и да вдигна още малко?

Декември си правих изследване на цинк и селен, беше ми казано, че са ок, но може би е добре да вдигна и тях малко. Също четох, че и за мъжете е добре – какви дози са ок и за двамата? Цинк - цитрат или хелат?
Ето това са ми изследванията от декември
цинк - 15.6 umol/l (реф.ст-сти 12-24)
селен – 729 nmol/l (реф.ст-сти 423-1123)

Много благодаря за отделеното време!
Здравей!
Хемоглобинът е добре, но желязото е ниско, то обаче се тълкува заедно с феритин, трансферин, ЖСК - добре е и те да се следят.
Правени ли са паузи преди изследванията?:
вит. Д - поне 10 дни
В12 - поне 20-30 дни
Ако не са:
вит. Д 2-3000МЕ/дн
В12 - 1000 мкг
ФК - по 800мкг.... и провери Хомоцистеина, защото ако е висок, това носи риск за бременността. Той се контролира от В12, В6, ФК
В12 и ФК трябва да са метилирани форми ... така по марки, нищо не ми говорят.
Цинк - 30мг, избери в който е добавен мед ... и цитрат и хелат стават... както и пиколинат, цинков метионин...
Селен - форма селенометионин, 100мкг.

# 691
  • Мнения: 207
Здравей, denis,
Скрит текст:
Благодаря ти огромната подкрепа и помощ към всички, имам нужда от съдействие“
на 40 г съм, първа бременност 2012 г успешна, макар и бебе с ниско тегло, втора бременност -  загуба в 36 г.с. миналото лято.  Оказа се, че имам мутации - хетерозигот - MTFHR 677, Tafi, b-fibrinogen, factor 13. Следващия месец стават осем месеца и мисля да опитаме отново.
Моля, за съдействие за следното: вчера си пуснах кръвни изследвания в Рамус, 2 месеца след като пия Д3 по 5000 единици, Б12 пия АФА водорасли, пия фолиева мета 400 мг; омега 3 на Mollers 2000 мг
резултатите ми са
хемоглобин - 136 (декември - 145) - реф.ст-сти 120-160
желязо - 10 (декември – 17, август - 13) - реф.ст-сти  6-26 – не съм пила конкретно за желязо
Д3 - 73 (декември - 37) - реф.ст-сти 20-100 - оптимални
Б12 - 493 (декември – 440, октомври - 320 ) - реф.ст-сти  187-883
фолиева киселина 8.7 (декември - 8.10) - реф.ст-сти 3.10-20.5

Желязото ми е паднало доста, фолиевата не се е увеличила особено. Взех си Билкова кръв за желязо, а за фолиевата мисля да взема - Natural Factors мета фолиева (има и Б12 в нея, 50мкг), както и може би Natural Factors мета Б12.
Предполагам фолиевата трябва да е по-висока стойност, въпреки че е в норма, но при евентуална бременност според мен трябва да е в горната граница, както и всичко останало.
Витамин Д как да продължа да пия – може би по 1000 или 2000 на ден или примерно 2 пъти седмичнопо 5000 (имам още капсули) или да продължа и да вдигна още малко?

Декември си правих изследване на цинк и селен, беше ми казано, че са ок, но може би е добре да вдигна и тях малко. Също четох, че и за мъжете е добре – какви дози са ок и за двамата? Цинк - цитрат или хелат?
Ето това са ми изследванията от декември
цинк - 15.6 umol/l (реф.ст-сти 12-24)
селен – 729 nmol/l (реф.ст-сти 423-1123)

Много благодаря за отделеното време!
Здравей!
Хемоглобинът е добре, но желязото е ниско, то обаче се тълкува заедно с феритин, трансферин, ЖСК - добре е и те да се следят.
Правени ли са паузи преди изследванията?:
вит. Д - поне 10 дни
В12 - поне 20-30 дни
Ако не са:
вит. Д 2-3000МЕ/дн
В12 - 1000 мкг
ФК - по 800мкг.... и провери Хомоцистеина, защото ако е висок, това носи риск за бременността. Той се контролира от В12, В6, ФК
В12 и ФК трябва да са метилирани форми ... така по марки, нищо не ми говорят.
Цинк - 30мг, избери в който е добавен мед ... и цитрат и хелат стават... както и пиколинат, цинков метионин...
Селен - форма селенометионин, 100мкг.

Не съм спирала витамини, защото планирам бременност скоро и не искам да падат.. така че ще спазя препоръките. Метилирани пия ФК и такава Б12 ще взема.
Хомоцистеин се чудех дали да пусна, ще пусна и него при следващо изследване
ЖСК също бях пуснала - 54.5 umol/l при реф.ст.47.00-77.00

# 692
  • Мнения: 1 715
Скрит текст:
Здравей, Денис,

Може ли помощ за времето на прием и отстоянието един от друг на витамините и добавките, които приемам.. Както и информация за кои от тях няма проблем да се приемат заедно; по кое време на деня е най-подходящо за всяко от тях или няма значение. Че се събраха доста и не съм сигурна че ги приемам правилно.

Планирам бременност и гоня следните стойности:


Това са моите резултати:
1. Б6 - 20  (реф.ст 5-30)
2. Хемоглобин - 144 (реф.ст 120-160)
3. Общ белтък - 79.30 (реф.ст 64.00-83.00)
4. Желязо - 16.58 нмол/л (реф.ст 6.60-34.00) - изследвано след започване на б12 и б6 от седмица, ако има значение
5. Б12 - 368 пмол/л (реф.ст 133-675)
6. ТСХ - 6.1
7. Йод - не съм изследвала все още
8. Вит Д - 72 нмол/л (реф.ст 50-120)
9. Б9 - 25.50 (реф.ст 10.40-42.40)

Как точно да организирам приема на:
-еутирокс - вдигнаха ми дозата от 0.25 на 0.5,
-вит Б6 -1 табл дневно https://sopharmacy.bg/bg/product/000000000010031470
- вит. Б9 - 1 ден 400/1 ден 800, за да в към 600 среднодневен прием по твой съвет по-рано https://sopharmacy.bg/bg/product/000000000010000660
-вит Б12 -
може ли да взимам по 2 табл от него, за да ускоря покачването? Ако да- заедно ли двете или на 2 пъти през деня https://sopharmacy.bg/bg/product/000000000010025182
-вит.Д (досега пиех вигантол, но от утре започвам този спрей https://www.marvi.bg/shop/betteryou-%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0% … 0-12-%D0%BC%D0%BB
- билкова кръв (за желязо и хемоглобин) - мисля да я приемам 2х30мл

Хомоцистеинът ми е висок също:8.5 и се чудех дали този продукт ще е полезен да подпомага приема на Б6 и Б12 и по-бързо да се свали: https://jarrow.bg/?product=tmg-crystals


Ако някой продукт не в подходящ или е добрe да добавя още нещо, ще съм благодарна на съвети

Може ли отг и на моя въпрос 🙏
Извинявай - не съм го видяла, писали сме почти успоредно.
ТСХ е висок, но е добре да провериш Т3, Т4, ТАТ и МАТ ( след като искаш да приемаш йод).
За йод е по-добре Келп ( вид водорасли, богати на йод).
Хемоглобинът не трябва да е над 160... до 150 е добре.
В12 до 700
Вит. Д около 100 е добре
ФК - 30-35 е добре

В6 - продуктът е хубав, по1 на ден е добре, след хранене
ФК е хубава, твоята схема е добра, , след хранене
В12 - продуктът е хубав, по 1 на ден, след хранене
Вит. Д -  3 впръсквания( 5000МЕ), след по-мазно хранене

Хомоцистеинът трябва да падне до 5.0
За Билковата кръв - Ок.
За TMG - В-тата са метилирани, нямаш нужда от него, но ако искаш го приемай.

Еутирокс - 8 часа интервал от вит.Д и Желязо
Еутирокс - 4 часа от други добавки

Всичко се приема след хранене... освен желязото

Благодаря! Билковата кръв съм я приемала супер грешно.... 😒 ще коригирам. ТМГ и Йод още не съм взела, но забелязвам че ми се появиха странни петна по зъбите... Възможно ли е някой от приеманите добавки да е причина - да ми свали калция или нещо друго да влияе така... Със сигурност досега не съм имала този проблем... Супер озадачена съм кой баланс наруших, че да се появят тъмни петна... Като прозрачни ми стоят на места зъбите Frowning

# 693
  • София
  • Мнения: 699
Привет отново и от мен, може ли отговор при възможност и честит празник!
Скрит текст:

Здравей Денис,
Би ли споделила мнението си за този продукт :
https://puremethylfolate.com/produkt/l-метилфолат-2-5мг-30-капсули/

Имам следната мутация MTHFR 1298 A>C хетерозиготен носител.

Бременна съм в 14гс и ще се консултирам с АГ също, часа е 19гс.

Към момента приемам :

jarrow Methyl folate 400 micrograms - 2 таблетки
Bio care b6 - 6 капки
B 12 methylcobalamin 500 mcg -  2 впръскване я в бузата
Tmg crystals Jarrow - 1 мерителна лъжичка
Витамин д garden of life 5000iu (125mcg) - 1 капсула, с мазна храна
Omega LR - 3 броя, с мазна храна
Провиотик 1 на ден след закуска

С хемоглобин 120, при взета проба без спиране на изброените добавки по-горе, ако е от значение. Обикновено съм между 105-115.
Може ли и твоето мнение , благодаря.

# 694
  • София
  • Мнения: 35 945
Привет отново и от мен, може ли отговор при възможност и честит празник!
Скрит текст:

Здравей Денис,
Би ли споделила мнението си за този продукт :
https://puremethylfolate.com/produkt/l-метилфолат-2-5мг-30-капсули/

Имам следната мутация MTHFR 1298 A>C хетерозиготен носител.

Бременна съм в 14гс и ще се консултирам с АГ също, часа е 19гс.

Към момента приемам :

jarrow Methyl folate 400 micrograms - 2 таблетки
Bio care b6 - 6 капки
B 12 methylcobalamin 500 mcg -  2 впръскване я в бузата
Tmg crystals Jarrow - 1 мерителна лъжичка
Витамин д garden of life 5000iu (125mcg) - 1 капсула, с мазна храна
Omega LR - 3 броя, с мазна храна
Провиотик 1 на ден след закуска

С хемоглобин 120, при взета проба без спиране на изброените добавки по-горе, ако е от значение. Обикновено съм между 105-115.
Може ли и твоето мнение , благодаря.
При бременност, е по-добре да се консултираш с лекаря си.
Освен това, без изследвания, не мога да вземам отношение по дозите, които приемаш.
Хемоглобинът е нисък, но трябва да се изследват серумните нива на желязото, феритина, ЖСК, трансферин... за да се прецени, каква доза е оптимална за теб.
При мутация MTHFR - се следят серумните нива на ФК, В12, В6 и Хомоцистеина и в зависимост от тях, се определят и дозите на тези елементи, за да може Хомоцистеина да се държи в граници, които не носят риск за бебето и бременността.
Същото се отнася и за вит. Д
За Омега 3 - трябва да се приема повече DHA, тя е важна за бебето и бременността... дозата е 1000мг/дн (DHA).
Пробиотик - 1 капс. нищо не ми говори - важни са щамовете, потенцията и т.н. ПроБ се приема вечер, 3-4 часа след по-лека вечеря, за да е почти на гладно, с вода, цялата дневна доза на един прием.

# 695
  • Мнения: 76
Здравейте,
Някоя от вас запозната ли е с тази добавка, и какви са ви наблюденията?


https://www.himalaya.bg/product/68/m2-ton-za-normalna-fertilna-sreda.html

# 696
  • Мнения: 486
Привет ! Heart Eyes
Какво мислите за витамините Актив Мама на Допелхертц за бъдещи майки?

Вашите партньори приемат ли някакъв вид витамини?

# 697
  • Мнения: 2 604
Аз имам въпрос и много се надявам на отговор: пуснах витамин Д, Б12, А и други, но понеже взимам фолиева киселина от 2 седмици отложих докато не се информирам:

колко дена преди изследването трябва да спра приема й, за да не се получат грешно завишени резултати?

# 698
  • София
  • Мнения: 3 412
10-12 дни не се приема, след което се пуска контрола

# 699
  • Мнения: 12
Здравейте,
На 41 г. съм с ИР и Хашимото (пия Еутирокс (0.25) и Глюкофаж XR - 500) Декември и януари МЦ не дойде. След консултация с АГ се установи малка киста. Лекарят ми изписа Primolut – nor за 10 дни и след спирането му цикълът ми се появи (през февруари). Отидох отново на лекар и се оказа, че кистата се е изчезнала, но този месец отново нямам цикъл. Лекарят ми каза да изчакам до 35 дни и ако не се появи да отида и да ми изпише отново лекарства. Не знам дали трябва да чакам и дали не е необходимо да направя консултация с някой друг АГ. В тази връзка, някой може ли да ми препоръча АГ специалист, който му е помогнал в това отношение. Според вас трябва ли да направя и някакви други излседвания освен на половите хормони след появата на цикъл.

# 700
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
Бих помолила Денис ако е възможно да коментира като форми и усвояемст тези два продукта, кой е по-добре да изберем.

https://revita.bg/shop/krebs-cycle-support-%D1%85-100-%D1%82%D0% … 1%82%D0%BA%D0%B8-


http://www.flp.bg/bg/P_Nature-Min_bg.htm

# 701
  • Мнения: 343
Вреден ли е приемът на 800мкг фолиева киселина? Част е от прахчетата, които пия два пъти дневно по препоръка на лекар, като във всяко саше има 2000мг мио-инозитол и 400мкг фолиева киселина. Със СПКЯ и ИР съм. Имах зацапване извън цикъла и се оказа че е заради полип, който лекувах шест месеца с Дуфастон и се намали значително, зацапване нямам вече от 5 месеца . Приемам и допълнително магнезий + Б комплекс (B1, B6, B12), цинк, хром, Омега 3 и Витекс. От инозитола ми спряха пробожданията в яйчниците около (предполагаемата) овулация и болките преди да ми дойде, удължи ми се лутеалната фаза. Приемам го сутрин и вечер 2 часа след кафе или 1 час преди хранене. Витекс сутрин веднага след ставане. Магнезий, цинк и хром заеднослед вечеря и Омега 3 по време на по-мазно хранене. Правилен ли е такъв прием?

# 702
  • София
  • Мнения: 35 945
Здравейте,
На 41 г. съм с ИР и Хашимото (пия Еутирокс (0.25) и Глюкофаж XR - 500) Декември и януари МЦ не дойде. След
Скрит текст:
консултация с АГ се установи малка киста. Лекарят ми изписа Primolut – nor за 10 дни и след спирането му цикълът ми се появи (през февруари). Отидох отново на лекар и се оказа, че кистата се е изчезнала, но този месец отново нямам цикъл. Лекарят ми каза да изчакам до 35 дни и ако не се появи да отида и да ми изпише отново лекарства. Не знам дали трябва да чакам и дали не е необходимо да направя консултация с някой друг АГ. В тази връзка, някой може ли да ми препоръча АГ специалист, който му е помогнал в това отношение. Според вас трябва ли да направя и някакви други излседвания освен на половите хормони след появата на цикъл.
Здравей!
Има тема за хормоните - на 1 стр. са посочени всички базови хормони, които трябва да се изследват. Те ще покажат къде е проблема.  За проблемите с МЦ, М. и О. си има причина и тя трябва да се търси и лекува.
Ще ти помогна с разчитането и ще ти посоча какъв специалист трябва да потърсиш.
След като имаш проблем с ЩЖ е добре да направиш и обременяване с глюкоза ( тест за ИР).


Бих помолила Денис ако е възможно да коментира като форми и усвояемст тези два продукта, кой е по-добре да изберем.

1. https://revita.bg/shop/krebs-cycle-support-%D1%85-100-%D1%82%D0% … 1%82%D0%BA%D0%B8-

2. http://www.flp.bg/bg/P_Nature-Min_bg.htm
1. не е хубав продукт, не всички форми са хубави, дозите са ниски
2. също не е хубав продукт - няма голяма полза от толкова ниски дози... селена е форма, която е токсична

# 703
  • Мнения: 1 259
Denis, каква форма на селен препоръчваш,който може да се ползва и при инвитро / предстои ми трансфер/ и от няколко месеца приемам по 50 мкг от този https://subra.bg/hranitelni-dobavki/solgar-selenium-100mcg-x-100-tabl.html, но видях че в горния пост си писала че е токсична ? В какви количества?

# 704
  • София
  • Мнения: 35 945
Вреден ли е приемът на 800мкг фолиева киселина? Част е от прахчетата, които пия два пъти дневно по
Скрит текст:
препоръка на лекар, като във всяко саше има 2000мг мио-инозитол и 400мкг фолиева киселина. Със СПКЯ и ИР съм. Имах зацапване извън цикъла и се оказа че е заради полип, който лекувах шест месеца с Дуфастон и се намали значително, зацапване нямам вече от 5 месеца . Приемам и допълнително магнезий + Б комплекс (B1, B6, B12), цинк, хром, Омега 3 и Витекс. От инозитола ми спряха пробожданията в яйчниците около (предполагаемата) овулация и болките преди да ми дойде, удължи ми се лутеалната фаза. Приемам го сутрин и вечер 2 часа след кафе или 1 час преди хранене. Витекс сутрин веднага след ставане. Магнезий, цинк и хром заеднослед вечеря и Омега 3 по време на по-мазно хранене. Правилен ли е такъв прием?
За ФК - вреден, не, но може да не ти е много от полза.
По-добре си вземи Инозитол на прах (2х2000мг) - излиза много по-изгодно и добави 400мкг метилирана ФК.
След като си с ИР - провери андрогените, те, заедно с по-високият Е2, който също е характерен за ИР, може да са причина за образуването на полипи, миоми и т.н... много е показателно това, че след като си приемала прогестин, полипа е намалял ... а това означава, че точно там е причината и по-лесно може да се контролира.
След като вече не приемаш прогестин, тези нива може след време отново да се повишат - прогестина, какъвто и да е той ( Дуфастон, Оргаметрил...) действа определено време ( потиска високите нива на андрогените... държи ги в нормални граница)... затова е прого важно и да има редовна О. с достатъчно кол-ва прогестерон.
И друго факт, който е в подкрепа на това, е че от Инозитола, има сравнително бързо ефект - той влияе ( нормализира) на андрогените.
За приема на добавките, които приемаш - става.
Може да включиш МВИглика, Вит.А, Е...


Denis, каква форма на селен препоръчваш,който може да се ползва и при инвитро / предстои ми трансфер/ и от няколко месеца приемам по 50 мкг от този https://subra.bg/hranitelni-dobavki/solgar-selenium-100mcg-x-100-tabl.html, но видях че в горния пост си писала че е токсична ? В какви количества?
Селен, форма, напр. селенометионин - като този, който посочваш.
За дозата - трябва да се проверят серумните нива, да се вземат под внимание някои заболявания - напр. проблем с ЩЖ, проблем с НбЖ и високи нива на андрогените и т.н. Това е начина да се определи оптималната за теб доза.
Доза 100мкг всеки ден напр. ... но след време трябва да се проверят серумните нива, защото ако се предозира става токсичен ( симптоми напр.  гадене, повръщане, косопад, проблем с ноктите, проблем с кръвосъсирването (разрежда кръвта), раздразнителност, дъх на чесън и метален вкус....)
И за да не важите думи от контекста на това, което споменах, напр. за кръвосъсирването - той е важен за кръвообращението и нормалното кръвосъсирване и затова, както дефицита, така и предозирането влияят негативно на тези функции и процеси. Същото е за косата, ноктите и т.н.
ПП.
Ако искате, да има повече ползи и за ЩЖ, добре е да се приема вечер

Последна редакция: нд, 07 мар 2021, 07:26 от denis.

Общи условия

Активация на акаунт