Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 704
  • 740
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 5 140
Денис, от няколко месеца пия Л-тироксин по 25мкг сутрин в 4,30. Искам да направя контрола на тсх. Трябва ли да приемам сутрешната доза в деня на изследването и кога?

# 661
  • София
  • Мнения: 36 178
Денис, от няколко месеца пия Л-тироксин по 25мкг сутрин в 4,30. Искам да направя контрола на тсх. Трябва ли да приемам сутрешната доза в деня на изследването и кога?
Само в деня на изследването не го приемаш ( може да го изпиеш по-късно, ако искаш).
Добре е да пускаш и трите: ТСХ, Т3 и Т4
( сутрин на гладно, без кафе, цигари и никакви медикаменти и добавки)

# 662
  • Мнения: 5 140
Много благодаря!

# 663
  • София
  • Мнения: 36 178
Честита нова година! Да сме здрави и спокойни!
Денис, какво ще кажеш за тези изследвания? Пуснати са на 4ти ден, че не намерих работеща лаборатория на 1ви януари.
Скрит текст:

а тези на 12ти ден от миналия цикъл.

Благодаря ти!
За много години!
Е2 е висок, но каква е причината, лекар (на УЗ) трябва да прецени - може да е ПКЯ, защото малко е висок ЛХ?!, или да има киста/ЗФ.
Другите са добре.
АМХ е супер, стига да не е повишен (фалшиво) от ПКЯ.

# 664
  • Мнения: 5
Здравейте, искам да помоля за помощ, тъй като днес ми излязоха изследванията на хормоните, но има време до следващия ми час при доктора, може ли да ми помогнете да ги разчета ?

# 665
  • София
  • Мнения: 36 178
Здравейте, искам да помоля за помощ, тъй като днес ми излязоха изследванията на хормоните, но има време до
Скрит текст:
следващия ми час при доктора, може ли да ми помогнете да ги разчета ?
Здравей!
ЛХ е доста висок, показва ПКЯ - трябва да те видят и на УЗ.
Пролактинът е висок, може причината да е високият ТСХ, ... който показва, че си с Хипофункция на ЩЖ.
Добре е да го провериш отново, заедно с Т3 и Т4, както и ТАТ и МАТ, ако не са изследвани.
ТСХ трябва да е под и около 2.0, а при опити и желание за бебе дори под и около 1,0.
Имаш ИР, но и КЗ  на гладно е висока, което не е добре.
Имаш сериозни отклонения, но те лесно могат да се коригират/контролират.
Трябва да се консултираш с Ендокринолог, трябва ти определен начин на хранене, спорт, добавки, медикамент ... и повече воля

# 666
  • Мнения: 5
Много благодаря за бързия отговор Simple Smile

# 667
  • Мнения: 2 958
Здравей, Денис! Искам да помоля за помощ и съвет. С диабет тип 2 съм, на терапия с хапчета Xigduo 5 mg/1000 mg, пия по 1 хапче сутрин и вечер. Напоследък захарта ми е висока и си пуснах инсулин на гладно, резултатът е 2.5 при референтни стойности от 0 до 15. Искам да попитам може ли хапчетата, които пия да го понижават? Решила съм да го изследвам и в друга лаборатория, но според теб трябва ли вечерта преди изследването да пия хапчето или не? И да попитам, според теб мога ли с нещо да покача нивото на инсулина? Пия и хром и цинк по 1 таблетка на ден. Благодаря ти предварително за отделеното време.

# 668
  • Мнения: 115
Здравей, Денис.
Може ли мнение на тези резултати?
Благодаря! Simple Smile

# 669
  • София
  • Мнения: 36 178
Здравей, Денис! Искам да помоля за помощ и съвет. С диабет тип 2 съм, на терапия с хапчета Xigduo 5 mg/1000
Скрит текст:
mg, пия по 1 хапче сутрин и вечер. Напоследък захарта ми е висока и си пуснах инсулин на гладно, резултатът е 2.5 при референтни стойности от 0 до 15. Искам да попитам може ли хапчетата, които пия да го понижават? Решила съм да го изследвам и в друга лаборатория, но според теб трябва ли вечерта преди изследването да пия хапчето или не? И да попитам, според теб мога ли с нещо да покача нивото на инсулина? Пия и хром и цинк по 1 таблетка на ден. Благодаря ти предварително за отделеното време.
Здравей!
Не мога да отговоря, по-добре се консултирай с лекаря си.
Ако КЗ е висока, а Инсулинът нисък, това показва че може да има проблем със синтеза на инсулин... може и храненето ти да не е правилно?!
По-ниският Инсулин не е проблем, но трябва КЗ да не е висока.
Xigduo съдържа: дапаглифлозин и метформин ... дапаглифлозина чисти излишната захар от тялото, метформинът инхибира  производството на глюкоза в черния дроб ... не мога да преценя, при теб какво се случва и респ. не мога да дам никакъв съвет?!


Здравей, Денис.
Скрит текст:
Може ли мнение на тези резултати?
Благодаря! Simple Smile
Здравей!
Имаш Хипофункция на ЩЖ - ТСХ е висок, а Т4 е нисък.
Консултирай се с Ендокринолог  ( от клиника по репр. медицина).

# 670
  • Мнения: 2 958
Благодаря за отговора, Денис. 🌹 Ендокриноложката ми иска да ме минава на инсулин заради ниския резултат и затова исках да чуя и твоето мнение. Ще го изследвам още веднъж за всеки случай.

# 671
  • София
  • Мнения: 36 178
Благодаря за отговора, Денис. 🌹 Ендокриноложката ми иска да ме минава на инсулин заради ниския резултат и затова исках да чуя и твоето мнение. Ще го изследвам още веднъж за всеки случай.
И аз това си помислих, но не посмях да го споделя ...  че от Диабет тип 2 (ИР) може да е станал Диабет тип 1.
Дано да е лабор. грешка ... задължително повтори изследването.
Може би, 4-5 дни, преди изследването,  не трябва да приемаш медикамента, но по-добре попитай лекаря си дали това е правилно или достатъчно.
Ще чакам да споделиш.

# 672
  • Мнения: 282
Здравей Денис.По твоя препоръка днес пуснах прогестерон и Е2 на 7 ден след О.Моля за коментар.Е2 е завишен.Какво означава?

# 673
  • Близко съм
  • Мнения: 832
За много години бъдете живи и здрави всички . А на теб Денис желая също много здраве и все така отзивчива и търпелива към нас.
 Въпросът ми е следният пия инофолик комби къъм края на месеца ми предстоят на пускам всичкии хормони профилактично и трябва ли да го спра или не заради изследванията и ако да откога, пия го от 6месеца по предписание.
Благодаря

# 674
  • Мнения: 73
Здравейте, може ли малко помощ за разчитане на резултатите ми.
С Хашимото съм, потвърдено преди 10 години и съм на терапия с Еутирокс.
Миналият месец (декември) на 21 ден от цикъла ми започна зацапване, прерастнало в кървене около 15 дни. Беше леко, необилно. Отидох на гинеколог, казаха ми, че това си е менструация (въпреки че изобщо не се усещаше така) защото лигавицата е много ниско и ми назначиха прикачените по-долу хормони. След резултата им посетих и ендокринолог, който не беше притеснен за стойностите на пролактина, но ми предложи да ги повторим. В хода на разговора ни се оказа и че не съм спазила правилото за почивка преди манипулацията.


Преди 3 дни ми дойде отново на 21 ден. За мен това не е обичайно (обикновено продължителността на цикъла ми е 33 дни), но този път усещането беше като менструация, т.е. симптомите, които винаги имам, а именно - разстройство в първия ден, си бяха на лице, както и кръвотечението е обичайното. Аз реших да повторя изследванията и днес, на 3 ден от менструален цикъл + да допълня някои.
В петък съм на преглед, но все пак ще се радвам да получа тълкуване. Знам, че съотношението между LH:FSH не е оптимално. Знам, че говори за поликистоза, но аз нямам такава симптоматика. Досега кисти не са се виждали, нямам повишено окосмяване. Виждам, че фолиевата киселина ми е адски ниска...


Общи условия

Активация на акаунт