Бакшиш при онлайн поръчки на храна

  • 9 249
  • 174
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Няма как разносвач на манджа, дето си е свирукал на дудук цял живот, да иска същия стандарт като на пилота. Всеки да си знае мястото.
Доста пъти са се давали примери, че това го работят студенти и ученици. Та цялото ти мнение е...  Преди 35 години по соца може да е било валидно, ама вече сме 2020, студентите и учениците работят. Е, освен глезанчетата, които ги издържат мама и тате и семейно философстват кой бил учил.
Пилотът си върши работата, но не спасява животи. Ако се наложи да спасява.... нещо е объркал - той или друг 'учил'.

Последна редакция: вт, 21 юли 2020, 09:22 от Анонимен

# 61
  • Мнения: 3 164
А защо така с лека ръка подценявате труда и нуждата на разносвачите?Не си мислете,че следват мечтата си от малки.Така описахте тези професии,все едно са утайката на обществото.Преди ИП бях поръчала от ФП.Платих онлайн,но дадох бакшиш.Знаете ли защо?Бях в приятелка и излязох на терасата да видя дали идва куриера и гледам как един го засича на светофара.Човекът спря рязко,докато стигна,започна да оглежда поръчаното и да ми се извинява предварително,ако има проблем.Е,как да не му даде човек бакшиш,като го наблюдавах сигурно 1 км колко внимателно кара и колко притеснен беше за цялостния вид на продуктите ми?

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 21:41 от Lunatichka92

# 62
  • Мнения: X
Аз не разбирам за какво е драмата (първо че всичко това е офтопик). Никой не е казал, че не заслужават бакшиш - лично аз написах, че в България се стараят да си заработят бакшиша и го получават.

Темата е Бихте ли дали допълнително бакшиш, ако в крайната сума за плащане е включен 3-4 лева бакшиш.

# 63
  • Мнения: 46 594
Не подценявам труда им, имам и близки с тази професия, не очакват друго, освен заплатите си. На учителката в детската градина също не подценявам труда, но и там не давам бакшиш.
Винаги се е знаело кой от редовните клиенти не дава бащшиш и не се бърза с неговите поръчки. Или никой не иска да ги поеме, или се возят последни. А до тогава поръчаното  е изстинало. После следва оплакване, че е чакал много, че храната не е вкусна...
Рядко поръчваме, обикновено от 3 места, винаги носят храната много преди срока, топла и вкусна.
Ако е студена и не е вкусна, връщам и си искам парите. Като върнат така няколко клиента, собственикът, ще потърси причината за загубата на клиенти.
Това обаче ми се е случвало само от нов ресторант, т.е. не са били предубедени, че не давам бакшиш.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 14:43 от Не се сърди, човече

# 64
  • Мнения: 1 788
Не подценяваме и омаловажаваме труда на никого.

Хората на МРЗ, които не работят с клиенти, от кого да искат бакшиш?
Ученици са на възраст под 18 години и е нелегално да работят.
Какви са тия ученици над 18 години?

В София колкото пъти някой ни е носил храна, толкова пъти е бил доста над студентска възраст.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 14:42 от Не се сърди, човече

# 65
  • Мнения: X
Учениците не завършват на 17 от поне 25 години. Това е поредното нещо, с което не си запозната.
Всеки над 16 може да работи. Поредното.
Може и под 16, но е сложно.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 14:55 от Анонимен

# 66
  • Другата България
  • Мнения: 37 741
Не подценяваме и омаловажаваме труда на никого.

Хората на МРЗ, които не работят с клиенти, от кого да искат бакшиш?
Ученици са на възраст под 18 години и е нелегално да работят.
Какви са тия ученици над 18 години?

В София колкото пъти някой ни е носил храна, толкова пъти е бил доста над студентска възраст.
Болднатото няма нищо общо с темата, не знам защо питаш в нея.
Ученици над 18 години има колкото искаш. Работят през ваканциите.
Що се отнася до София, както вече казах, тя не е България.
И това, че ти самата нещо не си виждала или не разбираш не означава, че то не съществува и не се е случило, не се случва.

# 67
  • Мнения: 447
Не е нелегално да работят ученици под 18 г.
Ученици над 18 г. също се срещат под път и над път.
Много грозни определения за хората, работещи в обслужването се развяват от някои потребители. Че и колко били учили, пък другите какво и колко били влагали...Не е нужно да се спият подобни обиди. Като искате да оправдаете сами себе си защо не искате да давате бакшиш поне не ползвайте позата "ми щото са мързеливи и не са учили...не са прокопсали в този живот". Грозно е това. Просто не давайте бакшиш и толкова.
В тази сфера е прието да се взима малка заплата, но да се разчита на бакшиши, колкото и да са малки. Така стоят нещата просто. Пък ако сега кажете - ми шефчето да се бръкне по-дълбоко - то шефчето ще си вдигне цените, за да плаща очакваното от обслужващия персонал. Едва ли пък така ще ви хареса повече.

# 68
  • Мнения: 1 788
Уважение за уважение. Няма пренебрежение, няма лошо отношение.
Щом ще ми бавят поръчката нарочно, ще ме записват в тефтерче кога съм дала и кога не бакшиш, щом ще смятат нещо допълнително за задължително и обещано, но не и да изискват по-адекватно заплащане от работодател, уважението някъде изчезва.

Общото с МРЗ е, че само горките доставчици работят на МРЗ и не им стигат париците и затова очакват бакшиш.
Хората на МРЗ, които не работят с клиенти, от кого да искат бакшиш?
Или на лелята, дето стои и разпределя колети, МРЗ ѝ стига напълно.
Или на миячката на чинии в кухнята, дето е на МРЗ, всичко ѝ е наред.
Или на жената в детската градина, или може би на учителката на МРЗ, всичко им е наред.

Галинор, по същата логика - свободна си да седнеш на бюро и да се лишиш от нервите, които ти носи чакането на бакшиш.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 14:59 от Не се сърди, човече

# 69
  • Мнения: X
На въпроса - ще дам в бъдеще. Просто не ми се е случило да платя поръчката предварително.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 16:14 от Анонимен

# 70
  • Мнения: X
Обикновено закръгляме сумата, за да не се налага да се ровим за железни пари.
Сега прочетох, че става въпрос за плащане он-лайн. В такъв случай плащам точната сума он-лайн, а останалото - по симпатия.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 16:23 от Анонимен

# 71
  • Мнения: 21 649
На мен всички са ми еднакви - носи и подава човека. След като съм си платила доставка, сметките ни са уредени.

# 72
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
Понеже се спомена чужбина, да кажа от личен опит. Работя в ресторант. Заплатата ми изобщо не е минималната, нито ме осигуряват на по- малко от 8 часа. Бакшиши вземаме между 30 и 60 евро на седмица, в зависимост от натоварването и хората, които работят. Да, делим бакшиша с кухненските работници, все пак и те са част от машината. На някого му харесва много храната, на друг- коктейла, на трети- усмивката на сервитьорката. Че има стиснати хора, е повече от ясно.
Юли и август работим предимно с местни туристи. Испанците са много стиснати! И точно тези месеци, когато има най- много работа, ние вземаме най- малко бакшиш.
За мен не е нормално за сметка от 150- 200 евро да не оставиш поне 2! Поне! Обикновено, когато вечеряме навън със семейството на сестра ми, се движим около тази сума. Бакшиш в порядъка на 5-8 евро винаги гледаме да оставим, често и над 10.
Радваме се много на англичаните, много са щедри. Руснаците- не. Скандинавците- умерено. Французи и италианци- по- скоро не.
Та в крайна сметка искам да кажа, че едни 250 евро на месец над заплатата ми идват добре. Но търча като замаяна по 8-10 часа дневно, нещо, което не правех, докато работех на бюро, без бакшиш.

# 73
  • Мнения: 1 788
Това е за ресторант. Там е по-различно. Темата е за доставка, която вече е платена предварително.
Иначе хората са различни (нации, характери, настроение, възможности, комбинация от всичко това). И не може да се очаква от всички еднакво и като обещано. Още повече да се претупват нещата или да се прави нещо лошо умишлено, само защото някой не е дал нещо, което не е задължително.

Ако в ресторанта бакшишът е регламентиран в менюто - става като примера в темата. И няма задължително да се дава още повече отгоре.

# 74
  • София
  • Мнения: 4 285
Поръчваме онлайн и при възможност плащаме онлайн. Много по-удобно е.
Когато няма отделна такса за доставка винаги приготвяме дребни за доставчика.
Питането ми е, когато има такса доставка, пак ли е обичайно даването на бакшиш?
Благодаря на писалите по темата. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт