Потребителски или ипотечен кредит...

  • 2 331
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 330
... за закупуване и ремонт на селска къща ?

Това ми е чуденката - 60 000 лв.
Това е макса за потребителски, като разглеждах. Не знам дали изобщо биха отпуснали ипотечен за такъв вид имот (в регулацията на селото е, не е вилна зона, има си всички документи за имота)?
Хамалогията с ипотечния е по-голяма - досега не съм теглила, но четох че има доста такси и е бавно като цяло.
Потребителския е с малко по-виска лихва, но не знам приблизително за тази сума дали не е по-добрия вариант?

Ако има някой опит ще съм благодарна да сподели Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 38 431
Ами аз лично съм фен на потребителския. След няколко години можете по-лесно да го преразгледате.

# 2
  • Мнения: 12 725
Аз бих взела ипотечен, заради по-малките лихви. А за хамалогията с документите - ами то с това се печелят пари, заради по-ниската лихва.
Вижте си и калкулатор на банката, ако не са ви казали точните суми за лихви и такси. Гледайте да получите пълните суми за такси. Също имайте предвид, че за ипотечния има такса за нотариус. За потребителския не знам, никога не съм взимала, не ги харесвам.

# 3
  • Мнения: 46 492
Никога не бих хвърлила излишни пари за потребителски.
Ипотечен е моят избор. Не стават бавно нещата.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 986
Сумата е доста голяма за потребителски кредит, трябва да имате сериозен доход, за да одобрят.
Обикновено практиката е да кандидатствате за максималния кредит, пък те после ще одобрят някаква по-малка сума, по тяхна преценка.
В тази връзка си преценете какви са шансовете за получаване на сумата в пълен размер и дали си струва да чакате одобрение. Това, в случай, че имате имот предвид и бързате със сделката.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 150
Ипотечен кредит зависи и от оценката на имота, селска къща за 60 хиляди лева според мен може да мине само ако е на 30-40 км от София. Вижте цените на сходни имоти и % финансиране, да не се окаже че няма дилема.

# 6
  • Мнения: 8 775
Ипотечен кредит се отпуска след като ви оценят имота и банката си премисли печалбите и рисковете от финансирането, вече не дават и 100% от оценката си, с други думи за, да ти дадат 60000лв, трябва имотът ти да има по-висока пазарна цена, да кажем 75000 лв.
Ако имотът ти не струва толкова, трябва да вземеш потребителски.
Може би зависи и за какво ще изпозвате парите - едно е да ги използвате за бизнес, а друго е за дейности, които ви носят само разходи. Едно е да си купиш машина за сладолед (бизнес), друго е да си купиш кола с цел повече екскурзии.

Разликата между потребителски и ипотечен са две най-важни: Потребителски- не залагаш имот, високи лихви и връщаш повече пари на банката. Ипотечен - залагаш имот, ниски лихви, връщаш по-малко на банката, но имаш риск да изгубиш имота.

# 7
  • Мнения: 10 330
Ипотечен кредит зависи и от оценката на имота, селска къща за 60 хиляди лева според мен може да мине само ако е на 30-40 км от София.
На 15 от Пловдив е Simple Smile

с други думи за, да ти дадат 60000лв, трябва имотът ти да има по-висока пазарна цена, да кажем 75000 лв.

Може би зависи и за какво ще изпозвате парите -
Да, повече е от 75 дори...
За закупуване на имота ще ги ползвам Simple Smile За това е темата де... Не за машина за сладолед Simple Smile

За потребителския ми искат такса 600 лв за разглеждане на документите?!? Това с малки буквичи сега го видях - навсякъде ли е така? Ами ако не ме одобрят какво - дала съм им 600 лв ей така за кеф?
Имам доход за докажа, това не е проблем.. даже в същата банка. Ама за да си видят собствените справки да им дам 600 лв нещо не ми се връзва..

# 8
  • София
  • Мнения: 7 986
Това за фирмен кредит ли е? Такава такса за потребителски кредит за ФЛ е безумна.

# 9
  • Мнения: 10 330
ФЛ, нищо фирмено нямам.
Така ми излиза на калкулатора (ЦКБ).

# 10
  • София
  • Мнения: 7 986
Таксата е абсурдно висока. Пробвай и на място в офис, но ако е тази такса, това е кожодерство.

# 11
  • Мнения: 8 775
Щом ще купуваш къщата,  тогава си си за ипотечен, няма какво да го мислиш.
Такса 600 лева е безумство! Къде ги намираш такива, би трябвало да е безплатно разглеждането на документи. Изчакай, ще се променят нещата, няма да могат да цицат пари, ми нали банката има интерес да ви разгледа документите! Аз живея в чужбина,  безплатно е, банките се борят за клиенти и не могат да си позвоят да ги отблъскват.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 668
Малко късно, но ако ще ликвиридираш кредита за  няколко години, потребителски вероятно е по-добре.
Трябва да си сметнеш.
Почти съм сигурен, таксата е при одобрение. Последно на пощенска бяха такива условията. Грубо около 1% от сумата. Това е положението. При ипотечен ще има повече такси. Не знам при вписване на ипотеката колко ще са. Отделно време и нерви, което струва пари. Такса за оценка на имота, развеждане на оценителя.
Накрая, лихвата ти е почти сравнима с ипотечната. Ако съпоставиш 20г на едното, и 3-4г на другото, разликата се вижда и без подробна сметка. И аз много се скръндзих за потребителски, но за 1я банката ме изнуди.
После пък ме изнуди да го погася с ипотечен. После пак взех потреб, пак го погасих с ипотечен. Сега отново взех потреб, и пак ще го погасявам с ипотечен след 1-2 г. А след 2+г ще взимам пак потребителски.
Тъй че, случаи всякакви. Хубаво е сам да си правиш сметката. Тъй че 1 я път боли повече. После се свиква.

# 13
  • Мнения: 10 330
Потребителски ще е ... За момента от Прокредит ми предлагат най-приемливи условия - 30000 за 5г. по 550 лв/месец.
т.е. 3000 лв реално отгоре се връщат.
60 решихме, че звучи твърде много Simple Smile та засега май така ще е...

# 14
  • София
  • Мнения: 9 911
Каква е максималната сума която може да се отпусне с потр. кредит (предполагам с поне 1-2 поръчителя)?
 И при какви условия (и размер) може да минеш без поръчител (не се сещам за някой извън семействово, който да се хване на това хоро).  Говорим за над 10 - 15 000.

ПП> Днес бях в цкб за да си разблокирам картата... и попитах колко са лихвите...
Защо на държ. служители не изискват поръчители и дават на по ниски проценти (4,5-5,5)? Това не е ли наказуема дискриминация?
Защо от стратегическите сектори не са с преференции, а чиновниците са?! Стандартните са 6.3%.
Защо нямат привилегии редовните клиенти (имаме кредит там)?
И в другите ли банки е така? Не съм говорил с баш инспектор, но ако за 10-20 к (при положение че съм изряден при тях) - ме накарат да търся двама поръчители ще им се изсмея в лицето.

Общи условия

Активация на акаунт