Длъжно ли е педито по ЗК да идва в къщи при болест?

  • 3 777
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 045
Ще плащаме, аз все си плащам, ама защо плащам здравни осигуровки се чудя и защо тези "лекари", като искат да им се плаща на ръка не минат изцяло към частния сектор, а работят със  Здравната каса.

# 16
  • Мнения: 8 585
Работят със здравната каса, защото всички искат "безплатно".
И не може да има шанс за честен частно практикуващ. Никой не се интересува от качеството-само от "безплатното'.
Докато това не се разбере, там свястен общ педиатър няма да остане.
Намеците за "хуманност" са двулични, щом като под това се подразбира пълното унижение на един за сметка на друг.

Но щом като се "опре" до колегата М. или М. (например), никой не пита има ли договор със Здравната каса или не. Там може, иначе-не. Как така?

Не става въпрос само за плащане кеш, може и застраховката да плати.
Здравните застраховки в Европейските страни са около 1200 Е на 6 месеца (пенсионни и здравни). Е, в Дания и Норвегия може да са и по-високи, отчитайки че подоходният данък там може да е и около 45%-48%.

Здравната каса е мит-поне в този си вариант. Всеки имащ деца съзнава и носи отговорността да им осигури добра помощ. Някой страни са го решили с държавното си здравеопазване. Други с комбинирано държавно-частно. Има начини. Но не обществено двуличие и двойни стандарти. Нито пък и изнудване, профанщина и трикове.

# 17
  • Мнения: 408
Аз като си платих и отидох на платен прием да не би да получих по-качествено обслужване Naughty Прегледа ни, изписа ни лекарства, взе ни парите и си "изми" ръцете. Моите уважения към професията, но защо повечето лекари/а и учители/ си избират такава трудна професия и после не я упражняват от сърце.

# 18
  • София
  • Мнения: 323
По въпроса, да длъжно е. А по отношение на разните забележки за цената на лекарския труд, та то и ние в България си плащаме. Терминът здравна застраховка и терминът здравна осигуровка се припокриват от гледна точка на ЗЗО. И как да платя 200 Е на месец здравна застраховка както е в европа, с моите 200 лева заплата/ или 100 Е/, ако не е тайна. И за какво ще ми е тази здр.застраховка, като трябва да умирам от глад и студ. Нека, като ще обсъждаме заплащането на лекарския труд, да обсъдим и заплащането на моя труд. Той също струва нещо и ти Бърди, също имаш нужда от благата, които аз произвеждам. Когато моята заплата стане поне близка до твоята, тогава ми кажи какво е правото ти да искаш от мен съответното заплащане. До тогава, 12-те лева, които плащам за лекар всеки месец, ще считам, че са достатъчни и ще очаквам да си получа заслужената и платена лекарска помощ. Ако ли не , ще пиша жалби и ще съдя, защото живея в България и тук средната заплата е 250 лв. Следователно на педиатъра ми заплатата, логично, не може да бъде 5000 лв/ 2500 Е/ Съгласи се, че мерим с много различен аршин.

# 19
  • Мнения: 1 383
Тази зима, при -20 градуса, нашата докторка обикаляше пеш пациентите си бебета, които е ясно, че няма как да отидат до кабинета във виелицата. Предложих и да я вземем с кола, знам законите, но не мисля, че са коректни спрямо лекарите. Тя категорично отказа. Възхищавам и се, макар и в недоумение...

# 20
  • Мнения: 8 585
"Моите уважения към професията, но защо повечето лекари/а и учители/ си избират такава трудна професия и после не я упражняват от сърце."
А Вие защо не упражнявате Вашата "от сърце"? да Ви давам заплата веднъж на 3 месеца-така, "от сърце"...

Трябва да престанем с това двуличие и двойни стандарти.
Въпросът не е да се плащат 200Е застраховки.

# 21
  • София
  • Мнения: 323
Тази зима, при -20 градуса, нашата докторка обикаляше пеш пациентите си бебета, които е ясно, че няма как да отидат до кабинета във виелицата. Предложих и да я вземем с кола, знам законите, но не мисля, че са коректни спрямо лекарите. Тя категорично отказа. Възхищавам и се, макар и в недоумение...
Радвам се, че има и такива лекари. Моята пък категорично отказа домашни посещения при всички случаи, предварително, с уговорка. Не че не я уважавам и не ценя знанията и уменията и, просто знам че не мога да разчитам на нея. И за това си викам частен лекар, на когото обаче мога да се доверя.

# 22
  • Мнения: 8 585
"Радвам се, че има и такива лекари. Моята пък категорично отказа домашни посещения при всички случаи, предварително, с уговорка. Не че не я уважавам и не ценя знанията и уменията и, просто знам че не мога да разчитам на нея. И за това си викам частен лекар, на когото обаче мога да се доверя."

->>Това говори много лошо за Вас като човек. Аз лично никога не бих работил с Вас.
Вие имате двойни стандарти и зад гърба на един си се съветвате тайно с друг. Е, това никой и никъде не би го търпял. Ако не искате да посещавате един специалист-моля, не го посещавайте. Но не по този начин-когато ни изнася при този, когато не ни изнася-при друг.
Отделен е въпроса дали оценката на един специалист се базира само на това дали прави домашни визити...

Първото, което научава един човек заселил се навън, е да бъде морален. Тъжно е от вашите постове да установявам че една част (надявам се малка част) от нас в Бг са загубили всякаква представа за морал и етичност.

В друга обстановка никой не би търпял Вашето обидно, неморално, и да кажем направо, йезуитско поведение. Вашата "радост" е за това че сте се "уредили" на чужд гръб, използвайки и  лъжейки.

Опитите Ви да ни "продадете" Вашето разбиране за "Хипократовата клетва" едва ли ще успее. Благодаря, аз няма да си взема...

Последна редакция: пт, 01 сеп 2006, 19:36 от Birdie

# 23
  • Мнения: 3 777
Интересно, ако едно ДжиПи, има 1000 пациента в София от всички квартали и само за един ден 50 се тръшнат тежко болни, първо физически как ще ги обиколи.
Второ кой ще плати разходите.
Трето - физически възможно ли е да обиколи 50 човека в цяла София
и последно от мен, кой ще и преглежда пациентите дошли в кабинета?

Изисквайте адекватни неща и ще получавате адекватни реакции и обслужване.

Вече не ме учудва защо сте недоволни от педиатрите си.

# 24
  • Мнения: 826
ДЛЪЖНА Е!!!
В НРД  2006г. е записано, че при невъзможност пациента да отиде до амбулаторията на ОПЛ той трябва да осъществи домашно посещение. Ако не дойде -  подлежи на санкция за неотзоваване на домашно посещение! Децата до 18 г. не заплащат потребителска такса. Как ще дойде лекаря у вас си е негов проблем. Вие не сте длъжни да заплащате за такси, нито да го вземате с автомобил.

Какво зна4и длъжна е?
 Задлъжена е да  заплати за превоза от собствения си джоб?
Или да остави 20 пациенти 4акащи пред кабинета,за да отиде на домашно посещение?
И какво се разбира под невъзможност на пациента да отиде  на преглед? Shocked
Изобщо нещата в БГ скоро няма да се променят,заради ей такова мислене........ След като на лекарите  се гледа като на слуги............
Тъжно,много тъжно....................... Sick

# 25
  • Мнения: 8 585
Аз лично много обичам домашните посещения, независимо че за една възрастова група е по-трудно да се преглеждат децата в къщи, отколкото в кабинета. И плащам сам транспорта си (включвайки го в цената на визитата). Но е ясно че когато съм в кабинета, не мога да правя визити по домовете просто защото дошлите в кабинета не могат да бъдат пренебрегнати.

Нещата в Бг са много тъжни все още. Никой свястен педиатър не би се съгласил да работи в тези условия. Никой не е длъжен да мизерства цял живот, защото някой друг иска да живее на неговият гръб.

# 26
  • Мнения: 3 914
"Радвам се, че има и такива лекари. Моята пък категорично отказа домашни посещения при всички случаи, предварително, с уговорка. Не че не я уважавам и не ценя знанията и уменията и, просто знам че не мога да разчитам на нея. И за това си викам частен лекар, на когото обаче мога да се доверя."

->>Това говори много лошо за Вас като човек. Аз лично никога не бих работил с Вас.
Вие имате двойни стандарти и зад гърба на един си се съветвате тайно с друг. Е, това никой и никъде не би го търпял. Ако не искате да посещавате един специалист-моля, не го посещавайте. Но не по този начин-когато ни изнася при този, когато не ни изнася-при друг.
Отделен е въпроса дали оценката на един специалист се базира само на това дали прави домашни визити...

Първото, което научава един човек заселил се навън, е да бъде морален. Тъжно е от вашите постове да установявам че една част (надявам се малка част) от нас в Бг са загубили всякаква представа за морал и етичност.

В друга обстановка никой не би търпял Вашето обидно, неморално, и да кажем направо, йезуитско поведение. Вашата "радост" е за това че сте се "уредили" на чужд гръб, използвайки и  лъжейки.

Опитите Ви да ни "продадете" Вашето разбиране за "Хипократовата клетва" едва ли ще успее. Благодаря, аз няма да си взема...
Аз нещо не мога да те разбера, първо казваш че педиатъра не е длъжен да посещава пациента ,добре, но ако детето през нощтта се влоши ,ти какво ще направиш ,няма ли да извикаш някого ,пък било то и платен частен лекар? За какъв морал говориш,такъв тук сред лекарите просто липсва,и ако се опиташ да ме опровергаеш,недей, аз съм една от тези които са препатили от лекари извън допустимото,дотолкова че вече детето ми се лекува в чужбина.Ще говориш за морал ? Защо тогава когато лекар сгреши ,не признае вината си, а да ще съсипе кариерата си ,а за съсипания детски живот кой го е грижа.Знаеш ли как разбирам аз Хипократовата клетва- помогни на болния със знанията си като направиш живота му безболезнен и добър ,но не защото ти плаща ,а защото уважаваш човешкия живот.Далеч съм от мисълта ,че трябва да работите безплатно ,но затова си има държавна политика и ние всички чинно си плащаме осигуровките и данъците ,но не получаваме нищо в замяна,поне уважение от вас лекарите,защото някой от нас също имат титли пред името си ,но когато става дума за здравето на децата ни това е без значение.Тъй че моля те купи си от моето разбиране за Хипократова клетва-ДАВАМ ТИ Я БЕЗПЛАТНО

# 27
  • Мнения: 8 585
@Viki i mama

Избери си лекар, който прави домашни посещения, когато може. Не избирай само безплатното-имай критерии за избора. Да имаш дете е отговорност, и не можеш да я прехвърляш на другите, искайки всички те да работят безплатно за теб. Останалото са общи спекулации извън темата, разчитащо на наивна аудитория. Навън можете да заплатите, но една визита от 10-20 лв веднъж, или два пъти в месец-не можете. Добър морал, няма що. Където мине-мине. Да, но наивните свършиха вече.
Понятието "морал" се отнася и до теб-ти искаш да ти плащат редовно заплатата, но отричаш на другите правото да бъдат заплатени за труда си.
Медицината е скъпа услуга-била е, и винаги ще бъде скъпа. И лекарите ще се плащат с пъти повече от редица други професии.
Имай реални очаквания и не искай другите да работят безплатно за теб...

# 28
  • Мнения: 3 537
Е добре де.На вратата на нашата педиатърка има определени часове,предимно след два часа/защото тя работи от 9 до 2/,в които има домашни посещения.Не знам кой поема разходите по пътя обаче. newsm78
Аз лично не съм я викала у дома,но често и звъня вечер на домашния телефон. BlushОбаче тя е много пекана и винаги казва,ако има нещо да и звъня.
Като ме изписаха от родилното,след два часа беше в къщи,за да направи преглед на бебето и да ми даде напътствия.Но пък тя живее почти до нас.
Но няма да забравя по-миналата нова година,когато всички лекари работеха до обяд и аз в последния момент се обадих на нашата,че детето цялото гори и повръща.Тя каза,че тъкмо си тръгвала,но ще ме изчака.Когато отидох в поликлиниката,освен пазача и две лекарки,които си тръгваха вече и мърмореха как не са могли да си приготвят баниците за Нова година,беше останала само нашата докторка-усмихната и ведра.Веднага ми честити Новата година,прегледа спокойно бебо и двете заедно напуснахме поликлиниката.Как да не я харесвам тази жена! Hug

# 29
  • Мнения: 8 585
Съгласен... няма спор за това.
Тук частните педиатри работят 24 часа/365 дена. Освен лятната отпуска.
Приблизително 09-14 и 17.30-21.30.
В останалите часове извън тези ходим по домовете, разбира се.
Някои и сутрин работят само домашни визити...и не отварят кабинета.
Други пък изобщо не правят домашни визити-виждаш, мислиш и избираш.
Свободен пазар на услуги е.

Общи условия

Активация на акаунт