Вярно ли е?

  • 3 184
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 076
Във фармацията може и да има само едно-две упражнения на труп, но в медицината е съвсем друго.
Там дисецирането и отпрепарирането на труп през първите две години от следването е няколко пъти седмично (докато трае двугодишния цикъл по анатомия). Започва се с крайници - ръце и крака, не с цели трупове. Идва групата (обикновено са по 6-8човека) и си вади техния крайник от “казана” и започва да работи по него. Мускули, фасции, артерии, вени, нерви. После започва работата на цял труп.
По мое време беше голяма радост всеки две групи да имат по един общ труп, понеже бяха дефицит. Асистентите по анатомия изпитват студентите пак там, на труповете - кое какво е и как е, къде минава, какво прави и т.н. Всеки студент си носи лични скалпел, пинсета и ръкавици, за да може да работи.
Наистина най-гадното от всичко е миризмата на формалин. Но и с нея се претръпва. Както и с гледките. Имах колеги, ядяха принцеси от лафката долу, набързо, докато дойде асистента, почти всеки път преди упражнение.

Който в гнуслив или му става зле от трупове, кръв, неприятни гледки, ще види голям зор с медицината. 🙂

# 16
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 015
За това се отказах да уча медицина-изпитвам ужас от кръв и игли,камо ли от трупове,иначе бях отличничка по биология и химията ми вървеше,но се насочих към историята...Не е за всеки това, особено за свръхчувствителни като мен...А синът ми иска да става ветеринар...

# 17
  • Мнения: 12 752
Те и ветеринарите с рязане си имат работа, за по-стряскащи се хора доста травмиращо, но те не се и захващат.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Дъщерята на приятелка е вече 6 курс, но от майката знам, че едно от първите им упражнения е било в моргата. Или както казва приятелката ми - „да ги хвърлят в дълбокото и да си правят сметка могат или не могат, да го работят това“.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Във ветеринарната медицина ни започнаха "нежно" само с кости и чак втория-третия месец с натопените във формалин чудесии.

# 20
  • Мнения: 5 820
Като учите медицина, няма как да не само да виждате, но и да се упражнявате върху трупове. Как тогава ще научите къде точно се намират органите и другите части от тялото?. Ако не можете да понесете гледката и миризмата на трупове, то тогава медицината не е за Вас. Не всеки може да понесе тази гледка и миризма.

Общи условия

Активация на акаунт