Искам да уча медицина

  • 4 462
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Не е госпожа, господин е Simple Smile
Да е жив и здрав човека.

# 16
  • Мнения: 60
Наизустяването, колкото и да изглежда нелепо е необходимо, защото се изучават предмети като анатомия и физиология, в които няма как да развиваш свободни съчинения, а трябва наизуст да се знаят процесите, костиците и т.н.
За съжаления не знам как да убедиш майка си, че са ти необходими уроци по химия. Може би трябва да и кажеш, че става въпрос за твоето бъдеще и всяка инвестиция в него ще си струва след време.

# 17
  • Мнения: 51
Не искам да споря за наизустяването на материала за МУ София. Причините са, че сега ще говоря за неща преди 20 години и не много за МУ София.
Когато аз кандидатствах на изпита в МУ София имах оценка 4 /ниска и недостатъчна, но без това не ми беше целта хуманна медицина, там само се пробвах, заради чужди амбиции/. Причината за тази оценка не беше не наизустен материал /никога не съм го наизустявала/. Причината беше, че не ми стигна времето, защото имаше тест, който ми отне 40 минути да реша, но беше с определено време 1.5 часа и така ми останаха само 3,5 часа за темите, което се оказа, че на мен ми е малко.
Със същите знания в Лесотехническия университет за 5 часа имах оценка 5,88, а в Стара Загора на изпит по биология, който беше същия, който е за медицински факултет /аз кандидатствах ветеринарна медицина/ имах 5,58.
За себе си вярвам, че наизустяването на учебника е начин за учители, които не се справят добре или извинение за ученици, които не са били приети. Подготвяхме се всички изцяло в клас при един от най-добрите учители по биология в страната по онова време. Никога не ни е карал да наизустяваме учебника или да разработваме теми. Съучениците ми, които желаеха да учат медицина бяха приети и станаха лекари. Аз бях приета и в двата факултета за ветеринарна медицина, което беше моето желание.
Твоят отзив ми носи много щастие и някак ме изпълва с надежда, защото никак не ми се иска просто да наизустявам тонове информация. Най-вероятно от страх да не се проваля и аз ще подходя със зубренето(дума,която ненавиждам). Особено ако ми се запази интереса към хирургия, със сигурност ще трябва да съм изяла учебниците с кориците, да съм ги по върнала и да съм изяла втори път(извинявам се ако съм погнусила някой) 💕

# 18
  • Мнения: 51
Браво на госпожата ти. Благодарение на такава госпожа така и не разбрах за какво се ходи на уроци ,като ме приеха в МУ.Няма какво да се притесняваш от нови , стари програми помагал съм с Химията на доста хора след мен и никога не е Имало някакви проблеми,просто защото си правилен начин за решение и описване на дадена задача и едвали ще измислят нещо ново.Може малко материал да махнат добавят и това ще е.
За да победиш майка си за уроци.просто й покажи какво представлява една задача по химия - със всички екстри механизми , обяснения и преходи.Да се опита да намери поне една тема из учебниците
Иначе браво ,че си се нахъсала и искаш да учиш в МУ.
Аз благодаря, че така ми действате мотивиращо и амбициращо💗

# 19
  • Мнения: 51
Наизустяването, колкото и да изглежда нелепо е необходимо, защото се изучават предмети като анатомия и физиология, в които няма как да развиваш свободни съчинения, а трябва наизуст да се знаят процесите, костиците и т.н.
За съжаления не знам как да убедиш майка си, че са ти необходими уроци по химия. Може би трябва да и кажеш, че става въпрос за твоето бъдеще и всяка инвестиция в него ще си струва след време.
Тя е адвокат по професия, ще проведем някой друг дебат и ще използвам най-умразната реплика за един родител "ама майката на Марийка я пуска на уроци, даже по 3 пъти в седмицата и то не само по химия, а и по биология". Ще разчитам на отзивите на други родители и нейни познати и приятелки. И ще приема факта, че няма как без да се учи на изуст 💕

# 20
  • Мнения: 246
Наизустяването, колкото и да изглежда нелепо е необходимо, защото се изучават предмети като анатомия и физиология, в които няма как да развиваш свободни съчинения, а трябва наизуст да се знаят процесите, костиците и т.н.
За съжаления не знам как да убедиш майка си, че са ти необходими уроци по химия. Може би трябва да и кажеш, че става въпрос за твоето бъдеще и всяка инвестиция в него ще си струва след време.
Тя е адвокат по професия, ще проведем някой друг дебат и ще използвам най-умразната реплика за един родител "ама майката на Марийка я пуска на уроци, даже по 3 пъти в седмицата и то не само по химия, а и по биология". Ще разчитам на отзивите на други родители и нейни познати и приятелки. И ще приема факта, че няма как без да се учи на изуст 💕
Ами защити тезата си пред майка си. Свидетели можеш да намериш из между някой познат лекар.зъблекар фармацевт а от кварталната аптека.доказателства от разни форуми ,как се тръгва от 10 клас на уроци,към Му-София има кариерен център-да пита и там.

# 21
  • Мнения: 51
Здравей, и двете ми деца учат медицина в МУ София. По биология сами се подготвяха, като наизустяваха буквално учебниците по биология по  които трябва да се готвиш за биологията. По химия обаче ще ти трябва учител, добър учител, който да е запознат с изискванията на университета относно изпита по химия. Моите момичета започнаха да ходят на уроци по химия от 11 клас т.е две години. Когато сериозно учиш и си следваш правилата ще те приемат. Вярно е че има много кандидати, но влизането не е толкова трудно. Миналата година в класа на моята малка дъщеря приеха 12 човека медицина, но бяха много силен клас. Учи както на теб ти е удобно, но по биология трябва наизустяване/специално за МУ София/, а по химия разбиране и логика съчетана с правилата, по които се решават задачите. Успех!
Също би ми било интересно горе-долу колко ви е струвало (уроци за подготовка, семестри, учебници, общежитие...)

# 22
  • Мнения: 60
Също би ми било интересно горе-долу колко ви е струвало (уроци за подготовка, семестри, учебници, общежитие...)
Уроците по химия бяха 650 лв. на година на едно дете, като ходиха два пъти седмично. Има си определени сборници за всеки университет, не знам обаче кои. Учебниците по биология са също различни за различните университети. Съветвам те, ако искаш да кандидатстваш медицина си избери само определен университет и се готви по техните критерии и учебници, защото всеки университет има различни изисквания. Винаги съм се чудела на децата, които обикалят от университет до университет като изминават сумати километри с надежда да влезнат някъде.. Това е огромен стрес и за родителите, и за самите деца. Моите си бяха избрали МУ София и само за него се готвеха. Влезнаха без проблем и нямаше голям стрес, защото не се разкатаваха наляво-надясно. После следва подаване на молба за класиране в общежитие. Там, колкото ти е по-висок бала, толкова по-голям шанс имаш да се класираш за общежитие от ремонтираните. Наемите са в порядъка от 70-80 лв с всички консумативи. Дано да съм ти полезна. За друго не мога да се сетя.

# 23
  • Мнения: 15
Всички около мен пишеха теми, като теб от различни източници /тогава не беше в интернет/ и съответно подчертаваха по учебници, преписваха и т.н. Леля ми беше учител и учителите също често твърдяха/твърдят, че това е начина. Особено за чуждите езици. Караха ни да преписваме думите по ... не знам колко пъти.
Един ден открих, че го правя просто механично, за да са доволни учителите, за да им покажа например тази тетрадка пълна с изписани думи или някакви си теми и нищичко не запомнях.
Открих моя начин някъде вече в университета и той е "просто вземи нещото и го прочети". Често в университета няма време за подчертаваници и теми и глупости. Не си хаби времето прочети всичко поне веднъж и това е минимум 3 /взет изпит/, ако имаш време прочети го 2-3-5 пъти. Дълго време мои колеги ми се чудеха и ми казваха, че това е странен начин, който при тях не работи и се придържаха към подчертаване и писане на извадки. Навярно всеки си има начин.
Никога не съм искала музика или други разсейващи неща да звучат, пречат ми.
Най-отвратителен е начина "разкажи ми урока". Лудо е, че това се практикува и от хора на по над 20 години - четат на глас или разказват на глас. Това е вбесяващо.

Защо да е лудост??? Както казваш, всеки си има свой начин! И аз си чета и разказвам на глас, защото така ми е по-удобно... може би и за в бъдеще ще е така. Не всеки може да разчита само на прочит или препрочитане на нещо и то когато става въпрос за КСИ. Всеки е свикнал по-различен начин да учи.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Когато си в общежитие е меко казано странно и пречещо за останалите. Аз бях в апартамент с още 5 човека и никой не учеше по този начин. Една лятна сесия имахме съседка, която очевидно си беше сама в апартамента и не знам четеше ли или разказваше на глас, но се чуваше у нас и си беше неприятно.

# 25
  • Мнения: 15
Когато си в общежитие е меко казано странно и пречещо за останалите. Аз бях в апартамент с още 5 човека и никой не учеше по този начин. Една лятна сесия имахме съседка, която очевидно си беше сама в апартамента и не знам четеше ли или разказваше на глас, но се чуваше у нас и си беше неприятно.

Да, така си е. За общежитие или апартамент наистина ще е много дразнещо! И мен ме дразни, ако някой чете докато и аз чета (наум). Дразнещо е. Не се сещах за това как студентите са се справяли когато са били в общежитие или апартамент с още хора. Дано си се справял/а или да се справяш с това. Пожелавам ти късмет!!!

# 26
  • Мнения: 363
Започваш от целия масив информация, който понякога изглежда отвратително, знам.
Препрочиташ го на няколко пъти, докато се запознаеш напълно с текста. Първите два пъти не се старай да запомняш, просто остави мозъка ти да се запознае с масива на спокойствие.
След това започваш да четеш изречение по изречение с разбиране, т.е накрая си задаваш въпроса "каква информация ми донесе това изречение". На мен лично ми помага да обръщам мястото на подлога и сказуемото, да сливам изреченията от прости съобщителни в сложни, да се заигравам с думите, да ги доукрасявам, общо взето всичко, което да ми вкара асоциации с дадена информация в главата.

Не съм подчертавала с цветни маркери, лигаво и разконцентрирващо е. Остави я естетиката. Аз направо задрасквах ненужните филъри и сега учебниците ми са леш.
Използвай мнемоники за латинския или където и да ти се случи да имаш а bunch оf имена
Примерно карпалните кости:
Some – Scaphoid.
Lovers – Lunate.
Try – Triquetrum.
Positions – Pisiform.
That – Trapezium.
They – Trapezoid.
Can't – Capitate.
Handle – Hamate.

# 27
  • Мнения: 2 588
Уроците по химия са необходимост, факт е. Аз кандидатствах само една година медицина, много малко не ми стигна, защото имах оценки под 5,50 в дипломата по биология и химия. Иначе със самите изпити се справих доста добре.
Ще коментирам и горния пост с примера с карпалните кости. Така не се учи анатомия. Всичко е зубрене на латински, не си правите аналогии. Отделно не всички термини имат превод на български и буквално звучат безумно. Преди 12-13 години кандидатствах за втора специалност и теста ми беше по анатомия и професионална подготовка, а учебника ми беше анатомия за НСА. Умряха ми n-брой неврони докато навържа кое какво означава. Никога няма да забравя "голям въртел". Но нека първо девойката влезе медицина, да не слагаме каруцата пред коня и да не се отклоняваме от темата.

# 28
  • Мнения: 363
И аз съм учила анатомия,на мен лично мнемониката ми помага.естествено, че не пишеш тривиалните наименования, а латински. Мнемониката използвах като jumping point, за да не пропускам нещо.всеки сам си преценява дали тази тактика е подходяща за него.

# 29
  • Мнения: 2 588
И аз съм учила анатомия,на мен лично мнемониката ми помага.естествено, че не пишеш тривиалните наименования, а латински. Мнемониката използвах като jumping point, за да не пропускам нещо.всеки сам си преценява дали тази тактика е подходяща за него.
Може, мен лично ме обърква. Но както казах, живот и здраве, ще стигне до латинския.

Общи условия

Активация на акаунт