До мамите приготвящи домашни пюрета

  • 6 166
  • 79
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 927
я как се е отплеснала темата Wink .
Ето как го направих аз:
Когато почнах да давам картоф за обяд, естествено, че давах само него до достигане на голямо кол-во и по-точно:
1 ден - 2 л. бебешки
2 ден прескочих
3 ден - около 20 мл. пюре, много разредено с мляко, отделно само мляко
4 ден - същото
5 ден и 6 - прескочих
7 ден - 60 мл. пюре, и пак мляко
8 ден - прескочих
нататък увеличавах по малко пюрето и на 15-я ден дадох пълна порция. На следващия ден сложих малко морков и така после тиквичка, чушка - все през 5-6 дни. И когато бебка прояде повече зеленчуци, си направих седмично меню. Така всеки ден яде различна манджа. Това не означава,че готвя всеки ден, макар че е най-добрият вариант....
Картофът беше втората храна на бебка след оризовата каша. След това не съм правила паузи или почивки, направо почнах да комбинирам вече познатите зеленчуци....

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 552
Цитат на: Taneto
Картофът беше втората храна на бебка след оризовата каша. След това не съм правила паузи или почивки, направо почнах да комбинирам вече познатите зеленчуци....

Съжалявам, че разводнявам темата, но искам да попитам, тъй като ще се захранваме с каша /първа храна/, как да процедирам с нея?

# 62
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Ами с кашата процедираш по същия начин - 1 лъжичка първо, после 2-3, си така нататък... Поне аз така направих. Сега съм стигнала до около 100 гр. каша - повече не иска човека...

Айде, и аз да питам сега нещо - чушката, лука и тем подобни деликатеси как ги приготвяте - варите и пасирате? И ако човек няма кухненски робот как става номера?

# 63
  • Мнения: 7 106
Цитат на: MardiGras

Айде, и аз да питам сега нещо - чушката, лука и тем подобни деликатеси как ги приготвяте - варите и пасирате? И ако човек няма кухненски робот как става номера?


Аз лука го варя.Чушки имам печени и замразени във фризера,вадя докато варя другите зеленчуци да се размрази и после пасирам всичко.
Кухненския робот ми обира прахоляка в шкафа.За пюретата на беба ползвам един уред на Мулинекс от 2 части - едната е за рязане на разни зеленчуци,а другата е като миксер кана за шейк.В нея пасирам всичко.Ползвам и обикновен ръчен пасатор.

# 64
  • Мнения: 1 194
Тъй като моята бебка не понесе картофа Sad , за сега не мога да и го давам и и давам "чисти" зеленуци-само тиквичка, тиква и тн , но пюретата ми стават мнооого редички, понякога направо течни.
За оризовата основа-как я правите? Колко ориз например за 150 гр пюре от ориз и тиквички? Вари се ориз и после се пасира?

 А лука и праза, по колко слагате като количество на една порция? А праза дали натрупва нитрати? Това да знам дали да ходя и за него в Био-магазина или от обикновения супер...

Някой давал ли е грах от 6 1/2 месеца?

Ох, трябва да си взема и някоя книга с рецепти и упътвания, ама коя ли тук френска? #Silly

# 65
  • Мнения: 287
И аз имам едно питане за чушките. Аз си замразих червени чушки бланширани. В такъв случай как се маха ципата и ако не може да се махне, направо така ли да пасирам?
А може ли от буркан печени пиперки?
И моите въпроси станаха много, но още нещо се сетих: след картофа, тиквата и морковите, кой зеленчук да въведа първо -чушките, зеления фасул или грах?
Благодаря ви предварително за отговорите!

# 66
  • Мнения: 3 379
Може печени чушки, стига да не са подправяни.

Аз имах печени и обелени червени чушки от миналата година, затворени в буркани. Тъй като си спомних, че бях ги осолявала леко, като отворих буркана, първо накиснах във вода за около 20 часа няколко чушки, като сменях водата няколко пъти, после като ги пробвах бяха безсолни...

Ако са бланширани, трябва да махнеш кожата някак си... Тя е тежка дори за зрелия стомах.

След картофа, тиквата и морковите, можеш да дадеш например оризова каша. Карфиол също може по-рано, пащърнак... Аз въведох чушка и грах след средата на 7-ми месец, а зелен фасул още не съм, макар че знам, че може и по-рано.

# 67
  • Мнения: 18 542
Цитат на: MamaGeri
Съжалявам, че разводнявам темата, но искам да попитам, тъй като ще се захранваме с каша /първа храна/, как да процедирам с нея?

По същия начин като с другите храни. Тоест първо 1-2 лъжички и постепено увеличаваш количеството.

# 68
  • Мнения: 6 315
Цитат на: mariakara
А праза дали натрупва нитрати? Това да знам дали да ходя и за него в Био-магазина или от обикновения супер...


Всички зеленчуци си синтезират сами нитрати. По принцип, половината от наличното количество е естествено синтезирано, а другата половина идва от човека. Нитратите са опасни за бебе под 4 месеца, когато все още някои ензими липсват и може да се получи т.нар. нитратно натравяне.

Според мен в чужбина контролът над храните е достатъчно добър и няма смисъл да се притесняваш. Тук у нас едва сега мисля, че изравниха стандартите за нитратите с останалите държави. Преди допустимото количество беше твърде високо.

# 69
  • Мнения: 1 194
Благодаря Маргарита!
Не знам какви са тук допустимите стойности за нитратите, но по разни френски форуми чета, как били силно нитратни морковите например, да се вземат само готови пюрета заради нитратите, и съвсем параноясах на тази тема! А, преди изобщо не се и замислях за нитрати и химикали в храните.
Ще взема от супера праз, че този био-магазин ми е ужасно далече!
А по колко слагате бе мами, да питам пак аз Embarassed ?

# 70
  • Мнения: 6 315
Цитат на: mariakara
Благодаря Маргарита!
Не знам какви са тук допустимите стойности за нитратите, но по разни френски форуми чета, как били силно нитратни морковите например, да се вземат само готови пюрета заради нитратите, и съвсем параноясах на тази тема! А, преди изобщо не се и замислях за нитрати и химикали в храните.
Ще взема от супера праз, че този био-магазин ми е ужасно далече!
А по колко слагате бе мами, да питам пак аз Embarassed ?


Няма за какво Wink. В интерес на истината краставиците и морковите съдържат почти еднакво количество нитрати. Първите 150 мг/кг, а вторите - около 180. Ако много се притесняваш просто не слагай сърцевината на моркова в пюрето, защото в нея има най-много нитрати. Най-голямо количество нитрати съдържа червеното цвекло, ама това е друга тема.

Праз аз не съм слагала още, малък ми е сина и едва едва му въвеждам различните зеленчуци. Сега му въвеждам грах Simple Smile.

Поздрави!

# 71
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Margarita


Праз аз не съм слагала още, малък ми е сина и едва едва му въвеждам различните зеленчуци. Сега му въвеждам грах Simple Smile.

Поздрави!


А, ами те нашите бебчета май са набори почти!
Тук във Франция най-напред въвеждат зелените зеленчуци(стана тавтология Grinning )-ние въведохме зелен фасул и спанак, та се замислях и за праза, който също се дава рано. Аз захранвам от около месец и нещо ми е бедна фантазията напоследък какви зеленчуци да давам, ама виж може и грах да дам.Даже имам и един замразен тук, направо го слагам в пюрето, праза ще почака...

# 72
  • Мнения: 6 315
Можеш да го пробваш и с карфиол и броколи Simple Smile.

Йоан и двете ги хареса и му се услаждат доста. Аз започнах първо с картофено пюре, после с картофи + карфиол, картофи+броколи, картофи+морков/морков и сега картофи+грах като мисля на края да му дам само грах.

# 73
  • Мнения: 1 194
И аз започнах с картофено пюре , въпреки препоръките на тукашния ми педиатър, според който то се давало на 7-8 месеца??? Shocked И за лош късмет, моята хубостница взе че направи реакция към картофа и си отнесох и упрек от педиатъра! Simple Smile Е, не ми се кара както в БГ където педиатрите имат навик да се месят в това как си храним бебетата, но картофа ни е забранен сега до 1 годинка и затова ми е малко по-трудно с менюто.

# 74
  • София
  • Мнения: 10 325
Цитат на: mariakara
И аз започнах с картофено пюре , въпреки препоръките на тукашния ми педиатър, според който то се давало на 7-8 месеца??? Shocked И за лош късмет, моята хубостница взе че направи реакция към картофа и си отнесох и упрек от педиатъра! Simple Smile Е, не ми се кара както в БГ където педиатрите имат навик да се месят в това как си храним бебетата, но картофа ни е забранен сега до 1 годинка и затова ми е малко по-трудно с менюто.


А с какво почна?

Общи условия

Активация на акаунт