Възможно ли е да липсва единият яйчник

  • 1 015
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 68
Здравейте, на 25 години съм. До сега съм била на преглед при 4 различни гинеколога. На последния преглед гинекологът ми каза, че съм имала овулация от десния яйчник и аз му казах, че до сега винаги когато съм била на преглед са ми казвали, че от десния съм имала овулация. След което той ме попита дали усещам когато имам овулация, казах че имам болки от дясно по време на овулация. Прегледа ме още веднъж и каза, че той ляв яйчник не вижда, а до сега съм била на прегледи и са ми правили снимки и на двата яйчника и са ми казвали, че са си там и са добре. Въпросът ми е възможно ли е да имам овулация всеки път от дясно или просто усещам само когато имам овулация от десния? И втория ми въпрос е възможно ли е да останалите трима да не са разбрали, че левия липсва?
Не съм имала хирургическа операция, не са ми казвали и че по рождение нямам!

# 1
  • Мнения: 4 518
Не бих казала, че е възможно да нямаш ляв яйчник и 3 лекари да не са забелязали. Виж си старите изследвания, трябва да имаш снимки и на двата яйчника. Всъщност не знам на какви лекари си ходила де, вече няма да съм много изненадана, но отказвам да повярвам.

# 2
  • Мнения: 68
По време на прегледа си носех и старите изследвания. Попитах го дали иска да види снимките. Той каза, че няма нужда. Започна с вагиналния ехограф да го търси, но видя че ме боли и каза, няма нужда да ти причинявам болка, на този етап е достатъчно единия яйчник да има овулация. Понеже се гласим за ин витро. И това беше, другия месец съм пак на преглед, получих си заповедта, с мъжки фактор сме.

# 3
  • Мнения: 6 094
А колко време е минало между последния преглед на който е видян ляв яйчник и този на който го няма. Лекарят репродуктивен специалист ли е? Как обясни това, че яйчника е "изчезнал". Хрумва ми, че ако се е появила и развила ендометриозна киста може да е "изконсумирала" яйчника. Но ако има такава вероятност то спешно ви трябва диагностика и лечение. Отидете за второ мнение при друг специалист, най-добре вашия репродуктивен, който ви лекува от стерилитета. Успех!

ПП За сравнение: за около 2м след инсеминация ми се появи ендометриозна киста, нарастна до 7см, оперираха ме и след операцията ми обясниха, че е унищожила яйчника и тръбата. Отстранили са я и са изчистили всичко отляво за да не се "заразят" десния яйчник и тръба от някоя изтървана микроскопична частичка от ендометриозата.

# 4
  • Мнения: 3 154
ба ги у гинеколозите - да не могат да видят има ли яйчник ... бегай с 200.

# 5
  • Мнения: 413
Допитай се до друг специалист, за да си сигурна дали наистина ти липсва левият яйчник. Струва ми се странно трима преди това да не са разбрали за липсата му. Дори и наистина да липсва и човекът да е бил прав, добре е за собствено спокойствие да минеш още един преглед.

# 6
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Напълно е възможно левия яйчник да е неоткриваем за момента. Ама не защото е изчезнал - едно мръдване или леко разместване може да го скрие от ехографа, но това не означава че е изчезнал. До колкото разбрах той това ти е и казал - че не го вижда, не че не съществува. Иначе е прав, за проследяването на овулацията е добре да се видят и двата, но и с един яйчник може да се работи.

# 7
  • Мнения: 13 806
Наскоро имаше тема в бг мама за липса на един яйчник
 Ако няма такъв, то това е съпроводено с много сериозни здравословни проблеми от самото детство и няма как да остане незабелязано... Там си ви е яйчника. Просто е сбутан някъде.

# 8
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
Попаднах на темата случайно и си позволявам да се включа, макар и не точно с липсващ яйчник.
ММ научи на 35 години, че е с 1 бъбрек по рождение. Беше голям шок за всички, обиколихме 1000 доктора, правихме много изследвания. Да чукна на дърво, за тези години никога не е усетил, че има липса на един орган. Тръгнахме по специалисти заради дългогодишни несполучливи опити за бременност и случайно при един ехографски преглед една млада лекарка видя, че единият бъбрек липсва. Година преди това лежа в ендокринология в голяма болница при добри специалисти за други проблеми и никой не го забеляза. Та, всичко е възможно, дори и да си по рождение с 1 яйчник, който да овулира всеки месец и всичко друго да ти е ОК.

# 9
  • Мнения: 13 806
"Вродена липса на яйчник МКБ Q50.0
от 30 апр 2013г.

 Инфо
При нарушено вътреутробно развитие на половата система на плода може да се появи аномалия, при която единият или и двата яйчника не се развиват. Състоянието се нарича вродена липса на яйчник.

Вродената липса на яйчник може да бъде унилатерална (липсва единият яйчник) или билатерална (липсват и двата яйчника).
...
...

Ако липсва единият яйчник, матката и маточната тръба от същата страна са с нарушено развитие. Съществуват случаи, при които освен липсата на яйчника и едностранно недоразвитите матка и тръба, липсва и бъбрекът от същата страна.
...
При едностранна липса, сексуалните и менструалните функции може да са запазени.

Пълна липса на единия или двата яйчника е много рядко срещана аномалия, която обикновено е свързана с други аномалии в развитието. В тези случаи на мястото на яйчниците се намира фиброзна тъкан. Може да се предприеме заместително лечение - прилагат се женски полови хормони.

Още за Вродена липса на яйчник | мкб Q50.0 от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg

"

Т. Е. Няма как да имаш един яйчник и да не се разбере.

Общи условия

Активация на акаунт